Kompresor powietrza – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Nie musisz samodzielnie porównywać dostępnych na rynku kompresorów pod względem ceny, pojemności czy wymiarów. Zrobiliśmy to za Ciebie, a na podstawie zebranych informacji przygotowaliśmy ranking prezentujący najpopularniejsze obecnie modele. Jednym z nich jest Metabo Basic 250-50 W – kompresor bezolejowy o pojemności 50 l, który jest bardzo dobrą propozycją dla miłośników majsterkowania. W podstawie urządzenia są kółka, więc z łatwością możesz je przesuwać. Sprzęt wyposażono w manometr, co oznacza, że podczas pracy można bez trudu kontrolować ciśnienie. Do większych warsztatów i hal przemysłowych dobrym wyborem będzie kompresor olejowy Airpress HL340-90 36844/E. Ma dużą wydajność, może dostarczać aż 340 l sprężonego powietrza na minutę. Kompresor ma skuteczny układ chłodzenia oraz pasowy napęd, co zapewnia długoletnie użytkowanie. Dwa manometry umieszczone na obudowie ułatwiają odczytywanie poszczególnych wartości ciśnienia.
12 najlepszych kompresorów powietrznych. Opinie w 2024 roku
Ranking kompresorów powietrza składa się ze sprawdzonych przez konsumentów modeli, które są wytrzymałe i skuteczne. W każdym warsztacie i domu takie narzędzie jest bardzo przydatne.
Tabela porównawcza
Kompresor 50l
1. Sprężarka tłokowa Metabo Basic 250-50W 601534000
Bardzo dobrym modelem do użytku domowego jest Metabo Basic 250-50 W. Moc urządzenia jest równa 1500 W, a maksymalna prędkość to 2850 obrotów na minutę. Wydajność ssania sprzętu to 200 l na minutę, a tłoczenia to 110 l na minutę.
Kompresor 50 l zapewnia stabilną pracę. Jego wymiary są równe: wysokość – 62,5 cm, szerokość – 40 cm i długość – 78 cm i waży on 32 kg. Kabel zasilający ma długość 1,5 m. Urządzenie jest umieszczone na kółkach, dlatego z pomocą dołączonego uchwytu, można go łatwo przestawiać. Zastosowanie manometru umożliwia sprawdzenie, jakie jest ciśnienie w środku.
Ciekawią Cię opinie o kompresorach powietrza marki Matebo? Użytkownicy cenią produkty firmy za możliwość pracy w trudnych warunkach i niezawodne działanie. Opisywany cichy kompresor kompresor 200l zyskał aprobatę kupujących, ponieważ pozwala na kilka godzin ciągłej pracy, ma skuteczny system chłodzenia silnika i jest solidnie wykonany.
Kompresor olejowy
2. Kompresor Olejowy Airpress HL340-90 36844/E
Niezależnie, czy szukasz sprzętu do swojego garażu, czy do dużego warsztatu, dobrym wyborem będzie kompresor olejowy Airpress HL340-90 36844/E. Jego moc to 2200 W, co zapewnia wydajną pracę nawet przez długi czas. Kompresor olejowy ma maksymalne ciśnienie osiągające 8 bar oraz może dostarczać nawet 340 l sprężonego powietrza na minutę. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch tłoków. Kompresor 2 tłokowy ma pasowy napęd, który odpowiada za niższe obroty silnika. W efekcie dłużej działa bezawaryjnie i służy przez wiele lat.
Na obudowie kompresora zamontowano dwa manometry do odczytu wartości ciśnienia. Kompresor zawiera także szybkozłącza pneumatyczne oraz reduktor. Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają wyłącznik ciśnieniowy i odpowiednie zabezpieczenie termiczne. Poziom oleju w kompresorze można łatwo sprawdzić przez specjalny wziernik. Cały sprzęt wykonano z wysokiej jakości materiałów. Długoletnie użytkowanie zapewnia przede wszystkim wydajny układ chłodzenia.
Zarówno profesjonalni majsterkowicze, jak i amatorzy przeprowadzili wyczerpujący test. Kompresor dwutłokowy olejowy Airpress okazał się godnym polecenia sprzętem. Jest wydajny, łatwy w obsłudze i sprawdza się w dużych warsztatach i małych garażach.
Kompresor bezolejowy
3. Kompresor Stanley 6L DN 200/8/6 STP539
Kompresor bezolejowy Stanley DN 200/8/6 może być używany w każdym domu, do niewielkich prac. Sprężarka umożliwia pompowanie kół, materacy, a także wyczyszczenie drobnych maszyn. Może się też sprawdzić do malowania niewielkich powierzchni.
Moc silnika jest równa 1100 W, co pozwala na uzyskanie wysokiej wydajności ssącej ok. 180 l na minutę. Prędkość pracy silnika może osiągnąć 3400 obrotów na minutę. Zbiornik ma pojemność 6 l, jest niewielki, idealny na domowe potrzeby. Niewielkie nóżki są szerokie i bardzo stabilne, dlatego model nie chwieje się podczas pracy.
Wymiary sprężarki są równe: długość – 32 cm, szerokość – 36 cm i wysokość – 38 cm. Urządzenie waży 9 kg, dlatego wygodnie się je przestawia przy pomocy dołączonego uchwytu. Obsługa sprzętu jest prosta i intuicyjna, ponieważ panel jest przejrzysty, znajduje się na nim metronom, włącznik, gwint oraz pokrętło. Kupujący są zadowoleni, że model łatwo się obsługuje, jest niewielki i dość cicho pracuje.
Kompresor 100l
4. Sprężarka tłokowa żeliwna serii GK 420-2.2/100
Sprężarka Walter GK 420-2.2/100 jest polecana osobom, które wykonują wiele prac wymagających użycia sprężonego powietrza. Moc silnika sprzętu jest równa 2200 W, co pozwala na uzyskanie prędkości obrotowej silnika na poziomie 1040 na minutę. Wydajność ssąca urządzenia to 420 l na minutę, a wydmuchu to 340 l na minutę.
Walter kompresor 100 l jest bardzo pojemny, dlatego można go używać do przeprowadzenia dużych, wymagających prac. Model jest odpowiedni zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego np. na placach budowy czy w warsztatach samochodowych. Użytkownicy doceniają ten sprzęt za solidne wykonanie, możliwość stosowania na wiele sposobów i długość pracy bez obawy o przegrzanie.
Urządzenie jest bardzo ciężkie, ponieważ waży aż 86 kg, a jego transport ułatwia niewielki uchwyt oraz 2 kółka. Jego wymiary są równe: długość – 115 cm, szerokość – 49 cm i wysokość – 85 cm. Model jest smarowany olejem, a wykonano go z żeliwa. Kondensat można łatwo spuścić manualnie przy użyciu zaworu.
Kompresor Stanley
5. Kompresor Stanley D 210/8/24 FCCC404STN005
Nieduży i poręczny kompresor Stanley D 210/8/24 to dobry wybór zarówno dla okazjonalnych majsterkowiczów, jak i do profesjonalnych warsztatów. Nadaje się do pracy w różnych, nawet niesprzyjających warunkach. Silnik ma moc 1500 W, a maksymalne ciśnienie w kompresorze wynosi 8 bar. Kompresor Stanley dobrze sprawdza się do pompowania kół, czy w połączeniu z innymi sprzętami. Nadaje się także do malowania, czy przedmuchiwania liści i trocin.
Na obudowie kompresora umieszczono dwa manometry, na których można wygodnie odczytać wartości ciśnienia powietrza. Maksymalna wydajność sprzętu to 222 l/min. System chłodzenia w kompresorze składa się z szeregu szerokich ożebrowań, które skutecznie zmniejszają nagrzewanie się silnika. Wszystkie elementy są wytrzymałe, wykonano je z dobrej jakości materiałów. Łatwy w obsłudze reduktor ciśnienia pozwala dostosować moc kompresora do swoich potrzeb i wykonywanej pracy.
Opinie konsumentów, którzy zdecydowali się na zakup kompresora Stanley są najczęściej pozytywne. Użytkownicy są zadowoleni przede wszystkim z wydajnej pracy sprzętu oraz dużej mocy. Kompresor jest łatwy w obsłudze i transporcie.
Kompresor śrubowy
6. Sprężarka śrubowa Gudepol HIT 5/08/270
Profesjonalnym sprzętem, który warto używać w firmach, jest Gudepol GD HIT 5/08/270. Ma on bardzo duży zbiornik, o pojemności 270 l, co pozwala na bezproblemową pracę przez wiele godzin. Wymiary modelu są równe: 15,2 cm x 6 cm x 10,8 cm.
Ten kompresor śrubowy jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, dlatego jest bardzo solidny. Urządzenie jest wyposażone w panel mikroprocesorowy, który umożliwia łatwe sterowanie. Informuje także o różnych błędach, co umożliwia szybkie pozbycie się problemu. Sprężarka pozwala na sprawdzenie, ile czasu pozostało do przeglądu, a także, w jakim jest stanie technicznym. Istnieje możliwość kontroli ciśnienia i ustawiania jego minimalnej i maksymalnej wartości.
Obudowa jest wykonana z wytrzymałych materiałów, które skutecznie chłoną dźwięk, dlatego z urządzenia przyjemnie się korzysta. Model automatycznie się wyłącza w przypadku niebezpieczeństwa jego uszkodzenia, więc ma czujniki wyłapujące nieodpowiednią temperaturą oleju, przeciążenie, a także brak prądu. Użytkownicy cenią ten sprzęt za dużą wydajność działania.
Kompresor do malowania
7. Dedra HVLP Agregat Pistolet Malarski, Kompresor do Malowania Natryskowego DED7410
Dla osób, które mają dość męczenia się z ręcznym malowaniem mebli i innych elementów drewnianych, dobrym rozwiązaniem będzie kompresor do malowania. W zestawie modelu Dedra HVLP DED7410 znajduje się kompresor, aluminiowy pistolet HVLP, wąż karbowany, metalowy zbiornik, miernik gęstości farby, wygodny pasek na ramię oraz instrukcja obsługi w języku polskim.
Produkt jest wygodny w użytkowaniu. Dzięki dużej mocy wynoszącej 600 W wykonywanie prac malarskich nawet większych powierzchni nie powinno zajmować dużo czasu. Kompresor pionowy wyróżnia się precyzją malowania nie tylko w pionie, ale także w poziomie. Zastosowanie w kompresorze systemu HVLP gwarantuje wysoką wydajność malowania nawet przy niskim ciśnieniu powietrza.
Osoby, które zdecydowały się na zakup tego produktu, są bardzo zadowolone z podjętej decyzji zakupowej. Kompresor lakierniczy obsługuje farby olejne, akrylowe, emulsyjne, lateksowe, impregnaty, farby podkładowe oraz inne rodzaje emulsji do malowania.
Kompresor powietrza
8. Kompresor bezolejowy wyciszony Magnum JWS-50 50L
Wielu użytkowników jest zadowolonych z wyboru modelu Gudepol GD HIT 5/08/270. Konsumenci doceniają urządzenie za szybką pracę i komfort użytkowania. Model jest bezolejowy, dlatego można z niego korzystać nawet w pomieszczeniach, w których się przebywa na co dzień, ponieważ nie generuje nieprzyjemnych zapachów. Urządzenie jest odpowiednie do mieszkania, biura, a także do prac przydomowych.
Ten kompresor powietrza cicho działa, ponieważ obudowa pochłania część drgań, w efekcie korzystanie z niego nie jest męczące. Wymiary modelu są równe: 65 cm x 40 cm x 60 cm i waży 33 kg. Sprzęt ma 2 kółka, a przesuwanie umożliwia niewielki uchwyt.
Model ma moc równą 1100 W, a jego wydajność ssąca wynosi 220 l na minutę. Urządzenie jest wyposażone w zbiornik o pojemności 50 l, dlatego można go używać zarówno do mniejszych, jak i większych prac.
Kompresor Airpress
9. Kompresor tłokowy Airpress HL 425-50
Urządzenie Airpress HL 425-50 może być używane zarówno w garażu, jak i w warsztacie, a także przydaje się podczas wykonywania wielu prac przydomowych. Sprzęt można używać do pompowania kół w samochodzie lub rowerze. Ten kompresor Castorama jest niewielki, ale zapewnia stabilną pracę. Do węża można podłączyć różne dysze, w zależności od wykonywanych prac np. przeznaczoną do malowania czy czyszczenia.
Ten dobry kompresor powietrza jest wyposażony w zbiornik o pojemności 50 l. Jego moc jest równa 2200 W, co daje wydajność ssącą na poziomie 425 l na minutę. Obroty silnika tłokowego są na poziomie 2850 na minutę.
Wymiary modelu są równe: 38 cm x 73 cm x 77 cm i waży on 47 kg. Użytkownicy doceniają sprzęt za szybką gotowość do pracy po włączeniu i wysoką prędkość tłoczenia. Kompresor jest mobilny, znajduje się na miękkich kółkach, dlatego można go łatwo przestawiać.
Kompresor elektryczny
10. Kompresor Bezolejowy Stanley Air-Boss 8016738754438
Dobry i tani kompresor, jakim jest Stanley Air-Boss 8016738754438, bez wątpienia zasługuje na naszą uwagę. Jest to mały, lekki i poręczny kompresor bezolejowy. Waga tego urządzenia wynosi 9 kg. Moc silnika tego modelu to 1,5 kW, a maksymalne ciśnienie, jakie osiąg to 10 bar.
Wydajność zaś producent określa, jako 180 l/min. Zbiornik zaledwie 5-litrowy, powoduje, że jest to urządzenie mobilne. W przenoszeniu go pomoże walizka z wbudowanym schowkiem na akcesoria i z paskiem na ramię, dołączona do tego modelu.
Użytkownik w tym modelu znajdzie również reduktor ciśnienia, 2 manometry i zawór bezpieczeństwa. Ze względu na swoje kompaktowe wymiary, model ten będzie przydatny na przykład dla serwisantów komputerów i urządzeń biurowych. Model ten przyda się również w drobnych pracach domowych i ogrodowych.
Może być również przydatny do prac przygotowawczych do malowania, czyli oczyszczania powierzchni, przygotowując ją do malowania. Majsterkowicze, którzy posiadają ten kompresor elektryczny, chwalą go za wszechstronność zastosowań, wygodę użycia przenośnego urządzenia, a także wytrzymałość.
Stanley Air-Boss 8016738754438 to dobry kompresor walizkowy do 500 zł. Jego wydajność to 180 l/min. Zbiornik na olej ma pojemność 5 l. Waga modelu wynosi 9 kg.
Zalety
Bezolejowy: To bezolejowy kompresor 5l, co oznacza, że nie wymaga on uzupełniania i wymiany oleju. Jest to duże ułatwienie.
Nóżki: Urządzenie zostało wyposażone w nóżki antywibracyjne, które neutralizują wstrząsy. Dzięki temu użytkownik ma zapewniony odpowiedni komfort w trakcie pracy.
Pas: Do zestawu dołączony jest pas na ramię, który montujemy na obudowie. Dzięki temu możemy mieć urządzenie zawsze pod ręką. Jak zapewniają konsumenci, element ten jest solidnie wykonany i przyjemny dla skóry.
Mobilność: Ten kompresor jest lekki, więc jego przenoszenie nie stanowi żadnego problemu. Dodatkowo ma niewielkie wymiary.
Wady
Głośność: Pewna grupa konsumentów zauważyła, że urządzenie generuje spory hałas w trakcie pracy, co może być dla niektórych uciążliwe.
Kompresor tłokowy
11. Kompresor Tłokowy Gudepol GD 38-200-475
Gudepol GD 38-200-475 natomiast to kompresor tłokowy z napędem pasowym. Mamy tu dwa tłoki w jednym, żeliwnym cylindrze w układzie rzędowym, które pompują powietrze na przemian. Silnik sprężarki o mocy 3 kW, jest podłączony poprzez przekładnię pasową z agregatem sprężarkowym, dzięki czemu osiąga niższe obroty na agregacie.
Silnik posiada zabezpieczenie przed przeciążeniem, jest nim zaworek odciążający, który również ułatwia ponowny rozruch urządzenia. Waga całego kompresora wynosi 125 kg, a wymiary to: długość 150 cm x szerokość 45 cm x wysokość 110 cm. Natomiast pojemność zbiornika wynosi 200 l.
Zbiornik wyposażony w kółka i rączkę, dzięki czemu łatwo się go przemieszcza. Urządzenie ma możliwość osiągnąć ciśnienie do 10 bar. Wyłącznik ciśnieniowy kontroluje pracę sprężarki, zapewniając jej automatyczne uruchomienie przy osiągnięciu minimalnego ciśnienia i wyłączenie po osiągnięciu ciśnienia maksymalnego.
Ponadto pompa sprężarki jest wyposażona w chłodnicę powietrza wylotowego. Według konsumentów jest to najlepszy kompresor, który nie różni się funkcjonalnością i wytrzymałością od znacznie droższych modeli. Klienci mówią również o łatwości używania tego urządzenia.
Gudepol GD 38-200-475 to kompresor o pojemności 200 l. Jego masa jest równa 125 kg. Wymiary urządzenia są następujące: 150cm x 45cm x 110cm.
Zalety
Wytrzymałość: Jak wskazują opinie konsumentów, model Gudepol GD 38-200-475 jest niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Cylinder jest żeliwny i okazuje się bardzo wydajny.
Zaworek odciążający: Prezentowany kompresor wyposażony jest w zaworek odciążający, który ułatwia uruchomienie urządzenia i zapewnia nam bezpieczeństwo.
Wziernik: Na obudowie znajduje się wziernik, który umożliwia swobodną kontrolę poziomu oleju. Nie musimy się martwić, że olej skończy się, a my nie będziemy na to przygotowani.
Wady
Koła transportowe: Jak wynika z komentarzy konsumentów, czasami koła transportowe się zacinają i utrudniają tym samym przenoszenie sprzętu. Trzeba pamiętać o tym, aby je naoliwić.
Kompresor 24l
12. Kompresor Bezolejowy Stanley 95-318
Ostatni z modeli, Stanley 95-318, to kompresor bezolejowy. Kompresor ten również osiąga ciśnienie 10 bar, a jego wydajność wynosi 220 l/min. Zbiornik ma pojemność 24 litry. Silnik, o mocy 1500 W jest zasilany prądem jednofazowym 230 V i osiąga maksymalnie do 3400 obrotów na minutę.
Waga tego modelu wynosi 18 kg, ale dzięki dużej średnicy kół, jest on stabilny i łatwy do przewożenia w miejsce pracy. Stanley 95-318 ma zainstalowany wyłącznik start/stop oraz łatwy i wygodny w obsłudze panel sterowania, z możliwością regulowania ciśnienia.
Producent dołączył do zestawu również manometr. Sprężarka z pewnością będzie przydatna majsterkowiczom do prac, takich jak pompowanie roweru, czy materaca.
Urządzenie będzie również użyteczne przy czyszczeniu przedmiotów sprężonym powietrzem i wielu innych. Konsumenci opisują ten kompresor 220v, jako przydatny przy takich właśnie pracach. Ponadto jest on łatwy w użyciu, a jego cena zachęca do kupna.
Stanley 95-318 to kompresor bezolejowy ze zbiornikiem o pojemności 24 l. Wydajność sprzętu wynosi 222 l/min. Wymiary produktu są następujące 57 cm x 42 cm x 29 cm.
Zalety
Rączka: Na obudowie znajduje się wygodna rączka pokryta antypoślizgową powłoką. Dzięki temu transportowanie urządzenia nie jest trudne.
Jakość: Produkt został zrobiony z dobrej gatunkowo stali i tworzywa sztucznego. Oba te materiały wykazują dużą odporność na zniszczenia.
Wady
Głośność: Kilka osób testujących kompresor stwierdziło, że jest on stosunkowo głośny, co może okazać się męczące.
Manometr: Na obudowie kompresora nie został umieszczony manometr. Część użytkowników uważa, że tego typu element jest niezwykle przydatny i znacznie ułatwia pracę.
Przewodnik zakupowy – Jaki kompresor kupić?
Z pomocą kompresora można szybko napompować koła w rowerze, motorze i samochodzie, materac do spania dla gości czy zabawki na plażę. Sprzęt ten może być wykorzystywany także do malowania i oczyszczania różnych powierzchni. Zastanawiasz się, jak znaleźć najlepszy kompresor? W takim razie zajrzyj do poradnika zakupowego, który przygotowaliśmy.
Olejowy czy bezolejowy?
Na rynku znajdziemy wiele różnych kompresorów: śrubowe, do malowania, motorowe itp., jednak standardowo urządzenia te klasyfikowane są do dwóch grup: olejowe i bezolejowe. Każdy ze sprzętów ma swoje wady i zalety, a ich znajomość może ułatwić dokonanie wyboru. Jeśli wiemy, że zakupione urządzenie będzie intensywnie eksploatowane, wybierzmy kompresor olejowy. Znajduje on zastosowanie m.in. w serwisach wulkanizacyjnych, zakładach lakierniczych oraz warsztatach samochodowych. Tego typu model nie nagrzewa się szybko i może być wykorzystywany do zasilania narzędzi pneumatycznych. Jak sama nazwa wskazuje, do prawidłowej pracy wymagane jest smarowanie tłoków odpowiednim olejem, który trzeba systematycznie wymieniać. Może to być trochę uciążliwe.
Kompresor bezolejowy nie wymaga ciągłej wymiany oleju, dlatego jego konserwacja jest mniej kłopotliwa. To odpowiedni model do użytku domowego. Może on przydać się podczas pompowania kół w rowerze, malowania przydomowego płotu lub czyszczenia kosiarki. Jednak sprzęt bezolejowy nie jest przystosowany do długotrwałej pracy, stosunkowo szybko się nagrzewa.
Pojemność
Każdy kompresor jest wyposażony w zbiornik o określonej pojemności. W przypadku modeli do użytku domowego jest to maksymalnie 50 l, a profesjonalnych – 100 l lub więcej. Warto pamiętać, że pojemność zbiornika ma wpływ na całkowite wymiary urządzenia. Sprzęty wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach mają duże gabaryty (ich pojemność niekiedy jest równa nawet 300 l) i są używane tylko w jednym miejscu.
Długość przewodu
Ponieważ kompresory są zasilane w wiekszości sieciowo (dostępny na rynku jest również kompresor spalinowy), nie możemy pominąć takiej kwestii, jak długość przewodu. Za minimum uważa się 2 m, bo to powinno wystarczyć, aby swobodnie napompować wszystkie koła w samochodzie, bez potrzeby ciągłego przestawiania sprzętu. Kabel nie musi być bardzo długi, jeżeli urządzenie ma być używane tylko w jednym miejscu, ponieważ w razie konieczności możemy skorzystać z przedłużacza.
Maksymalne ciśnienie robocze
To, jaki jest najlepszy kompresor, w dużej mierze zależy od jego zastosowania. Maksymalne ciśnienie robocze powinno być dostosowane do sposobu wykorzystywania urządzenia. Przeważnie jego wartość mieści się w zakresie od 8 do 10 barów. Jeśli sprzęt ma posłużyć głównie do malowania, ciśnienie robocze może być niższe i wynosić ok. 6 barów.
Moc
Sprzęt przeznaczony do domowych prac nie musi mieć dużej mocy, 1,5 KM silnik na pewno okaże się wystarczający. Profesjonaliści powinni poszukać urządzenia lepiej przystosowanego do intensywnej eksploatacji. Jego moc powinna wynosić minimum 2 KM, a jeśli jest to kompresor do warsztatu samochodowego, optymalna wartość to 4 KM. Niemniej jednak trzeba podkreślić, że moc nie jest tak ważna, o tym jaki jest najlepszy kompresor powietrza mówi pojemność zbiornika i ciśnienie robocze. Tak naprawdę silnik służy głównie do poruszania tłokami w trakcie sprężania powietrza. Nie zawsze jest tak, że im większa moc, tym sprawniejsze działanie sprzętu.
Obudowa
Obudowa urządzenia może być wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu. Co prawda modele plastikowe są znacznie lżejsze, ale jednocześnie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Czasami słyszy się, że obudowa z tworzywa sztucznego lepiej redukuje hałas powstający w czasie pracy. Z drugiej strony metalowy korpus jest bardziej wytrzymały, ale cięższy. Poza tym tak zbudowany kompresor warsztatowy zwykle okazuje się nieco droższy. Jeśli mamy ograniczony budżet, wybierzmy sprzęt z plastikową obudową, ale dopilnujmy przy tym, aby najważniejsze części konstrukcji były wykonane z metalu.
Poziom hałasu
Większość kompresorów generuje podczas pracy stosunkowo duży hałas, co może negatywnie wpływać na wygodę użytkowania. Niekiedy jest to nawet ponad 90 dB. Za ciche urządzenia uznaje się te, których głośność pracy wynosi 60 dB lub mniej. Choć nie są one tanie, to przy ich codziennym używaniu można szybko docenić brak konieczności zakładania ochronników.
Wydajność
Im większa jest wydajność urządzenia, tym płynniejsza będzie jego praca. Podejmując decyzję, jaki kompresor wybrać, powinniśmy pamiętać, że wartość tego parametru powinna być o ok. 30% wyższa niż zapotrzebowanie powietrza w czasie wykonywania określonej pracy. Wydajność w przypadku takich sprzętów jest różna, może wynosić kilkadziesiąt, kilkaset lub nawet tysiąc litrów na minutę. Rózne też są oczekiwania użytkowników, dla majsterkowicza może wystarczyc kompresor 20l czy 25l, podczas gdy dla osoby używajacej sprzętu profesjonalnie kompresor 150l będzie za mały. Popularnośc w ostatnim czasie zdobył kompresor PCP, który obok ładowania butli może służyć do innych celów.
Manometr
Coraz częściej kompresory wyposażone są w manometr. To niewielki przyrząd służący do pomiaru ciśnienia. Profesjonaliści twierdzą, że dobry sprzęt można z łatwością rozpoznać po samym manometrze. Różnica pomiędzy jego wskazaniem a rzeczywistym ciśnieniem powinna wynosić maksymalnie 0,1 bara. Jeśli jest większa, przyrząd nie będzie zbyt precyzyjny.
Kompatybilność z innymi sprzętami
Z uwagi na to, że kompresor zwykle służy nie tylko do pompowania kół, powinien być kompatybilny z innymi urządzeniami. Mowa tu o narzędziach pneumatycznych, pistoletach do malowania itp. Najważniejsze jest to, aby sprzęty miały podobną moc i inne parametry, inaczej nie będą prawidłowo działać.
Kompresory w dobrych cenach
Za niewielki kompresor do domu zapłacimy od 300 zł do 500 zł. Kompresor przemysłowy (do wyboru jest tu kompresor śrubowy lub łopatkowy) z większym zbiornikiem kosztuje więcej, zwykle ponad 1000 zł. Trzeba pamiętać, że wpływ na cenę takich urządzeń ma też producent, materiał wykonania obudowy i wydajność. Gdzie należy szukać sprężarek? Swoje kroki możemy skierowac do sklepu Bricomarche, gdzie kompresor zapewne jest dostepny. Kompresora kupimy również w takich sklepach jak Castorama, OBI, Leroy Merlin, Jula. Bywa on teą dostępny w sklepie Lidl i online w Allegro.
FAQ
P1: Co to jest kompresor?
Kompresor to urządzenie, za sprawą którego można uzyskać wypływ powietrza pod dużym ciśnieniem (najczęściej mieści się ono w zakresie od 6 do 10 barów). Tego typu sprzęty możemy wykorzystać również do zwiększania ciśnienia różnych gazów, pod warunkiem, że są zamknięte w odpowiednich pojemnikach. Kompresory znajdują zastosowanie w wielu miejscach, m.in. warsztatach samochodowych i serwisach wulkanizacyjnych. Są też modele przystosowane do użytku domowego, które pozwalają na szybkie napompowanie materaca, plażowych zabawek, koła w rowerze czy nawet wyczyszczenie kosiarki z trawy i innych zanieczyszczeń. Kompresor to rodzaj sprężarki (ale trzeba pamiętać o tym, że nie każda sprężarka jest kompresorem).
P2: Jak działa kompresor?
Kompresory są zbudowane z kilku elementów: obudowy cylindra, głowicy z wewnętrznymi zaworami, układu korbowego, zaworu ssącego i tłocznego, a także tłoku. Przy rozpoczęciu cyklu sprężania powietrza umieszczony w górnej części cylindra tłok zaczyna powoli opadać, do czego przyczynia się obrót wału korbowego. W ten sposób powstaje zamknięta przestrzeń z podciśnieniem, które prowadzi do otwarcia zaworu ssącego, wtedy powietrze z zewnątrz wpada do cylindra. Napełnianie go trwa do momentu, gdy tłok opadnie na dno i zamknie zawór ssący. Ponieważ powietrze nie ma ujścia na zewnątrz, dochodzi do jego sprężenia. W tym czasie ciśnienie w cylindrze wzrasta i osiąga wartość odpowiadającą ciśnieniu w przewodzie tłocznym. Wówczas zawór tłoczny otwiera się i sprężone już powietrze wydostaje się na zewnątrz. Na rynku dostępny jest kompresor 3 tłokowy lub 2 tłokowy.
P3: Jak podłączyć kompresor do systemu nawadniania?
Kompresor to użyteczne urządzenie, które wykorzystuje się nie tylko do nadmuchiwania kół samochodowych, ale też np. przygotowywania systemu nawadniania na nadejście zimy. Z pomocą takiego sprzętu możemy usunąć zalegającą wodę, aby nie zamarzła, co mogłoby skończyć się uszkodzeniem rur. Systemy nawadniające niektórych marek są od razu wyposażone w specjalne złączki umożliwiające szybkie podłączenie kompresora. Jeśli nasza instalacja ich nie ma, musimy samodzielnie dokupić odpowiednie przyłącze. Pamiętajmy przy tym, aby przed podłączeniem kompresora zakręcić główny zawór wody i wyłączyć pompę. Powinniśmy też odłączyć mikrozraszacze. Sprężone powietrze nie zachowuje się w instalacji tak samo, jak woda, dlatego nie należy pochylać się nad zraszaczami, aby sprawdzić, czy kompresor działa.
P4: Jaki kompresor kupić – olejowy czy bezolejowy?
Są dwa podstawowe rodzaje kompresorów, czyli olejowe i bezolejowe. Który z nich wybrać? To zależy m.in. od tego, w jakim celu kupujemy sprzęt. Jeśli urządzenie ma być wykorzystywane do przydomowych prac i takich, gdzie nawet niewielka ilość oleju w sprężonym powietrzu nie jest zalecana, lepiej sprawdzi się mały kompresor bezolejowy. Można używać go np. do pompowania kół w rowerze, malowania ścian czy drewnianych elementów oraz przedmuchiwania zanieczyszczonych sprzętów. Kompresor olejowy jest używany w warsztacie samochodowym i motoryzacyjnym. Jest on przystosowany do długotrwałej pracy, może zasilać narzędzia pneumatyczne. Urządzenia olejowe są często wykorzystywane w zakładach lakierniczych i blacharskich.
P5: Kompresor – jak używać?
Aby prawidłowo używać kompresora, powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi. Po ustawieniu urządzenia na płaskim podłożu i podłączeniu do prądu możemy je włączyć. W razie potrzeby możemy wyregulować ciśnienie robocze, aby odpowiadało wartości zalecanej przez producenta opony, którą chcemy napompować, a dopiero potem założyć wężyk na wentyl. Kompresor może być używany do czyszczenia różnych urządzeń (na przykład kompresor do piaskowania), w tym celu warto dodatkowo podłączyć do niego specjalny pistolet do przedmuchiwania, aby czynność ta była łatwiejsza. Jeśli chcemy wykorzystać sprzęt do pomalowania powierzchni, musimy zaopatrzyć się w zestaw przeznaczony do malowania natryskowego. W czasie używania kompresora należy zachować ostrożność. Nie można m.in. otwierać zaworu przed podłączeniem węża powietrznego.
Dodaj komentarz
6 KOMENTARZ
December 3, 2022 at 4:07 pm
gdzie mozna kupic sprężarke na pierwszym zdjęciu?
Odpowiadać
December 28, 2022 at 2:22 pm
Dzien dobry,
Dziekujemy za komentarz. Niestety sprezarka ze zdjecia nie jest juz produkowana.
Pozdrawiamy,
Zespol KacikMajsterkowicza.com
Odpowiadać
December 16, 2021 at 8:04 am
Metabo Basic 250-50W “nie wymaga regularnej wymiany oleju (to model bezolejowy).” A wszyscy sprzedawcy piszą ze jest to model olejowy…
Odpowiadać
December 19, 2021 at 10:55 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i pozostawienie opinii, w naszym opisie nie ma jednak informacji, aby Metabo Basic 250-50W wymagałby wymiany oleju.
pozdrawiamy
Zespół KacikMajsterkowicza.com
Odpowiadać
March 23, 2020 at 8:34 am
Chciałbym polecić do przetestowania sprężarki marki Vervo – to nasz polski producent. Używam wiele ich produktów i jeszcze ani razu się nie zawiodłem. Polecam.
Odpowiadać
March 27, 2020 at 9:08 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.pl
Odpowiadać