Nie zawsze zmiana wystroju w całym domu lub wybranym pomieszczeniu wiąże się z dużym wydatkiem. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie sporej kwoty jest renowacja używanych dotychczas mebli. Co prawda wymaga to cierpliwości i nierzadko poświęcenia dużej ilości wolnego czasu, niemniej jednak efekt może być zaskakujący. Szafy, szafki, komody itp. możemy odnowić tak, jak chcemy, ograniczeniem jest przede wszystkim własna wyobraźnia.
Renowacja starych mebli – czy warto?
Odnawianie mebli to coraz bardziej popularne rozwiązanie z kilku różnych powodów. Za sprawą renowacji możemy zmienić wygląd poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza, nie nadwyrężając przy tym mocno domowego budżetu. Rezygnacja z zakupu nowych mebli i wyrzucania starych ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ponieważ dzięki temu nieco ograniczamy konsumpcjonizm oraz ilość śmieci na wysypisku. Co więcej, samodzielne odnawianie starych mebli pozwala się odstresować, pochwalić kreatywnością, a także uniknąć wyrzucenia lub wyniesienia na strych tych elementów, do których mamy szczególny sentyment. Sposobów na zmianę wyglądu szaf, stołów, krzeseł itp. jest wiele, a niezbędne do tego sprzęty i preparaty są ogólnodostępne. Ponadto z łatwością można znaleźć cenne wskazówki ułatwiające pracę. Poddane renowacji meble na pewno będą oryginalnie się prezentować i możemy mieć pewność, że nie zobaczymy takich samych w innym domu.
Ile kosztuje renowacja mebli?
Czasami osoby rozważające odnowienie starych mebli obawiają się, że będzie to dużo kosztować. Jednak bez względu na to, jak zaawansowane mają być prace renowacyjne, z pewnością będzie to mniejszy wydatek w porównaniu do zakupu nowego zestawu do salonu, sypialni czy kuchni. Średnio za przyrządy i preparaty potrzebne do renowacji (m.in. farby) zapłacimy ok. 100 – 150 zł. Dla porównania komplet nowych mebli kosztuje od kilkuset złotych do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od marki, materiału wykonania czy liczby elementów.
Sposoby odnawiania starych mebli
Odnawianie mebli kuchennych lub innych, np. z salonu, jest możliwe na kilka różnych sposobów. Jedną z najbardziej popularnych metod jest pomalowanie ich farbami. Bardzo ważne jest to, aby wybrać właściwy preparat, który stworzy trwałą, odporną na ścieranie i inne uszkodzenia powłokę. Do najbardziej popularnych farb zalicza się te akrylowe i kredowe, ponieważ nie są drogie, a do wyboru jest wiele kolorów. Znajdują one zastosowanie m.in. podczas takich prac jak renowacja mebli z czasów PRL.
Żeby bez zbędnego wysiłku zmienić dotychczasowy wygląd szafy czy regału, możemy też kupić ładną okleinę i starannie nałożyć ją na mebel. Nie jest to bardzo trudne, jednak trzeba pamiętać o starannym wyczyszczeniu powierzchni i usunięciu wystających części (np. gałek lub uchwytów). Warto rozważyć również woskowanie, czyli jedną z najstarszych metod, która wymaga przede wszystkim usunięcia starych powłok farby. Przeprowadzona w taki sposób renowacja mebli drewnianych daje możliwość zabezpieczenia ich przed działaniem wilgoci i podkreślenia naturalnego odcienia lub zmiany dotychczasowego koloru na inny (zależnie od tego, jaki preparat wybierzemy). Dobrą alternatywą dla woskowania jest lakierowanie, które uznaje się za bardzo łatwe i szybkie w wykonaniu. Wystarczy zmatowić powierzchnię mebli, nałożyć środek podkładowy, a następnie jedną lub kilka warstw lakieru. Zabezpieczona w ten sposób powierzchnia będzie wykazywać podwyższoną odporność zarówno na działanie wilgoci czy preparatów wykorzystywanych do sprzątania, jak i na ścieranie.
Renowacja mebli – przygotowanie krok po kroku
Zanim zajmiemy się odnawianiem mebli, musimy dobrze się im przyjrzeć i sprawdzić, w jakim są stanie. To bardzo ważne, gdyż od tego zależy sposób przygotowania powierzchni do renowacji. Jeżeli powłoka pokrywająca meble nie jest zniszczona i ładnie się prezentuje, wystarczy starannie ją umyć, aby pozbyć się zalegającego kurzu oraz innych zanieczyszczeń. W taki sposób wykonywana jest m.in. renowacja mebli wykończonych na wysoki połysk politurą. Po umyciu i osuszeniu zwykle wystarczy pokryć je nową warstwą błyszczącego preparatu, aby znów elegancko wyglądały.
Gdy zauważymy na powierzchni mebli niewielkie przetarcia lub zarysowania, możemy zamaskować je za pomocą specjalnego markera (dotyczy to mebli woskowanych oraz lakierowanych). W przypadku, kiedy nasz zestaw jest już bardzo zniszczony, na odnowienie go musimy poświęcić więcej czasu. Stare meble drewniane, które są w złym stanie, trzeba oczyścić ze starych powłok farb i innych preparatów, aby odsłonić drewno. Jeśli są one pokryte woskiem lub olejem, możemy oszlifować je papierem ściernym. Nieco trudniejsze jest oczyszczanie mebli pomalowanych farbą lub wykończonych lakierem, nierzadko wymagają one zastosowania odpowiednich środków chemicznych lub sprzętów, gdyż użycie papieru ściernego nie zapewni oczekiwanego efektu. Przydatne narzędzia do takiej renowacji mebli to opalarka i szlifierka. Przeważnie niezbędna okazuje się też wiertarko-wkrętarka, jeśli konieczne jest wcześniejsze rozkręcenie mebli, aby starannie oczyścić każdy element. Nierzadko zdarza się, że na czystym drewnie dobrze widoczne stają się szczeliny oraz pęknięcia, czasami bardzo głębokie. Jak się ich pozbyć? Możemy wykorzystać w tym celu szpachlę, niemniej jednak lepsze rezultaty zapewniają pałeczki szelakowe. Należy podgrzać je do wysokiej temperatury za pomocą lutownicy, aby się roztopiły i wypełniły ubytki. Na koniec trzeba oszlifować powierzchnię i upewnić się, że jest gładka. Tak przygotowany mebel jest gotowy do dalszych prac, czyli nałożenia farby, wosku lub innego, wybranego przez nas preparatu.
Czy samodzielnie można odnowić dowolne meble?
Samodzielna renowacja mebli kuchennych lub innych wykonanych z drewna nie jest bardzo skomplikowana. Jednak czy dotyczy to także zestawów zrobionych z innych materiałów i pokrytych na przykład fornirem? Są one tańsze w porównaniu do drewnianych, ale jednocześnie mniej trwałe i podatne m.in. na pęknięcia, powstawanie pęcherzy na powierzchni oraz zmianę koloru na skutek oddziaływania promieni UV. Renowacja mebli pokrytych fornirem zazwyczaj wymaga wypełnienia ubytków (do czego potrzebny jest nowy kawałek forniru) i pokrycia ich bejcą w odpowiednim kolorze, czasami konieczne jest też naniesienie cienkiej warstwy lakieru. Niewielkie pęknięcia można też wypełnić retuszującym woskiem w sztyfcie, a zarysowania zamaskować barwiącym korektorem. Żeby renowacja mebli fornirowanych pozwoliła na uzyskanie oczekiwanych rezultatów, trzeba zachować precyzję i zwrócić uwagę na kolor wykonywanych na powierzchni łatek (gdy nie chcemy zrywać całej okleiny lub zmieniać jej odcienia). W sytuacji, gdy meble są bardzo zniszczone, zmiana okleiny na nową jest nieunikniona. Wymaga to zdjęcia starej warstwy za pomocą ostrego dłuta, zaszpachlowania ubytków, oszlifowania, umycia i odtłuszczenia powierzchni. Przyciętą do odpowiednich wymiarów okleinę należy przykleić za pomocą specjalnego kleju i docisnąć. Ostatnim etapem pracy jest zabezpieczenie forniru przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Możemy do tego wykorzystać lakier lub farbę.
Nieco trudniejsza, ale mimo wszystko możliwa jest też renowacja mebli tapicerowanych. Jeśli będziemy cierpliwi i precyzyjni, na pewno uda nam się odnowić starą kanapę czy fotel. Najpierw musimy przygotować kilka rzeczy do pracy: Nowy materiał na obicie, taśmę bawełnianą (dopasowaną pod względem koloru do tkaniny), nożyczki, śrubokręt, kombinerki i zszywacz ze zszywkami. Po usunięciu starej tapicerki musimy przyszyć do mebla nową, którą trzeba odpowiednio przyciąć. Należy przy tym zostawić kilka centymetrów tzw. zapasu, aby później nie okazało się, że w wyniku nieprecyzyjnych pomiarów wycięliśmy za małe kawałki tkaniny. Materiał mocujemy do mebla za pomocą zszywacza, a na koniec na miejscach łączenia przypinamy taśmę.
Możliwa do wykonania w domowym zaciszu jest też renowacja mebli skórzanych. Pierwszym etapem jest przetarcie skóry włókniną szlifierską lub papierem ściernym, aby ją zmatowić. Następnie odtłuszczamy powierzchnię, uzupełniamy ubytki (pęknięcia, załamania itp.) i nakładamy farbę bazową, najlepiej za pomocą gąbki, aby zachować precyzję. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie skóry lakierem wykończeniowym. Trzeba to robić ostrożnie, żeby nie powstały nieestetyczne zacieki.
Jak powinna wyglądać renowacja mebli ogrodowych?
Do renowacji nadają się nie tylko meble używane w domu, ale i te ogrodowe. Sposób ich odnawiania w dużej mierze uzależniony jest od materiału wykonania. Jeśli jest to komplet zrobiony z drewna, wówczas musimy starannie oczyścić go ze starych warstw farby, uzupełnić ubytki (jeżeli się pojawiły), a później zaimpregnować i polakierować. Ciekawe jest to, że możemy łatwo odnowić nawet stare, plastikowe meble z ogrodu i przywrócić im estetyczny wygląd. Nie zajmie to dużo czasu, bo praca składa się tylko z dwóch etapów: Starannego wyczyszczenia tworzywa i pomalowania go na wybrany kolor. Możemy do tego wykorzystać farbę w sprayu, wtedy równomierne pokrycie mebli nie powinno być kłopotliwe.
Renowacja mebli – porady, o których warto pamiętać
Odnawianie mebli może być dobrą metodą na relaks, a także rozwijanie swojej kreatywności i zdolności manualnych. Choć samo czyszczenie powierzchni czy jej szlifowanie zwykle nie sprawia dużego problemu, to dla wielu osób malowanie jest bardzo kłopotliwym etapem pracy. Aby nieco to sobie ułatwić, warto zacząć nakładanie preparatu od środka i stopniowo zbliżać się do brzegów. Do pokrywania większej powierzchni dobrze nadaje się wałek, mały pędzel pozwoli na dokładne zamalowanie narożników i różnych zakamarków.
Zanim naniesiemy na meble preparat (bez względu na to, czy jest to farba, lakier, bejca czy inny środek), zawsze powinniśmy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu. Dowiemy się wówczas, jak grubą warstwę należy nanosić i jaki jest czas jej schnięcia. Jeżeli zależy nam głównie na tym, aby zmienić dotychczasowy kolor drewnianych mebli i precyzyjnie pokryć je farbą, należy sięgnąć po preparat akrylowy. Zapewnia on bardzo dobre krycie, a dodatkowo tworzy trwałą powłokę, często odporną nawet na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Farba kredowa pozwala na uzyskanie ciekawych, oryginalnych efektów, np. postarzenia drewna. To dobry wybór, jeśli marzą nam się meble np. w stylu shabby chic.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ