Stare wiejskie chaty są bardzo klimatycznymi miejscami. Coraz więcej osób decyduje się na ich odnowienie. Jednak dla wielu z nas decyzja o remoncie starego domu może być nie lada wyzwaniem. Podczas odnawiania takiego miejsca, musimy przygotować się na naprawdę wiele zmian. Często decydujemy się na wyburzenie ścian, aby zmienić rozmieszczenie pomieszczeń, a nawet dobudowę dodatkowego pokoju. W poniższym artykule znajdziesz wiele wskazówek, które z pewnością przydadzą Ci się podczas remontu.
Załatwienie niezbędnych formalności
Przed zakupem starego domu powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas budynek nie jest pod opieką konserwatora zabytków oraz, czy działka nie przekracza 1 hektara. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego właśnie te aspekty warto mieć na uwadze? W przypadku, gdy wybrany przez nas dom jest pod opieką konserwatora zabytków, będziemy musieli zmierzyć się z dużą ilością formalności oraz obostrzeń, które mogą utrudniać nam przebudowę budynku, a nawet sam remont. Z tego względu na zakup takiego wiejskiej chaty powinny decydować się głównie osoby, których celem jest jedynie niewielka renowacja, a nie generalny remont domu z lat 70. W przypadku drugiej wymienionej przez nas kwestii, jaką jest wielkość działki, chodzi o prawo rolne. W momencie, kiedy działka, na której zlokalizowany jest dom na wsi do remontu, przekracza powierzchnię jednego hektara, będzie czekała nas duża ilość formalności, z którymi będziemy musieli się zmierzyć, aby móc zakupić dom. Prawo rolne ma na celu ochronę terenów wiejskich przed nadmiernym skupowaniem ich przez inwestorów. Prawny proces sprzedaży działki trwa ok. 3 miesiące. W pierwszym etapie sprzedający przez około miesiąc musi ogłosić tzw. obwieszczenie o sprzedaży. Jeżeli nie zgłoszą się chętni będziemy mogli złożyć pisma do KOWR (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa), a w przypadku, kiedy na działce znajduje się dodatkowo teren leśny, będziemy zobowiązani złożyć drugie pismo do Lasów Państwowych. Pamiętajmy o tym, że obie wymienione przez nas instytucje mają prawo pierwokupu, jednak z reguły z niego nie korzystają.
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie budynku, powinniśmy dokładnie sprawdzić stan techniczny domu. Remont starego domu na wsi zawsze wiąże się z kosztami. Bardzo często okazuje się, że z pozoru niewielkie usterki mogą spowodować powstanie kolejnych, co sprawia, że ostateczny koszt renowacji budynku jest nieopłacalny. Kiedy kupimy wiejski dom, często jesteśmy zmuszeni do jego wyburzenia oraz postawienia całkiem nowego. Warto pamiętać o tym, że wydatki, które musimy przeznaczyć na wyremontowanie starego domu, są bardzo trudne do określenia. Z tego względu decydując się na taką decyzję, od samego początku powinniśmy być tego w pełni świadomi i mieć budżet, który będziemy mogli przeznaczyć na nieprzewidziane koszty. Najlepiej jest dodać do wyliczonej przez nas kwoty minimum 20 % rezerwowych pieniędzy.
Remont starego domu – od czego zacząć
Remont starych budowli często związany jest z dopełnieniem wielu bardzo ważnych formalności. Będą one uzależnione głównie od specyfiki oraz zakresu prac, które mamy zamiar przeprowadzić. Z tego względu powinniśmy umieć rozróżnić, pod czym kryje się pojęcie remont oraz przebudowa starego domu. Według polskich przepisów prawa budowlanego jako remont uznaje się realizację w istniejącym już obiekcie prac budowlanych, które związane są głównie z odtworzeniem pierwotnego stanu budynku. W przypadku remontu dopuszczalne jest stosowanie materiałów innych niż te, które zostały wykorzystane podczas początkowych prac. Przebudowa domu z lat 80 to proces polegający na wykonywaniu robót budowlanych, których skutkiem jest zmiana wielkości oraz specyfiki istniejącego obiektu, np. dobudowa ganku do starego domu.
Aby bardziej zobrazować zaprezentowane przez nas definicje, możemy posłużyć się przykładem, w którym inwestor decyduje się na wymianę okien w budynku. Mają być one większe od pierwotnych oraz znajdować się w innym miejscu. Z tego względu nie będziemy mieli do czynienia ze zwykłym remontem, lecz z przebudową.
Generalny remont starego domu wymaga jedynie zgłoszenia. Nie jest to skomplikowany proces, a może uchronić nas przed późniejszymi problemami. Wniosek możemy złożyć do starostwa powiatowego, w terminie do 30 dni od daty planowanego rozpoczęcia prac. Organ udziela milczącej zgody. Oznacza to, że jeżeli w ciągu 30 dni od przedłożenia pisma nie otrzymamy żadnego zawiadomienia, będzie to oznaczało, że możemy przystąpić do wykonywania prac remontowych. Takiemu zgłoszeniu podlegają wszystkie inwestycje, podczas których planujemy wymienić instalację grzewczą, zmienić elewację zewnętrzną, ocieplić budynek, oraz wymienić pokrycie dachowe (nie zmieniając jego pierwotnego wyglądu), czy też zamontować okna.
Nieco bardziej skomplikowana sytuacja następuje w momencie, kiedy wykonywane przez nas prace budowlane klasyfikują się pod pojęciem przebudowy (zmiana położenia oraz wielkości okien, ocieplenie budynku wyższego niż 12 m, czy też wykonanie instalacji gazowej). W takim przypadku inwestor zobowiązany jest do uzyskania pozwolenia budowlanego.
Remont starego domu – koszty
Decydując się na remont starego domu na wsi, powinniśmy sprawdzić jego stan techniczny. Pierwszym krokiem jest obejrzenie konstrukcji ścian nośnych. Warto zwrócić uwagę na to, czy ściany nie są popękane, zagrzybione oraz mocno uszkodzone. Elewacje starych budynków są często zniszczone. Bardzo zły stan techniczny ścian może spowodować konieczność przeprowadzenia całkowitej rozbiórki budynku. Jeżeli ściany są w dobrym stanie, drugim istotnym elementem jest sprawdzenie stanu konstrukcji dachu. Całkowita wymiana dachu podnosi koszty wykonywanego remontu i bardzo często sprawia, że jest on nieopłacalny. Po dokładnych oględzinach budynku możemy przystąpić do wykonywania prac budowlanych. Będą nimi m.in. wymiana drzwi, okien, wykończenie wnętrz, montaż instalacji, burzenie ścian. Koszty generalnego remontu starego domu o powierzchni 150 m2 wynoszą ok. 100 000 zł. W zależności od wykonanych prac oraz materiałów użytych podczas remontu ostateczna kwota może się nieco różnić. Dlatego ustalając budżet, który chcemy wykorzystać na renowację budynku, warto mieć nieco więcej pieniędzy na pokrycie dodatkowych kosztów, które często występują w trakcie prac. Aby wykonać tani remont starego domu warto, jest samodzielnie wykonać część zamierzonych prac. W zależności od własnych umiejętności oraz sprzętu, którym dysponujemy (np. szlifierka do gipsu , pędzle malarskie itp.). Możemy np. samodzielnie zerwać stare podłogi, płyty ze ścian oraz sufitu, wyburzyć niepotrzebne ściany, a także położyć nowe podłogi, płytki oraz wyremontować ściany. Jednak w takim przypadku musimy liczyć się z tym, że całkowity proces remontu może się znacznie przedłużyć. Warto wiedzieć o tym, że w momencie, kiedy decydujemy się na zakup starego budynku, możemy starać się o dofinansowanie remontu starego domu na wsi. Obecnie istnieje kilka programów, z których każdy z nas może skorzystać. Jest to m.in. program Czyste Powietrze. Jest bardzo wiele różnego rodzaju funduszy, dlatego warto ich poszukać, ponieważ bardzo możliwe jest, że z wielu będziemy mogli skorzystać, dzięki temu obniżymy koszty, które będziemy musieli ponieść na remont starej wiejskiej chaty. Zastanawiasz się, czy opłaca się remontować stary dom? Wiele osób decyduje się na zakup starego obiektu budowlanego, renowację, a następnie sprzedaż. Bardzo często zdarza się, że stary dom po remoncie wart jest bardzo dużo, dlatego zainwestowane przez nas pieniądze z łatwością się zwrócą, a nawet zostaną podwojone.
Jak wyremontować stary dom?
Zastanawiasz się, jak ze starego domu zrobić nowy? Przed wykonaniem remontu warto dokładnie zastanowić się nad tym, w jakim zakresie chcemy go wykonać. Obszar renowacji jest zwykle uzależniony od stanu budynku oraz naszych indywidualnych preferencji, czy też budżetu. W dalszej części artykułu przedstawiliśmy remont starego domu krok po kroku.
Renowacja starych domów często związana jest z koniecznością wyburzenia ścian i zastąpienia ich nowymi. Stare budownictwo cechuje się niewielkimi, słabo oświetlonymi pomieszczeniami, dlatego wyburzenie ścian pozwala nam lepiej zorganizować pomieszczenia. Oprócz ścian wewnątrz budynku ważne są także te, które znajdują się na zewnątrz. Dlatego elewacja starego domu to element prac budowlanych, który też wymaga generalnego remontu i jest często uwzględniany przez inwestorów podczas renowacji budynku. Stare budownictwo zwykle wymaga zastosowania pełnego ocieplenia ścian zewnętrznych.
Kolejnym krokiem jest wymiana okien oraz pokrycia dachowego. Praktycznie każdy stary budynek wymaga zakupu nowej stolarki okiennej. Wynika to z wyposażenia starego budownictwa w nieszczelne przegrody zewnętrzne. Zdecydowanie się na wymianę okien oraz drzwi pozytywnie wpłynie na jakość ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Ponadto z remontem dachu, czy wymianą pokrywy dachowej często związana jest adaptacja strychu na dodatkowe pomieszczenia. Często stare, wysłużone domy wymagają wymiany stolarki drzewnej. Nie jest to duży koszt, dlatego warto się na niego zdecydować, aby wzmocnić konstrukcję budynku.
Stare domy przeznaczone do remontu wymagają kompleksowego odnowienia ścian. W pomieszczeniach należy wykonać nowe tynki wraz z gładzią gipsową. Etap ten jest uniwersalny i objęta nim jest niemalże każda inwestycja remontowa.
Nowe instalacje
Decydując się na zakup starego domu, chyba każdy inwestor przygotowany jest na poniesienie kosztów całkowitej renowacji zastosowanych w budynku instalacji. Chodzi tutaj głównie o instalację wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną. Stare budownictwo nie ma zwykle instalacji, które są przystosowane do współczesnych standardów. Bardzo często są one źle zabezpieczone i stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego bardzo istotny jest całkowity demontaż wysłużonych instalacji. Prace te można wykonać samodzielnie, co pozwoli nam na obniżenie całkowitego kosztu remontu. Ponadto remont starego drewnianego domu często dotyczy także instalacji grzewczych. Stare budownictwo wyposażone jest w przestarzałe zbrojenia lub piece kaflowe. Z tego względu dobrym pomysłem jest całkowita modernizacja systemu ogrzewania budynku.
Adaptacja poddasza
Wiele starych domów ma niezagospodarowane poddasze. W takiej sytuacji osoby, które decydują się na zakup domu planuje powiększyć powierzchnię użytkową budynku, adaptując strych. Remont strychu polegający na położeniu, czy wymianie podłóg, ociepleniu dachu lub przeprowadzeniu instalacji elektrycznej wymaga jedynie zgłoszenia. Jednak wielu inwestorów podczas adaptacji strychu musi zdecydować się na wykonanie prac budowlanych, które będą wymagały pozwolenia na budowę. Taka sytuacja związana jest głównie z montażem okien w dachu lub całkowitą wymianą dachu wraz z więźbą. Stare domy po remoncie mogą cieszyć swoich właścicieli nie tylko użytecznością, ale także charakterem. Wiele osób uważa, że stare budownictwo jest bardziej przytulne i pełne tajemnic, które z przyjemnością chce się odkrywać.
Ile trwa remont starego domu z cegły?
Remont budynku to nie lada wyzwanie. Czas realizacji takiego przedsięwzięcia zależny jest głównie od funduszy inwestora. Część osób może sobie pozwolić na całkowity remont budynku od razu, inni będą robili to stopniowo, ze względu na brak części funduszy potrzebnych na realizację remontu. Jednak niezależnie od posiadanego budżetu powinniśmy przygotować się na kilkumiesięczną pracę fachowców. W zależności od tego, czy remont wykonujemy częściowo sami, czy wyłącznie przez specjalistyczną firmę, czas może się różnić. Zwykle remont całego obiektu może trwać nawet 6 miesięcy.
Czy remont starego domu się opłaca?
Każda inwestycja ma swoje plusy i minusy. Podobnie jest w przypadku remontu starego domu. Nigdy nie wiemy, co czeka nas podczas odsłaniania kolejnych części budynku. Z tego względu bardzo trudno jest oszacować całkowite koszty oraz czas, który będziemy musieli przeznaczyć na renowację. Dla wielu osób remont starego domu jest czymś bardzo satysfakcjonującym. Prace budowlane w takim budynku postępują w bardzo szybkim tempie.
Całkowite koszty remontu starego budynku są trudne do określenia. Nie da się wyznaczyć jednego ogólnego kosztorysu, który sprawdzi się w każdym przypadku. Najlepiej jest go indywidualnie określić do każdego typu budowli. Dom, który wymaga generalnego remontu, tj. wymiany okien, drzwi, dachu, podłóg i ogrzewania to koszt ok. 100 000 zł. Cena może się jednak nieco różnić w zależności od wielkości obiektu. Warto dodać jeszcze, że koszt remontu jest uzależniony od wykorzystanych przez nas materiałów. Produkty z wyższej półki są znacznie droższe. Dodatkowo do kosztu dochodzi robocizna. Część prac możemy wykonać samodzielnie, co pozwoli nam na zaoszczędzenie części gotówki. W porównaniu do budowy domu od podstaw, którego koszt wynosi ok. 300 000 zł, remont starego budynku może być korzystniejszy. Jednak pamiętajmy o tym, że stara chata powinna być dokładnie oceniona przez specjalistę, który wyceni nam całkowite koszty. Jedynie w takiej sytuacji będziemy mogli stwierdzić, czy realizowana przez nas inwestycja będzie opłacalna.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ