Choć jest wiele stylów urządzania domów i mieszkań, to jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę: Loftowy. Są osoby, które uważają, że jest on surowy i mało przytulny, jednak przemyślana aranżacja pozwala na stworzenie klimatycznego i bardzo eleganckiego wnętrza. Jednym z charakterystycznych elementów stylu loftowego jest beton na ścianie. Oto kilka pomysłów, jak go wykorzystać, aby uzyskać ciekawy efekt.
Dlaczego beton na ścianie stał się tak popularny?
Styl loftowy i nawiązujące do niego elementy wyposażenia wnętrza wyróżniają się oryginalnością, nowoczesnością i stonowaną kolorystyką. Co ciekawe, beton architektoniczny, który jest podstawą industrialnych aranżacji, coraz częściej pojawia się także w domach i mieszkaniach urządzonych w innych stylach. Jest on na tyle elegancki, że dobrze prezentuje się także we wnętrzach skandynawskich oraz minimalistycznych. Betonowa ściana ładnie komponuje się z wieloma różnymi materiałami: Drewnem, metalem, szkłem, cegłą, a nawet kompozytem. Ponadto jest ona bardzo trwała, często okazuje się bardziej wytrzymała w porównaniu do powierzchni pokrytej panelami czy płytkami ceramicznymi. Beton wykazuje odporność na działanie wilgoci, wysokich i niskich temperatur, ścieranie, a także zabrudzenia. Można wykorzystywać go nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale i na zewnątrz, pamiętając przy tym o jego impregnacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby betonowa ściana znalazła się w salonie, sypialni, a nawet w kuchni. To, w jaki sposób wykorzystamy ten materiał, zależy od naszych preferencji i wyobraźni. Poniżej znajduje się kilka pomysłów na to, jak zrobić betonową ścianę w wybranym pomieszczeniu i uzyskać niepowtarzalny efekt.
Beton architektoniczny – różne aranżacje
Beton architektoniczny, określany także mianem fasadowego, strukturalnego czy licowego, tak naprawdę daje wiele możliwości wykończenia wnętrza. Jest on przygotowywany na bazie żywicy lub cementu i po nałożeniu na powierzchnię nie wymaga tynkowania i malowania. Ściana z betonu architektonicznego może być gładka, przecierana, a nawet ozdobiona odciśniętym motywem, np. dającym efekt szalunku. To materiał, który można z powodzeniem kłaść też na inne powierzchnie: Podłogę, kominek, blat czy umywalkę. Jeśli zależy nam na tym, aby odbić na powierzchni wzór, powinniśmy wykorzystać beton na bazie żywicy, gdyż jest nieco bardziej plastyczny. W razie potrzeby możemy też dodać do niego pigment, aby uzyskać określony odcień, jednak klasyczna, szara ściana na pewno będzie dobrze prezentować się w każdym pomieszczeniu w domu.
Ściana z płyt betonowych
Jeżeli marzy nam się betonowa ściana w sypialni lub salonie, ale obawiamy się, że jej przygotowanie za mocno nadwyręży domowy budżet, możemy zdecydować się na położenie płyt. Pozwalają one na uzyskanie powierzchni mającej jednolity kolor i fakturę, bardzo dobrze wyciszają i izolują, a w dodatku mogą mieć różne wykończenie: Polerowane, chropowate, pokryte woskiem lub zabarwione na wybrany kolor. Chcąc obniżyć koszty związane z metamorfozą wnętrza, możemy zrezygnować z zakupu gotowych płyt i przygotować je w domu. Jak zrobić samemu beton dekoracyjny w takiej formie? Do tego przyda się płyta wiórowa, którą przycinamy na mniejsze części, przykręcamy do ściany kołkami i gruntujemy. Gdy powierzchnia wyschnie (co zwykle dzieje się następnego dnia) nakładamy na nią betonowy tynk. Dobrze nadaje się do tego paca, gdyż pozwala ona na uzyskanie charakterystycznego efektu nierówności. Zanim nałożymy preparat na ścianę, możemy dodać do niego pigment, aby go zabarwić. Wykorzystanie płyty wiórowej i specjalnego tynku to dobre rozwiązanie, gdyż tradycyjne betonowe płyty są ciężkie (jedna może ważyć nawet ok. 30 kg) i ich montaż często okazuje się kłopotliwy. Trzeba w tym celu użyć kotwy, a także odpowiedniej zaprawy klejowej, przeznaczonej do przyklejania elementów wielkoformatowych.
Efekt betonu na ścianie – tynk strukturalny
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego betonu jest tynk strukturalny, który go imituje. Jego największą zaletą jest to, że może być nakładany na wszystkie powierzchnie budowlane stosowane na ścianach wewnątrz budynku, m.in. płyty gipsowe. Żeby uzyskać oczekiwany rezultat, trzeba najpierw dobrze przygotować podłoże, a więc usunąć ubytki, a także wygładzić, a następnie odpylić ścianę. W wykonaniu takich prac pomocne będą elektronarzędzia, przykładowo szlifierka do gipsu. Tynk imitujący beton trzeba przed nałożeniem wymieszać z wodą, a do aplikacji używać stalowej pacy weneckiej. Po 10 – 15 minutach wygładzamy całą powierzchnię, możemy też zrobić dekoracyjne ubytki lub odcisnąć wzór. Kiedy tynk już wyschnie, należy zabezpieczyć go woskiem lub lakierem, a jeśli jest to ściana w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności powietrza (np. łazienka), powinniśmy sięgnąć po preparat hydrofobowy. Co ważne, zaraz po nałożeniu na powierzchnię tynk strukturalny może wydawać się za ciemny, ale z czasem będzie stawał się jaśniejszy.
Efekt surowego betonu na ścianie dzięki farbie
Do stworzenia efektownej, betonowej ściany można wykorzystać nie tylko tynk, ale i specjalną farbę. Nakłada się ją na powierzchnię, która jest zagruntowana. W zależności od potrzeb możemy starannie wygładzić pomalowaną ścianę, zrobić tzw. wżery lub odbić wzór, a po wyschnięciu należy pokryć ją dekoracyjnym lakierem, aby zwiększyć jej trwałość.
Malowanie ścian farbą imitującą beton nie jest trudne, robi się to podobnie, jak w przypadku zwykłych kolorowych emulsji. Jednak trzeba pamiętać, że obecnie na rynku jest stosunkowo mało tego typu preparatów, gdyż jeszcze nie zdobyły dużej popularności. Problemem dla niektórych osób jest też to, że choć z daleka pomalowana powierzchnia wygląda jak prawdziwa ściana z betonu, to z bliska efekt nie jest już tak spektakularny. Mimo to warto zwrócić uwagę na tę metodę, bo stosowanie farby nie jest skomplikowane i szybko można przeprowadzić metamorfozę pomieszczenia oraz przekonać się, czy betonowe ściany rzeczywiście nam odpowiadają.
Betonowa fototapeta
Bardzo nowoczesnym i nieco nietypowym sposobem na to, aby spełnić swoje marzenie o betonowej ścianie, jest położenie fototapety. Może ona dobrze zamaskować wszystkie niedoskonałości i nierówności, zwłaszcza taka na podkładzie fizelinowym (jest też uznawana za najtrwalszą). W sklepach znajdziemy też oryginalne fototapety 3D z różnymi wzorami inspirowanymi betonem. Projektanci wnętrz polecają je w szczególności do domowego biura, sypialni i salonu.
Gdzie beton sprawdzi się najlepiej?
Ściana z betonu architektonicznego wygląda na tyle efektownie i oryginalnie, że tak naprawdę jest to dobre rozwiązanie do każdego pomieszczenia w domu. W salonie sprawi ona, że wnętrze będzie bardziej nowoczesne, oryginalne, a do tego bardziej wyraziste. To ciekawe tło dla kanapy, jednak za pomocą betonu można wykończyć również tę ścianę, na której znajduje się telewizor. Beton architektoniczny w salonie może znaleźć się też na podłodze, ładnie komponuje się z jasnymi ścianami. W niektórych krajach takie rozwiązanie jest traktowane jako dobra alternatywa dla płytek, ponieważ betonowa podłoga nie wymaga fugowania, tworzy jednolitą powierzchnię, a za sprawą lakierowania wygląda bardziej elegancko.
Wielu osobom podoba się betonowa ściana w kuchni, ale warto pamiętać, że z tego materiału można zrobić też efektowny i solidny blat. Jeżeli zostanie on w odpowiedni sposób zabezpieczony, na pewno nie zniszczy się na skutek działania wilgoci czy innych, równie niekorzystnych czynników. Także w łazience można wykończyć blat za pomocą betonu, w połączeniu z jasną umywalką z pewnością będzie dobrze się prezentować. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, aby betonowe w całości lub tylko częściowo były ściany, np. te przy kabinie prysznicowej.
Ściana z betonu architektonicznego – jak o nią dbać?
Miłośnicy stylu loftowego często zastanawiają się nie tylko nad tym, jak zrobić beton architektoniczny i gdzie go wykorzystać, ale również jak dbać o wykończone nim powierzchnie. Jeśli zdecydujemy się na betonowe ściany w kuchni, łazience lub na zewnątrz, konieczne jest zabezpieczenie ich środkiem zapobiegającym rozwojowi grzybów i pleśni. Za sprawą impregnacji powierzchnia będzie też mniej podatna na powstawanie nieestetycznych zacieków czy trudnych do usunięcia przebarwień. W innych pomieszczeniach w domu nie trzeba zabezpieczać betonu przed działaniem wilgoci, ale warto zastosować akrylowy lakier. Ma on satynowe wykończenie i podkreśla naturalny kolor betonowej powierzchni, ponadto zapewnia jej ochronę przed degradacją chemiczną. Lakier aplikuje się za pomocą pędzla, a w przypadku większych powierzchni można zastosować metodę natryskową.
Położone na ścianie lub podłodze płyty betonowe warto od czasu do czasu wyczyścić. Nie jest to trudne ani czasochłonne. Najpierw należy usunąć z powierzchni kurz, używając do tego zwykłej miotły, a następnie przetrzeć zabrudzone miejsca wilgotną gąbką lub ściereczką. W razie potrzeby możemy sięgnąć po łagodny środek myjący, najlepiej taki przeznaczony do betonu. Nie powinniśmy intensywnie szorować płyt, bo możemy je zarysować. Unikajmy też używania silnych detergentów, gdyż mogą wejść z betonem w reakcję chemiczną i trwale ją uszkodzić.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ