Wiertarko-wkrętarka – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Według opinii kupujących jedną z lepszych wiertarko-wkrętarek jest Bosch GSR 120-Li. Majsterkowicze lubią z niej korzystać, ponieważ jest solidnie wykonana. Dobrze wykonana jest nie tylko jej obudowa, ale także silnik, który nie ulega awarii. Sprzęt nadaje się do wiercenia dziur w tworzywach sztucznych, drewnie, a nawet w metalu. Na uwagę zasługuje również dobrze wyprofilowany uchwyt, który jest dodatkowo otulony miękkim materiałem Soft Grip. Gwarantuje on stabilne trzymanie wiertarko-wkrętarki w dłoni. Innym, godnym polecenia produktem jest Makita DF457DWE. Zaletą sprzętu jest to, że ma regulowany moment obrotowy. Poza tym w zestawie znajdują się aż dwa akumulatory.
9 najlepszych wiertarko wkrętarek. Opinie w 2025 roku
Wiertarko-wkrętarki do dość złożone urządzenia. Mogą się one różnić pod względem funkcji, budowy oraz innych aspektów. Nasz ranking wiertarko-wkrętarek zawiera jedynie sprawdzone urządzenia, które są warte wypróbowania.
Tabela porównawcza
Wiertarko wkrętarka Bosch
1. Bosch akumulatorowa wiertarko-wkrętarka GSR 120-LI
Bosch GSR 120-Li to wiertarko-wkrętarka Bosch, która pozwoli Ci na wiercenie różnych dziur na terenie posesji. Sprzęt ma dwa biegi, podczas wiercenia dziur w twardszym materiale możesz skorzystać z drugiego, szybszego. W rezultacie łatwiej i szybciej wywiercisz otwór.
Napięcie modelu wynosi 12 V. Tym, co najbardziej podoba się konsumentom, jest bardzo solidnie wykonana obudowa. Nie ulega ona uszkodzeniu nawet podczas regularnej pracy. Poza tym model ma system Electronic Cell Protection, dzięki któremu mechanizm jest odporny na wstrząsy. Silnik szczotkowy jest solidny i jest uznawany za bezawaryjny.
Zasilanie akumulatorowe sprawia, że użytkownik nie jest ograniczony żadnym kablem. Korzystanie z urządzenia jest wygodne. Ta wiertarko-wkrętarka Bosch daje możliwość swobodnej pracy, a jest to możliwe dzięki dobrze wyprofilowanemu uchwytowi. Akumulator ładuje się szybko, wystarczy na to kilka godzin. Użytkowanie modelu jest łatwe, ma on tylko dwa przyciski, a wymiana wierteł to kwestia kilku sekund.
Wiertarko wkrętarka Makita
2. Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka Makita 18V DF457DWE
Polecamy Makita DF457DWE, czyli wiertarko-wkrętarkę o napięciu 18 V. Szczotkowy silnik jest bardzo mocny, dzięki czemu masz pewność, że będziesz mógł przez długi czas korzystać ze sprzętu. Wiertarko wkrętarka Makita jest zasilana akumulatorowo, a w zestawie znajdują się dwa akumulatory, dlatego możesz z nich korzystać zamiennie.
Wymiana akumulatorów jest łatwa, nie zajmuje zbyt dużo czasu, tak samo jak wymiana bitów oraz wierteł. Model jest solidnie wykonany, jego części to w większości twarde tworzywo sztuczne oraz metal. Sprzęt waży jedynie 1,5 kg. Trzymanie go przez dłuższy czas w dłoni nie jest trudne, ponieważ nie jest on ciężki.
Z pomocą urządzenia można wywiercać otwory w metalu, drewnie, tworzywie sztucznym i innych materiałach. Regulowany moment obrotowy sprawia, że można bardzo precyzyjnie wywiercić dziury. Użytkownikom podoba się to, że korzystanie z wiertarki jest łatwe, nie trzeba znać się na majsterkowaniu. Cały zestaw znajduje się w poręcznej walizce.
Wiertarko wkrętarka akumulatorowa
3. Wiertarko-wkrętarka Akumulatorowa z Udarem Stanley Fatmax FMC625D2
Stanley FMC625D2 to dobra wiertarko-wkrętarka, dzięki której Twoja praca upłynie bardzo szybko. Jest ona poręczna, więc z jej pomocą można bez problemu wywiercić dziury oraz wkręcić wkręty nawet w trudno dostępnych miejscach. Sprzęt waży jedynie 1,8 kg, dlatego operowanie nim nie jest trudne.
Wiertarka ma 2 biegi, co pozwala decydować, kiedy potrzebna jest większa prędkość, a kiedy mniejsza. Napięcie akumulatora wynosi 18 V. Wszystkie akcesoria wymienia się bardzo szybko, ponieważ mechanizm wiertarki jest dobrze zaprojektowany. Jeżeli podczas pracy będziesz musiał używać dość dużej liczby wierteł, nie musisz się martwić, że ich zmiana będzie skomplikowana.
Uchwyt urządzenia ma magnes, do którego można doczepić małe przedmioty wykonane z metalu bez obawy, że się zgubią. Na uwagę zasługuje dioda LED, która dokładnie oświetla miejsce pracy. Element ten, tak samo jak i dobrze wyprofilowana rękojeść bardzo podobają się konsumentom. W operowaniu modelem pomaga też guma nałożona na rękojeść.
Wiertarko wkrętarka sieciowa
4. Wiertarko wkrętarka Powermat PM-WS-850-2B
Sieciowa wiertarko wkrętarka, na której możesz polegać to Powermat PM-WS-850-2B, sprzęt o mocy 850 W. Jest to małe urządzenie, z pomocą którego możesz łatwo wywiercić dziurki oraz wkręcić wkręty nawet w trudno dostępnych miejscach. Model waży jedynie 1,2 kg, więc podczas dłuższej pracy nie zmęczysz się jego ciężarem.
Sprzęt jest doceniany głównie za to, że ma aż 16 poziomów prędkości obrotów. W rezultacie podczas pracy w twardym materiale, możesz ustawić najszybsze obroty. Jeśli jednak potrzebujesz więcej skupienia i precyzji, możesz wybrać jeden z wolniejszych poziomów. Podczas pracy możesz dopasowywać szybkość w dowolny sposób.
Test wiertarko wkrętarek wykazał, że opisywanym modelem można posługiwać się bardzo wygodnie i nie jest to trudne nawet dla początkujących majsterkowiczów. Ze względu na to, że jest to urządzenie sieciowe, jego moc pozostaje zawsze taka sama, mimo że czasem użytkownik jest ograniczony kablem.
Wiertarko wkrętarka z udarem
5. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa udarowa Graphite Energy+ 18V
Wiertarko wkrętarka z udarem, która będzie Ci towarzyszyć podczas każdego majsterkowania to Graphite Energy+ 58G010. Jest ona wyposażona w diodę LED dokładnie oświetlającą miejsce pracy. To daje możliwość wykonania bardzo precyzyjnej pracy, bez pomyłki ani konieczności korzystania z dodatkowych sprzętów.
Model ma dwa biegi, które można zmieniać w dogodnym dla siebie momencie. Co mówią opinie o wiertarko-wkrętarkach tej firmy? Użytkownicy doceniają samozaciskowy uchwyt, na którym można szybko umieścić cały osprzęt. Zajmuje to dosłownie sekundy. Za zaletę konsumenci uważają również możliwość regulacji kierunku obrotów. Ustawienia sprawiają, że urządzenie działa tak, jak chce użytkownik.
Ta wiertarko wkrętarka udarowa waży jedynie 1,3 kg, więc operowanie nią jedną ręką nie jest trudne i można się dostać nawet do trudno dostępnych miejsc. W obsłudze pomaga też dobrze wyprofilowana rączka, która dla ułatwienia jest pokryta gumą. Podczas pracy ręka się nie ślizga. Zaletą jest również to, że drgania zostają pochłonięte, więc praca jest przyjemna.
Wiertarko wkrętarka Castorama
6. Wkrętarka akumulatorowa Sthor Li-Ion 10,8 V
Polecamy Sthor Li-Ion 10,8 V wszystkim, którzy oczekują wygodnej pracy. Jest to wiertarko-wkrętarka Castorama, dzięki której możesz łatwo wywiercić małe otwory, a także wkręcić wkręty. Na uwagę zasługuje wyprofilowana obudowa, która jest dopasowana do dłoni. Trzymanie w niej sprzętu nie jest skomplikowane, a sam model z niej nie wypada.
Obudowa urządzenia jest wzmocniona, aby na skutek upadku nie została zniszczona. Tym sposobem chroniony jest również silnik oraz bateria, które są najważniejszymi elementami sprzętu. Waży on jedynie 1,3 kg, nawet dłuższa praca nie sprawi, że będziesz zmęczony i będziesz musiał skończyć wcześniej, niż planowałeś. Warto dodać, że bateria jest zabezpieczona przed zbyt obciążającą pracą, wówczas sprzęt automatycznie wyłącza się.
Ta dobra i tania wiertarko-wkrętarka nie jest skomplikowana w obsłudze. Tam, gdzie będziesz trzymał palce znajduje się spust. Z kolei z boku obudowy umieszczono przycisk, z którego pomocą można wymienić cały osprzęt. Wymiana poszczególnych elementów to kwestia kilku sekund.
Wiertarko wkrętarka 18v
7. Wiertarko-wkrętarka Einhell TC-CD 18-2 Li Classic
Einhell TC-CD 18-2 LI to wiertarko-wkrętarka 18 V, która z pewnością Ci się spodoba. Jest ona wyposażona w automatyczną blokadę wrzeciona, więc wymiana wierteł nie potrwa zbyt długo. Sprzęt jest idealny dla osób, które nigdy wcześniej nie miały okazji korzystać z wiertarko-wkrętarki, dzięki modelowi można łatwo nauczyć się operowania urządzeniami tego typu.
Produkt został wykonany z tworzywa sztucznego, które pokrywa cały mechanizm wewnętrzny. Jest to dość miękka guma (szczególnie na uchwycie), dzięki której można sprawnie posługiwać się wiertarko-wkrętarką, nawet przez dłuższy czas. Podczas pracy na Twojej dłoni nie powstaną odciski, miękka guma chroni przed tym delikatną skórę.
Sprzęt jest wyposażony w dwa biegi, można je dostosować do tego, co aktualnie wiercisz lub wkręcasz. Precyzję zapewnia użytkownikom lampa LED, która oświetla miejsce pracy. Warto wiedzieć, że urządzenie nie waży zbyt wiele, niespełna 2 kg. W zestawie znajduje się akumulator wraz z ładowarką, który ładuje się nie dłużej niż kilka godzin.
Wiertarko wkrętarka Dewalt
8. Wiertarko wkrętarka bezszczotkowa DeWalt dcd791NT
Osobom szukającym profesjonalnego sprzętu, który jednocześnie łatwo się obsługuje, polecamy DeWalt DCD791NT, urządzenie o wadze 1,2 kg. Trudno jest znaleźć lżejszy model, operowanie nim nie sprawia użytkownikom żadnej trudności. Na uwagę zasługuje dobrze wyprofilowany kształt, dzięki któremu można solidnie złapać model w dłoni.
Ta wiertarko-wkrętarka DeWalt daje możliwość swobodnego sterowania szybkością obrotów. Jest aż 15 różnych opcji do wyboru, więc możesz liczyć na precyzyjnie wykonaną pracę. Dodatkowo urządzenie ma dwa biegi, które również pomagają w precyzji pracy. Użytkownikom bardzo podoba się to, że wymiana wierteł oraz bitów to kwestia jedynie kilku sekund.
Podstawa wiertarko-wkrętarki ma magnes, można na niej zaczepić metalowe części, aby ich nie zgubić. Korzystanie z modelu nie jest uciążliwe również dla domowników, ponieważ nie jest on zbyt hałaśliwy. Łatwa obsługa oraz wytrzymały silnik sprawiają, że jest to jedna z częściej wybieranych wiertarek na rynku.
Przewodnik zakupowy – Jaką wiertarko-wkrętarkę kupić?
Jeżeli nie masz pewności, jaka jest najlepsza wiertarko-wkrętarka, nie martw się. Po lekturze przygotowanego przez nas poradnika z pewnością szybko znajdziesz sprzęt spełniający wszystkie oczekiwania. Doradzimy Ci, jakie cechy tego typu urządzeń odgrywają najważniejszą rolę przy zakupie, więc nie pominiesz żadnej istotnej kwestii.
Zasilanie
Wielu majsterkowiczów decyduje się na zakup akumulatorowej wiertarko-wkrętarki, ponieważ pozwala na wykonanie pracy w każdym miejscu. Nie trzeba jej podłączać do prądu, co gwarantuje pełną swobodę ruchów. Aby nie żałować zakupu, trzeba koniecznie sprawdzić typ baterii. Wyróżniamy akumulatory: niklowo-kadmowe, niklowo-metalowo-wodorowe oraz litowo-jonowe. Najbardziej popularne są te ostatnie, gdyż nie obciążają sprzętów, są trwałe i wytrzymałe. Z kolei bardzo dużą pojemnością wyróżniają się ogniwa niklowo-metalowo-wodorowe. Baterie niklowo-kadmowe są coraz rzadziej spotykane. Czas pracy wiertarko-wkrętarki po naładowaniu akumulatora to przeważnie ok. 60 minut.
Jeżeli nie chcemy regularnie podłączać sprzętu do ładowarki lub wiemy, że będziemy go używać głównie w jednym miejscu, możemy wybrać model zasilany sieciowo. Jednak dopilnujmy, aby kabel był dostatecznie długi, bo stosowanie przedłużacza może okazać się mało komfortowym rozwiązaniem. Minimum to 2 m.
Moc
Sprawdzenie mocy pomaga w podjęciu decyzji, jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać. Na podstawie wartości tego parametru można ocenić, czy dany sprzęt jest dobrze przystosowany do intensywnej pracy, bez ryzyka przegrzania. W przypadku modeli zasilanych sieciowo moc podawana jest w Watach, zwykle jest to przedział od 100 do ok. 1000 W. Aby ocenić, czy wybieramy odpowiedni sprzęt zasilany akumulatorowo, należy sprawdzić napięcie ogniwa. Jeśli chcemy wiercić nie tylko w miękkich, ale i bardzo twardych materiałach, powinno ono wynosić ponad 9,6 V. Do lekkich prac naprawczych i remontowych służą urządzenia o napięciu do 4,8 V.
Moment obrotowy
Moment obrotowy informuje o tym, z jaką siłą sprzęt może wkręcać wkręty i na jakiej głębokości je osadzi. Podaje się go w niutonometrach i przeważnie mieści się w zakresie od 10 do 100 Nm. Im wyższy jest moment obrotowy, tym mocniejsza okaże się wiertarko-wkrętarka, a tym samym bardziej odporna na awarie w wyniku intensywnej eksploatacji.
Liczba biegów
Urządzenia takie jak wiertarko-wkrętarki mogą mieć jeden lub dwa biegi. Pierwszy jest wolniejszy, w efekcie czego pozwala na wkręcanie śrub, z kolei drugi (szybszy) na wywiercanie otworów w różnych materiałach. Każdy bieg ma inną maksymalną prędkość obrotową. Dla pierwszego jest to ok. 550 obr./min, a dla drugiego nawet 2000 obr./min.
Waga i wymiary
Urządzenie powinno gwarantować komfortową pracę, a to uzależnione jest m.in. od tego, ile waży. Zwykle jest to nie więcej niż 3 kg, dlatego sprzęt można utrzymać w dłoniach przez długi czas i nie narzekać na nieprzyjemny ból ramion. Najlepsza wiertarko-wkrętarka ma też kompaktowe wymiary i można nią swobodnie manewrować. Poza tym niewielki sprzęt jest łatwy w przechowywaniu oraz przenoszeniu z miejsca na miejsce.
Maksymalna średnica wiercenia
Ponieważ zakupiony sprzęt będziemy wykorzystywać nie tylko do wkręcania śrub, ale i wykonywania otworów, powinniśmy sprawdzić maksymalną średnicę wiercenia. Może ona wynosić od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, w zależności od materiału. Im twardszy on jest, tym mniejsza będzie średnica otworów.
Rękojeść
Rękojeść musi być dobrze wyprofilowana i pokryta materiałem, który zapobiegnie niespodziewanemu upadkowi wiertarko-wkrętarki na ziemię. Najczęściej jest to specjalna, antypoślizgowa guma. To daje gwarancję, że urządzenie nie wyślizgnie się nam nagle z dłoni, nawet gdy będziemy pracować w grubych rękawicach roboczych.
Funkcje
Wśród wiertarko-wkrętarek na szczególną uwagę zasługują modele z udarem. Dają one możliwość wiercenia w twardszych materiałach, bez ryzyka przeciążenia oraz przegrzania silnika. W połączeniu z dużą mocą funkcja udaru zapewnia większą efektywność działania urządzenia. Wiertarko-wkrętarki mogą mieć też inne ciekawe opcje. Przykładem jest możliwość włączenia oświetlenia LED, regulację wartości momentu obrotowego i elektroniczny hamulec. Zatrzymuje on silnik zaraz po zdjęciu palca ze spustu, co pozwala na zachowanie precyzji w czasie pracy, gdy np. musimy wkręcić śrubę na odpowiednią głębokość i liczy się każdy milimetr.
Akcesoria
Jednym z najczęściej dołączanych akcesoriów do wiertarko-wkrętarek jest walizka. Możemy w niej przechowywać i przewozić urządzenie, bez ryzyka zniszczenia. Razem z akumulatorowym modelem możemy otrzymać zapasową baterię, choć czasami ładowarkę i sam akumulator trzeba dokupić samodzielnie, to zależy od producenta. Niekiedy w zestawie jest też boczna rękojeść, pozytywnie wpływająca na komfort pracy w trudno dostępnych miejscach.
Wiertarko-wkrętarki w dobrych cenach
Ile kosztują wiertarko-wkrętarki? Cena za sprzęty mniej popularnych marek wynosi maksymalnie 300 zł. Jednak za urządzenie renomowanego producenta trzeba zapłacić znacznie więcej, ponad 500 zł. Droższe modele przeważnie są wyposażone w udar, mocniejszy silnik, a w komplecie można znaleźć więcej akcesoriów.
FAQ
P1: Co to jest wiertarko-wkrętarka?
Każdy majsterkowicz powinien mieć w swoim warsztacie wiertarko-wkrętarkę, uniwersalne narzędzie, które sprawdzi się w każdych warunkach. Przy pomocy urządzenia możemy wykonywać różne naprawy w domu, od skręcania mebli i mocowania obrazów na ścianach, aż do wiercenia otworów w drewnie. Sprzęt ma różne funkcje, dlatego podczas zakupów powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ silnika (szczotkowy lub bezszczotkowy), typ zasilania (urządzenie akumulatorowe lub sieciowe), prędkość obrotową, moc, rozpiętość głowicy, wagę, sprzęgło, ilość biegów i dodatkowe opcje, np. podświetlenie, wymienny akumulator czy udar.
P2: Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?
Podczas zakupu narzędzia możemy zastanawiać się, czy lepiej wybrać model akumulatorowy czy może jednak urządzenie zasilane z sieci. Największą zaletą sprzętu zasilanego sieciowo jest to, że możemy go używać bez przerwy, bez konieczności ładowania baterii. Urządzenie jest również mocniejsze i może pracować z twardymi materiałami. Są jednak bardziej głośne i zdecydowanie cięższe, a praca jest ograniczona przez przewód zasilający. Kabel może także przeszkadzać przy bardziej zaawansowanych robotach. Modele akumulatorowe są bardziej mobilne i pozwalają nam na pracę w miejscach bez dostępu do gniazdka. Są także lżejsze i bardziej poręczne, jednak ich ograniczeniem jest konieczność wymiany baterii. Urządzenie jest cichsze, jednak ma mniejszą moc niż wersja sieciowa.
P3: Jaki akumulator może mieć wiertarko-wkrętarka?
Wyróżnia się 3 grupy akumulatorowych wiertarko-wkrętarek. Pierwszą z nich stanowią urządzenia o napięciu akumulatora do 10 V. Z powodu niewielkiej mocy lepiej je wykorzystywać jako wkrętarki. Jeśli chcemy wiercić otwory, najlepiej róbmy to w miękkich materiałach i o małych średnicach. Druga grupa to sprzęty o napięciu akumulatora od 10 V do 14 V. Modele umożliwiają wkręcanie i wiercenie w różnych materiałach. Moc umożliwia także stosowanie biegów, pozwalających na dopasowanie obrotów do średnicy otworu. Ostatnia grupa to wiertarko-wkrętarki o napięciu akumulatora 18 V i większej. Sprzęt jest na tyle mocny, że możemy nim wiercić otwory w ścianach, cegłach ceramicznych, bloczkach gazobetonowych itp. Tego typu urządzeń rzadko używa się jako wkrętarek.
P4: Co to jest moment obrotowy wiertarko-wkrętarki?
Moment obrotowy wiertarko-wkrętarki to parametr podawany w nanometrach (Nm), który podaje z jaką siłą wkręcimy śruby oraz, jak głęboko mogą zostać one osadzone. Droższe modele urządzeń mają możliwość ustawienia momentu obrotowego, który umożliwia wiercenie. Producenci podają dwie różne wartości: wiercenie miękkie i twarde. Pierwsze z nich dotyczy miękkich materiałów, w przypadku których moment obrotowy rośnie wraz z głębokością wkręcanej śruby. Wkręcanie twarde jest związane z twardymi materiałami, gdzie moment obrotowy na początku rośnie bardzo wolno, ale w końcowej fazie gwałtownie się zwiększa.
P5: Ile kosztuje wiertarko-wkrętarka?
Cena wiertarko-wkrętarki może się różnić w zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy (akumulatorowy czy sieciowy) oraz jaką będzie miał moc i parametry. Najtańsze narzędzia mogą kosztować od 100 do 200 zł. Tego typu sprzęt ma ograniczoną moc, jednak dobrze się sprawdza w domowym majsterkowaniu. Sprzęt, za który zapłacimy około 300 zł charakteryzuje się dobrymi parametrami technicznymi i pozwala na obróbkę różnych materiałów, miękkich i twardych. Urządzenie powinno sprostać wymaganiom każdego majsterkowicza. Profesjonalne wiertarko-wkrętarki kosztują od 500 zł wzwyż i pozwalają wykonywać różnorodne prace. Jest to sprzęt dla profesjonalistów.
Wiertarko–wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?
Czym kierować się przed zakupem wiertarko-wkrętarki?
Zanim wybierzemy odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Sprzęt z zasilaniem 3,6 – 4,8 V jest odpowiedni do małych prac remontowych oraz do skręcania mebli. Z kolei do majsterkowania przeznaczone są modele 6,5 – 10 V. Zasilanie 9,6 – 14 V umożliwia intensywne prace remontowe, do profesjonalnego użytkowania i wiercenia z udarem przeznaczone są modele o zasilaniu co najmniej 18 V. Masa i poręczny uchwyt również mają duże znaczenie przy wyborze odpowiedniego elektronarzędzia. Przed zakupem trzeba sprawdzić pojemność akumulatora, liczbę biegów i moment obrotowy.
Sprzęt akumulatorowy czy sieciowy?
Obecnie jest dostępnych wiele rodzajów wiertarko-wkrętarek. Podstawowy ich podział odnosi się do sposobu zasilania. Mamy do wyboru modele akumulatorowe i sieciowe. Pierwszy sposób to zasilanie z gniazda elektrycznego o napięciu 230 V, a druga grupa urządzeń działa dzięki czerpaniu energii z dołączonego akumulatora. Produkty sieciowe są większe od akumulatorowych. Trzeba zaznaczyć, że zazwyczaj mają większą moc, więc mogą być wykorzystywane do cięższych prac. Z kolei sprzęt z akumulatorem jest kompaktowy, poręczny, zatem mamy możliwość używania go w trudno dostępnych miejscach, gdzie inne akcesorium nie byłoby wskazane. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, to zastosowanie jest podobne. Takim akcesorium z akumulatorem można nie tylko wiercić otwory w ścianach lub innych miejscach, ale również wkręcać śruby lub wkręty.
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa – zalety
Wiertarki akumulatorowe mają sporo zalet, które decydują o tym, że zarówno majsterkowicze, jak i profesjonaliści chętnie po nie sięgają. Przede wszystkim konsumenci chwalą sobie mobilność takiego sprzętu. Nie ma konieczności zamartwiania się o to, że w pobliżu nie ma gniazda elektrycznego, a także, czy będzie możliwość podłączenia przedłużacza. Dodatkowo modele z akumulatorem są poręczne i lekkie, co oznacza, że dłoń osoby użytkującej, nie męczy się tak szybko, jak w przypadku ciężkiego sprzętu sieciowego. Brak przewodu sprawia, że obsługa urządzenia jest łatwiejsza, ponieważ nie martwimy się o plączący się kabel. Następnym atutem modelu akumulatorowego jest niski poziom hałasu. Na korzyść wiertarko-wkrętarki wpływa również to, że można jej łatwo używać tam, gdzie inne akcesorium mogłoby mieć problem, np. na rusztowaniach i drabinach.
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa – wady
Modele akumulatorowe mają wiele zalet, ale również nie są pozbawione wad. Jednak nie są to kwestie, które znacząco wpływają na użytkowanie. Zasilanie akumulatorowe to bez wątpienia duża swoboda podczas pracy z urządzeniem, ale trzeba pamiętać o jego naładowaniu, aby podczas pracy nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Dlatego warto mieć przyrząd alternatywny. Z racji tego, że sprzęt akumulatorowy jest mniejszy i lżejszy to zwykle ma też mniejszą moc, dlatego część z nich nie nadaje się do wiercenia w bardzo twardym materiale.
Wiertarko–wkrętarka sieciowa – zalety
Trzeba zaznaczyć, że elektronarzędzia sieciowe nie wychodzą z użycia, a wręcz odwrotnie. Niezaprzeczalną zaletą jest duża moc. Umożliwia profesjonalne zastosowanie narzędzi, co oznacza, że urządzenia można używać do ciężkich prac. Duży moment obrotowy ułatwia montowanie wkrętów w nawet bardzo twardym materiale, a także wiercenie w nim otworów. Co więcej, w przeciwieństwie do modeli wyposażonych w akumulator, sieciowe można użyć w każdej chwili, bez uprzedniego sprawdzenia, czy są naładowane. Poza tym nie ma konieczności robienia wielu przerw w czasie wiercenia czy wkręcania, co znacznie skraca czas pracy.
Wiertarko–wkrętarka – wady
Znaczna część oferowanych modeli ma zastosowanie profesjonalne i jest chętnie używana przez fachowców do mniejszych lub większych prac. Trzeba zauważyć, że największym mankamentem tego typu sprzętu jest jego ciężar. Stanowi kłopot, zwłaszcza gdy mamy do wkręcenia bardzo dużo wkrętów. Wówczas utrzymanie ciężkiego urządzenia przez dłuższy czas powoduje zmęczenie i utratę precyzji, a u niektórych osób nie jest wręcz możliwe. Wówczas trzeba przerywać wykonywaną czynność, co wydłuża czas pracy. Inną wadą elektronarzędzi jest dość krótki kabel zasilający. Gdy miejsce wykonywania prac jest bardzo oddalone od gniazda sieciowego, to niezbędne jest wykorzystanie przedłużacza. Zwijanie i rozwijanie kabla jest uciążliwe i zajmuje czas. Co więcej, jeżeli musimy użyć wiertarko-wkrętarki w ciasnych i trudnodostępnych miejscach to możemy mieć kłopot z uwagi na jej duże gabaryty i przewód zasilający.
» Przejrzyj produkty z poprzednich lat
Bosch wkrętarka GSR 18-2-LI Plus solo 06019E6102
Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 18-2-Li Plus waży niecałe 1,5 kg. Jest ona bardzo lekka, więc dłuższa praca z nią nie jest uciążliwa. Można bez problemu wiercić dziury przez kilka godzin, nawet codziennie. Napięcie akumulatora wynosi 18 V. W zestawie znajdują się dwa akumulatory, więc można je wymieniać, podczas gdy korzysta się z jednego z nich.
Użytkownikom bardzo podoba się to, że urządzenie ma oświetlenie. Kiedy pracujesz, miejsce pracy jest odpowiednio oświetlone i dokładnie widzisz, gdzie wiercisz otwór. Dodatkowo na obudowie znajduje się lampka, która pokazuje, czy sprzęt jest gotowy do pracy i czy akumulator jest wciąż wystarczająco naładowany.
Na uwagę zasługuje miękki uchwyt Soft Grip. W rezultacie trzymanie uchwytu przez dłuższy czas jest wygodne. Urządzenie ma dwa biegi, jeden z nich obraca się w lewo, a drugi w prawo. Średnica wkręcanych śrub nie może przekraczać 8 mm.
» Przejrzyj produkty z poprzednich lat
Dodaj komentarz
4 KOMENTARZ
July 24, 2021 at 4:43 pm
makita schodzi powoli na psy z jakością użytych materiałów jeszcze de walt jest ok
Odpowiadać
August 3, 2021 at 2:38 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.com
Odpowiadać
May 26, 2021 at 6:24 pm
Makita, DeWalt ostatecznie Bosch. Tanie jak np. bavaria to jednorazówka.
Odpowiadać
May 28, 2021 at 3:30 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za podzielenie się opinią.
Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.com
Odpowiadać