Kącik majsterkowicza
  • Wkrętarka
    • 5 wskazówek, jak wiercić w cegle
    • Jak i do czego używać wkrętarki
    • Co to jest i jak działa wkrętarka pneumatyczna?
    • Jak używać wkrętarki?
    • Kilka projektów, które zrealizujesz dzięki wkrętarce 

Kącik majsterkowicza

Kącik majsterkowicza

  • Wkrętarka
    • 5 wskazówek, jak wiercić w cegle
    • Jak i do czego używać wkrętarki
    • Co to jest i jak działa wkrętarka pneumatyczna?
    • Jak używać wkrętarki?
    • Kilka projektów, które zrealizujesz dzięki wkrętarce 

Ranking 9 najlepszych wkrętarek w 2021

by Zespół KącikMajsterkowicza.pl Ostatnio aktualizowane: 27.02.21
Ostatnio aktualizowane: 27.02.21

 

Wkrętarka – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Polecaną przez wielu majsterkowiczów wkrętarką jest Makita DTD153Z z technologią XPT chroniącą przed działaniem pyłu i wilgoci. Urządzenie ma wytrzymałą obudowę i dobrze wyprofilowaną rączkę. Z uwagi na to, że sprzęt waży tylko 1,5 kg, korzystanie z niego jest wygodne. Dodatkowo wkrętarka jest zasilana akumulatorowo, więc przewód zasilający nie ogranicza naszych ruchów. Z narzędzia możemy korzystać także w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu. Kolejną godną uwagi wkrętarką jest Bosch IXO V 06039A8020. Ma ona diody LED emitujące światło punktowe lub rozproszone (w zależności od wybranych ustawień). Sprzęt ma funkcję automatycznej blokady wrzeciona.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Makita DTD153Z
Zobacz dzisiejszą ofertę
Kliknij tutaj by kupić!
Zalety

Wkrętarka ma diodę LED oświetlającą obszar roboczy. W efekcie osoba wykonująca pracę może zachować maksymalną precyzję. Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, więc nic nie ogranicza naszych ruchów. Bezszczotkowy silnik nie nagrzewa się i nie ulega awariom.

Wady

Urządzenie jest sprzedawane bez akumulatora i ładowarki, więc aby rozpocząć korzystanie z niego, trzeba dokupić to wyposażenie. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Podsumowanie

Sprzęt jest poręczny, więc wygodnie się z niego korzysta. Wkrętarka osiąga dużą prędkość, co umożliwia sprawne wykonywanie pracy. Obudowa skutecznie zabezpiecza wewnętrzny mechanizm przed pyłem i innymi zanieczyszczeniami. Urządzenie waży 1,5 kg, a jego długość wynosi 12,6 cm.

Oferty
Kliknij tutaj by kupić!
Czytaj dalej

Drugi wybór

Bosch IXO V 06039A8020
Zobacz dzisiejszą ofertę
Kliknij tutaj by kupić!
Zalety

Narzędzie waży niecałe 0,5 kg, więc jego używanie nie stanowi obciążenia dla naszych dłoni. Wkrętarka nie wymaga podłączenia do prądu. Poziom naładowania sprzętu można kontrolować dzięki umieszczonym na obudowie kontrolkom.

Wady

Użytkownik nie ma możliwości regulacji prędkości obrotów. W niektórych opiniach można też przeczytać, że sprzęt stosunkowo szybko się rozładowuje, a musimy pamiętać, że pełne ładowanie zajmuje ok. 3 h.

Podsumowanie

Wkrętarka akumulatorowa jest sprzedawana w zestawie z 10 końcówkami wkręcającymi. Do dyspozycji użytkownika zostaje oświetlenie Power, które można ustawić w ten sposób, aby generowało punktowe lub rozproszone światło. Diody dobrze oświetlają obszar roboczy.

Oferty
Kliknij tutaj by kupić!
Czytaj dalej

Rozważ też

DeWalt DCF620D2K
Zobacz dzisiejszą ofertę
Kliknij tutaj by kupić!
Zalety

Urządzenie jest sprzedawane w zestawie z wieloma przydatnymi akcesoriami tj. dwoma akumulatorami, magazynkiem na taśmy, uchwytem magnetycznym i końcówką wkrętarską. Istnieje możliwość zablokowania włącznika, co pozwala na stałą pracę bez konieczności jego trzymania.

Wady

Choć producent zapewnia, że wkrętarka działa długo na jednym naładowaniu, w rzeczywistości jest nieco inaczej. Osoby, które często z niej korzystają, przyznają, że akumulator mógłby być bardziej wytrzymały.

Podsumowanie

Aby przechowywanie narzędzia i dołączonych do niego akcesoriów było łatwe, w zestawie znajduje się praktyczna walizka. Wkrętarka ma solidną konstrukcję, więc jest dostosowana do pracy w wymagających warunkach. Silnik bezszczotkowy osiąga prędkość do 4400 obrotów na minutę.

Oferty
Kliknij tutaj by kupić!
Czytaj dalej

 

 

9 najlepszych wkrętarek. Opinie w 2021 roku

 

Ranking wkrętarek został stworzony z myślą o konsumentach poszukujących dobrej jakości sprzętu, którzy nie mają czasu na to, aby porównywać opinie na temat różnych modeli. W zestawieniu sprzęty zostały podzielone na kategorie, aby znalezienie odpowiedniego urządzenia nie zajęło Ci dużo czasu.

 

Wkrętarka Makita

 

1. Makita akumulatorowa wkrętarka udarowa 18V DTD153Z

 

Wkrętarka Makita DTD153Z jest zasilana akumulatorowo, więc można z niej korzystać niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Na komfort użytkowania wpływa również to, że sprzęt jest lekki, waży tylko 1,5 kg, więc nawet długa praca z jego użyciem nie jest zbyt męcząca. Maksymalny moment obrotowy wynosi 170 Nm, a urządzenie osiąga prędkość do 3400 obrotów na minutę. 

Wkrętarkę wyposażono w solidny silnik bezszczotkowy, który nie generuje zbyt dużego hałasu ani się nie przegrzewa. W narzędziu zastosowano technologię XPT, która zdecydowanie zwiększa odporność na pył i wilgoć, więc sprzęt działa sprawnie. 

Wkrętarka Makita ma uchwyt do mocowania paska. Dodatkowo została ona wyposażona w diodę LED oświetlającą obszar roboczy. W efekcie możliwe jest wykonywanie wszystkich prac precyzyjnie. Sprzęt jest dobrze oceniany przez użytkowników, którzy podkreślają, że pracuje on efektywnie i zbyt szybko się nie nagrzewa.

 

 

 

 

Wkrętarka Bosch

 

2. Akumulatorowa wkrętarka Bosch Li-Ion IXO V

 

Wkrętarka Bosch IXO V 06039A8020 ma maksymalny moment obrotowy 4,5 Nm. Urządzenie jest dostosowane do śrub o średnicy do 5 mm. Zasilanie akumulatorowe pozwala na korzystanie z narzędzia w każdym miejscu. Czas ładowania wynosi ok. 3 h, a masa wiertarki to tylko 0,3 kg. W zestawie znajduje się ładowarka, a także 10 standardowych końcówek wkręcających.

Model ma automatyczną blokadę wrzeciona, co ułatwia wkręcanie i wykręcanie wkrętów i zapewnia przy tym bezpieczeństwo. W narzędziu zastosowano oświetlenie Power. Może być ono punktowe lub rozproszone, w zależności od naszych preferencji, a także pracy, jaką musimy wykonać. Na obudowie umieszczono diodę LED informującą o poziomie naładowania sprzętu.

Wkrętarka Bosch IXO V 06039A8020 znajdzie zastosowanie do prostych domowych prac. Użytkownicy zapewniają, że narzędzie jest lekkie i poręczne, a dzięki temu korzystanie z niego okazuje się wygodne.

 

 

 

 

Wkrętarka akumulatorowa

 

3. Wkrętarka do płyt DeWalt DCF620D2K-QW

 

Jeśli chcesz kupić narzędzie, z pewnością interesuje Cię tylko dobra wkrętarka. Takim modelem jest DeWalt DCF620D2K, której maksymalny moment obrotowy wynosi 30 Nm. Moc urządzenia jest równa 435 W. Wkrętarka bez obciążenia osiąga prędkość do 4400 obrotów na minutę. Jej wymiary to: długość – 38 cm i wysokość – 23,3 cm, a masa jest równa 1,9 kg.

DeWalt DCF620D2K to wkrętarka akumulatorowa zapewniająca maksymalny komfort pracy. Rękojeść jest pokryta specjalnym materiałem (guma) zapewniającym pewny chwyt. Model ma obracany magazynek, co gwarantuje wygodną pracę w ciasnych przestrzeniach i narożnikach. Wkrętarka ma silnik bezszczotkowy, który wyróżnia bezawaryjne działanie.

Warto wspomnieć, że istnieje możliwość korzystania z zaczepu do paska, który można przytwierdzić po lewej lub prawej stronie narzędzia. W zestawie otrzymujemy kufer do przechowywania sprzętu, który jak wskazują majsterkowicze, zrobiono z dobrych gatunkowo materiałów. Komplet zawiera też m.in. ładowarkę wielonapięciową, magazynek na taśmy i głowicę do pojedynczych wkrętów.

 

 

 

 

Wkrętarka DeWalt

 

4. Wkrętak akumulatorowy DeWalt DCF680G2-QW

 

Wybrana do naszego zestawienia wkrętarka DeWalt DCF680G2 cieszy się dobrymi opiniami wśród majsterkowiczów. Maksymalny moment obrotowy urządzenia to 4 Nm. Ma on 16-stopniową regulację, dlatego też bez przeszkód możemy wykorzystać zakupione narzędzie także do wkręcania małych śrubek. W zestawie znajdują się dwa akumulatory, więc jeśli jeden z nich się wyczerpie, nie musimy przerywać pracy. Wkrętarka waży 0,5 kg. 

Sprzęt ma dobrze wyprofilowaną rękojeść zrobioną ze specjalnych materiałów mających gwarantować pewny chwyt. Dzięki podwójnym diodom LED miejsce pracy jest dobrze oświetlone, więc możemy wykonywać wszystkie czynności z zachowaniem maksymalnej precyzji. Narzędzie jest polecane w szczególności do domowego użytku. 

W komplecie znajduje się praktyczna walizka pozwalająca na bezpiecznie przenoszenie sprzętu. Skutecznie zabezpiecza ona obudowę narzędzia i chroni je przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Przeprowadzony przez użytkowników test wkrętarek dał dowód na to, że DeWalt DCF680G2 działa efektywnie i wyróżnia go bezawaryjna praca.

 

 

 

 

Wkrętarka sieciowa

 

5. Makita Wkrętarka sieciowa 570W FS4000

 

Wkrętarka sieciowa to narzędzie, którego szukasz? Zachęcamy do zapoznania się z opisem modelu Makita FS4000, którego moc wynosi 570 W. Urządzenie osiąga prędkość do 4000 obrotów na minutę. Wkręty samogwintujące mogą mieć średnicę do 6 mm, a te przeznaczone do szybkiego montażu – 5 mm.

Prezentowana wkrętarka ma lekką, kompaktową obudowę, którą zrobiono z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wymiana bitów w urządzeniu przebiega bez konieczności używania specjalnych narzędzi. Istnieje możliwość pracy ciągłej, wystarczy zablokować wyłączniki. Jak zapewnia producent, wkrętarka nie powoduje pylenia. Model ma praktyczne otwory wentylacyjne. Rękojeść pokryta gumową powłoką zapewnia stabilny chwyt, co zmniejsza niebezpieczeństwo przypadkowego wypadnięcia sprzętu z dłoni.

Trzeba przyznać, że opinie o wkrętarkach Makita FS4000 są z reguły pozytywne, co dowodzi wysokiej jakości wykonania tego modelu. Sprzęt waży tylko 1,3 kg, więc jest lekki. Dodatkowo ma wytrzymałą obudowę i dobrze wyprofilowany uchwyt pozwalający na swobodne manewrowanie urządzeniem.

 

 

 

 

Wkrętarka Castorama

 

6. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z udarem Erbauer 18V

 

Erbauer 18V to dobra wkrętarka Castorama. Jej dokładne wymiary to: wysokość – 20,8 cm, długość – 20,3 cm i szerokość – 7,2 cm. Narzędzie waży 1,4 kg. Maksymalny moment obrotowy wynosi 120 Nm, a prędkość obrotowa do 1700 obrotów na minutę. W zestawie znajduje się zaczep do paska.

Wkrętarka ma prostą, wytrzymałą konstrukcję. Obudowa jest dobrej jakości i odpowiednio chroni wnętrze narzędzia przed pyłami. Model ma wbudowaną lampkę LED skutecznie oświetlającą obszar roboczy. Warto wspomnieć o tym, że urządzenie należy do serii EXT, co oznacza, że akumulator może być stosowany do wielu narzędzi. 

Po przeczytaniu zamieszczonych w Internecie opinii można dojść do wniosku, że wkrętarka jest lekka i poręczna, a praca z jej użyciem okazuje się przyjemna. Sprzęt ma kompaktowe wymiary, więc łatwo znaleźć bezpieczne miejsce do jego przechowywania. Narzędzie jest łatwe w obsłudze.

 

 

 

 

Wkrętarka Milwaukee

 

7. Milwaukee M12 BD-0 Wkrętarka bez akumulatora

 

Wkrętarka Milwaukee M12 BSD-0 to narzędzie polecane przez wielu użytkowników, a w związku z tym nie mogło go zabraknąć w naszym rankingu. Urządzenie może wiercić w stali do 10 mm, a w drewnie do 20 mm. Prędkość bez obciążenia na pierwszym biegu wynosi do 400 obrotów na minutę, a na drugim do 1500 obrotów na minutę. Sprzęt waży niecały kilogram.

System REDLINK to elektroniczne zabezpieczenie przed przeciążeniem, dzięki któremu wkrętarka może działać sprawnie. Pasujący do niej akumulator gwarantuje długi czas pracy, nawet przy ujemnych temperaturach. Aby możliwe było precyzyjne wykonywanie pracy, urządzenie wyposażono w oświetlenie LED. Użytkownik ma także dostęp do wskaźnika poziomu naładowania baterii.

Urządzenie ma dobrze zrobiony uchwyt, który łatwo stabilnie utrzymać w dłoni. Konsumenci wskazują, że nie trzeba się obawiać o przypadkowe wyślizgnięcie się narzędzia. Obudowa jest wytrzymała, a na jej powierzchni nie pojawiają się zarysowania.

 

 

 

 

Wkrętarka Metabo

 

8. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Metabo BS 18 L Quick Set 18V

 

Prezentujemy wkrętarkę akumulatorową Metabo BS 18 L QUICK, która jest sprzedawana w zestawie z walizką wykonaną z tworzywa sztucznego. Mieszczą się w niej wszystkie dodatkowe akcesoria dołączone przez producenta, czyli elementy przeznaczone do wiercenia i wkręcania. W modelu zastosowano system Metabo Quick, który umożliwia szybko wymianę uchwytu narzędziowego.

Wkrętarka Metabo ma regulowany moment obrotowy w zakresie od 1,5 Nm do 6 Nm. Urządzenie pozwala na wykorzystanie go jako wiertarki. Średnica wiercenia w stali wynosi 10 mm, a w miękkim drewnie – 20 mm. Urządzenie na biegu jałowym osiąga prędkość od 1800 obrotów na minutę. Sprzęt waży 1,6 kg. Model ma oświetlenie LED z funkcją opóźnionego wyłączania.

Metabo BS 18 L QUICK to zestaw, który spełni oczekiwania bardziej wymagających majsterkowiczów. Wkrętarka jest zasilana akumulatorowo, więc można z niej korzystać w każdym miejscu i mieć pewność, że zbyt krótki kabel nie będzie ograniczał naszych ruchów. Kupujący bardzo to doceniają. 

 

 

 

 

Wkrętarka Einhell

 

9. Wkrętarka akumulatorowa Einhell RT-SD 3.6/1 Li

 

Zdaniem większości użytkowników Einhell RT-SD 3,6/1 Li  dobra i tania wkrętarka, w którą warto zainwestować. Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, co w dużym stopniu wpływa na komfort pracy. Sprzęt waży tylko 0,4 kg, więc nawet jeśli musimy z niego korzystać przez dłuższy czas bez przerwy, nie powinniśmy mieć problemu z bólem dłoni.

Maksymalny moment obrotowy to 3,5 Nm. Prędkość bez obciążenia wynosi do 200 obrotów na minutę. Pojemność akumulatora jest równa 1500 mAh. Model wyposażono we wskaźnik informujący o stanie naładowania baterii. Na obudowie znajduje się też przełącznik obrotów prawo/lewo. 

Zachowanie precyzji w trakcie pracy jest możliwe dzięki diodzie LED, która dobrze oświetla obszar roboczy. Prezentowana wkrętarka Einhell jest chętnie kupowana przez konsumentów ze względu na wysoką jakość wykonania, efektywność działania i łatwy system obsługi. Obudowa jest wytrzymała i się nie nagrzewa.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką wkrętarkę kupić?

 

Mając wkrętarkę, możemy szybciej wykonać prace remontowe i naprawcze. Nie może jej zabraknąć w skrzynce z narzędziami każdego miłośnika majsterkowania. Osoby mające wątpliwości, który sprzęt wybrać, zachęcamy do przeczytania poradnika. Jest w nim dużo porad o tym, jaka jest najlepsza wkrętarka.

 

 

Zasilanie

Kupując wkrętarkę, trzeba się zastanowić przede wszystkim nad tym, w jaki sposób ma być zasilana. Wielu majsterkowiczów i fachowców decyduje się na sprzęt akumulatorowy, ponieważ nie ma przewodu ograniczającego swobodę ruchów. To sprawia, że można swobodnie pracować wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie potrzebujemy dostępu do gniazda elektrycznego. Przed pracą należy się upewnić, że akumulator jest naładowany, inaczej urządzenie nie będzie działać. Poza tym nie zawsze bateria zasilająca wkrętarkę jest na tyle pojemna, że pozwoli szybko wykonać daną pracę. Konieczne jest sprawdzenie czasu pracy po naładowaniu sprzętu. Bez takiej informacji trudno nam będzie pozbyć się wątpliwości, jaką wkrętarkę wybrać. Należy dodać, że są trzy rodzaje akumulatorów: Li-Ion (litowo-jonowe), Ni-Cd (niklowo-kadmowe) oraz Ni-MH (niklowo-metalowo-wodorowe). Za najtrwalsze uznaje się pierwsze wymienione.

Jeżeli chcemy, aby urządzenie miało dużą moc i moment obrotowy, a ponadto niezawodnie działało w każdej sytuacji, prawdopodobnie lepszym wyborem okaże się model zasilany sieciowo. Jeśli przewód będzie stosunkowo krótki, możemy sięgnąć po przedłużacz. Wkrętarki zasilane sieciowo polecane są osobom często wykonującym bardziej wymagające prace, np. przy dużych remontach. Majsterkowicze bez wątpienia będą zadowoleni z urządzenia akumulatorowego, które jest bardziej poręczne.

 

Moc

Jak się upewnić, czy wybrana wkrętarka spełni nasze oczekiwania? Trzeba sprawdzić moc, która wpływa na długość pracy oraz zastosowanie urządzenia. Słaby sprzęt nie nadaje się do długotrwałego użytku i wiercenia w bardzo twardych materiałach. Wartość tego parametru zwykle wynosi ponad 500 W. Jednocześnie musimy się liczyć z tym, że model o dużej mocy jest cięższy i większy.

 

Napięcie modeli akumulatorowych

Jeśli chcemy kupić wkrętarkę akumulatorową, należy sprawdzić też jej napięcie. Do skręcania mebli wystarczy nam 3,6 V, maksymalnie 4,8 V sprzęt. Możemy go też wykorzystać do nawiercania otworów w miękkich materiałach, takich jak drewno. Im wyższe jest napięcie, tym bardziej użyteczne staje się urządzenie. Do przeprowadzenia niewielkiego remontu dobrze przystosowana jest wkrętarka z grupy od 6,5 do 10 V. Modele, których napięcie mieści się w zakresie od 9,6 do 14 V, są uznawane za półprofesjonalne, a ponad 18 V za profesjonalne.

 

Moment obrotowy

Moment obrotowy to parametr wyrażany w Nm. Informuje on o sile, z jaką możemy wkręcić śruby. Nie zaleca się kupowania urządzeń, których moment obrotowy jest mniejszy niż 3 Nm, bo mogą okazać się za mało efektywne. Co ciekawe, zarówno wśród sprzętów zasilanych sieciowo, jak i akumulatorowo możemy bez trudu znaleźć właściwy model. Często moment obrotowy wkrętarek wynosi więcej niż 10 Nm.

 

 

Waga

Na wagę sprzętu wpływa sposób zasilania, materiał wykonania korpusu, a także rozmiar silnika. Najlepsza wkrętarka jest lekka, można ją przez długi czas utrzymać w dłoniach, nie odczuwając przy tym nieprzyjemnego bólu. Profesjonalne urządzenia ważą ponad 1,5 kg, ich obudowa zazwyczaj jest metalowa. Te przeznaczone dla majsterkowiczów są znacznie lżejsze, ich waga niekiedy nie przekracza 0,5 kg. Jest to związane m.in. z korpusem wykonanym z tworzyw sztucznych.

 

Prędkość obrotowa

Prędkość obrotowa informuje o ilości obrotów, jakie wkrętarka może wykonać w ciągu jednej minuty (jest to mierzone na biegu jałowym). Zwykle maksimum wynosi ok. 2000 obr./min, choć czasami może to być znacznie więcej, ponad 3500 obr./min.

 

Maksymalna średnica wkręcania

Większość producentów wkrętarek podaje maksymalną średnicę wkręcania. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, ile wynosi maksymalna średnica wkrętów, których użyjemy do pracy. Niekiedy jest ona podawana dla kilku różnych materiałów, np. osobno dla miękkiego i twardego drewna, stali itp. Zazwyczaj jest to kilka lub kilkanaście milimetrów, znacznie rzadziej 20 mm lub nieco więcej.

 

Wygoda oraz bezpieczeństwo pracy

Na wygodę i bezpieczeństwo pracy wpływa m.in. konstrukcja urządzenia. Szczególnie istotną rolę odgrywa rękojeść, która musi być dobrze wyprofilowana. Dodatkowo powinna ona być pokryta antypoślizgowym materiałem. Czasem uchwyt można ustawić w kilku pozycjach, aby można było wygodnie wkręcać śruby również w trudno dostępnych miejscach. Ponadto wkrętarka może dodatkowo pełnić funkcję wiertarki i być wyposażona w inne, przydatne funkcje. Do dodatkowych funkcjonalności wkrętarki należą: oświetlanie miejsca pracy (za sprawą diod LED), możliwość regulacji momentu obrotowego, zmniejszanie pylenia poprzez wykorzystanie otworów wentylacyjnych czy możliwość zablokowania wyłącznika do pracy ciągłej.

 

 

Dodatkowe wyposażenie

Razem z wkrętarką możemy otrzymać dodatkowe wyposażenie. Najczęściej jest to praktyczna walizka do przechowywania, zapasowy akumulator razem z ładowarką, bity, a także uchwyt wiertarski. Im więcej elementów znajduje się w komplecie, tym wyższa jest cena sprzętu, ale jednocześnie unikamy konieczności kupowania dodatkowych elementów osobno.

 

Wkrętarki w dobrych cenach

Za wkrętarkę przystosowaną do prostych prac domowych zapłacimy od 200 do 500 zł. Większość sprzętów w tym przedziale cenowym jest zasilana akumulatorowo, czasem baterię należy dokupić osobno (kosztuje kilkadziesiąt złotych). Na zakup profesjonalnego urządzenia wydamy ponad 1000 zł, zwłaszcza jeśli wybierzemy model renomowanego producenta.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa wkrętarka?

Wkrętarka to narzędzie, które można wykorzystać przy wykonywaniu różnego rodzaju prac. Służy ono do wkręcania i wykręcania śrub, więc przydaje np. podczas remontu czy skręcania mebli. Każdy sprzęt ma wbudowany silnik (może być szczotkowy lub bezszczotkowy), który za pomocą systemu przekładni wprawia w ruch wrzeciono, a ono z kolei uaktywnia znajdujący się na uchwycie bit. Urządzenie zaczyna działać po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Dobrze, jeśli model ma możliwość zablokowania wyłącznika, bo wtedy nie trzeba go cały czas trzymać, aby wykonywać pracę. Niektóre dostępne w sklepach narzędzia są zasilanie sieciowo i wymagają podłączenia do prądu, inne wyposażono w akumulatory i można z nich korzystać w każdym miejscu. 

 

 

P2: Wkrętarka – jak używać?

Aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo pracy, trzeba pamiętać o tym, aby wybierać dobrej jakości sprzęty pochodzące od uznanych producentów, a także przed pierwszym użyciem dokładnie zapoznać się z dołączoną do zestawu instrukcją. Używanie wkrętarki nie jest trudne, więc nie wymaga dużego doświadczenia. Musimy wiedzieć, jak uruchomić urządzenie, a także wymienić końcówki. Te akcesoria muszą być dostosowane do materiału, na którym będziemy pracować. Innych bitów użyjemy do miękkiego, a inne do twardego materiału. Chcąc odkręcić albo przykręcić śrubę, musimy ustawić odpowiedni moment obrotowy. Ponadto trzeba zadbać o to, aby pewnie chwycić narzędzie. Nie można zapominać o ustawienie kierunku obrotu wrzeciona.

 

P3: Ile kosztuje wkrętarka?

Koszt zakupu wkrętarki jest uzależniony od tego, jaki model wybierzemy. Jeśli chcemy kupić urządzenie przeznaczone do domowego zastosowania, które nie ma zbyt dużo mocy ani dodatkowych akcesoriów, zapłacimy za nie ok. 100 – 200 zł. Jeśli jednak potrzebujemy sprzętu wykonanego z dobrej jakości materiałów i przystosowanego do bardziej wymagającej pracy, musimy być przygotowani na wydatek od 500 zł do nawet 1000 zł. Im więcej akcesoriów, tym wkrętarka jest droższa. W przypadku modeli zasilanych akumulatorowo sprawdzajmy, czy w zestawie znajduje się bateria. Często trzeba dokupić ją oddzielnie wraz z ładowarką, co generuje dodatkowe koszty.

 

P4: Jaki moment obrotowy powinna mieć wkrętarka?

Moment obrotowy to jeden z najważniejszych parametrów wkrętarki, więc nie można o nim zapominać. Jest to iloczyn długości ramienia i siły, jaka działa na jego koniec podawany w jednostce Nm. Im wyższy jest ten parametr, tym dłuższe wkręty można wkręcać i używać narzędzia także do obróbki twardego materiału. We wkrętarkach do domowego zastosowania, przeznaczonych dla niewymagających użytkownik wartość ta wynosi od kilku do kilkunastu Nm. W przypadku bardziej zaawansowanych majsterkowiczów przyjmuje się, że moment obrotowy powinien wynosić co najmniej 40 Nm. W sklepach można też znaleźć wkrętarki, w których parametr ten jest równa 170 Nm (ich cena jest wysoka).

 

 

P5: Jak rozebrać wkrętarkę?

Kiedy nasze urządzenie zaczyna słabiej działać, często chcemy otworzyć obudowę i sprawdzić, czy jakiś wewnętrzny mechanizm nie uległ uszkodzeniu. To dobre rozwiązanie także wtedy, kiedy chcemy wyczyścić wnętrze narzędzia. Aby rozebrać wkrętarkę, wystarczy odkręcić śruby mocujące obudowę. Nie zaleca się, aby demontować poszczególne części, ponieważ może to doprowadzić do ich uszkodzenia lub utraty gwarancji. Jeśli nie mamy doświadczenia w wykonywaniu tego typu prac, lepiej oddać sprzęt do fachowca, który określi, czy wkrętarka wymaga naprawy i w razie konieczności jej dokona.

 

 

Subskrybuj
Login
Notify of
guest
guest
0 komentarzy

PODSUMOWANIE

  • 1. Makita akumulatorowa wkrętarka udarowa 18V DTD153Z
  • 2. Akumulatorowa wkrętarka Bosch Li-Ion IXO V
  • 3. Wkrętarka do płyt DeWalt DCF620D2K-QW
  • 4. Wkrętak akumulatorowy DeWalt DCF680G2-QW
  • 5. Makita Wkrętarka sieciowa 570W FS4000
  • 6. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z udarem Erbauer 18V
  • 7. Milwaukee M12 BD-0 Wkrętarka bez akumulatora
  • 8. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Metabo BS 18 L Quick Set 18V
  • 9. Wkrętarka akumulatorowa Einhell RT-SD 3.6/1 Li
  • Przewodnik zakupowy – Jaką wkrętarkę kupić?
  • FAQ

Sitemap
Regulamin

Nasze Projekty

Używamy cookies do świadczenia i polepszania usług. Używając tej strony zgadzasz się na cookies.Więcej informacji Reject Więcej informacji
Wykorzystanie plików cookies

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

SAVE & ACCEPT
wpDiscuz