Ranking 3 najlepszych spawarek TIG AC/DC w 2024

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Najlepsza Spawarka TIG AC/DC – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie spawarek TIG AC/DC, chcąc pomóc Ci w zakupie efektywnie działającego urządzenia. Wybierając sprzęty do rankingu, braliśmy w szczególności pod uwagę opinie konsumentów na ich temat, a także obecne potrzeby użytkowników, jakość wykonania i cenę produktów. Z naszych ustaleń wynika, że godną uwagi spawarką TIG AC/DC jest Welder Fantasy JET TIG AC/DC 200 IGBT. To model z praktycznym wyświetlaczem LCD, na którym widnieją informacje na temat parametrów i wybranego programu. Co istotne, użytkownik ma możliwość zapisania 9 indywidualnych trybów pracy. Nie musi więc za każdym razem tracić czasu na ustawianie spawarki. Zaletą urządzenia jest to, że ma kompaktową budowę, niewielkie wymiary i niską wagę. Solidnie wykonany uchwyt ułatwia przenoszenie. Drugie miejsce w rankingu należy do spawarki TIG AC/DC Sherman Digitig 200 AC DC Multipro. To urządzenie z cyklem pracy 60%. Sprzęt ma bezstykową inicjację łuku z HF.

Spawarki TIG AC/DC – Ranking

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt jest wyposażony w jonizator pozwalający na bezstykowe zajarzenie łuku spawalniczego. Poza tym w urządzeniu jest możliwość zapisania pełnych 9 programów użytkownika. Co więcej, panel sterowania jest bardzo łatwy w obsłudze.

Wady

Obudowa urządzenia jest wykonana z dość kruchego tworzywa. Dlatego lepiej nie narażać sprzętu na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ wspomniany element może tego nie wytrzymać i popękać.

Podsumowanie

Jest to przemysłowe, inwertorowe urządzenie, które przystosowano do spawania stali węglowych, kwasoodpornych, nierdzewnych, miedzi, mosiądzu, tytanu, magnezu oraz innych stopów aluminium. Spawarka waży 25 kg. Dokładne wymiary urządzenia są następujące: 56 cm x 23,5 cm x 44 cm.

Drugi wybór

Zalety

W spawarce zastosowano nowoczesne tranzystory, które minimalizują zakłócenia elektromagnetyczne. Funkcja spawania pulsacyjnego pozwala na uzyskanie lepszej jakości spoiny i umożliwia spawanie stosunkowo cienkich elementów różnych pozycjach.

Wady

Dołączone do zestawu przewody (masowy oraz spawalniczy) mogłyby być bardziej starannie wykonane, wtedy wykazywałyby większą wytrzymałość. Dodatkowo użytkownicy zauważyli, że po dłuższym czasie pracy sprzęt się nagrzewa.

Podsumowanie

Urządzenie jest przeznaczone do zastosowań profesjonalnych. Sprzęt wykonano w technologii IGBT i wyposażono w sterowanie cyfrowe. W modelu jest możliwość zapamiętania 20 zestawów ustawień parametrów pulsu oraz prądu spawania. Wymiary akcesorium wynoszą: 48 cm x 20 cm x 33 cm.

Rozważ też

Zalety

Dużym atutem urządzenia jest jego 5-letnia gwarancja, co daje niemal pewność, że jest bezawaryjne. Co więcej, spawarka ma solidną obudowę, więc szybko się nie zniszczy. Model jest łatwy w obsłudze, a ustawienie wszystkich parametrów zajmuje zaledwie kilka minut.

Wady

Część osób uważa, że rączka do przenoszenia urządzenia jest mało poręczna. W związku z tym dla większego komfortu przydałby się pas, który ułatwiłby przenoszenie i pozwolił odciążyć nieco plecy i lepiej rozłożyć ciężar.

Podsumowanie

Spawarka jest sprzętem inwertorowym z cyfrowym sterowaniem. W urządzeniu zastosowano innowacyjne rozwiązania, takie jak: podajnik drutu, złącze scalone czy moduł stabilizacji napięcia. Model ma wyłącznik przeciążeniowy, stabilizację napięcia i przycisk nagłego zatrzymania pracy.

 

1. Spawarka Inwertorowa Welder Fantasy JET TIG AC/DC 200 IGBT

 

Osoby zajmujące się spawaniem polecają spawarkę inwertorową Welder Fantasy JET TIG AC/DC 200 IGBT, twierdząc, że ma ona dobre parametry. Urządzenie daje możliwość pracy w różnych trybach: MMA DC, MMA DC+, TIG DC, TIG DC PULS, TIG AC i TIG AC PULS. Napięcie zasilania wynosi 230 V. Zakres prądu spawania różni się w zależności od wybranego trybu.

Wymiary sprawki są następujące: 43 cm x 20 cm x 29 cm. Jej waga jest równa 25 kg. Przenoszenie sprzętu nie powinno być trudne, bo ma on solidny, a przy tym wygodny uchwyt. Stopień ochrony obudowy to IP21 S, a klasę izolacji oznaczono jako F.

Dobre opinie na temat urządzenia wystawiane przez konsumentów wynikają z tego, że ma ono przydatne opcje. Jako przykład może posłużyć tutaj funkcja Arc Force, która odpowiada za stabilizację procesu spawania. Sprzęt jest sprzedawany w zestawie z licznymi akcesoriami.

Welder Fantasy JET TIG AC/DC 200 IGBT to spawarka inwertorowa o wymiarach: 43 cm x 20 cm x 29 cm. Jej waga wynosi 25 kg.

 

Zalety

Arc Force: Urządzenie ma funkcję Arc Force, która stabilizuje proces spawania, a dokładniej pozwala na utrzymanie wartości łuku spawalniczego, niezależnie od tego, jaka jest jego długość. Łatwiejsza jest także kontrola odprysków.

Uchwyt spawalniczy: Zestaw zawiera wysokiej jakości uchwyt spawalniczy TIG PARKER SUREGRIP SGT26 FLEX 4M, który umożliwia sprawną regulację natężenia prądu spawania. Jakość jego wykonania jest określana jako bardzo dobra.

Prąd pulsujący: Spawarka ma funkcję prądu pulsującego. Wykorzystuje się ją głównie w trakcie spawania cienkich elementów (pozwala zachować lepszą precyzję).

Możliwość zdalnego sterowania: Warto wiedzieć, że istnieje możliwość podłączenia do tej spawarki zdalnego sterowania w postaci pedału lub uchwytu z potencjometrem.

Elementy zestawu: W komplecie poza spawarką i uchwytem spawalniczym znajduje się 3-metrowy uchwyt masowy, 3-metrowy uchwyt elektrodowy, wąż gazowy i opaski. Przeprowadzony test spawarek TIG AC/DC wykazał, że jakość wykonania tych elementów jest zadowalająca.

 

Wady

Wentylator chłodzący: Użytkownicy zwracają uwagę, że wentylator chłodzący działa cały czas, niezależnie od tego, czy jest to konieczne.

 

 

 

 

2. Spawarka Inwertorowa Sherman Digitig 200 AC DC Multipro

 

Chcielibyśmy zachęcić Cię do zapoznania się z opisem spawarki inwertorowej Sherman Digitig 200 AC DC Multipro. Osoby z branży spawalniczej podkreślają, że stosunek ceny do jakości wykonania urządzenia i jego parametrów jest atrakcyjny. Sprzęt jest polecany profesjonalistom i można go wykorzystać do spawania wszystkich stopów aluminium.

W spawarce zastosowano tranzystory IGBT oznaczające się niezawodnością. Jak podkreśla producent, podnoszą one wydajność źródła prądu, a przy tym pozwalają obniżyć wagę i wymiary urządzenia. W opisywanym sprzęcie wykorzystano też technologię PWM, która zwiększa moc tranzystorów i polepsza ich właściwości. Wraz ze spawarką przy zakupie otrzymuje się także: uchwyt spawalniczy TIG, 2-metrowy uchwyt masowy i uchwyt elektrodowy o takiej samej długości, a także wężyk gazowy.

Czy warto kupić spawarkę inwerterową Sherman Digitig 200 AC DC Multipro? Większość osób uważa, że tak. Sprzęt jest łatwy w obsłudze, ma dobre parametry i daje spawaczom duże możliwości.

Spawarka inwertorowa Sherman Digitig 200 AC DC Multipro ma wymiary: 48 cm x 20 cm x 33 cm, a jej waga wynosi 17 kg. Napięcie zasilania wynosi 230 V.

 

Zalety

Tranzystory: W modelu wykorzystano tranzystory IGBT, które zwiększają wydajność źródła prądu. Taka konstrukcja pozwala też zmniejszyć wagę i gabaryty urządzenia, co jest uznawane za plus.

Wybór kształtu fali: Użytkownik może wybrać kształt fali, służy do tego przycisk Wave. Dostępne ustawienia to: fala sinusoidalna, prostokątna, trójkątna i trapezoidalna.

Spawanie różnymi metodami: Ten model należy docenić za to, że daje on możliwość spawania różnymi metodami: TIG AC/DC i MMA. Spawarkę można wykorzystać do obróbki stopów metali i innych spawalnych materiałów.

Solidna obudowa: Sprzęt jest zrobiony z dobrej jakości materiałów. Obudowa nie jest podatna na zniekształcenia i inne uszkodzenia mechaniczne.

 

Wady

Kabel masowy: Dołączony do zestawu kabel masowy jest stosunkowo krótki, bo ma tylko 2 m długości.

 

 

 

 

3. Spawarka TIG Paton 200 S ADI

 

Chcemy zaprezentować spawarkę Paton 200 S ADI, sprzęt inwerterowy z cyfrowym sterowaniem. Jest to urządzenie wyprodukowane w Instytucie Spawalnictwa na Ukrainie. To, co wyróżnia produkt, to aż 5-letnia gwarancja. To daje pewność, że sprzęt jest wysoce bezawaryjny. Inwertor Paton 200 S ADI ze względu na system sterowania jest łatwy w obsłudze, do tego ustawienie wszystkich parametrów pracy zajmuje dosłownie kilka minut. Chociaż sprzęt jest odpowiedni do użytku profesjonalnego, ze względu na prosty system obsługi mogą z niego korzystać również mniej doświadczeni spawacze.

Spawarka służy to spawanie metodą TIG i MMA oraz MIG/MAG, jest to więc model uniwersalny. W modelu zastosowano różne innowacyjne rozwiązania, jak chociażby podajnik drutu cechujący się niską awaryjnością, złącze scalone czy moduł stabilizacji napięcia, aby nie dochodziło do niekontrolowanych przerw podczas spawania.

Jest to spawarka na cenionych przez spawaczy tranzystorach IGBT zapewniających minimum zakłóceń oraz strat w mocy. Wartą uwagi funkcją jest PULS, która poprawia jakość spoiny. Wśród najbardziej innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w tym sprzęcie należy wymienić ARC FORCE – reguluje dynamikę łuku spawalniczego i stabilizuje go.

Urządzenie ma wyłącznik przeciążeniowy, stabilizację napięcia i przycisk nagłego zatrzymania pracy. Prezentowany sprzęt ceniony jest przede wszystkim za wysoką bezawaryjność. Poza tym spawacze uważają, że spawarka jest wydajna, a do tego ma solidną obudowę. Paton 200 S ADI to dobra spawarka TIG AC/DC do 2500 zł. Model jest dostępny w zestawie z uchwytem spawalniczym TIG o długości 4m.

 

Zalety

Funkcja VRD: Spawarka ma funkcję VRD (Voltage Reduction Device), co polega na tym, że zasilanie jest wyłączane po upływie milisekund od zakończenia spawania. W związku z tym napięcie na otulonej elektrodzie jest zminimalizowane.

Wentylator: W modelu zastosowano adaptacyjny wentylator. Dzięki funkcji Fan Stop jest on lepiej chroniony. Spawarka jest też zabezpieczona przed gromadzeniem się dużej ilości kurzu w środku.

Dodatkowe elementy w zestawie: W komplecie znajduje się wytrzymała, kompozytowa walizka. Uchwyt spawalniczy i kabel również są solidnie wykonane.

 

Wady

Rączka: Użytkownicy zwracają uwagę na to, że rączka jest mało poręczna, dlatego przenoszenie spawarki czasami okazuje się niewygodne.

 

 

 

 

Jaką spawarkę TIG AC/DC wybrać?

 

Spawarki TIG są coraz popularniejsze, a to dlatego, że pozwalają uzyskać dobrą spoinę. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz dobry sprzęt. W tym krótkim tekście podpowiadamy, co cechuje najlepsze spawarki TIG AC/DC.

Czym jest metoda TIG? To pytanie nie jest wcale takie rzadkie, bo producenci coraz częściej łączą w jednej spawarce 2 metody spawania i osoba niedoświadczona może mieć problem z ich odróżnieniem. Spawanie metodą TIG opiera się na tworzeniu łuku przy pomocy elektrody wolframowej. Sam proces spawania wymaga użycia gazu obojętnego. Technika TIG ma całkiem sporo zalet – pozwala spawać prawie wszystkie metale oraz ich stopy, dlatego uważa się, że sprzęty TIG są uniwersalne. Do tego sama technika spawania nie jest zbyt skomplikowana.

Co oznacza AC/DC? Spawarki TIG dostępne są w dwóch wersjach DC i AC/DC. DC oznacza prąd stały, a AC/DC zmienny. Większość osób poleca drugi typ, a to dlatego, że pozwala spawać różne materiały, jest bardziej uniwersalny.

W momencie, w którym kupujemy TIGa, musimy uwzględnić akcesoria znajdujące się w zestawie. Kupowanie urządzenia bez osprzętu to nie najlepszy pomysł. Najlepiej jest skorzystać z pomocy sprzedawcy, który służy fachową pomocą. Jeśli kupujesz sprzęt uniwersalny, czyli spawarkę, która łączy różne techniki spawania, upewnij się, że w zestawie znajduje się właściwy uchwyt. Dobry zestaw zawiera też spoiwo i przewód masowy. Niekiedy otrzymujemy również butlę z gazem, reduktor butlowy oraz przyłbicę samościemniającą, chociaż ten ostatni element jest raczej dodatkiem ze strony sklepu niż samego producenta. Niemniej jednak jest bardzo ważny.

W przypadku spawarek warto szukać urządzeń uwzględniających przeznaczenie – producenci mają swoje własne podziały na sprzęty amatorskie, półprofesjonalne i profesjonalne. Nie warto kupować urządzeń zaawansowanych, gdy ma się znikome doświadczenie. Po pierwsze cena takich sprzętów jest zdecydowanie wyższa, po drugie modele profesjonalne są cięższe i mają zdecydowanie więcej funkcji, których i tak nie wykorzystamy.

Warto wybrać urządzenie, które ma przejrzysty panel sterowania, aby ustawienie parametrów pracy nie zajęło nam zbyt dużo czasu, a ich zmiana nie powodowała dłuższych przerw w pracy.

Ostatnia kwestia, którą chcemy poruszyć to wybór między urządzeniami transformatorowymi i inwerterowymi. Chociaż kiedyś transformatory były standardem, trzeba zauważyć, że obecnie już niewielu producentów ma takie modele w swojej ofercie – przede wszystkim ze względu na duży pobór prądu oraz awaryjność. Zdecydowanie częściej spotkamy inwertery.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ