Wykonany z żywicy epoksydowej stolik bardzo dobrze pasuje do nowocześnie urządzonego salonu. To nie tylko praktyczny mebel, ale i ciekawy element dekoracyjny. Mimo że w sklepach jest wiele różnorodnych modeli, znalezienie tego odpowiedniego, który będzie pasował do pomieszczenia, może być problemem. W takiej sytuacji warto zdecydować się na samodzielną budowę stolika, co nie jest aż tak trudne.
Co to jest żywica epoksydowa?
Stół z żywicy epoksydowej wciąż zyskuje na popularności, ale nie wszyscy wiedzą, czym właściwie jest ten materiał. To syntetyczny produkt polimerowy, który w nieutwardzonej postaci jest rozpuszczalny i topliwy. Po utwardzeniu staje się on bardzo wytrzymały, wodoszczelny i odporny na działanie wilgoci oraz czynników atmosferycznych. Żywica epoksydowa wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoża, jest też szklista i może odprowadzać ładunki elektrostatyczne. Wykorzystuje się ją do produkcji laminatów, czyli wzmocnionych włóknem szklanym kompozytów. Ponadto żywica jest istotnym składnikiem lakierów, farb, szpachli czy klejów. Coraz częściej wykorzystuje się ją do produkcji mebli, a w szczególności oryginalnych stołów i stolików kawowych, gdyż dzięki temu zyskują one bardziej oryginalny design. Do zalet żywicy, poza wytrzymałością, zalicza się też m.in. możliwość barwienia. To oznacza, że możemy nadać jej dowolny odcień, aby mebel pasował do innych elementów wyposażenia wnętrza. Jednak warto pamiętać, aby stolik z żywicy dobrze zabezpieczyć, gdyż nie jest ona w pełni odporna na działanie promieni UV (mebel może zżółknąć i pokryć się tzw. pyłową powłoką). Warto chronić go też przed kontaktem z takimi środkami jak chlor, węglowodory oraz metanol.
Dlaczego warto samodzielnie zrobić stół z żywicą?
Osoby, którym marzy się stół z żywicy i drewna, np. do jadalni, ale nie mogą znaleźć takiego w pełni spełniającego ich oczekiwania, powinny spróbować zrobić go samodzielnie. Co prawda wymaga to stosunkowo dużo wolnego czasu, użycia kilku narzędzi i sprzętów oraz cierpliwości, ale efekty pracy mogą okazać się naprawdę zaskakujące. Budując mebel samodzielnie, możemy starannie go zaprojektować, uwzględniając swoje preferencje. Z tego względu nie ma ryzyka, że stolik z żywicą okaże się za mały lub zbyt duży, ponadto sami decydujemy o kolorystyce. Gotowy mebel z pewnością stanie się naszym powodem do dumy, bo choć zbudowanie go może być męczące, to jednak mamy świadomość, że to my go zrobiliśmy. Należy wspomnieć też o tym, że tego typu zajęcie pozwala się odstresować i rozwija zdolności manualne. Może się również zdarzyć, że odkryjemy nowe hobby, na które poświęcimy więcej czasu.
Jak zrobić stół z żywicy epoksydowej?
Żeby samemu zrobić efektowny stół z żywicy, najpierw należy odpowiednio się do tego przygotować. Najważniejszy jest dobór materiałów, poza żywicą potrzebne nam będzie także drewno (takie połączenie wygląda bardzo stylowo). Drewniane plastry lub deski muszą być dobrze wysuszone i starannie oszlifowane, możemy bez trudu przygotować je samodzielnie za pomocą szlifierki i papieru ściernego. Jeśli chcemy, żeby stolik miał oryginalny blat z żywicy epoksydowej i planujemy wykorzystać w tym celu plaster drewna, znajdźmy taki, który jest płaski. Inaczej mebel nie będzie do końca praktyczny, gdyż ustawienie na nim przedmiotów, a w szczególności kubka z kawą, może nie być możliwe. Co ważne, do wylania żywicy na blat potrzebna nam będzie dodatkowo specjalna forma, możemy przygotować ją z płyty PVC (jeśli nie chcemy pokrywać nią mebla w całości, wymiary formy musimy dostosować do rozmiaru mebla).
Warto dobrze zastanowić się, na czym będzie stał nasz drewniany stół z żywicą. Dobrym rozwiązaniem jest zakup cienkich, metalowych nóżek, choć jeśli mamy dużo czasu, ten element także możemy przygotować samodzielnie. Ponadto konieczne jest przygotowanie niezbędnych przyrządów i innych przedmiotów: Opalarki, taśmy zabezpieczającej, wiertarko-wkrętarki, wkrętów i ewentualnie kleju na gorąco. Jeśli nie mamy własnego warsztatu z pełnym wyposażeniem, zwłaszcza piłą do drewna, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup już przyciętych desek lub plastrów drewna. W ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu i zbudujemy mebel nieco szybciej. Może się także zdarzyć, że dopiero podczas przygotowań zauważymy brak potrzebnych sprzętów, takich jak wiertarko-wkrętarka. Ranking popularnych urządzeń ułatwi wybór odpowiedniego modelu, który być może później wykorzystamy też podczas wielu innych prac w domu.
Ważnym etapem pracy jest przygotowanie projektu stolika. Nawet jeśli nie mamy zdolności plastycznych czy technicznych, powinniśmy naszkicować mebel na kartce, uwzględniając jego kształt oraz całkowite wymiary. Wówczas łatwiej nam będzie zrealizować swoje marzenie o eleganckim stole z żywicą.
Żywica epoksydowa – stół krok po kroku
Najprostszym sposobem na zbudowanie stołu jest połączenie plastra z drewna z metalowymi nóżkami za pomocą wkrętów. Później należy uzupełnić ubytki w blacie za pomocą żywicy, zazwyczaj konieczne jest nałożenie 2 lub 3 warstw, w zależności od ich głębokości. Po zaschnięciu ostatniej warstwy trzeba wyszlifować powierzchnię plastra, aby pozbyć się nadmiaru żywicy, a następnie ponownie zalać blat preparatem, tym razem pokrywając go w całości. Ponieważ pierwsza żywiczna warstwa wsiąknie w drewno, powinniśmy nałożyć kolejną warstwę. Na koniec wystarczy starannie wypolerować stolik, najlepiej na sucho i mokro, mebel jest już tak naprawdę gotowy.
Jak zrobić blat z żywicy, która znajduje się pomiędzy dwoma fragmentami drewna? Jest to nieco trudniejsze, ale przy odrobinie cierpliwości każdy z nas powinien sobie z tym poradzić. Najważniejsze jest to, aby przygotować sobie właściwą formę z PVC, zbudowaną z płaskiego spodu i ścianek. Możemy przymocować je za pomocą wkrętów, a szczeliny dodatkowo wypełnić klejem na gorąco. To da nam pewność, że żywica nie przedostanie się poza formę i uzyskamy taki efekt, jaki zaplanowaliśmy. Gotowy szablon należy wypełnić plastrami drewna, im więcej ich jest, tym mniej zużyjemy żywicy. Bardzo ważne jest to, aby przycisnąć drewno do formy, np. przy użyciu specjalnych ścisków, wtedy preparat nie wpłynie pod spód. Później możemy przejść już do wylewania żywicy. Należy robić to ostrożnie, dobrze jest zrobić kilka cieńszych warstw zamiast jednej bardzo grubej. Ta ostatnia powinna nieco wystawać ponad powierzchnię drewna, nadmiar preparatu zeszlifujemy po zaschnięciu. Aby blat do stołu z żywicy epoksydowej był gotowy, należy go też wypolerować, to ostatnia czynność, jaką musimy wykonać.
Żywica epoksydowa do drewna – jaką wybrać?
Żywica do drewna to preparat, który wciąż zyskuje na popularności, ale nie wszyscy majsterkowicze wiedzą, jak wybrać odpowiedni produkt. Najczęściej kupowane są takie o wysokim stopniu połysku i dużej przejrzystości. Kolor zazwyczaj też odgrywa istotną rolę, ale warto pamiętać, że w razie potrzeby możemy szybko go zmienić poprzez dodanie barwnika.
Żywica epoksydowa jest łatwa w użyciu, ale aby praca z nią przyniosła oczekiwane rezultaty, należy unikać kilku podstawowych błędów. Pierwszym jest niezapoznanie się z dołączoną do preparatu instrukcją. Znajduje się w niej wyjaśnienie, jak należy aplikować żywicę, są tutaj również informacje dotyczące m.in. czasu jej schnięcia. Równie ważne jest zmieszanie preparatu w odpowiednich proporcjach z utwardzaczem, inaczej mogą powstać nierówności, a nawet grudki, które nie wyglądają estetycznie. Co więcej, składniki wymagają długiego i starannego mieszania, dlatego nie powinniśmy się z tym bardzo spieszyć. Jeśli nie wymieszamy dobrze żywicy z utwardzaczem, w niektórych miejscach po wylaniu może ona w ogóle nie zaschnąć i jej powierzchnia będzie lepka.
Stolik kawowy z żywicą – o czym trzeba pamiętać podczas jego budowy?
Do budowy stolika z żywicą powinniśmy znaleźć ciche miejsce, gdzie można się skoncentrować. Trzeba też zadbać o to, aby pomieszczenie miało dobrą wentylację. W powietrzu nie może unosić się pył i inne zanieczyszczenia, gdyż istnieje ryzyko, że osiądą na utwardzającej się żywicy, a ich usunięcie nie zawsze jest możliwe. Poza tym do wylewania preparatu na drewno możemy przejść dopiero w momencie, kiedy jest ono całkowicie suche. Wilgoć ma negatywny wpływ na proces utwardzania żywicy epoksydowej, może nawet przyczynić się do powstania nieeleganckich odbarwień. Nie możemy też zapomnieć o sprawdzeniu, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. Jeżeli jest za niska, czas schnięcia żywicy wydłuży się, a w bardzo ciepłym pomieszczeniu preparat będzie utwardzać się zbyt szybko, co może utrudniać jego aplikację. Żeby zapewnić sobie komfortową i przede wszystkim bezpieczną pracę, takie czynności jak szlifowanie i polerowanie stołu należy wykonywać z odpowiednimi środkami ochronnymi. Mowa tu o masce na twarz, okularach, a także grubych rękawicach roboczych.
Wykorzystanie żywicy epoksydowej to jeden z ciekawszych sposobów na to, żeby zrobić efektowny stół. Jest ona łatwo dostępna i daje wiele możliwości na to, aby stworzyć oryginalne meble. Żywica epoksydowa zapewnia również ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi czy działaniem wilgoci, dlatego warto wykorzystywać ją do majsterkowania i samodzielnej budowy stolika czy innych elementów wyposażenia wnętrza.
Dodaj komentarz
1 KOMENTARZ
October 28, 2021 at 7:29 pm
prawdziwe dzieła sztuki, mogłabym oglądać i podziwiać bez końca….
Odpowiadać