Ranking 11 najlepszych spawarek inwertorowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.06.24

 

Spawarka inwertorowa – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przyglądając się różnym spawarkom obecnie dostępnym na rynku, kierując się trendami zakupowymi, jak i poziomem zadowolenia klientów z zakupu, wytypowaliśmy model najchętniej przez spawaczy kupowany. Jest nim MMA Magnum SNAKE 200 PS. Jest to lekkie i mobilne urządzenie zaopatrzone w rączkę transportową. Jego waga nie przekracza 5,5 kg, dlatego dobrze się sprawdza przy wszelkich pracach terenowych. Spawarka zda egzamin zarówno w łączeniu cienkich blach od 1,5 mm po stal okrętową. Jest też wszechstronna, jeśli rozpatrujemy rodzaje materiałów jakie sprzęt zespawa. Za jego pomocą zespolimy stale węglowe, nisko i wysokostopowe, żeliwa, a także miedź, nikiel i aluminium. Zarządzanie ustawieniami odbywa się za pomocą wyświetlacza, który utrzymuje precyzyjne parametry. Modelem, który uplasował się na drugim miejscu popularności jest Bester Spawarka Inwertorowa 210-ND. To mobilny sprzęt o wadze 4,4 kg pozwalający na wykorzystanie 200A mocy do spajania różnych materiałów.


 

11 najlepszych spawarek inwertorowych. Opinie w 2024 roku

 

Gdy stanąłeś przed wyborem spawarki inwertorowej, która przyda Ci się do prac majsterkowicza, albo do wykorzystania w pracy, a niewiele o tym sprzęcie wiesz, albo wybór jest trudny ze względu na mnogość opcji do wyboru, zapraszamy do naszego zestawienia. Zostały w nim zawarte najchętniej kupowane spawarki inwertorowe przez użytkowników. Być może wśród nich znajdziesz urządzenie spełniające Twoje wymagania. Zapraszamy do lektury. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To sprzęt o wadze niespełna 5,5 kg, którym spawamy za pomocą elektrody otulonej. Moc sprzętu wynosi do 200A i można ją płynnie ustawiać. IGBT, czyli nowoczesne tranzystory dbają o brak zakłóceń, minimalizację strat w układach, a także zwiększenie wydajności

Wady

Spawarka jest wrażliwa na nieczyste podłączenie do masy inaczej nie da się wytworzyć łuku. Ponadto, po pewnym czasie użytkowania uchwyt masy, wykonany z cienkich blaszek i miedzianą plecionkę ulega spaleniu, bo nie wytrzymuje większych prądów.

Podsumowanie

SNAKE 200 PS połączy trwale różnorodne materiały o bardzo zróżnicowanej grubości. Sprzęt został wyposażony w 2 m kable elektrodowy i masowy. Wyłącznik przeciw przeciążeniowy wpływa na dłuższą żywotność spawarki.

Drugi wybór

Zalety

To lekkie, przenośne urządzenie inwertorowe, o mocy 200A. Spawarka znajduje wszechstronne zastosowanie, bo spawanie odbywa się przy użyciu elektrody otulonej, która składa się z rdzenia pokrytego sprasowaną otuliną. Minimalna grubość spawanego materiału to 1,5 mm.

Wady

Minusem spawarki są zbyt krótkie kable, które sprawiają że urządzenie jest mało mobilne. W przypadku, na przykład spawania płotu, spawarka musi być nieustannie przestawiana wraz z postępem pracy.

Podsumowanie

Waga spawarki wynosi 5,3 kg, więc jest to urządzenie łatwe do przenoszenia. Podczas pracy spawarka pobiera moc 9 kVA i pracuje w oparciu o napięcie 230V. Cyfrowy wyświetlacz ułatwia precyzyjne ustawienie parametrów spawania.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie jest sprzedawane w wersji podstawowej zapakowane w walizkę transportową i wyposażone w przewód elektrodowy i masowy 2 m. Użytkownik może jednak wybrać pakiet dodatkowy na który składają się elektrody, kątownik magnetyczny i rękawice spawalnicze.

Wady

Przewód elektrodowy, jak i przewód masowy o długości zaledwie 2 m, sprawia, że przy większości prac wokół domu oba okazują się za krótkie. Wymaga to od użytkownika przerabiania ich tak, aby dało się na przykład spawać płot o wysokości 1,5 m

Podsumowanie

To sprzęt, który pozwoli spawać prądem stałym elektrodami o średnicach od 1,6 do 4,0 mm. Spawarkę wyposażono w kilka funkcji ułatwiających proces spawania. Są nimi Arc Force, Anti Stick, VRD i Hot Start.

 

Spawarka inwertorowa Magnum

 

1. Spawarka inwerterowa MMA Magnum SNAKE 200 PS

 

Polecanym przez wielu użytkowników urządzeniem jest spawarka inwertorowa Magnum SNAKE 200 PS. To sprzęt uniwersalny, polecany dla osób, które już miały do czynienia ze spawalnictwem i znajdzie swoje zastosowanie w różnego rodzaju pracach instalacyjnych, w branży produkcyjnej czy w warsztatach naprawczych. SNAKE 200 PS pozwala na wykorzystanie metody MMA i opcjonalnie TIG Lift, polegającym na zajarzeniu łuku przez potarcie.

Spawarka inwertorowa Magnum charakteryzuje się wysoką 60% sprawnością i mocą do 200A o płynnym sposobie regulacji. Za pomocą urządzenia trwale połączymy stale węglowe, nisko i wysokostopowe, nierdzewne, żeliwo (również sferoidalne) a także miedź, nikiel i stopy tych metali, a nawet aluminium. Przy odpowiednich umiejętnościach operatora sprzęt zespawa blachy już od grubości 1,5 mm, ale przydatny też będzie przy łączeniu spoiwem stal rurową, kotłową i nawet okrętową.

Spawarkę wyposażono w nowoczesne tranzystory zwiększające wydajność i eliminujące zakłócenia, zabezpieczenie przed przegrzaniem, a także cyfrowy wyświetlacz pozwalający na wygodę ustawień. Sprzęt może pracować w instalacji zabezpieczonej przez bezpiecznik 25A. Użytkownicy chwalą funkcjonalny wyświetlacz, który pozwala na precyzję ustawień z dokładnością do 1 A.

Dobra i tania spawarka inwertorowa jaką jest spawarka inwerterowa MMA Magnum SNAKE 200 PS sprawi się doskonale przy pracach amatorskich.

 

Zalety

Cyfrowy wyświetlacz: Pozwala na łatwe ustawienie parametrów pracy, ich regulację i ułatwia obsługę.

Wyłącznik przeciążeniowy: Jest to zabezpieczenie przeciw przeciążeniu urządzenia. Sprawia, że sprzęt ma dłuższą żywotność.

Kompletność zestawu: Kupując opisywane urządzenie klient otrzymuje wraz ze spawarką MAGNUM SNAKE 200 PS uchwyt elektrodowy, masowy, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.

Waga urządzenia: Waga wynosząca 5,3 kg czyni z tej spawarki urządzenie mobilne.

Duża moc: Moc 200A sprawia, że jest to wydajne urządzenie pozwalające na spawanie elektrodami do 4 mm średnicy.

 

Wady

Krótkie kable: Użytkownicy przekazują że kable spawarki mają 2m długości i w związku z tym ma ona niewielki zasięg. Można przeczytać opinie, że optymalne byłoby, gdyby spawarka miała kable długości 3 m.

 

 

 

 

Spawarka inwertorowa Bester

 

2. Bester Spawarka Inwertorowa 210-ND

 

Bester spawarka inwertorowa 210-ND jest chwalona przez użytkowników za jej długi kabel masowy oraz długi przewód spawalniczy. Oba mierzą po 300 cm. Spawarka inwertorowa Bester jest zasilana prądem 230V, a zakres prądu spawania (MMA) wynosi od 10 do 200 amper. Jest to spawarka inwertorowa, za pomocą której możemy spawać metodą MMA oraz TIG.

Wymiary urządzenia wynoszą 230 x 130 x 290 mm i zostało ono wyposażone w specjalny uchwyt transportowy, a dostarczany jest do klienta wraz z poręczną walizką. Sprzęt został wyposażony w szereg zabezpieczeń, wśród których wymienić możemy nadprądowe, napięciowe i termiczne.

Bester spawarka inwertorowa 210-ND to przenośne urządzenie, którego temperatura pracy jest możliwa od -10 stopni Celsjusza do + 40 stopni Celsjusza.

 

Zalety

Przewody: Klienci zauważają, że przewody dołączone do tego urządzenia są nie tylko wystarczającej długości, ale też są wysokiej jakości, bo są miękkie i elastyczne.

Łatwość użycia: Również ze strony klientów płynie informacje, że użytkowanie spawarki jest łatwe, a spoiny wyglądają estetycznie, nawet gdy spawacz jest mało wprawiony.

Spawanie: Spawanie można przeprowadzać elektrodami 2,5 mm przy pracy ciągłej, a okazjonalnej nawet 3,2 mm – tak podają użytkownicy.

Funkcje: Spawarkę wyposażono w przydatne funkcje ułatwiające uruchomienie urządzenia i spawanie. Są to: Arc Force, Hot Start, Anti Stick.

Wyświetlacz LCD: Sprzęt został zaopatrzony w wyświetlacz LCD, na którym zobrazowane są wszystkie ustawienia urządzenia.

 

Wady

Walizka: Klienci przekazują, że walizka, którą otrzymuje się ze spawarką jest nieco mała. Długie przewody trzeba bardzo dokładnie ułożyć, aby walizka się zamknęła.

 

 

 

 

Jaka spawarka inwertorowa do 500 zł

 

3. Spawarka inwertorowa Ideal PRAKTIK 200 LCD Synergy

 

Do spawania stali nierdzewnej i żeliwa przyda się sprzęt inwertorowy Ideal PRAKTIK 200 LCD Synergy. Jest to również dobry wybór, gdy zastanawiamy się nad tym jaka spawarka inwertorowa do 500 zł i 20 A zabezpieczenia będzie najlepiej spełniała swoje zadanie.

Ideal PRAKTIK 200 LCD Synergy pozwala na spawanie elektrodą otuloną prądem stałym, a także metodą TIG (również prądem stałym) i pozwala na wykorzystanie elektrod rutylowych i zasadowych, a także na zwarciowe zajarzenie łuku. Jak nazwa wskazuje spawarka jest sterowana synergicznie i ma płynną regulację prądu użytego do spawania.

Działa to w taki sposób, że gdy użytkownik ustawi wartość prądu spawania, sprzęt za pomocą wyświetlacza zasugeruje właściwy rozmiar elektrody, oraz grubość materiału jaką można tymi parametrami zespoić. Na zwiększenie wydajności i podniesienie niezawodności spawarki wpływa skuteczny układ chłodzenia zaopatrzony w wentylator, a także zabezpieczenie przeciw przeciążeniu. W pracy natomiast pomaga technologia przeciwzwarciowa Anti Stick, zapobiegająca przywarciu elektrody do spawanego materiału, a także Hot Start dostarczająca większą ilość prądu do zajarzenia łuku, co ułatwia zapłon elektrody.

Spawarka inwertorowa Ideal PRAKTIK 200 LCD Synergy to model do spawania metodą MMA elektrodą otuloną prądem stałym oraz metodą TIG prądem stałym, ze zwarciowym zajarzeniem łuku.

 

Zalety

Elektrody: Spawarka daje możliwość spawania elektrodami otulonymi których średnica jest od 1,6 do 4,0 mm.

Regulacja prądu spawania: Regulację tę robi się elektronicznie w sposób płynny.

Praca z generatorem: Model ten pozwala na pracę z generatorem prądotwórczym, bo został do tego przystosowany.

Duży wyświetlacz: Wyraźny, duży, cyfrowy wyświetlacz pozwala na odczyt parametrów nawet z większej odległości.

Zestaw: Spawarka jest sprzedawana jako zestaw wraz z przewodem elektrodowym oraz masowym.

 

Wady

Przewód masowy: Przewód masowy ma jedynie 200 cm długości, większość użytkowników preferowałaby przewód nieco dłuższy.

 

 

 

 

Spawarka inwertorowa Dedra

 

4. Spawarka Inwertorowa Dedra MMA 160A TIG Ready IGBT DESi190BT

 

Każdy majsterkowicz powinien rozważyć zakup spawarki inwertorowej Dedra MMA 160A TIG Ready IGBT. Jest lekka i poręczna, dobrze sprawdza się zarówno do profesjonalnego użytku, jak i w przydomowym garażu. Spawarka przeznaczona jest do spawania metodą MMA, elektrodami otulonymi. Ma zakres regulacji prądu od 10 do 160 A. Spawarka inwertorowa Dedra jest wytrzymała i bezpieczna w użytkowaniu, ponieważ wyposażono ją w specjalne układy elektroniczne oraz czujniki termiczne, które zapobiegają przegrzewaniu. Wymaga ona zabezpieczenia 16A.

Udogodnieniem dla użytkowników jest funkcja Hot Start, której celem jest ułatwienie zapłonu elektrody. Spawarka inwertorowa ma także system Anti Stick. Jest to funkcja przeciwzwarciowa, która wyłącza napięcie, gdy elektroda przyklei się do spawanego materiału. W efekcie oderwanie elektrody jest łatwe, a ryzyko przypadkowego powstania łuku spawalniczego jest minimalne. Spawarka jest łatwa w obsłudze i może być zasilana z generatora, dlatego sprawdza się do pracy w różnych warunkach.

Zarówno profesjonalni spawacze, jak i amatorzy są zadowoleni ze spawarki inwertorowej Dedra. Jest łatwa w obsłudze, lekka i mobilna. Można wykorzystywać ją w warsztacie oraz poza nim. Dodatkowe funkcje ułatwiają wykonanie precyzyjnego spawu.

Dla wielu klientów najlepsze spawarki inwertorowe to te, pochodzące od firmy Dedra. Dlatego też nasze zestawienie zawiera również  spawarkę inwertorową Dedra MMA 160A TIG Ready IGBT DESi190BT.

 

Zalety

Anti Stick: Sprzęt wyposażono w system przeciwzwarciowy, który potrafi wyłączyć automatycznie napięcie w takim przypadku, gdy elektroda sklei się ze spawanym materiałem.

Hot Start: Jest to funkcja ułatwiająca zapłon elektrody a dzieje się to dostarczeniu większego prądu spawania podczas zajarzenia łuku.

Elektrody: Sprzęt poradzi sobie ze spawaniem elektrodą o maksymalnej średnicy 4 mm.

Kompletność dostawy: Wraz ze spawarką klient otrzymuje 2 sztuki przewodów spawalniczych 1,5 i 2 m, maskę spawalniczą, szczotkę z młotkiem, uchwyt masowy oraz uchwyt do elektrody, a także instrukcję obsługi w języku polskim.

 

Wady

Maska spawalnicza: Klienci, którzy zakupili ten sprzęt przekazują, że maska spawalnicza dołączona do zestawu jest bardzo złej jakości i nie nadaje się praktycznie do użycia.

 

 

 

 

Spawarka inwertorowa Ideal

 

5. Spawarka Ideal PRAKTIK MIG 200 IGBT

 

Półautomat spawalniczy Ideal PRAKTIK MIG 200 IGBT to sprzęt inwertorowy pozwalający na spawanie metodą MIG/MAG i FLUX. Dzięki możliwości spawania wielu różnych metali, wśród których znajdują się stale niskostopowe, niestopowe, oraz materiały takie jak nikiel, miedź, magnez i aluminium urządzenie jest do wszechstronnego wykorzystania.

Spawarka inwertorowa Ideal zasilana jednofazowo oferuje prąd spawania na poziomie 200A. Do łączenia metali trwałą spoiną wykorzystuje drut spawalniczy o grubościach 0,6-0,8mm – drut stalowy i 0,8 – 0,9 mm – drut samoosłonowy, który dystrybuuje się za pomocą 2-rolkowego podajnika. Szpula mieści 5 kg drutu. Użytkownik ma do dyspozycji płynną regulację spawania. Warto wspomnieć, że model ten ma możliwość lutospawania, wykorzystywaną do spojenia blach pokrytych cynkiem, stali nierdzewnej, a także na przykład stali z miedzią. Polega ona na tym, że stopieniu ulega jedynie lut, a nie spawany materiał.

Ponadto mamy tu regulator indukcyjności sprawiający, że blacha się nie odkształca podczas spawania, wyłącznik przeciw przeciążeniowy i IGBT (nowoczesne tranzystory) wpływające na poprawę pracy i trwałość urządzenia. Wymagane zabezpieczenie prądowe wynosi 20A.

Spawarka Ideal PRAKTIK MIG 200 IGBT to półautomat spawalniczy pozwalający na wykorzystanie metod spawania MIG/MAG oraz MMA.

 

Zalety

Do domu i do warsztatu: Ten półautomat spawalniczy o niewielkich rozmiarach nadaje się do zastosowań warsztatowych. Pozwala na spawanie w osłonie gazów metodą FLUX drutem samoosłonowym.

Metody spawania: Półautomat spawalniczy, obok opisanej wcześniej metody FLUX, pozwala na spawanie również metodą MIG/MAG czyli elektrodą topliwą w postaci nawiniętego drutu na szpulę.

Dwie wersje: Model spawarki można kupić w zestawie z podwoziem na butlę spawalniczą lub bez.

Płynna regulacja: Spawanie MIG/MAG pozwala na płynną regulację spawania, czyli prądu spawania i prędkości podawania drutu. Mamy tu także zmienną biegunowość uchwytu MIG/MAG.

 

Wady

Transport: Spawarka co prawda została zaopatrzona w dwa koła transportowe, jednak z przeciwnej strony nie zamontowano rączki transportowej.

 

 

 

 

Spawarka inwertorowa do 300 zł

 

6. Spawarka inwertorowa Notig Tools N1300 20-315 A

 

Osobom, których celem poszukiwań jest z spawarka inwertorowa do 300 zł chcemy polecić model Notig Tools N1300 20-315 A. To wysokiej klasy urządzenie, które dzięki zastosowaniu technologii IGBT, a także dobrej jakości podzespołów nada się nie tylko do użytku domowego ale również warsztatowego. Spawarka to urządzenie pracujące metodą MMA i można nią zespolić stal węglową, nierdzewną, ocynkowaną oraz żeliwną.

Spawanie odbywa się przy użyciu elektrod otulonych rutylowych, celulozowych, zasadowych i tych do stali ocynkowanej i nierdzewnej INOX. Sprzęt zaopatrzono w płynną regulację mocy oraz cyfrowy wyświetlacz, który pozwala na wybranie odpowiednich parametrów pracy. Spawarka posiada też zintegrowany system chłodzenia składający się z termostatu i wentylatora.

Spawarka inwertorowa Notig Tools N1300 20-315 A to wszechstronne urządzenie o niewielkich wymiarach i małej wadze umożliwiającej mobilność.

 

Zalety

Moc spawania: Spawarkę wyposażono w dużą moc spawania regulowaną przez użytkownika od 20 do 315A.

Kompletny zestaw: Wraz ze spawarką klient kupuje przewód spawalniczy MMA DIN z uchwytem elektrody, przewód  masowy z zaciskiem, maskę ochronną, szczotkę z młotkiem, pas, kątownik spawalniczy oraz instrukcję w języku polskim.

Funkcje: Urządzenie zostało zaopatrzone w tak zwany Hot Start umożliwiający podwyższenie temperatury pracy w momencie zajarzenia łuku, Anti Stick odcinający napięcie w przypadku zwarcia elektrody ze spawanym materiałem oraz Arc Force stabilizujący i regulujący dynamikę łuku spawalniczego.

Regulacja: Regulacja odbywa się za pomocą potencjometru i wyświetlacza LCD. Od użytkownika zależy jakie parametry w sposób płynny wybierze.

 

Wady

Długość przewodów: Niestety urządzenie nie ma zbyt długich kabli. Dwumetrowe przewody masowy i zasilający utrudniają pracę, która wymaga przesuwania urządzenia. 

 

 

 

 

Jaka spawarka inwertorowa do 1000 zł

 

7. Spawarka Weldman Micro MIG 205 D103106

 

Jeśli zastanawiasz się jaka spawarka inwertorowa do 1000 zł jest najlepsza, zapewne poszukujesz urządzenia profesjonalnego. Takim modelem będzie spawarka Weldman Micro MIG 205 D103106 zbudowana z wykorzystaniem transformatorów IGBT poprawiającymi jego parametry. Sprzęt spawa metodami MIG/MAG, FLUX i MMA. (przy użyciu metody FLUX należy zmienić biegunowość uchwytów).

Głównym przeznaczeniem Weldman Micro MIG 205 D103106 jest spawanie stali węglowej, nierdzewnej, stopowej, żeliwa i aluminium. Podajnik drutu umieszczony wewnątrz obudowy pozwala na założenie szpuli z drutem o wadze 5 kg. Panel sterujący z wyświetlaczem i pokrętłami sterowania pozwala na właściwe dobranie parametrów spawania. Wyposażenie standardowe sprawia, że użytkownik otrzymuje uchwyt spawalniczy fixed MB-15 – 3 m, przewód masowy 2 m i do elektrody 2,5 m, oraz zasilający 2m, a także maskę i szczotkę spawalniczą.

Producent oferuje to urządzenie również w 3 równych wersjach rozszerzonych wyposażenia oferując szereg akcesoriów, które spawacz wcześniej lub później będzie musiał dokupić.

Spawarka Weldman Micro MIG 205 D103106 to model pozwalający na spawanie metodami MIG/MAG FLUX oraz MMA.

 

Zalety

Panel sterujący: Spawarka jest wyposażona w intuicyjny i łatwy w obsłudze panel sterujący, składa się na niego wyświetlacz oraz przełączniki do ustawiania parametrów.

Materiały spawania: Ten półautomat spawalniczy pozwoli na spawanie takich materiałów jak tytan, miedź, magnez, stale nierdzewne, węglowe, stopowe oraz aluminium i odlewy żeliwne.

Zabezpieczenia: Sprzęt został wyposażony w szereg zabezpieczeń, na które składają się zabezpieczenie przed nadmiernym natężeniem prądu, zabezpieczenie przed przegrzaniem urządzenia czy przed nadmiernym napięciem.

Wyposażenie: Kupując urządzenie klient otrzymuje obok automatu spawalniczego przewód masowy 2m, przewód 2,5m z uchwytem elektrody, przewód zasilający 2 m, maskę spawalniczą oraz szczotkę spawalniczą.

 

Wady

Waga: Sprzęt waży 14 kg co na przenośne urządzenie nie jest mało. Wprawdzie zamontowano tu rączkę transportową, ale kółek już nie.

 

 

 

 

Spawarka inwertorowa Kraft

 

8. Spawarka inwertorowa Kraft&Dele MMA 330A W Zestawie XXL

 

Spawarka inwertorowa Kraft&Dele MMA 330A w zestawie XXL to niewielkie urządzenie o wadze 4 kg. Wymiary spawarki to 28 x 20 x 20 cm. Spawarka inwertorowa Kraft, jak zapewnia producent, jest wysoce wydajna i zapewnia trwały łuk elektryczny, jest ona przystosowana do pracy przy zasilaniu z sieci lub agregatu prądotwórczego.

Wraz ze spawarką klient otrzymuje dwa grube kable z klemami, o długości 219 i 212 cm, szczotkę do czyszczenia miejsca spawu oraz maskę spawalniczą. Do chłodzenia wykorzystano tu duży radiator, który wydajnie chłodzi urządzenie. Sprzęt wyposażono w cyfrowy wyświetlacz ułatwiający dokonanie ustawień.

Spawarka inwertorowa Kraft&Dele MMA 330A w zestawie XXL  to wyjątkowo małe i poręczne urządzenie o wadze zaledwie 4 kg.

 

Zalety

Poręczność: Spawarka to zdecydowanie mobilne urządzenie, waży zaledwie 4 kg, a jej wymiary to 28 x 20 x 20 cm.

Skład zestawu: Wraz ze spawarką klient otrzymuje przewód spawalniczy MMA DIN z uchwytem elektrody, przewód masowy DIN z zaciskiem, tarczę ochronną z szybą, szczotkę z młotkiem oraz instrukcję obsługi w języku polskim.

Płynna regulacja prądu: Model ten pozwala na ustawienie płynne w zakresie od 20 do 330A.

Elektrody: Spawarka pozwala na stosowanie elektrod od 1,6 do 4 mm.

 

Wady

Brak walizki transportowej: Choć w skład zestawu wchodzi kilka elementów nie zostały one umieszczone w walizce transportowej, co ułatwiłoby znacznie przenoszenie sprzętu do miejsca pracy.

 

 

 

 

Spawarka inwertorowa MMA

 

9. Spawarka inwertorowa Stamos MMA 250A 230V IGBT

 

Lekka i kompaktowa jest spawarka inwertorowa Stamos MMA 250A 230V IGBT. Jej waga wynosi 4,1 kg, a wymiary to: Długość 38cm, szerokość 12 cm, wysokość 28 cm. Sprzęt oferuje prąd spawania MMA na poziomie od 20 do 250 A i cykl pracy 60% przy 250 A. Wykorzystywane elektrody mogą mieć grubość od 1,1 do 5 mm i sprzęt poradzi sobie z zespawaniem przedmiotów o grubości od 1,5 do 10 mm przy uzyskaniu dobrej spoiny o wysokiej wytrzymałości mechanicznej.

Tym co zwraca uwagę użytkowników i jest przez nich bardzo pozytywnie odbierane, jest fakt, że spawarka została wyposażona w bardzo długie przewody. Mamy tu przewód z uchwytem MMA i przewód masowy z zaciskiem – oba 8 metrów długości. Dzięki uniwersalności metody MMA i spawania elektrodą otuloną Stamos MMA 250A 230V IGBT trwale połączy metale takie jak żelazo czy nikiel albo miedź, a także ich stopy.

Na bezawaryjność i efektywność pracy wpływa technologia IGBT i istnienie nowoczesnych tranzystorów. Wygodę użytkowania zaś podnosi wbudowana funkcja Hot Start.

Spawarka inwertorowa Stamos MMA 250A 230V IGBT to sprzęt o bardzo długich 8-metrowych przewodach.

 

Zalety

Długie przewody: Zarówno przewód z uchwytem MMA jak i przewód masowy z zaciskiem mają po 8 m długości, to bardzo wygodne rozwiązanie.

Technologia IGBT: W trybie MMA, dzięki technologii IGBT sprzęt może być eksploatowany zarówno wewnątrz jak i zewnątrz pomieszczeń.

Hot Start: Zainstalowana funkcja ułatwia zainicjowanie łuku elektrycznego, dzieje się tak dzięki zwiększeniu prądu spawania w momencie zajarzenia łuku elektrycznego.

Wskaźnik przeciążenia: Lampka sygnalizacyjna zapala się w przypadku, gdy maszyna została przeciążona i uruchomił się tryb ochrony przed przegrzaniem lub maszyną uległa awarii i nie może być dalej eksploatowana.

 

Wady

Funkcje: Z dostępnych technologicznie funkcji wykorzystano w tym modelu jedynie funkcję Hot Start. Zabrakło w nim użytecznych funkcji takich jak Anti Stick i Arc Force.

 

 

 

10. Spawarka Inwertorowa MMA Kemppi Minarc Evo 180

 

Jeśli szukasz urządzenia, które sprawdzi się zarówno w domu, jak i podczas wykonywania prac w terenie, dobrym zakupem będzie spawarka inwertorowa Kemppi Minarc Evo 180. Umożliwia spawanie metodą MMA, czyli elektrodami otulonymi każdego typu. Sprzęt pozwala uzyskać precyzyjny spaw. Model Minarc Evo może pracować z agregatami prądotwórczymi oraz z długimi kablami zasilającymi, dlatego dobrze sprawdza się w terenie. Spawarka jest lekka i poręczna, waży mniej niż 6 kg.

Spawarka inwertorowa Kemppi ma długi cykl pracy, co oznacza, że możliwe jest długotrwałe spawanie bez przegrzewania się sprzętu. Urządzenie ma dużą rezerwę napięcia i automatyczną kontrolę łuku, co pozwala uzyskać stabilny łuk. Spawarka dobrze sprawdza się do wykonywania spawów w trudno dostępnych miejscach. Duży wyświetlacz z przodu urządzenia zapewnia pełną kontrolę nad mocą prądu.

Wśród użytkowników, którzy zdecydowali się na zakup spawarki inwertorowej Kemppi, przeważają pozytywne opinie. Sprzęt sprawdza się zarówno w pracach przemysłowych, jak i podczas spawania w przydomowym garażu. Urządzenie jest kompaktowe i wygodne w użytkowaniu. Opinie o tych spawarkach inwertorowych mówia o tym, że jest to dobry sprzęt dla amatora.

Spawarka inwertorowa MMA Kemppi Minarc Evo 180 umożliwia również spawanie prądem stałym metodą TIG LIFT, po zakupie uchwytu TIG, reduktora gazowego oraz butli z argonem.

 

Zalety

Sprawność urządzenia: Jak podają użytkownicy, dla tej spawarki nie stanowi wyzwania wypalenia paczki elektrod dziennie o grubości 3,25 i robieniu ciągłych spoin.

Wysoka jakość spawania: Ponieważ sprzęt ma dużą rezerwę napięcia, a także automatyczną kontrolę ciśnienia łuku, pozwala to uzyskać stabilny łuk, niezależnie od rodzaju elektrody i pozycji spawania i wpływa to na wysoką jakość spawu.

Przenośna konstrukcja: Waga urządzenia wynosi 5,85 kg, a wytrzymałą obudowę wyposażono w pas transportowy. Ułatwia to przenoszenie spawarki w miejsce pracy.

 

Wady

Wentylator: Jak przekazują użytkownicy wentylator spawarki chodzi dość głośno i daje się we znaki po dłuższym czasie pracy w zamkniętym pomieszczeniu.

 

 

 

 

11. Spawarka Inwertorowa Lincoln Electric SpeedTec 200C

 

Nasz ranking spawarek inwertorowych zawiera również zaawansowane urządzenie spawalnicze Lincoln Electric SPEEDTEC K14099-1, które jest w pełni profesjonalną spawarką inwertorową. Dzięki niewielkim wymiarom, urządzenie może być transportowane w różne części zakładu, czy przewożone w samochodzie do miejsc pracy, a następnie zasilane z generatora, bo taką możliwość tu mamy. Spawanie odbywa się z maksymalnym prądem o natężeniu 200 A z możliwością płynnej regulacji od 20 do 200 A.

Przy czym spawając metodą MIG/MAG i TIG urządzenie wykorzystuje maksymalny prąd spawania od 20 do 200 A, a przy spawaniu MMA jest to wartość 20-160A. I to wszystko uzyskujemy zasilając urządzenie z jednofazowej sieci 230 V. Model ten posiada między innymi takie funkcje, jak: wymianę rolki podającej bez narzędzi, spawanie punktowe, upalanie końcówki drutu, wypływ gazu przed spawaniem i po spawaniu i regulację indukcyjności. Zakres średnic elektrod wykorzystywanych do spawania wynosi od 2 do 4 mm.

A w zestawie klient otrzymuje wąż gazowy o długości 2 m, oraz przewód masowy. Użytkownik ma tu do dyspozycji proste menu z regulacją wyświetlacza, pamięć parametrów spawania, blokadę panelu sterowania i wiele innych. Użytkownicy tego urządzenia chwalą dobrą i intuicyjną obsługę menu wyświetlacza, bardzo wydajny wentylator dobrze chłodzący urządzenie, a także szybkie uruchamianie i wyłączanie spawarki. Spawarka inwertorowa jest dostępna w sieci Castorama, Leroy Merlin i OBI.

Lincoln Electric SPEEDTEC K14099-1 to spawarka inwertorowa o wadze 17,2 kg. Prąd spawania to 250 A. Model ma 2 rolki w podajniku.

 

Zalety

Gumowe narożniki: Na obudowie znajdują się gumowe narożniki, które skutecznie zabezpieczają jej powierzchnię. Możemy być pewni, że obudowa na długo zachowa swój początkowy wygląd.

Ochrona menu hasłem: Ciekawym rozwiązaniem jest zabezpieczenie menu hasłem. W efekcie możemy mieć pewność, że osoba nieupoważniona nie będzie korzystała z naszego urządzenia.

Zasilanie z generatora: Spawarkę można zasilać z generatora. Dla dużej grupy konsumentów jest to spory atut.

 

Wady

Odpryski przy spawaniu: Mała grupa użytkowników wskazuje, że przy spawaniu powstają odpryski. Aby powierzchnia, na której pracujemy ładnie wyglądała, trzeba ją wyczyścić. Jak wiadomo, jest to czasochłonne.

Obsługa: Część osób twierdzi, że obsługa urządzenia jest skomplikowana, przynajmniej dla konsumentów, którzy wcześniej nie korzystali z tego typu sprzętów.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką spawarkę inwertorową kupić?

 

Zarówno profesjonaliści, jak i majsterkowicze są osobami, które chętnie wykorzystują spawarki inwertorowe. Pozwalają one na spawanie metodami MIG/MAG i MMA/TIG, a ich zaawansowana konstrukcja czyni je, w większości wypadków, lżejszymi od tradycyjnych urządzeń, a także mniejszymi i tym samym bardziej mobilnymi. Aby wybrać najlepszą spawarkę inwertorową trzeba jednak dokładnie poznać jej budowę i działanie, a także określić do jakich prac będzie używana. 

Jaka jest najlepsza spawarka inwertorowa?

Bogata oferta spawarek sprawia, że dobrze jest najpierw zapoznać się z ich cechami, aby w pełni świadomie zdecydować się na urządzenie, które spełni nasze wszystkie oczekiwania. Spawarki inwertorowe to wszechstronne urządzenia pozwalające na pracę przy wykorzystaniu wszystkich rodzajów elektrod do spawania, a także w porównaniu z urządzeniami transformatorowymi, zużywają niewiele prądu (zależy to także od mocy posiadanego urządzenia). Najważniejszymi zaletami spawarek inwertorowych jest, wspomniana, niewielka ich waga, co pozwala mobilność, a także wysoka jakość spawu i stosunkowo niewielka wrażliwość na spadki napięć.

Ponadto dobra spawarka inwertorowa utrzymuje moc na poziomie co najmniej 160A, ma możliwość podłączenia do agregatu prądotwórczego i charakteryzuje ją krótki czas chłodzenia. Ranking spawarek inwertorowych pokazuje też, że cenione są urządzenia z funkcjami dodatkowymi, takimi jak zdalne sterowanie, funkcją przeciwzwarciową czy tzw. „hot start”, czyli funkcją szybkiego rozruchu, dzięki większemu poborowi prądu przy starcie. Użytkownicy wskazują również, że są to urządzenia odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie czynników zewnętrznych. Potwierdza to również test spawarek inwertorowych.

 

Podział spawarek ze względu na amperaż

Bardzo ważny parametr przy wyborze urządzenia, w zależności od jego przeznaczenia. Gdy celem zakupu jest dobra i tania spawarka inwertorowa do użytku domowego dobrze się sprawdzi model o mocy 160 A. Taki sprzęt pozwoli na spawanie cienkich elementów, ale jest również, ze względu na wymiary i wagę będzie poręczna i wygodna w obsłudze.

Większe możliwości daje spawarka o mocy 250 A. taki sprzęt jest przeznaczony dla majsterkowiczów, ale też sprawdzi się w użytku profesjonalnym. Jednak, gdy praca polega na ciągłym wykorzystaniu spawarki, lepiej jest do użytku profesjonalnego zakupić urządzenie o mocy powyżej 250 A. Jest ono droższe, ale też zapewnia bezawaryjną pracę w trybie ciągłym. 

 

Metody spawania

Spawarki inwertorowe w większości wypadków, oferują różne metody spawania. Najbardziej uniwersalną metodą jest spawanie MIG/MAG. Praca odbywa się w osłonie gazowej i aby ją zapewnić potrzebna jest butla z gazem. Metoda ta pozwala na spojenie różnych materiałów, również aluminium. Metoda TIG to spawanie z użyciem nietopliwej elektrody. Metoda ta jest częściej używana przez profesjonalistów, zajmuje ona więcej czasu, ale za to pozwala na spawanie wysokostopowej stali oraz wymagającego aluminium i uzyskanie równej i estetycznej spoiny. Do użytku amatorskiego najczęściej jest wybierana spawarka inwertorowa pozwalająca na spawanie metodą MMA. Jest to metoda przy użyciu elektrody otulonej, co usprawnia proces i pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc bądź spawanie na zewnątrz w wietrzny dzień. 

Wielu producentów łączy w swoich urządzeniach różne metody spawania i sprzedaje modele 2 w 1 pozwalające na spawanie metodą np. MMA i TIG, albo 3 w 1 łączące w jednym urządzeniu 3 metody spawania. Zatem można kupić spawarki inwertorowe w dobrych cenach wyposażone w metody MMA, TIG, MIG/MAG albo MMA, TIG i PLAZMA. 

Jaką spawarkę inwertorową wybrać do użytku domowego?

Gdy poszukujemy spawarki do wykorzystania w przydomowym warsztacie, zwłaszcza, gdy wykorzystujemy ją okazjonalnie, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które sprawią, że wybór sprzętu będzie trafiony. Do użytku amatorskiego polecamy model z metodą spawania MMA ze względu na łatwy sposób obsługi, który zwykle jest wyjaśniony w kilku krokach instrukcji obsługi. Takie spawarki cechuje też niższa cena niż modeli z kilkoma metodami spawania. Do spawarki MMA nie ma potrzeby dokupowania dodatkowych akcesoriów, jak butla czy reduktor. Ponadto sprzęt ten zwykle jest mniejszy (już od 6 kg) i często wyposażony w walizkę transportową, która również służy do bezpiecznego przechowywania spawarki. 

Warto zwrócić uwagę również na obudowę urządzenia, aby była ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, czy zalanie wodą. Dobrze, gdy obudowa jest wykonana z metalu i jest wyposażona w uchwyt do przenoszenia. Opinie o spawarkach inwertorowych przekazują też, że przydatnym okazuje się istnienie wyświetlacza służącego do wybierania ustawień. Za pomocą ekranu łatwiej bowiem jest ustawić parametry pracy niż posługując się wyłącznie pokrętłami. 

 

 

FAQ

 

P1: Jaką kupić spawarkę inwertorową czy transformatorową?

Aby świadomie podjąć decyzję o wyborze spawarki, należy zapoznać się szczegółowo z funkcjami i sposobem pracy obu urządzeń. Wybór konkretnego zależy między innymi od tego, do czego kupione urządzenie będzie wykorzystywane. Do najważniejszych zalet spawarki inwertorowej należy jej mobilność, bo z zasady są to sprzęty o niewielkiej masie i gabarytach. Sprzęt pozwala na uzyskanie wysokiej jakości spawu i oferuje moc od 160A (cyklu pracy na poziomie 60 – 100%) i zabezpieczenie przegrzania 16A.

Taka spawarka pozwala na spawanie metodami MIG/MAG i TIG, ma szereg funkcji dodatkowych i współpracuje z agregatem prądotwórczym. Na minus można przyznać dość wysoką cenę i to, że zaawansowana konstrukcja sprawia problemy osobom poczatkującym w obsłudze.  Zaletami transformatorowego urządzenia są stosunkowo niska cena, a także odporność na wilgoć i na uszkodzenia mechaniczne, a także prosta konstrukcja.

Wbudowany wyłącznik i pokrętło służące do regulacji natężenia prądu ułatwiają użycie. Spawarka taka również ma możliwość spawania metodą MIG/MAG a także MMA. Sprzęt ten ma jednak wady, do których zaliczane są duża masa i gabaryty, w związku z tym mała mobilność. Cykl pracy jest tu 25 – 35% i dość długi czas chłodzenia wynoszący nawet 15 minut. Moc do 160 A wymaga zabezpieczenia 20 -25A.

P2: Jak działa spawarka inwertorowa?

Spawarka inwertorowa to urządzenie, które w większości wykorzystuje metody spawania MMA, MIG/MAG i często TIG. Metoda spawania MMA to najprostszy sposób na zespawanie dwóch elementów. Do spawania używa się elektrod otulonych, które rozgrzewając się wytwarzają otulinę gazową, w której wykonuje się spawanie. Spawanie takie jest procesem dość powolnym, dlatego wykorzystywanym przeważnie do użytku nieprofesjonalnego. Metoda MIG/MAG to spawanie w otulinie gazowej gazem dostarczanym z butli.

Natomiast metoda TIC pozwalają na wykorzystanie elektrod nietopliwych. Metoda ta pozwala na uzyskanie dobrej jakości spawu i jest wydajna. Do spawania również jest potrzeba dostarczania gazu z butli. 

 

P3: Co to jest spawarka inwertorowa?

Spawarka inwertorowa inaczej inwersyjna to elektryczne urządzenie zasilane prądem pochodzącym z prostownika. Urządzenie to zwykle może spawać metodą MIG/MAG, MMA oraz TIG. Każda z metod różni się sposobem wykonania spawu i jego jakości. Sprzęt jest wyposażony we wspomniany prostownik napięcia i prostownik wtórny podwyższonej częstotliwości, a także takie elementy jak filtr napięcia wyprostowanego (pojemnościowy), falownik tranzystorowy i dławik filtrujący. Układ sterowania często jest zaopatrzony w wyświetlacz pokazujący parametry spawania. Nowoczesne modele są wyposażone w nowoczesne transformatory IGBT poprawiające parametry urządzenia. 

 

P4: Jak spawać spawarką inwertorową?

Spawarka inwertorowa to sprzęt, za pomocą którego spawa się głownie metodą MMA. Aby rozpocząć pracę należy uderzyć elektrodą w rowek spawalniczy i cofnąć ją, aby nie spowodować wydłużenia łuku. Elektrodę przemieszczamy powoli kontrolując powstałe jeziorko spawalnicze. Gdy elektrodę przesuwamy w taki sposób, że uchwyt jest pochylony w przód, za jeziorkiem spawalniczym pojawia się warstwa żużla, odległość jej od jeziorka reguluje się również prądem spawania. Podczas pracy należy utrzymywać możliwie najmniejszą długość łuku.

Gdy elektroda zużyje się, należy ze spoiny usunąć pozostałą warstwę żużlu, a kolejną elektrodę przyłożyć w miejscu, w którym znajduje się końcówka poprzednio naniesionej spoiny. Aby zakończyć spawanie, należy elektrodę cofnąć w kierunku początku spoiny i odsunąć od elementu zdecydowanym ruchem. 

P5: Spawarka inwertorowa gdzie masa?

Dla początkującego spawacza nie zawsze jest oczywiste jak i gdzie podłączyć przewody, a jest to niezwykle ważne do bezpiecznego wykonania spawu. Ponieważ większość spawarek inwertorowych oferuje spawanie metodą MMA, skupimy się na opisie podłączeniu przewodów do takich właśnie urządzeń. Każda spawarka jest wyposażona w gniazda prądowe. Jedno z nich jest oznaczone znakiem „+”, drugie znakiem „-”.

Są to oznaczenia biegunowości tych gniazd. Przy spawaniu metodą MMA uchwyt masowy należy podłączyć do gniazda z oznaczeniem „-” (biegunowość ujemna), a uchwyt elektrody do gniazda „+”, czyli tego o biegunowości dodatniej. Informacje na temat biegunowości i wartości natężenia prądu spawania powinny znajdować się na opakowaniu kupowanego urządzenia. 

 

 

 

Dodaj komentarz

5 KOMENTARZ

Michał

June 19, 2021 at 7:18 pm

Witam
Gdzie nie wpisać to Magnum nr. 1. Magnum najlepsze i tylko Magnum .
przecież to jest chiński rupiel . Rozumiem że płacą ok.
Zróbcie materiał o nie chińskim sprzęcie . Proszę .

Odpowiadać
dariush

July 30, 2021 at 7:45 pm

pokaż palcem które to nie chińskie. wszystkie są produkowane w chinach,bo tam jest taniej.

Odpowiadać
Zespół KącikMajsterkowicza.pl

July 2, 2021 at 9:24 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.com

Odpowiadać
jJANUSZ WCISŁO

May 2, 2021 at 1:25 pm

Nic nie wspominacie o zabezpieczeniu amperowym spawarki oraz o zabezpeczeniu w domu gdzie nie przekracza 16a. Jest to rzecz chyba najważniejsza

Odpowiadać
Zespół KącikMajsterkowicza.pl

June 15, 2021 at 7:03 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Artykuł został zredagowany, by uwzględnić kwestie wspomniane przez Pana.

Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.com

Odpowiadać