Tapicerowanie fotela i krzesła

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

Stare i zużyte meble wcale nie muszą trafiać na śmietnik. Fotele i krzesła, które służyły Ci przez wiele lat można łatwo odnowić. W efekcie meble będą wyglądały, jak prosto ze sklepu, a do tego ich nowy design z łatwością dopasujesz do wystroju wnętrza, które z pewnością zmieniło się przez lata. Jak więc odnowić fotel lub krzesło i czy można zrobić to bez pomocy fachowca, dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Pomoc tapicera

Nie każdy czuje, że podoła tak trudnemu zadaniu, jak odnowa mebli. O ile pomalowanie biurka, czy szafy to prosta czynność, tak zmiana obicia krzesła lub fotela stanowi większe wyzwanie. Dlatego wiele osób, gdy ich ulubiony mebel zaczyna przejawiać widoczne ślady użytkowania, decyduje się na wyrzucenie go i kupno nowego. Często jest to jednak błąd, ponieważ wiele foteli i krzeseł, szczególnie z dawnych lat, nadaje się do renowacji. Jeśli nie chcesz przeprowadzać jej w domu, możesz zanieść mebel do profesjonalnego tapicera. Koszt wymiany tapicerki krzesła, czy fotela zależy jednak od wielu czynników. Na cenę wpływa rodzaj materiału, wielkość i kształt mebla oraz inne, czasem z pozoru nieważne kwestie. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje obicie fotela i czy warto przeprowadzać jego renowację, musisz skonsultować się z tapicerem. Po ustaleniu konkretnej ceny możesz zdecydować, czy wolisz ratować stary mebel, czy zakupić nowy.

 

Samodzielne tapicerowanie krzeseł i foteli

Renowacja fotela lub krzesła to duże wyzwanie. Potrzebna jest przy tym przede wszystkim precyzja i cierpliwość. Warto przed przystąpieniem do pracy, zapoznać się ze szczegółowymi filmami i instruktażami, które dostępne są w Internecie. Dobrym pomysłem jest także zapisanie się na warsztaty, na których nauczysz się, jak zmienić obicie fotela i odnowić stare krzesło. Kiedy już zdecydujesz się na renowację swojego mebla, mogą Ci się przydać wskazówki, które znajdziesz w poniższym artykule. Przed przystąpieniem do tapicerowania, warto jednak zapewnić sobie odpowiednie miejsce do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest duży warsztat, w którym znajdzie się szlifierka taśmowa, śrubokręty, obcęgi, wyciągacz do zszywek tapicerskich i inne potrzebne narzędzia.

Renowacja krzeseł

Tapicerowanie krzeseł jest prostsze niż renowacja fotela, dlatego możesz zacząć swoją przygodę ze starymi meblami od odnowienia siedziska krzesła. Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie. Krzesło należy oczyścić ze starej tapicerki. Usunąć trzeba materiał, wypełnienie oraz wszelkie gwoździe i zszywki. Jeśli chcesz zachować kształt siedziska i poszycie pozostało w dobrym stanie, warto zdjąć je z konstrukcji delikatnie. Nie rozpruwaj materiału na szwach maszynowych, a przecinaj jedynie ręczne. Pokrowiec, który zachowa swój kształt, przyda Ci się do stworzenia nowego, identycznego obicia.

Gdy pozbędziesz się starego materiału, trzeba odpowiednio zadbać o drewnianą konstrukcję krzesła. W tym celu wszelkie złamania i pęknięcia należy skleić. Najlepiej sprawdzi się klej przeznaczony do drewna. W miejscu łączenia nie zapomnij założyć zacisków. Dalsze tapicerowanie krzesła trzeba odłożyć na następny dzień, aby klej zdążył wyschnąć. Jeśli mebel wymaga dodatkowego wzmocnienia konstrukcji, należy zrobić to na tym etapie, aby później przystąpić do pokrywania siedziska materiałem.

Gdy wszelkie wady konstrukcji zostaną naprawione, można przystąpić do obicia krzesła. W tym celu należy najpierw uzupełnić wypełnienie. Na etapie rozbierania krzesła warto sprawdzić, w jakim stanie jest gąbka. Jeśli nie kruszy się, nie zwija lub nie lepi, może jeszcze posłużyć przez kolejne lata. Zachowanie starego wypełnienia pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto zachować także naturalne wnętrze krzesła, takie jak trawa morska lub końskie włosie. Jeśli jednak wypełnienie nie nadaje się do ponownego użytku, trzeba wykonać nowe. W tym celu potrzebna będzie gąbka o minimalnej gęstości T25. Na arkuszu gąbki należy odrysować kształt siedziska, pamiętając, aby zostawić ok. 0,5 cm zapasu (z wyjątkiem miejsca, do którego będzie przylegało oparcie). Dzięki temu materiał nie będzie przecierał się na krawędziach. Kształt gąbki wpłynie na to, jak wycięta będzie pokrywająca ją tkanina.

Następnym krokiem jest wykonanie pokrowca. Obicia na krzesła mogą być różne, wykonane z dowolnego materiału, najlepiej jednak, aby był on wytrzymały. Po wyborze materiału należy stworzyć wykrój. Każdy element siedziska wycina się osobno, szczególnie jeśli boki mają być pokryte inną tkaniną. Wykrój na siedzisko wzorowany jest na przyciętej wcześniej gąbce. Wycinając materiał, zostaw zapas ok. 1 cm. Jeśli tym samym materiałem chcesz pokryć również tył, przód i boki siedziska, dolicz do wykroju grubość gąbki i drewnianego szkieletu krzesła.

Tapicerowanie siedziska rozpocznij od zszycia poszczególnych pasów materiału, jeśli pochodzą z innych tkanin. W ten sposób powstanie pokrowiec, który należy naciągnąć na stelaż krzesła i umieszczoną na nim gąbkę. Kiedy materiał będzie odpowiednio ułożony, przymocuj go od spodu, używając takera. Przybijając tkaninę zszywkami do spodu siedziska, pamiętaj, aby go mocno naciągać.

Tapicerowanie fotela

Renowacja fotela jest trudniejszym zadaniem niż odnowa krzesła. Szczególnie wymagające jest doprowadzenie do odpowiedniego stanu mebla na sprężynach. Renowację fotela warto rozpocząć nie od zdjęcia z niego starych elementów, a zabezpieczenia drewna na nogach i podłokietnikach. Trzeba je odpowiednio oczyścić, wyszlifować i zabezpieczyć woskiem lub lakierem. Renowacja foteli wymaga cierpliwości i dobrego przygotowania. Mebel trzeba rozebrać, zdjąć stare obicie oraz wypełnienie (jest to szczególnie ważne, jeśli odnawiasz fotel, który nie był Twój i nie wiesz, skąd dokładnie pochodzi). Podobnie jak w przypadku renowacji krzesła, warto zachować pokrowiec w niemal nienaruszonym stanie, aby móc go później odwzorować.

Jak tapicerować fotel? Przede wszystkim dobrze się do tego przygotować. W meblu, którego sprężyny są zniszczone, warto zastąpić je grubą gąbką. Do foteli najlepiej wybierać taką o gęstości minimum T30 i grubości 5 cm. Wycinając gąbkę, pamiętaj, aby zostawić ok. 0,5 cm zapasu (z przodu może być to nawet 1 cm). Piankę nałożoną na konstrukcję fotela warto pokryć owatą. Tapicerowanie mebli wymaga precyzji, dlatego wszystko należy dokładnie zmierzyć. Pokrowiec na siedzisko wykonaj podobnie, jak w przypadku renowacji krzesła. Bodno, czyli pas dookoła siedziska, jego boki, możesz wykonać z innego materiału, aby zyskać ciekawy efekt. Po naciągnięciu pokrowca na gąbkę mocno go naciągnij i przymocuj takerem. 

Renowacja mebli tapicerowanych to trudne zadanie, a duże kłopoty sprawia kolejny etap, czyli pokrycie materiałem oparcia. Ten element mebla również należy pokryć gąbką. W miejscu łączenia się siedziska z oparciem nie powinno być zapasu tkaniny. Wewnętrzną i zewnętrzną stronę mebla potraktuj osobno. Oznacza to, że wycinając materiał, odmierz go zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Tkanina przeznaczona na wewnętrzną część oparcia nie może służyć jako forma dla zewnętrznej strony. Połącz materiał szpilkami, sprawdź, czy wszystkie elementy dobrze do siebie pasują. Mocując pokrowiec na oparciu, przytwierdzaj go zszywkami z takera, zaczynając od góry. Tkaninę na zewnętrznej części przyszywa się ręcznie.

 

O czym pamiętać i jak tapicerować?

Proces renowacji i tapicerowania mebli jest wymagający i czasochłonny. Jeśli nie wiesz, jak zmienić obicie krzesła lub fotela zawsze możesz zlecić to profesjonaliście. Często jednak samodzielna praca generuje mniej kosztów, a przy tym może okazać się przyjemnym zajęciem. Decydując się na renowację we własnym warsztacie lub garażu, trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim wszelkie pomiary muszą być wykonane precyzyjnie. Jeśli pokrowiec okaże się za mały, trzeba będzie uszyć go od nowa. Za dużą ilość materiału można spróbować wypełnić pianką, jednak często nie jest to estetyczne rozwiązanie. Dlatego już na etapie pomiarów, rób to spokojnie i dokładnie, aby później nie dodawać sobie niepotrzebnie pracy. Obicie na fotel powinno być wykonane z odpowiedniego materiału.

Tkanina przeznaczona do tapicerowania jest odporna na rozciąganie i przetarcia i łatwa do utrzymania w czystości. Praca przy renowacji mebli może być sposobem na odstresowanie i rozładowanie napięcia, szczególnie w początkowych etapach. Do pozbycia się starych gwoździ, zszywek i elementów wypełnienia często trzeba użyć siły. Obijanie foteli to również zabawa kreatywna. Można dowolnie wybierać tkaniny, łączyć je ze sobą i tworzyć nietypowe, oryginalne meble pasujące do wystroju wnętrza. Oprócz materiału można zmienić także elementy drewniane. Wystarczy pomalować je farbą lub pokryć woskiem o odpowiednim zabarwieniu.

Ile kosztuje tapicerowanie krzesła lub fotela wykonane samodzielnie? To zależy od rodzaju wykorzystanych materiałów, ale jeśli większość sprzętów masz w domu, koszt odnowy nie jest duży. Zapłacić trzeba przede wszystkim za nową tkaninę i ewentualne wypełnienie. Gąbki sprzedawane są często w rolkach, a ich cena to kilkanaście złotych za metr bieżący. Dodatkowy koszt to gwoździe, zszywki lub elementy, które trzeba będzie wymienić. Samodzielna renowacja zwykle jednak okazuje się dużo tańsza niż powierzenie mebla profesjonalnemu tapicerowi. Efekt pracy w domu może być mniej lub bardziej zadowalający, ale zdobyte doświadczenie pozwoli w przyszłości wykonywać meble, jak z fabryki. Zatem, jeśli nie wiesz, jak odnowić stary fotel, spróbuj najpierw odnowić krzesło. Następnie znajdź odpowiedni mebel i zabierz się do pracy. Z pewnością spodoba Ci się możliwość stworzenia własnego fotela, wyrażającego Twój styl.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ