Szlifierka taśmowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Poszukując dobrych narzędzi szlifierskich, postanowiliśmy się skupić na szlifierkach taśmowych, które wśród narzędzi do szlifowania wiodą prym. Według majsterkowiczów obecnie najlepszym sprzętem na rynku jest EINHELL TC-US400. Nic też dziwnego, bo jest to model zarówno taśmowy, jak i tarczowy i pozwala na dowolne ustawienie kąta obu nośników ściernych. Z tego wglądu używanie sprzętu jest komfortowe. Wysoką jakość modelu potwierdza zainstalowany system odsysania pyłu i łatwy sposób wymiany zarówno taśmy, jak i koła ściernego. Jeśli szukasz sprzętu do obróbki metalu, to zainteresuj się Bosch PBS 75A. Pozwala on na skuteczne wyszlifowanie twardych materiałów i posiada szereg udogodnień pozwalających na łatwą i bezproblemową obróbkę.
9 najlepszych szlifierek taśmowych. Opinie w 2025 roku
Poniżej przedstawiamy ranking urządzeń rekomendowanych przez użytkowników. Został on tak ułożony, żeby najlepsze urządzenia, najbardziej doceniane przez użytkowników znalazły się na jego czele. Sprawdźmy jakie mają cechy i dlaczego są uważane za dobre.
Tabela porównawcza
Szlifierka taśmowa stołowa
1. Szlifierka stołowa taśmowa 375W EINHELL TC-US400
EINHELL TC-US400, to szlifierka taśmowa stołowa zasilana sieciowo, o mocy 375 W i prędkości obrotowej 1450 rpm (obrotów/min). Jest to model o dwóch funkcjonalnościach, bo obok taśmy ściernej, o wymiarach 915 x 100 mm, mamy tu tarczę ścierną 150 mm (dołączono do zestawu pas i tarczę o ziarnistości 80).
Szlifierka została wyposażona w stół, przechylany i obracany, wyposażony w podziałkę ze skalą, dzięki której operator łatwiej ustawi żądany kąt odchylenia. Ponadto model ten pozwala na pracę zarówno w pozycji pionowej jak i poziomej, co ma wpływ na wygodę obrabianego materiału. Gumowe nóżki nie pozwalają się maszynie przesuwać na blacie podczas wykonywania obróbki, pochłaniają one też dużą część wibracji.
Dla użytkowników ważnym okazało się to, że model ten został wyposażony w system odprowadzania pyłu, a także konstrukcja urządzenia pozwala na łatwa i szybką wymianę zarówno tarczy ściernej jak i pasa.
Szlifierka taśmowa do metalu
2. Szlifierka taśmowa Bosch PBS 75 A
Specjalistą do obróbki metalu jest Bosch PBS 75A. Jest to niewielkie, ręczne urządzenie o wadze 3,4 kg przeznaczone do użytku domowego. Ta szlifierka taśmowa do metalu pracuje z prędkością 350 obrotów na minutę i ma moc 710 W. Taśmę szlifierską o wymiarach 533 x 75 mm mocuje się tu na rolkach, które zostały wyposażone w automatyczny system napinania taśmy, utrzymując jej dobre właściwości robocze.
Dzięki szybkiemu systemowi wymiany taśmy i wbudowanemu modułowi odsysania pyłów ze szlifowania, użytkownicy zaliczają ten sprzęt do jednych z bardziej użytecznych. Przekazują oni, że jest to sprzęt wygodny w użytkowaniu ze względu na zastosowanie ergonomicznej rączki, a także wytrzymały, bo trwała obudowa została wykonana w większości z aluminium.
Wymiary Bosch PBS 75A kształtują się następująco: Wysokość 150 mm, długość 500 mm szerokość 120 mm. Wysoką bezawaryjność urządzenia potwierdza dwuletnia gwarancja producenta na kupowany sprzęt. A przyłączeniowy przewód elektryczny o długości 3 m, zapewnia mobilność.
Szlifierka taśmowa do drewna
3. Graphite 59G392 Szlifierka Taśmowa 800W
Jeśli twoim celem jest zakup szlifierki do drewna, zainteresuj się modelem Graphite 59G392 o mocy 800 W, masie zalewnie 3,1 kg oraz długości 300 i szerokości 140 mm. Zastosowany tu pas ścierny bezkrańcowy porusza się z prędkością 260m/min dając powierzchnię szlifowania równą 75 x 146 mm. Pas o wymiarach 457 x 75 mm został dołączony do wyposażenia (1 szt), tak samo jak worek do odprowadzania pyłu.
Ta szlifierka taśmowa do drewna została wyposażona w aluminiową rolkę prowadzącą o wysokiej żywotności, ze względu na jej odporność na wysokie temperatury. Średnica przedniej rolki (16 mm) pozwala na dotarcie elementem ściernym w trudno dostępne miejsca, w czym pomaga ergonomicznie wykonana rączka z antypoślizgową nakładką.
Użytkownicy natomiast w swoich komentarzach zwracają uwagę na praktyczny sposób regulacji kąta nachylenia urządzenia do elementu szlifowanego, a także możliwość włączenia sprzętu do pracy ciągłej. Dzięki temu przełącznikowi operator może skupić się przede wszystkim na precyzji obróbki materiału, a nie na sposobie obsługi maszyny.
Szlifierka taśmowa Castorama
4. Szlifierka taśmowa MacAllister 900 W
Jeśli jesteś zwolennikiem zakupów w marketach budowalnych, zapewne chętnie oglądasz na pólkach wiele różnych narzędzi i je porównujesz. Urządzenia do szlifowania są dostępne w marketach i chcielibyśmy przybliżyć model MacAllister 900W szlifierkę taśmową dostępną w sklepie Castorama. Wymiary tego modelu wynoszą 17,5 cm szerokość, 16,3 cm długość, 34,5 cm wysokość. Waga urządzenia to 3,25 kg. Zastosowana taśma szlifierska ma wymiary 76 mm x 533 mm. Jej wymiary, jak również moc urządzenia wynosząca 900 W przeznacza ją do prac przy szlifowaniu dużych powierzchni (czynna powierzchnia szlifierska wynosi 76 mm x 170 mm) zwłaszcza, że prędkość przesuwu taśmy to wartość od 200 do 420 m/min.
Jest to model zasilany elektrycznie, a długość kabla przyłączeniowego 2,5 m sprawia, że nie ogranicza on manewrowania maszyną. Wraz z zestawem kupujący otrzymuje obok urządzenia, również worek na pył pochodzący ze szlifowania, a także adapter do odkurzacza. Właśnie ten adapter sprawia, że użytkownicy chwalą skuteczne odciąganie powstałego pyłu. Wystarczy podłączyć do adaptera rurę od odkurzacza i włączyć go.
Szlifierka taśmowa Bosch
5. Bosch GBS 75 AE szlifierka taśmowa 750W
Jako poręczną i niezawodną postrzegają klienci szlifierkę Bosch GBS 75 AE. Długość taśmy w jej przypadku wynosi 533 mm, a szerokość 75 mm. Zatem właśnie 75 mm urządzenie szlifuje jednocześnie. Ta szlifierka taśmowa Bosch, jak podają jej użytkownicy, jest doskonała do czyszczenia i wygładzania powierzchni metalowych, drewnianych a nawet tych z tworzyw sztucznych.
Moc wyjściowa Bosch GBS 75 AE wynosi 410 W, prędkość przesuwu taśmy to 200 – 330 m/min, a masa wynosi 3,4 kg. Jako wyposażenie dodatkowe klient otrzymuje taśmę szlifierską z tkaniny i worek na pył powstały po szlifowaniu.
Użytkownicy zwracają uwagę na wytrzymałe aluminiowe rolki (podlegające regulacji w celu prawidłowego ustawienia taśmy szlifierskiej) i wygodną dźwignię do napinania na nich taśmy szlifierskiej. Dodatkowo chwalone jest to, że rękojeść szlifierki można tymczasowo zdjąć, co ułatwia pracę blisko krawędzi.
Szlifierka taśmowa Makita
6. Szlifierka taśmowa Maktec M 9400
Odporny na przeciążenia silnik zastosował producent w Makita M9400, jego moc to 940 W co stawia urządzanie wysoko w rankingu pod tym względem. Parametry dotyczące taśmy szlifierskiej kształtują się następująco: długość 610 mm, szerokość 100 mm, a prędkość przesuwu wynosi 380 m/min.
Szlifierka taśmowa Makita została wyposażona w takie elementy jak worek na pył, uchwyt mocujący, podkładkę grafitową i korkową oraz taśmę szlifierską WA80.
Gdy zapytaliśmy użytkowników, jakie cechy tej szlifierki wymieniliby jako te, sprawiające, że jest warta zakupu, w odpowiedzi wymieniono wysokiej jakości materiały z jakiego sprzęt wykonano i ergonomiczną rękojeść. Zadowolenie wśród klientów też wywołuje dobrze wyprofilowany przycisk łącznika.
Szlifierka taśmowa stacjonarna
7. Szlifierka taśmowo-tarczowa do drewna BBD 100 Luna
Waga 20 kg i moc silnika na poziomie 0.44 kW sprawiają, że Luna BBD 100 możemy określić jako szlifierkę stacjonarną. Jej olbrzymią zaletą jest to, że obok taśmy ściernej użytkownik ma do dyspozycji również poręczną tarcze do obróbki drewna. Dodatkowo ta szlifierka taśmowa stacjonarna ma możliwość ustawienia jej w sposób płynny pod kątem 90°, a jej stół szlifierski z prowadnicą kątową do wartości 45°.
Zastosowana taśma szlifierska ma wymiar 100 x 915 mm i przesuwa się z prędkością 8 m/s. Natomiast średnica tarczy wynosi 150 mm, a jej prędkość obrotowa to 2850 obr/min. Sprzęt jest dostarczany wraz ze stołem szlifierskim, prowadnicą kątową, oporą wzdłużną i końcową.
Użytkownicy chwalą sprawne nastawianie taśmy szlifierskiej za pomocą pokrętła regulacyjnego, a także to, że oporę wzdłużną można odchylić o 45°, nie tylko do ukosowania krawędzi, ale też do wyczyszczenia sprzętu po pracy.
Szlifierka taśmowa Einhell
8. Einhell szlifierka taśmowa TE-BS 8540 E
To co wyróżnia szlifierkę taśmową Einhell RT-BS 75, to rozkładana osłona przednia. Dzięki temu użytkownik sprawnie i szybko dokona wymiany taśmy ściernej (jej wymiary to 75 × 533 mm). Zaletą tego urządzenia jest również jego mocny 850 W silnik zasilany energia elektryczną. Długi, 3-metrowy kabel zasilający nie krępuje ruchów operatora, a antypoślizgowy uchwyt pozwala pewnie chwycić narzędzie. Gdy zadanie tego wymaga, mamy tu dodatkowy uchwyt wspomagający dobre prowadzenie sprzętu po obrabianym materiale.
Szlifierka taśmowa Einhell została wyposażona w możliwość ustawienia prędkości przesuwu taśmy w zakresie 300 – 400 m/min (1 szt. taśmy jest w wyposażeniu kupowanego kompletu), a także zintegrowane odsysanie pyłu, z dołączonym do zestawu workiem na pył.
Według osób, które pracują z użyciem tej szlifierki, jest to dobra maszyna za rozsądną cenę. Łatwo się ją obsługuje, a na potrzeby majsterkowania jest dobrym sprzętem.
Szlifierka taśmowa ręczna
9. Szlifierka taśmowa 720W Black&Decker KA88
Gdy szukasz dobrej szlifierki ręcznej, sprawdzić się może Black&Decker KA88. Jest ona przeznaczona do szlifowania dużych powierzchni takich jak stoły czy podłogi. Powierzchnia ścierna wynosi tu 75 x 190 mm. Dzięki podniesieniu osłony przedniej rolki sprzęt da radę dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Użyteczna w tym względzie jest również rękojeść ustawiana pod kątem 90°.
Ta szlifierka taśmowa ręczna ma moc znamionową 720 W i stałą prędkość 250 m/min. Przewód zasilający o długości 3 m nie krępuje ruchów operatora, a wyłącznik zderzakowa zapobiega uszkodzeniom innych elementów znajdujących się w pobliżu (np. ściany, gdy szlifujemy podłogę).
Wymiary taśmy ściernej wynoszą 75 mm x 533 mm, a system jej korekcji jest manualny. Natomiast odsysanie pyłów zostało zintegrowane, co według użytkowników, znacznie usprawnia i przyspiesza pracę, a także czyni ją mniej uciążliwą. Wymianę taśmy ściernej ułatwia dobrze przygotowana dźwignia, a pomocą, której niemal jednym ruchem wykonamy te czynność.
Przewodnik zakupowy – Jaką szlifierkę taśmową kupić?
Tematem tego poradnika będzie szlifierka taśmowa. Każdy kto wykonywał drobne remonty czy naprawy wie, jak użyteczne jest to narzędzie w wygładzaniu różnorakich powierzchni. Zatem w tym artykule zastanowimy się nad tym jaka jest najlepsza szlifierka taśmowa i dlaczego.
Ze względu na budowę możemy wyróżnić dwa rodzaje szlifierek
Szlifierki stacjonarne, również o rozmaitych rozmiarach, bo możemy tu znaleźć model o długości taśmy szlifującej np. 610 cm, ale znajdziemy też taką, gdzie taśma ma zaledwie 130 cm. Obie z maszyn są szlifierkami stacjonarnymi. Szlifierka stacjonarna to taka, która stoi samodzielnie i do ruchomej taśmy szlifierskiej przykłada się obrabiany materiał.
Szlifierka przenośna, inaczej ręczna to taka, którą operator trzyma w dłoniach i całe urządzenia przykłada do obrabianego materiału.
W zależności od tego jakie prace planujemy wykonać, użyteczna może okazać się jedna lub druga z wymienionych opcji. Jednak decydując jaka jest dla nas najlepsza szlifierka taśmowa należy też przyglądnąć się innym parametrom maszyny.
Zasilanie i Moc
Zarówno elektryczne, jak i pneumatyczne urządzenia charakteryzuje rożna moc. Urządzenia elektryczne są wykorzystywane zwłaszcza przez majsterkowiczów, pneumatyczne raczej zalicza się do profesjonalnych sprzętów. Skupimy się więc na urządzeniach elektrycznych. Nie zawsze oceniana jako dobra i tania szlifierka taśmowa, w rzeczywistości okaże się tak dobra pod względem oferowanej mocy i tym samym użyteczności. Zakłada się, że do szlifowania miękkiego materiału i pracy w trybie ciągłym niezbędne będzie narzędzie o mocy 1000 W. Do długotrwałej pracy z twardymi materiałami poszukaj dobrą szlifierkę o mocy przekraczającej 1400 W. Wartości pomiędzy 1000 i 1400 W sprawiają, że narzędzie świetnie sprawi się do obróbki miękkich materiałów, ale też da sobie radę okazjonalnie, przy krótkim wykorzystaniu jako szlifierka do materiałów twardych.
Wymiary taśmy i prędkość jej przesuwu
Zadając pytanie jaka szlifierka taśmowa jest polecana ze względu na długość zastosowanej taśmy trzeba zdać sobie sprawę, że przede wszystkim im dłuższa taśma, tym rzadziej trzeba będzie ją wymieniać, bo dłużej będzie zachowywać swoje właściwości cierne. Jednak zbyt długa taśma nie zawsze jest zaletą. W przypadku potrzeby precyzyjnego manewrowania urządzeniem po szlifowanym elemencie łatwiej zachować precyzję urządzeniem o krótszej taśmie, bo jest mniejsze i tym samym ma mniejszą wagę. Jak już wspomnieliśmy długość taśmy przeważnie mieści się w przedziale od 130 do 610 cm. Natomiast jej szerokość zwykle waha się w od 60 do 100 mm w zależności od wielkości urządzenia.
Prędkość przesuwu natomiast, ma znaczenie zwłaszcza przy obróbce miękkich materiałów. Niejednemu operatorowi przy wykonywaniu testu szlifierek taśmowych zdarzyło się zbyt łatwo miękki materiał nadmiernie zeszlifować. Nietrudno wyobrazić sobie zależność prędkości przesuwu taśmy i prędkości szlifowania, jednak przy bardzo miękkich materiałach jest to szczególnie dostrzegalne do tego stopnia, że można obrabiany materiał zniszczyć. Standardowo prędkość taka jest ustawiana od 200 do 420 m/min.
Wyposażenie dodatkowe
Rozważając jaką szlifierkę taśmową wybrać warto również przyjrzeć się jej wyposażeniu dodatkowemu. Są to nierzadko funkcje usprawniające proces szlifowania i poprawiające warunki pracy.
Najczęściej spotykaną funkcją jest system odsysania pyłu. Przy obróbce każdego materiału powstaje pył ze szlifowania. Jest on nie tylko uciążliwy dla operatora i negatywnie wpływa na jego drogi oddechowe, ale też, nieodprowadzany, przesłania obrabiany materiał i trudno jest ocenić efekt pracy.
Bardzo przydatną opcja jest możliwość elektronicznego regulowania prędkości przesuwu taśmy. Jak już pisaliśmy wcześniej, prędkość przesuwu taśmy powinna być uzależniona od rodzaju obrabianego materiału. Dzięki posiadanej funkcji elektronicznej regulacji prędkości sprzęt pozwoli dostosować ją do materiału, na którym pracuje operator.
Kolejnym udogodnieniem jest automatyczne napinanie taśmy. Kto pracował obrabiarkami bez tej funkcji, wie jak jest ona ważna i jak bardzo wpływa na jakość pracy. Zdecydowanie przeglądając ranking szlifierek taśmowych, te z funkcją napinania taśmy stoją na jego czele.
Wreszcie funkcja dostępna w niektórych tylko obrabiarkach – możliwość szlifowania na sucho i na mokro. Nie we wszystkich też maszynach taka opcja jest potrzebna. Bo niektórych materiałów nie da się obrabiać na mokro i na przykład, jeśli materiałem, na którym pracujesz jest drewno, opcja taka nie będzie konieczna. Ale przy szlifowaniu karoserii samochodowej, do której używa się bardzo drobnych papierów, dostępnych jedynie do szlifowania na mokro, już taka opcja jest niezbędna.
Szlifierki taśmowe w dobrych cenach są również niejednokrotnie wyposażone w system antywibracyjny. Każdy użytkownik szlifierki, pracujący z nią kilka godzin doceni tę funkcję. Dzięki niej po skończonej pracy nie ma nieprzyjemnego mrowienia w dłoniach spowodowanego drganiami właśnie.
Czytając opinie o szlifierkach taśmowych zauważamy także, że cenionym wyposażeniem jest zintegrowana ramka szlifierska. Pozwala ona (zwłaszcza w drewnie) na precyzyjne wykończenie szlifowania. Dzięki ramce sprzęt zostaje delikatnie uniesiony i szlifowanie staje się bardzo delikatne.
FAQ
P1: Jak zbudować szlifierkę taśmową
Najprostszym sposobem na budowę szlifierki taśmowej we własnym zakresie jest wykorzystanie do tego celu silnika elektrycznego pozostałego nam po innym urządzeniu. Do wykonania sprzętu będą nam potrzebne jeszcze rolki o sporej średnicy (np. 30 cm) i stelaż, na którym oprzemy cały mechanizm. Budowę należy rozpocząć od wykonania stelaża, na którym zamocujemy jedną z rolek w taki sposób, aby swobodnie się obracała. Z przeciwnej strony stelaża w tej samej osi montujemy drugą rolkę, zamieszczoną na wrzecionie silnika. Kolejnym zadaniem jest napięcie taśmy szlifierskiej pomiędzy rolkami i włączenie silnika do prądu.
P2: Szlifierka taśmowa jaki silnik
Moc silnika w szlifierce taśmowej jest uzależniony od jej przeznaczenia. Dla majsterkowicza, okazjonalnie wykorzystującego urządzenie, moc 400 W może okazać się wystarczająca. Dla osoby, która chce wykorzystać urządzenie do dużych napraw i remontów i ma zamiar długo i intensywnie wykorzystywać sprzęt, pożądaną mocą będzie ok. 1000 W. Natomiast profesjonalne użytkowanie wymaga zastosowania urządzeń o mocy 1400 W i więcej.
P3: Szlifierka taśmowa jak używać
Użycie szlifierki taśmowej zależy od jej rodzaju. Przy urządzeniach stacjonarnych, obrabiany element należy przyłożyć do stacjonarnej taśmy szlifierskiej i odpowiednio manewrując przedmiotem oszlifować go do wymaganych parametrów.
W przypadku urządzenia ręcznego, przykłada się je wraz z taśmą będącą w ruchu do obrabianego elementu. Przesuwając urządzenie po obrabianym przedmiocie – szlifuje się go.
P4: Jak szlifować szlifierką taśmową
Obróbka szlifierką taśmową nie jest trudna. Zwłaszcza urządzenia ręczne zapewniają łatwe użycie. Wystarczy uruchomioną szlifierkę oprzeć na szlifowanym elemencie i wykonywać ruchy tam i z powrotem, lub koliste, aż do uzyskania wymaganej gładkości szlifowanego elementu.
P5: Co lepsze szlifierka oscylacyjna czy taśmowa
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są entuzjaści obu sprzętów. Jednak dla niewprawionego majsterkowicza użycie szlifierki oscylacyjnej może być trudniejsze, gdyż sprzęt ten łatwo zostawia niechciane „krążki” na szlifowanej powierzchni. Zatem jeśli jesteś poczatkującym użytkownikiem szlifierki zacznij od urządzenia taśmowego – łatwiej go „okiełznać”.
P6: Jak pracować szlifierką taśmową
Praca szlifierką taśmową przypomina nieco taniec tai-chi. Użytkownik sunie powoli i z gracją po obrabianym elemencie, wykonując spokojne koliste ruchy tak długo, aż uzyska właściwą powierzchnię obrabianego elementu. Zbyt duży nacisk może powodować nierównomierne obrabianie szlifowanej powierzchni, dlatego zaleca się, aby stosować nacisk umiarkowany. Choć element będzie obrabiany nieco dłużej niż przy silnym nacisku, ale za to uzyskamy większą gładkość i precyzję.
P7: Jak rozebrać szlifierkę taśmową
Jeśli nie jesteś urodzonym majsterkowiczem, nie zalecamy rozbierania szlifierki taśmowej. Obecne urządzenia są zbudowane w taki sposób, że ich eksploatacja nie wymaga ich rozbierania. Wymiana taśmy ściernej odbywa się za pomocą jednej dźwigni umieszczonej na zewnątrz urządzenia. Jeśli zdarzy Ci się, że urządzenie przestało działać, to i tak zapewne samo rozebranie go nie przyniesie żadnego rezultatu, bo do naprawy potrzebne będą części zamienne. Dlatego w takim wypadku zalecamy udanie się z naprawą do serwisu.
P8: Co lepsze strug czy szlifierka taśmowa
Nie da się odpowiedzieć na tak skonstruowane pytanie. Przede wszystkim dlatego, że każde z tych urządzeń pełni nieco inna rolę. Strug jest narzędziem zgrubnym i używa się go w celu np. usunięcia nadmiaru materiału, a także do wstępnego wyrównania podłoża. Nie zastąpi on jednak szlifierki, której zadaniem jest wykończenie powierzchni. Za pomocą szlifierki uzyskamy powierzchnię jednolicie gładką, bez drzazg i zadziorów. Tego strug nam nie zapewni.
Dodaj komentarz
5 KOMENTARZ
September 6, 2021 at 11:05 am
zielony bosch to nieporozumienie, nawet w marketach jest sprzedawany głównie niebieski. w domu mam budżetowego YATO i jestem bardzo zadowolony ze stosunku cena:jakość: komfort pracy. to oczywiście nie to samo, co z makita, którą mam w pracy, ale do drobnych pracach ujdzie. nie wszystkie oferty sklepów sa w ceneo, warto tez zagladac bezposrednio na strony takie jak narzedzia.pl , jak tak szukam przy swoich zakupach, bo maja wystawiona tylko czesc ofert do porownywania,
Odpowiadać
June 26, 2023 at 10:10 pm
Szlifierka wielofunkcyjna Makita 1200 W 230 V
Odpowiadać
September 8, 2021 at 9:24 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i rekomendację.
Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.com
Odpowiadać
February 2, 2020 at 11:05 am
Kto pisał te głupoty całkowicie niezgodne ze stanem faktycznym ???. Makita 9400 nie posiada żadnego regulatora obrotów, a tym bardziej przezroczystej osłony. Wszystkie inne informacje też wprowadzają w błąd albo są tak banalnie oczywiste że aż przykro to czytać.
Odpowiadać
February 21, 2020 at 1:43 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i wskazanie błędów w tekście. Został on już poprawiony.
Pozdrawiamy,
Zespół KącikMajsterkowicza.pl
Odpowiadać