Jak zrobić grill ogrodowy?

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

Dla entuzjastów samodzielnego majsterkowania mamy dziś kilka rad, pomysłów i podpowiedzi jak samodzielnie w ogrodzie wykonać oryginalny grill. Każdy z nas chciałby, aby jego ogród był nie tylko wyjątkowy, ale też był po prostu miejscem, w którym miło się przebywa, a wypoczynek przynosi dużo zadowolenia i prawdziwie odpręża. Aby tak było sprzęty jakie w ogrodzie umieścimy muszą być funkcjonalne, wygodne i stwarzać poczucie komfortu. A ponieważ grill jest synonimem dobrego wypoczynku, skupmy się na tym, aby pasował do ogrodu i wygodnie się go obsługiwało. 

Zastanawiając się jak zrobić grilla, należy przede wszystkim uświadomić sobie jakiego rodzaju konstrukcja nas interesuje. Bo tak prawdę powiedziawszy niewiele potrzeba, aby wygospodarować miejsce do grillowania w ogrodzie. Jeśli nie zależy nam na estetyce sprzętu, wystarczy jakiekolwiek, dowolne, lekko osłonięte palenisko, w którym węgle mogą się żarzyć z rusztem nad nim. Ale jeśli zależy nam na estetyce sprawa się komplikuje. Wśród chętnie wybieranych palenisk wykonywanych samodzielnie prym wiodą te wykonane z metalu, czasem żeliwa, nawet kutego, gdy posiadacz posesji ma takie umiejętności i narzędzia do wykonania, lub zwyczajnie spawane, wykonane ze stali. Drugą grupą najczęściej wykonywanych podwórkowych grilli są te wymurowane. Tu też panuje różnorodność, bo można do ich wykonania wybrać kamień, cegłę lub jeszcze inne materiały, które wykazują odporność na warunki atmosferyczne.

Jak zrobić grilla metalowego?

Jest wiele metalowych grilli, które są dostępne w sklepach za niewielkie pieniądze, więc jeśli decydujemy się zrobić go samodzielnie, to zapewne te dostępne w sklepach nie spełniają naszych wymagań. Z pewnością budowa grilla musi rozpocząć się od wykonania projektu, a przynajmniej jego szkicu, aby móc określić nie tylko jego wygląd, ale też ilość i rodzaj potrzebnych materiałów. Chcielibyśmy zaproponować dwa rodzaje grilla metalowego – oba stosunkowo nietrudne do wykonania, oba z okrągłym rusztem, który można ustawić nad dowolnym paleniskiem, lub w komplecie wykonać palenisko do grilla. Aby trwale połączyć elementy metalowe należy zaopatrzyć się w spawarkę inwertorową, która pozwoli na zespawanie elementów konstrukcji.

Pierwszą z proponowanych konstrukcji jest grill stojący na trójnogu podobny do konstrukcji na jakiej są oparte namioty typu tipi. Należy określić jak wysoka ma być konstrukcja. Im będzie wyższa, tym większa średnica rusztu się w środku zmieści. Ale z kolei też im wyższa konstrukcja, tym będzie mniej mobilna. Zatem do wykonania urządzenia należy przygotować trzy jednakowej długości pręty metalowe. Mogą też być to rurki ze stali nierdzewnej (będą się ładniej prezentowały). U góry pręty (czy rurki) mocujemy (nitami, spawem bądź śrubami) do niewielkiej średnicy obręczy w równym odstępie co 1/3 koła w taki sposób, aby pręty rozchodziły się na zewnątrz ku dołowi. Taki trójnóg będzie podstawą do naszego grilla. Kolejną czynnością jest przygotowanie rusztu i paleniska. Nasz projekt grilla metalowego zakłada, ze palenisko będzie okrągłe, zatem należy oszacować jak dużej średnicy koło zmieści się swobodnie w naszym „tipi” i na jakiej umieścić je wysokości.

Wysokość będzie też zależała od wysokości paleniska, bowiem ruszt powinien być umieszczony kilkanaście centymetrów nad paleniskiem, a idealnie by było, gdyby również miał możliwość lekkiej regulacji w zakresie wysokości. Koło z rusztem albo wykonujemy samodzielnie, składając obręcz z płaskownika, a następnie uzupełniając ją prętami rusztu spawając je po kolei do obręczy, lub kupujemy taki ruszt gotowy. Kolejnym krokiem jest wykonanie podstawy do paleniska, która powinna mieć odrobinę większą średnicę od okręgu rusztu. Należy wykonać rodzaj okrągłego „stołu” otoczonego rantem zapobiegającym wypadanie żarzących się węgli. Wnętrze powinno być wykonane z solidnej stali lub żeliwa, bo zbyt cienka blacha ulegnie łatwo przepaleniu. Ruszt należy zawiesić na wcześniej wykonanym trójnogu przy pomocy łańcucha. Tak wykonany grill samoróbka jest na tyle mobilny, że użytkownik łatwo zmieni jego miejsce w ogrodzie, albo schowa całość na czas zimy.

Drugi grill własnej konstrukcji, który chcieliśmy zaproponować do samodzielnej budowy, jest nieco podobny do pierwszego, bo też ma wiszący ruszt. Konstrukcja jest o tyle inna, że element utrzymujący ruszt ma całkiem odmienny kształt. Elementem nośnym tu będzie gięta rura. Można końcówkę jej wkopać, aby umocować stabilnie w ogrodzie lub wygiąć w taki sposób, aby stanowiła podstawę. Natomiast górna część, niezależnie od sposobu rozwiązania kwestii podstawy, powinna być wygięta w łuk, który docelowo utworzy kąt prosty. Na tej poziomej górnej części metalowej rury wieszamy, podobnie jak w przypadku trójnogu, ruszt umocowany na trzech łańcuchach. Taki grill własnej roboty jest bardzo stabilny i odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, zatem może stać wkopany w ogrodzie okrągły rok.

Budowa grilla ogrodowego murowanego

Grill murowany może powstać z różnych materiałów. Może to być kamień, beton komórkowy, gotowe kształtki dostępne w marketach budowlanych, cegła klinkierowa, czy nawet może to być grill ze starej cegły. Każdy materiał może dobrze zdać egzamin. Najważniejsze abyśmy mieli pomysł na projekt grilla i mieli ogólne pojęcie jak on faktycznie miałby wyglądać. Kluczowe jest również to, że projekt grilla murowanego musi także uwzględniać jego lokalizację.

Bowiem jest to budowla, która na stałe zadomowi się w naszym ogrodzie i złe jego usytuowanie może utrudniać użytkowanie samego grilla (na przykład zbyt oddalone usytuowanie będzie wymagało doniesienie wszelkich produktów w odległy rejon posesji) , bądź utrudniać organizację innych zajęć na posesji (na przykład zajmie jedno z miejsc parkingowych). Należy wybrać miejsce takie, które pozwoli nam na spokojny odpoczynek wśród natury, a jednocześnie nie będzie zbyt dużego dystansu dla donoszonych potraw, a także nie będzie swoim usytuowaniem utrudniać życie sąsiadom. Projekty grilli ogrodowych muszą być też uzależnione od wielkości działki, na której ma stanąć palenisko.

Gdy posiadamy małe podwórko, trudno jest wymurować bardzo rozbudowaną konstrukcję wyposażoną w palenisko, blat do przygotowań potraw, magazyn opału i na przykład wędzarnię. W takim przypadku należy ograniczyć się do małej konstrukcji o podstawowych funkcjach. Odpowiednie wymiary dla grilla przeznaczonego do małej posesji to ok 70 cm szerokości i 40 cm głębokości. Gdy możemy pozwolić sobie na budowlę o większych wymiarach i stworzyć rozbudowany grill murowany, projekt powinien uwzględniać nie tylko jego część widoczną podczas użytkowania, ale również budowla taka powinna być odpowiednio posadowiona na zagęszczonym gruncie i ustawiona na betonowym fundamencie.

 

Grill murowany wymiary

Zastanawiając się nad formą i wielkością przyszłego grilla trzeba zdecydować jak ta konstrukcja ma wyglądać. Wśród ogólnie stosowanych konstrukcji możemy wyróżnić:

Grill otwarty, o najprostszej formie. W razie potrzeby można go powiększyć, nawet w kolejnym sezonie o blat i miejsce na przechowywanie opału

Grill zamknięty z okapem i kominem. Zaletą takiej formy jest odprowadzanie dymu przez komin, więc nie przeszkadza nam podczas biesiadowania nagła zmiana kierunku wiatru i „zawianie” biesiadników dymem z ogniska.

Grill rozbudowany. Tu właściwie forma zależy od wyobraźni budowniczego i potrzeb jakie ma w tego typu budowli. Może to być konstrukcja, która pozwoli na wspólne kucharzenie całej rodziny, z dużym blatem roboczym, kilkoma komorami palenisk schowkami na opał, produkty, akcesoria do grillowania itp. Itd.

Najczęściej osoby projektujące grill ogrodowy wybierają szerokość paleniska od 79 do 90 cm, głębokość od 40 do 60 cm i wysokość pomiędzy 60 i 80 cm. Takie wymiary pozwolą na przygotowanie potraw dla 4 do 6 osób. Istotna jest również wysokość ścianek wokół paleniska, która musi wynosić minimum 30 cm przy budowie grilla otwartego i od 60 do 80 cm w przypadku decyzji o budowie grilla z kominem. Budując grill można wykorzystać gotowe, dostępne w sklepach budowlano – ogrodniczych, ruszty z żeliwa i jest to najwłaściwsze rozwiązanie, bo żeliwne ruszty wytrzymują długi okres eksploatacji.

Jak zbudować grill, od czego zacząć?

Jak już zostało wspomniane, grill powinien być posadowiony na solidnej podstawie. Zaczynamy od wyznaczenia obrysu fundamentu, na którego krańcach wbijamy paliki i rozciągamy pomiędzy palikami sznurek, wyznaczający podstawę grilla. Wewnątrz wyznaczonego obszaru wybieramy grunt na głębokość około 50 cm, a następnie układamy 30 cm warstwę żwiru zagęszczając go i wyrównując jego powierzchnię. Pozostałe 20 cm wypełniamy warstwą betonu klasy B15, wyrównujemy jego powierzchnię pacą i pozostawiamy na 2 tygodnie do związania i stwardnienia.

Nasz grill murowany będzie z cegły i projekt zakłada użycie cegły klinkierowej. Po związaniu fundamentu przystępujemy więc do murowania części wykonanej z cegły. Na początek układamy cegły, tworząc zarys konstrukcji, na sucho. Tak łatwiej zwizualizować zarys budowli.  Zapewne w trakcie murowania będą potrzebne połówki cegieł, najlepiej przeciąć je szlifierką kątową. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie zaprawy aby następnie przystąpić do ułożenia pierwszej warstwy cegieł na zaprawie, sprawdzając poziomicą, czy są układane równo i stosując pomiędzy cegłami elementy dystansowe, aby spoiny były równe. Do wyrównania powierzchni dobrze jest używać młotka murarskiego. Układając kolejne warstwy cegieł, przy każdej z nich trzeba kontrolować zarówno poziom jak i pion, stosować listwy dystansowe dla zachowania równych spoin, a także każdorazowo sprawdzać, czy są zachowane kąty proste.

Na wysokości planowanego paleniska, aby łatwiej było wykonać jego płaszczyznę, na stemplach wewnątrz budowli podpieramy płytę stanowiącą tymczasową podporę. Na jej krawędziach układamy pomalowane farbą antykorozyjną płaskowniki, które utrzymają przyszłe palenisko, a następnie całość obmurowujemy cegłami tworząc „korytko” przyszłego paleniska. Po związaniu zaprawy w miejsce płyty paździerzowej należy wsunąć metalową płytę, która będzie pełniła funkcję paleniska.

Po wyznaczeniu miejsca na palenisko, dobrze jest jeszcze wymurować 2 -3 warstwy cegieł wokół niego, przewidując też miejsce na ruszt. Nieco podwyższone boki wokół paleniska będą chroniły żarzące się węgle przed podmuchami wiatru.

Na tym etapie można uznać pracę za skończoną i po związaniu zaprawy rozpocząć sezon grillowy. Można też konstrukcję wzbogacić o komin wymurowując całość wyżej, aż do zakończenia jej kształtkami odprowadzającymi dym z paleniska.

Osoby, które mają dużą przestrzeń ogrodu mogą też od razu założyć konstrukcję na większej podstawie planując nie tylko elementy wyposażone w palenisko i ruszt, ale też wyposażyć budowlę w boczne powierzchnie, które będą pełniły funkcję blatu do ustawiania potraw do grillowania i tych już przygotowanych do spożycia. Pod tymi blatami można utworzyć przestrzeń przeznaczoną na akcesoria do grillowania, których bogactwo zaskakuje. Począwszy od narzędzi całkiem oczywistych, jak szczypce, łopatki i szczotki, po takie akcesoria jak deska do pieczenia ryb, kamień do pieczenia pizzy, brytfanna do zapiekania żeberek czy termometr do mięs. Można przestrzeń tę wykorzystać też na przechowywanie opału i akcesoriów pomocnych przy rozpalaniu węgli.

Na koniec dobrze jest też zagospodarować przestrzeń wokół zbudowanego grilla. Będzie on bowiem w centralnym miejscu biesiadowania, wokół którego zgromadzimy się z przyjaciółmi i rodziną. Dlatego zadbajmy o estetykę i wygodę tego miejsca. Dobrym rozwiązaniem będzie utwardzenie terenu w najbliższym otoczeniu i na przykład ułożenie bruku wokół grilla. Podobnie, jak wcześniej przy budowaniu podstawy grilla, również i wokół budowli trzeba wyrównać, wypoziomować i utwardzić grunt. Kolejno na piaskowo cementowej podsypce układamy bruk pilnując, aby wszystkie jego elementy zostały umieszczone w równych odstępach i były wypoziomowane.

Po zakończeniu całej inwestycji dobrze jest odczekać około 2 tygodnie dając zaprawie związać i obeschnąć. Również przy pierwszym rozpalaniu paleniska należy to czynić ostrożnie, aby zaprawa, które jeszcze zawiera w sobie pewną wilgoć miała szansę wyschnąć bez popękania.

Zaprezentowane tu przykłady budowy grilla metalowego i murowanego z cegły klinkierowej, to nie jedyne możliwe opcje. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia. Aby znaleźć inspirację do tego jak zbudować grill na własne potrzeby zachęcamy do przyglądania się istniejącym rozwiązaniom udoskonalając je i przystosowując do własnych potrzeb i wyobrażeń. Zapewne znajdziemy wiele rozmaitych zdjęć najróżniejszych rozwiązań zarówno konstrukcyjnych, jak i wizualnych, a także z zastosowaniem najrozmaitszych materiałów.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ