Ranking 5 najlepszych kompresorów bezolejowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.11.24

 

Kompresory Bezolejowe – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przygotowaliśmy ranking przedstawiający godne uwagi kompresory bezolejowe. Wśród nich są modele idealne dla majsterkowiczów, a także takie spełniające oczekiwania profesjonalistów. Na szczycie zestawienia plasuje się sprzęt Stanley 6L, którego moc wynosi 1,5 KM, a wydajność – 180 l/min. Urządzenie może okazać się wyjątkowo pomocne podczas różnych prac w domu i ogrodzie. Dzięki niemu oczyścimy powierzchnię przed malowaniem (i dotrzemy przy tym do wszystkich zakamarków), napompujemy koła w rowerze, materac do spania czy dziecięce zabawki. Kompresor wygodnie przenosi się z miejsca na miejsce, gdyż ma zintegrowaną z obudową rączkę. W zestawie znajdziemy akcesoria, m.in. 3 wymienne końcówki do pompowania oraz pistolet do przedmuchiwania. Drugie miejsce należy do modelu Stanley Fatmax 50L o mocy 2 KM. To sprzęt z 50 l zbiornikiem, który przydaje się nie tylko w przydomowym garażu, ale też warsztacie samochodowym. Kompresor ma w podstawie koła, dlatego możemy go przesuwać po podłodze. Są one gumowane, co zapobiega powstawaniu hałasu i nie uszkadza podłoża.


5 najlepszych kompresorów bezolejowych. Opinie w 2024 roku

 

Chcesz sprawdzić, jakie sprzęty są obecnie popularne? Przeczytaj ranking kompresorów bezolejowych, który znajduje się poniżej. Prezentujemy w nim kilka modeli znanych marek, wyposażonych w nowoczesne technologie. Sprawdź je koniecznie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

W opakowaniu poza kompresorem bezolejowym znajdziemy sporo akcesoriów, które umożliwiają nam wykorzystywanie sprzętu na różne sposoby. W zestawie znajdują się 3 końcówki i specjalny pistolet do pompowania, wąż spiralny i pistolet do przedmuchiwania. Każdy ze wspomnianych elementów zrobiono z dobrej jakości tworzyw.

Wady

Urządzenie przydaje się podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Nie można go jednak wykorzystać do malowania czy lakierowania powierzchni, o czym wspominają w swoich recenzjach użytkownicy.

Podsumowanie

Sprzęt zajmuje niewiele miejsca w garażu. Odporna na uszkodzenia mechaniczne obudowa gwarantuje długi czasu użytkowania. Solidnie zrobiona rączka ułatwia przenoszenie kompresora. Model ma zawór bezpieczeństwa, uruchamiający się w momencie zagrożenia.

Drugi wybór

Zalety

Model nie wymaga uzupełniania oleju, więc jego przygotowanie do pracy nie jest wymagające. Panel TABLET gwarantuje szybki odczyt informacji i umożliwia łatwe sterowanie. U podstawy umieszczono gumowe kółka, które ułatwiają przenoszenie ciężkiego sprzętu.

Wady

Jak wynika z niektórych opinii, sprzęt w trakcie pracy jest bardzo głośny, co w przypadku długiego użytkowania może być uciążliwe zarówno dla osób wykonujących pracę, jak i tych, którzy znajdują się w pobliżu.

Podsumowanie

Urządzenie przyda się szczególnie w warsztatach samochodowych. Model okaże się też niezastąpiony do nadmuchiwania materacy, czyszczeniu trudno dostępnych miejsc i np. sprzętów komputerowych, jak również w trakcie wykonywania prac ogrodowych.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt zajmuje niewiele miejsca, więc zmieści się w każdym bagażniku samochodowym. Model można też umieścić w szafce. Przenoszenie kompresora nie jest trudne, ponieważ waży on tylko ok. 3 kg. Mały panel LCD ułatwia sterowanie sprzętem i umożliwia precyzyjne wybranie ustawień.

Wady

Wchodzący w skład zestawu akumulator nie jest wydajny i stosunkowo szybko traci swoją początkową moc. Minusem jest również to, że podczas podłączenia modelu do źródła zasilania w celu naładowania, nie można używać sprzętu.

Podsumowanie

Kompresor jest zasilany akumulatorowo, więc żaden przewód nie krępuje naszych ruchów. Z urządzenia możemy korzystać w każdym miejscu. W obudowie modelu znajduje się praktyczny schowek na akcesoria.

 

1. Kompresor bezolejowy Stanley C6BB34STN039 6L

 

Sprzęt Stanley 6L doskonale nadaje się nie tylko do pompowania kół czy materaców, ale też do prac serwisowo-technicznych, czyszczenia trudno dostępnych miejsc oraz zasilania niewielkich narzędzi, przykładowo aerografu. To model o mocy znamionowej 1,5 KM, którego wydajność wynosi 180 l/min. Kompresor wytwarza ciśnienie do 8 barów, pojemność jego zbiornika to 6 l.

To, co wyróżnia urządzenie, to zintegrowany ze zbiornikiem panel kontrolny, manometr, reduktor ciśnienia oraz zawór bezpieczeństwa. Sprzęt waży ok. 9 kg, a ponieważ ma wygodną rączkę, jego przenoszenie nie jest trudne. Co więcej, kompresor ma w komplecie kilka akcesoriów, takich jak spiralny wąż o długości 5 m i pistolet do przedmuchiwania.

Przeanalizowaliśmy opinie o kompresorach bezolejowych marki Stanley, w efekcie czego okazało się, że opisany wyżej model jest uznawany za jeden z najbardziej poręcznych i łatwych w obsłudze. Jest on chwalony za kompaktowe wymiary i solidną obudowę. Konsumenci twierdzą też, że sprzęt przydaje się podczas wykonywania różnych prac w domu, jak i w ogrodzie.

Stanley 6L to kompresor bezolejowy o mocy 1100 W. Model waży ok. 9 kg, a jego wydajność jest równa 180 l/min.

 

Zalety

Dodatkowe akcesoria: Urządzenie jest sprzedawane w zestawie z wieloma przydatnymi akcesoria. Wśród nich znajduje się: pistolet z manometrem przeznaczony do pompowania, wąż spiralny, 3 końcówki i pistolet do przedmuchiwania.

Szerokie możliwości zastosowania: Prezentowany kompresor olejowy przydaje się do wykonywania różnych prac technicznych. Z pomocą sprzętu możemy pompować koła, materace i piłki. Model sprawdza się także do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.

Uchwyt: Kompresor ma kompaktowe wymiary, a znajdujący się na obudowie uchwyt jest dobrze wyprofilowany. Mimo że produkt jest nieco ciężki (9 kg), dzięki rączce jego przenoszenie nie sprawia problemu.

Solidna konstrukcja: Urządzenie ma solidną konstrukcję. Umieszczone u podstawy, niewielkie gumowe nóżki zapewniają dobrą przyczepność do podłoża.

Łatwa obsługa: W skład zestawu wchodzi dobrze opracowana instrukcja obsługi, w której znajdziemy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.

 

Wady

Nie nadaje się do malowania: Choć wydawać by się mogło, że urządzenie przyda się podczas malowania czy lakierowania powierzchni, użytkownicy mają odmienne zdanie. Aby było to możliwe należy dokupić aerograf.

 

 

 

 

2. Kompresor bezolejowy Stanley Fatmax 50l 1500 W

 

Kompresor Stanley Fatmax 50L o wydajności 222 l/min ma moc 2 KM. Pojemność zbiornika urządzenia wynosi 5 l, a maksymalne ciśnienie to 10 barów. Prezentowany model jest przystosowany do zasilania narzędzi pneumatycznych, malowania niewielkich powierzchni, prac w warsztacie samochodowym i pompowania kół, materaców, piłek itp.

Urządzenie waży 25 kg, ale przenoszenie go z miejsca na miejsce nie wymaga użycia dużej siły. Wszystko ze względu na to, że w podstawie kompresora są gumowane, ciche koła. Możemy więc swobodnie przesuwać sprzęt po podłodze, nie generując przy tym dużego hałasu. Model wyposażono w automatyczny wyłącznik Start/Stop.

Kompresor zyskał uznanie wielu osób, ponieważ ma profesjonalny charakter. To dobry wybór dla fachowców, choć miłośnicy majsterkowania także będą zadowoleni z zakupu sprzętu. Urządzenie jest wytrzymałe, a jego konserwacja nie zajmuje dużo czasu (z uwagi na brak konieczności wymiany oleju).

Kompresor bezolejowy Stanley Fatmax 50L ma moc równą 1500 W. Sprzęt waży ok. 25 kg. Wydajność urządzenia wynosi ok. 222 l/min.

 

Zalety

Mocna pompa: Kompresor bezolejowy wyposażono w wytrzymałą pompę. Jest ona zrobiona z dobrych gatunkowo materiałów, co pozwala sądzić, że nie jest ona podatna na awarie.

Łatwy odczyt informacji: Na obudowie sprzętu znajduje się nowoczesny panel TABLET, dzięki któremu odczyt parametrów pracy jest bardzo prosty. Wspomniany panel ułatwia również sterowanie urządzeniem.

Model bezobsługowy: Użytkownik nie musi uzupełniać i wymieniać oleju, aby móc skorzystać z urządzenia. To istotne, ponieważ znacznie skraca to czas potrzebny na przygotowanie kompresora do pracy i zmniejsza koszty eksploatacji.

Filtr powietrza: W zestawie znajduje się filtr powietrza, który powoduje, że sprężarka działa sprawniej i rzadziej ulega awariom.

 

Wady

Generuje spory hałas: Jeśli oczekujesz, że Twoja sprężarka będzie cicho pracowała, zakup Stanley Fatmax 50L może okazać się nie najlepszą decyzją. W niektórych recenzjach można przeczytać, że sprzęt jest bardzo hałaśliwy.

 

 

 

 

3. Black&Decker Kompresor samochodowy ASI500

 

W rankingu nie mogło zabraknąć modelu Black&Decker ASI500, który wytwarza ciśnienie do 11 barów. Ciekawe jest to, że sprzęt zasila wbudowany akumulator, który można naładować na dwa sposoby – podłączając go do sieci o napięciu 230 V lub do gniazda zapalniczki samochodowej (12 V). Urządzenie jest łatwe w obsłudze, gdyż zostało wyposażone w wyświetlacz LCD. To umożliwia precyzyjny wybór wartości ciśnienia.

Z pomocą kompresora możemy szybko napompować materac do spania lub pływania, piłki czy opony, np. w rowerze. W zestawie znajdziemy trzy potrzebne do tego końcówki. Sprzęt ma oświetlenie LED, dlatego można używać go także po zmroku. W obudowie urządzenia jest schowek na kabel zasilający, przewód ciśnieniowy oraz akcesoria, co umożliwia ich bezpieczne przechowywanie.

Sprzęt Black&Decker ASI500 przyda się w szczególności osobom, które często podróżują. Warto zabrać go ze sobą na kemping, wakacje pod namiotem czy wyjazd nad jezioro. Kompresor jest mały i lekki (waży ok. 3 kg). Ponadto umożliwia on nie tylko szybkie pompowanie, ale też spuszczanie powietrza.

Black&Decker ASI500 to dobry kompresor bezolejowy do 350 zł. Model jest zasilany akumulatorowo. Sprzęt waży ok. 3 kg.

 

Zalety

Panel sterowania: Osoby korzystające z kompresora Black&Decker ASI500, zapewniają, że panel sterowania jest dobrze wykonany. Wybór odpowiednich parametrów ułatwia wyświetlacz LCD.

Bezprzewodowa praca: Niezależnie od tego, w jakim miejscu będziemy musieli skorzystać ze sprzętu, nie powinniśmy mieć z tym żadnego problemu. Prezentowany model jest zasilany akumulatorowo. Warto dodać, że istnieje możliwość jego zasilania przy pomocy gniazdka zapalniczki samochodowej.

Kompaktowe wymiary: Prezentowane urządzenie jest jednym z mniejszych na rynku. Z uwagi na niewielkie wymiary przechowywanie kompresora jest bardzo proste. Sprzęt mieści się nawet w małym bagażniku czy szafce.

 

Wady

Akumulator: Model sprzedawany jest w komplecie z akumulatorem. Bateria stosunkowo szybko traci swoją początkową moc, więc trzeba coraz częściej ładować urządzenie.

 

 

 

 

4. Black&Decker Kompresor 8213295BND005

 

Black&Decker 8213295BND005 to model odpowiedni dla osób, które chcą kupić dobry i tani kompresor bezolejowy. Urządzenie ma moc 0,5 KM i generuje ciśnienie do 8 barów. Sprzęt wyposażono w 6 l zbiornik, a jego wydajność wyjściowa to 55 l/min

Ponieważ prezentowany model ma niewielkie wymiary (29 cm x 34 cm x 33 cm), można go wozić w bagażniku auta. Zintegrowana z obudową rączka umożliwia przeniesienie kompresora w dowolne miejsce. Z pomocą urządzenia możemy szybko napompować koła, wyczyścić powierzchnię przed malowaniem, a także ułatwić sobie drobne prace w ogrodzie i domu. Sprzęt waży 6 kg i generuje hałas na poziomie 85 dB.

Poręczność to według posiadaczy kompresora tylko jedna z jego wielu zalet. Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana, m.in. z uwagi na wbudowany manometr oraz reduktor ciśnienia. Warto dodać, że sprzęt ma nowoczesną pompę, co pozwoliło na zmniejszenie jego całkowitych wymiarów.

Kompresor bezolejowy Black&Decker 8213295BND005 ma zbiornik o pojemności równej 6 l. Wydajność wyjściowa modelu to 55 l/min. Produkt waży ok. 6 kg.

 

Zalety

Cicha praca: Producent zapewnia o tym, że urządzenie nie generuje dużego hałasu, dlatego możemy z niego korzystać także w domu. Sprzęt jest szczególnie przydatny do malowania i szlifowania powierzchni, czyli przy pracach remontowych.

Wygodny uchwyt: Na obudowie umieszczono solidnie zrobiony uchwyt pozwalający na bezpieczne i wygodne przenoszenie urządzenia.

Proste sterowanie: Sterowanie sprzętem nie sprawia problemów, co potwierdził test kompresorów bezolejowych Black&Decker. Przy zbiorniku znajduje się przełącznik start/stop, panel sterowania i czytelny ciśnieniomierz.

 

Wady

Wydajność: Pewna grupa osób wskazuje, że po kilku użytkownikach można zauważyć, że moc urządzenia nie jest tak dobra, jak powinna. Sprzęt mógłby być nieco wydajniejszy.

Nie dla profesjonalistów: Jeśli wykorzystujesz kompresor w swojej pracy zawodowej, ten model nie jest dla Ciebie. Prezentowany produkt jest polecany szczególnie do lekkich zastosowań.

 

 

 

 

5. Sprężarka tłokowa Metabo Basic 250-24 W OF 601532000

 

Urządzenie Metabo Basic 250-24 W OF 601532000 ma 24 l zbiornik, a jego wydajność to 220 l/min. Sprzęt ma wymiary: 63 cm x 40,6 cm x 63 cm i waży ok. 24 kg. To model do profesjonalnych zastosowań, a więc z pewnością sprawdzi się np. w serwisie wulkanizacyjnym.

Kompresor ma w podstawie koła ułatwiające przesuwanie go w inne miejsce. To sprzęt z dwoma manometrami, który wytwarza ciśnienie do 8 barów. Hałas generowany przez urządzenie to 97 dB.

Sprzęt jest przystosowany do długotrwałej pracy. Ponieważ ma on zabezpieczenie przed przegrzaniem, nie należy się obawiać o jego awarię. Zbiornik kompresora wykazuje odporność na korozję. Wiele osób podkreśla, że urządzenie ma solidną obudowę.

Metabo Basic 250-24 W OF 601532000 to kompresor bezolejowy o pojemności 24 l. Wydajność sprzętu jest równa 220 l/min.

 

Zalety

Zbiornik: Model ma zbiornik zrobiony z dobrej jakości materiałów, które nie są podatne na działanie korozji. Solidność wykonania potwierdza 10-letnia gwarancja udzielona przez producenta.

Ochrona przed przeciążeniem: Kupując kompresor bezolejowy Metabo Basic 250-24 W OF 601532000, możesz być pewny, że nie ulegnie on awarii. Sprzęt ma skuteczne zabezpieczenie przed obciążeniem.

 

Wady

Obsługa: Model jest przeznaczony do profesjonalnego zastosowania, dlatego na początku jego obsługa może sprawiać nam drobne kłopoty. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto sięgnąć po instrukcję obsługi.

Koła: Znajdujące się u podstawy gumowe kółka po pewnym czasie zaczynają się ścierać.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kompresor bezolejowy kupić?

 

Planujesz kupić kompresor, ale wolisz uniknąć konieczności regularnej wymiany oleju? W takim razie powinieneś zdecydować się na model bezolejowy. Mając taki sprzęt, możesz bez wysiłku napompować koła w różnych pojazdach, materac do spania dla gości czy dziecięce zabawki, a ponadto wyczyścić powierzchnię przed malowaniem i zasilić narzędzia pneumatyczne. W naszym poradniku jest wiele podpowiedzi, za sprawą których wybierzesz właściwe urządzenie dla siebie.

Pojemność zbiornika

Zanim kupimy kompresor, musimy dobrze przemyśleć, do jakich prac będziemy go wykorzystywać. Wtedy znacznie łatwiej nam będzie dobrać odpowiedni model, biorąc pod uwagę pojemność zbiornika. To jedna z najważniejszych kwestii mających wpływ na to, jaki kompresor bezolejowy jest najlepszy. Jeśli sprzętu zamierzamy używać sporadycznie, wystarczy nam taki ze zbiornikiem do 10 l. Z kolei urządzenie przeznaczone m.in. do pompowania kół powinno być nieco większe. W takiej sytuacji należy poszukać urządzenia o pojemności od 30 l do 50 l. Są też znacznie większe, nawet 300 l kompresory. Mają one duże wymiary i są używane przede wszystkim w warsztatach samochodowych, wulkanizacyjnych oraz lakierniczych.

 

Ciśnienie robocze

Ciśnienie robocze sprzętu, podobnie jak pojemność zbiornika, powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy. Standardowo wynosi ono maksymalnie od 8 barów do 10 barów, choć profesjonalne modele mogą wytwarzać nieco większe ciśnienie.

 

Wydajność

Wydajność to parametr wyrażany w litrach na minutę. Sprawdzając ją, możemy się upewnić, że dane urządzenie pozwoli nam szybko wykonać pracę. Przeważnie kompresory przeznaczone do domowego użytku mają wydajność do 150 l/min, a profesjonalne ponad 200 l/min.

 

Moc

Uważa się, że do prac w domu i ogrodzie potrzebny jest kompresor o mocy do 2 KM. Profesjonalistom poleca się natomiast mocniejsze urządzenia, powyżej 3 KM. Jeśli mamy wątpliwości, jaki kompresor bezolejowy wybrać, możemy sprawdzić jego moc, ale trzeba przy tym pamiętać, że nie jest to najważniejsza kwestia. Silnik jest podstawową częścią budowy tego typu sprzętów, niemniej jednak nie zawsze jest tak, że jego duża moc przekłada się na sprawniejsze działanie i szybsze wykonanie pracy. Wydajność oraz ciśnienie robocze odgrywają tu ważniejszą rolę.

 

Łatwe przenoszenie

Wśród kompresorów bezolejowych wyróżnia się sprzęty stacjonarne i przenośne. Te pierwsze są wybierane przez profesjonalistów i wykorzystywane w jednym miejscu. Z kolei modele przenośne, jak sama nazwa wskazuje, można swobodnie przenosić z miejsca na miejsce, przewozić w samochodzie itp. Jednak, żeby mieć pewność, że transport urządzenia nie sprawi nam żadnego problemu, musimy sprawdzić jego wymiary i wagę. Wówczas możemy ocenić, czy rzeczywiście kompresor w razie potrzeby można przenieść z garażu do ogrodu lub wziąć do znajomego potrzebującego pomocy przykładowo w przygotowaniu rowerów do jazdy. Zazwyczaj przenośne sprzęty mają zintegrowaną z obudową rączkę, którą można pewnie chwycić. Kompresory o większych wymiarach, także te stacjonarne, są natomiast wyposażone w kółka umożliwiające ich przesuwanie po podłodze.

 

Poziom generowanego hałasu

Używanie kompresora wielu osobom kojarzy się z hałasem. Tego typu urządzenia nie pracują cicho, bo wydawane przez nie dźwięki przekraczają nierzadko 90 dB. Niektóre sprzęty mają specjalnie wyciszoną obudowę, co pozwala na zmniejszenie poziomu generowanego hałasu, nawet do 80 dB.

 

Manometr

Większość urządzeń bezolejowych jest wyposażona w manometr, czyli niewielki przyrząd przeznaczony do pomiaru ciśnienia. Najważniejsze jest to, aby był on precyzyjny. Inaczej różnica między wskazaniem manometru a rzeczywistym ciśnieniem będzie zbyt duża, co może przyczynić się choćby do niedopompowania koła.

 

Dodatkowe akcesoria

Przeważnie razem z kompresorem dostajemy w komplecie kilka akcesoriów. Mogą to być wymienne końcówki do pompowania, dopasowane pod względem średnicy do wentyli kół w różnych pojazdach, materacach, piłkach itp. Ponadto do sprzętu niekiedy jest dołączony pistolet do przedmuchiwania, pozwalający na szybkie wyczyszczenie powierzchni przeznaczonej do malowania czy innych sprzętów podatnych na zabrudzenia, takich jak na przykład kosiarka.

Obudowa

Obudowa sprzętu powinna wykazywać odporność na uszkodzenia. Jeśli będzie ona wykonana z mało solidnych materiałów, wówczas istnieje ryzyko jej szybkiego zniszczenia. Pamiętajmy, że to obudowa odpowiada za ochronę wewnętrznych części budowy urządzeń. Co więcej, najlepszy kompresor bezolejowy ma zbiornik niepodatny na korozję, w efekcie czego może nam długo posłużyć.

 

Zasilanie

Wśród kompresorów najbardziej popularne są modele zasilane sieciowo. Konieczność podłączenia sprzętu do prądu oznacza, że w niektórych miejscach nie da się go używać, np. na kempingu. Chcąc być przygotowanym na każdą okoliczność, należy poszukać urządzenia zasilanego przez wbudowany akumulator. Wystarczy go od czasu do czasu naładować, podłączając do sieci 230 V lub 12 V, do gniazda samochodowej zapalniczki. Taki kompresor można zabrać na wyjazd pod namiot czy nad jezioro i napompować materac do pływania już po dotarciu na plażę.

 

Kompresory bezolejowe w dobrych cenach

Kompresory bezolejowe nadające się dla majsterkowiczów nie są drogie, średnio kosztują od 200 zł do 400 zł. Biorąc pod uwagę to, że urządzenie może przydać się w wielu sytuacjach, warto zdecydować się na jego zakup. Modele dla profesjonalistów, czyli takie o większej wydajności i bardziej pojemnym zbiorniku, kosztują ponad 500 zł.

 

 

Jaki kompresor kupić – olejowy czy bezolejowy?

 

Kompresory olejowe i bezolejowe działają niemal w taki sam sposób. Różnią się one zbudowanym w inny sposób tłokiem. Które z tych urządzeń lepiej nadaje się do użytku domowego, a które do profesjonalnego? Jaki kompresor lepiej kupić – bezolejowy czy olejowy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i podobne pytania.

Kompresor olejowy i bezolejowy – działanie

Zasada działania kompresora olejowego i bezolejowego jest podobna. Wszystko opiera się na tłoku, który wtłacza powietrze do zbiornika, pobieranego później przez inne sprzęty bądź narzędzia. W sprzęcie olejowym tłok musi być smarowany, to pozwala na zniwelowanie tarcia. Natomiast w modelu bezolejowym element ten nie wymaga stosowania smaru, gdyż jest wykonany ze specjalnych tworzyw sztucznych, o niskim współczynniku tarcia. To daje możliwość uniknięcia ryzyka przedostania się oleju do zbiornika.

 

Zastosowanie kompresora olejowego

Kompresor olejowy to sprzęt, który znajduje zastosowanie w warsztatach samochodowych, wulkanizacyjnych oraz serwisach motocyklowych. Tego typu urządzenia są przystosowane do pracy ciągłej. To oznacza, że ich używanie nie wiąże się z koniecznością robienia regularnych przerw. Do olejowego kompresora można podłączyć narzędzia pneumatyczne, przydatne podczas odkręcania i dokręcania śrub, zwłaszcza tych zapieczonych. Nierzadko używa się go też w zakładach lakierniczych oraz blacharskich, gdyż jest źródłem zasilania pistoletu lakierniczego.

 

Zastosowanie kompresora bezolejowego

Urządzenie bezolejowe uznaje się za świetny sprzęt do przydomowego warsztatu. Można je wykorzystać choćby do pompowania kół w rowerze, malowania ścian czy ogrodzenia, a nawet do przedmuchiwania zanieczyszczonych urządzeń. To jednak nie jedyne zastosowanie kompresora bezolejowego. To popularne sprzęty w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym.

Zalety i wady kompresora olejowego

Kompresor olejowy wyróżnia się głównie dużą wydajnością. Jak już wspomnieliśmy, jest on przystosowany do długotrwałej pracy i dobrze zabezpieczony przed przegrzaniem. Przeważnie modele olejowe są wyposażone w większy zbiornik niż te bezolejowe, choć nie jest to reguła. Mimo że mają one większe wymiary, to zwykle w ich podstawie są kółka ułatwiające przenoszenie.

Decydując się na zakup kompresora olejowego, musimy liczyć się z koniecznością regularnej wymiany oleju, najlepiej co 30, maksymalnie 50 godzin pracy. To jedna z największych wad takich urządzeń. Z uwagi na pojemny zbiornik, olejowe sprzęty zwykle są stosunkowo duże, więc są przeznaczone do użytku w jednym miejscu.

 

Zalety i wady kompresora bezolejowego

Bezolejowy kompresor ma kompaktowe wymiary, jest lekki i można przewozić go w samochodzie. Jednak mobilność nie jest jedynym atutem sprzętu. Trzeba wspomnieć także o bardzo prostej obsłudze. To doskonały wybór dla miłośników majsterkowania. Ponadto model bezolejowy nie emituje szkodliwych substancji, dlatego jest przyjazny dla środowiska. Co prawda wymaga on regularnego przeglądu, ale poza samym tłokiem nie ma tu wielu części, które mogłyby się szybko zużyć.

Czy kompresor bezolejowy ma wady? Jest on mniej wydajny i nieprzystosowany do prac przemysłowych. Urządzenie to nie nadaje się choćby do pomalowania samochodowej karoserii, gdyż jego zbiornik jest zbyt mały. Często jest tak, że urządzenia bezolejowe nie są wyposażone w mocne silniki. Z tego względu napełnianie zbiornika zajmuje dużo czasu. Mimo to sprzęt z pewnością spełni oczekiwania każdego majsterkowicza, głównie z uwagi na poręczność, mało kłopotliwą konserwację oraz możliwość wykorzystania do różnych prac hobbystycznych.

Mamy nadzieję, że poprzez powyższy artykuł dostarczyliśmy Ci wszystkich potrzebnych informacji o tym, jaki kompresor bezolejowy jest polecany do przydomowego garażu oraz do czego można go wykorzystać. Możesz już wybrać się na zakupy i znaleźć właściwy sprzęt.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ