Osoby, którym marzy się własna wędzarnia, nie muszą jej kupować. Tego typu konstrukcję można zrobić samodzielnie, potrzebna jest do tego odpowiednio duża i wykonana z właściwego materiału beczka. Jak krok po kroku zmienić ją w wędzarnię do przygotowywania smacznych, domowych wędlin? Wszystkie potrzebne porady znajdziesz w naszym artykule.
Dlaczego wędzenie w beczce wciąż zyskują na popularności?
Wędzarnia ogrodowa z beczki daje możliwość samodzielnego przyrządzenia domowych wędlin. Takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne i niesie za sobą kilka istotnych korzyści. Przede wszystkim wędliny, które przygotowujemy sami, nie mają w składzie nadmiaru konserwantów, sztucznych wypełniaczy i innych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Możemy więc jeść je bez obaw i podawać nawet najmłodszym członkom rodziny. Poza tym wiele osób uważa, że domowe wędzonki lepiej pachną i smakują, a do tego często przywołują miłe wspomnienia z wakacji spędzanych na wsi u babci i dziadka. Tak naprawdę samodzielne przygotowywanie wędlin nie jest bardzo trudne. Potrzebujemy do tego głównie dobrej jakości mięsa i maszynki, za pomocą której będziemy mogli je zmielić. Obecnie na rynku jest wiele nowoczesnych sprzętów, które pozwalają także na szybkie napełnianie jelit w celu zrobienia kiełbasy (umożliwia to specjalna końcówka znajdująca się w zestawie).
Wędzarnia z beczki nadaje się zarówno do wędzenia wyrobów mięsnych, jak i sera. To naturalna metoda jego przyrządzania, za sprawą której zyskuje oryginalny smak, a także aromat. Do tego dobrze nadaje się zarówno ser biały, jak i podpuszczkowy typu włoskiego, a nawet mozzarella. Niezależnie od tego, co zamierzamy wędzić, w Internecie z pewnością znajdziemy wiele ciekawych przepisów. Co więcej, budowa wędzarni z beczki może być bardzo relaksującym zajęciem, pozwalającym odstresować się po męczącym dniu. Tego typu prace można wykonywać w pojedynkę lub razem z rodziną, co może okazać się też dobrą zabawą.
Beczka do wędzenia – jaka będzie odpowiednia?
Wędzarnia może powstać z beczki metalowej: Ocynkowanej lub wykonanej ze stali. Najważniejsze jest to, aby w środku nie była ona pomalowana. Widoczna na powierzchni metalu rdza nie jest przeszkodą, ale konieczne jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń chemicznych (zwłaszcza jeśli ma to być wędzarnia z beczki po oleju silnikowym). Jeśli nie pozbędziemy się resztek farby czy innych substancji, w wyniku podgrzania mogą one wydzielać lotne związki, które mogą wpłynąć negatywnie na smak wędlin i dodatkowo być niebezpieczne dla zdrowia. Do najważniejszych zalet wędzarni zrobionej z beczki metalowej należą: Lekkość, odporność na działanie wysokiej temperatury, a także innych niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym deszczu. Poza tym nie wymaga ona zabezpieczenia przed wilgocią, ale problemem może być utrzymanie odpowiedniej temperatury wędzenia. Wędzarnia może być zrobiona z beczki drewnianej, np. po winie. Lepiej trzyma ona ciepło, w efekcie czego do wędzenia zużywa się mniej drewna, dodatkowo jest nieco łatwiej dostępna i według wielu osób prezentuje się w ogrodzie lepiej niż metalowa wędzarnia z beczki po oleju.
Wędzarnia z beczki – schemat
Żeby zbudować własną wędzarnię, należy wiedzieć, z jakich elementów powinna się składać. Do tych podstawowych należą:
• komora wędzarnicza (znajdująca się wewnątrz beczki),
• palenisko,
• zadaszenie.
Projekt pokazujący, jak wędzarnia z beczki będzie wyglądać, nie musi być skomplikowany, ale przed rozpoczęciem prac trzeba ustalić kilka istotnych kwestii. Należy przede wszystkim wybrać rodzaj paleniska, może być ono pośrednie lub bezpośrednie. W pierwszym przypadku znajduje się ono w odległości ok. 1,5 m od komory wędzarniczej, a dym jest doprowadzany poprzez rurę o dużej średnicy. Nieco łatwiejsza w budowie jest wędzarnia z beczki z paleniskiem bezpośrednim, które umieszcza się pod spodem komory wędzarniczej. Jego wykonanie nie jest skomplikowane, a ponadto możliwe jest uzyskanie wyższej temperatury wędzenia.
Wędzarnia powinna stać na utwardzonym, stabilnym podłożu, dlatego podstawę pod beczkę można bez przeszkód zabetonować, ewentualnie ustawić konstrukcję na kostce lub betonowych płytach. Wówczas po skończonym wędzeniu będziemy mogli szybko zdemontować konstrukcję. Zanim rozpoczniemy budowę, warto upewnić się, że mamy wszystkie niezbędne narzędzia, takie jak wkrętarko-wiertarka i łopata.
Jak przygotować komorę wędzarniczą?
Przygotowanie paleniska pod wędzarnię jest stosunkowo proste, gdyż można po prostu wyłożyć je pustakami (trzeba głównie dopilnować tego, żeby pręt z wędzonkami był od niego oddalony na ok. 1,5 m). Nieco bardziej skomplikowane są prace dotyczące komory wędzarniczej. Wynika to z tego, że musimy rozebrać beczkę, zaczynając od górnej pokrywy. Dolną część możemy usunąć całkowicie lub wyciąć w niej otwór, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku paleniska bezpośredniego. Na dnie komory wędzarniczej powinna znaleźć się gęsta siatka. Przydaje się ona w sytuacji, kiedy wędlina przypadkowo zsunie się z pręta, bo zapobiega przedostaniu się wędzonek do paleniska. Poza tym gęsta siatka często zatrzymuje też wytapiający się z mięsa tłuszcz (podczas spalania wytwarza toksyczny dym). W beczce warto umieścić nie tylko pręty do podwieszania kiełbasy, ale także haczyki, pozwoli to na wygodne wędzenie boczku i szynki. Z jakiego materiału powinny być wykonane pręty? Mogą być one metalowe lub drewniane. Częściej wykorzystywane są te drugie, gdyż drewno nie nagrzewa się tak mocno, jak metal, a to ułatwia nakładanie i zdejmowanie wędzonek.
Jak zrobić wędzarnię z beczki metalowej lub drewnianej – wentylacja
Nasza konstrukcja do wędzenia powinna być zbudowana w taki sposób, aby dym mógł być swobodnie odprowadzany z komory wędzarniczej. Jak to zrobić? Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj zadaszenie beczki. Możemy wykonać je z wielu różnych materiałów, najistotniejsze jest to, aby przepuszczały dym. W razie potrzeby możemy zrobić w daszku otwory i ustawić go w taki sposób, aby był lekko spadzisty.
Bardziej skomplikowane projekty wędzarni z paleniskiem pośrednim przewidują wykonanie komina z szybrem. Rura pełniąca funkcję przewodu dymowego powinna lekko opadać dół w kierunku paleniska. Zrobienie takiej konstrukcji zajmuje więcej czasu, dlatego wędzarnia z paleniskiem bezpośrednim jest częściej spotykaną konstrukcją.
Wędzarnia z beczki – gdzie ją ustawić?
Chcąc zbudować wędzarnię, należy dobrze przemyśleć jej lokalizację. Ustawienie konstrukcji tuż przy ogrodzeniu oddzielającym nas od posesji sąsiada nie jest najlepszym pomysłem, bo możemy szybko dostać skargi na uciążliwy dym. Zaleca się, aby ustawić wędzarnię z dala od zabudowań. Najlepsze będzie miejsce osłonięte od wiatru, bo wtedy będziemy mogli wędzić wędliny nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Dopilnujmy również, aby cała konstrukcja była solidna i stabilna. Nie może ona stanowić zagrożenia dla bawiących się w pobliżu dzieci i zwierząt domowych, dlatego w razie konieczności powinniśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenia.
Jak wędzić w wędzarni z beczki?
Do wędzenia w samodzielnie przygotowanej wędzarni potrzebne jest odpowiednie drewno. Powinny to być gatunki liściaste, najczęściej w tym celu wykorzystuje się brzozę, olchę i buk. Niemniej jednak warto umieścić w palenisku także drewno owocowe (przykładowo śliwkę lub wiśnię), wtedy dym będzie bardziej aromatyczny.
Jest wiele sposobów na wędzenie mięsa. Może to odbywać się zarówno na gorąco, jak i na zimno. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę, warto zaopatrzyć się w termometr. Do wyboru mamy modele analogowe, z tarczą, wskazówką i sondą, jak również cyfrowe i elektroniczne (przy czym te ostatnie nie pozwalają na sprawdzenie temperatury mięsa).
Osoby zajmujące się samodzielnym wędzeniem mają swoje sposoby na to, aby wędliny i sery lepiej smakowały. Przed podwieszeniem mięsa w wędzarni powinniśmy je osuszyć, wtedy po uwędzeniu będzie ładniej się prezentować (na mokrej powierzchni mogą osiadać substancje smoliste). Trzeba też odpowiednio rozpalić drewno w palenisku. Po wytworzeniu żaru należy ułożyć na nim suche, a nie mokre szczapy. Kiedy temperatura w komorze wędzarniczej się podniesie, spadnie poziom wilgotności i proces wędzenia przebiegnie sprawniej. Trzeba również pamiętać, że zimny dym przenika do mięsa wolniej, dlatego jeśli zdecydowaliśmy się na obróbkę na zimno, należy być bardziej cierpliwym. Wędzenie w temperaturze poniżej 30 st. C trwa od 3 do 10 dni (przez 5 – 6 godzin). Wędzenie na gorąco zajmuje zwykle tylko jeden dzień, przeważnie 2 – 6 godzin.
Dodaj komentarz
2 KOMENTARZ
December 10, 2021 at 11:08 pm
Właśnie mam beczke 225ltr dębową, czy jak odetnę tak jak Pan górną część łącznie z obręczą to dekiel się nie rozpadnie??
Odpowiadać
December 19, 2021 at 10:54 am
Dzień dobry,
Zadał Pan bardzo trudne pytanie, gdyż beczki różnią sie od siebie konstrukcją i ilością obręczy. Trudno jednoznacznie ocenić jak zachowa się beczka, którą Pan posiada. Aby zarówno beczka, jak i jej pokrywa zostały w jednym kawałku po przecięciu, beczka musi mieć obręcz zarówno na wysokości przykrywy, jak i góry pozostałej po odcieciu. Tylko to gwarantuje, że ani pokrywa, ani beczka nie rozpadną się po przecięciu.
pozdrawiamy
Zespół KacikMajsterkowicza.com
Odpowiadać