Ranking 5 najlepszych wiertarek stołowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 05.12.24

 

Wiertarka stołowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli lubisz majsterkować i szukasz dobrej wiertarki stołowej do swojego warsztatu, z pewnością zainteresuje Cię przygotowany przez nas ranking. Powstał on po dokładnej analizie oferowanych przez producentów modeli – wzięliśmy pod uwagę wiele czynników m.in. jakość wykonania, łatwość obsługi i opinie konsumentów. Zgodnie z tym, co udało nam się ustalić pierwsze miejsce należy do wiertarki stołowej Bosch PBD 40. Produkt ma kompaktowe wymiary i nie waży zbyt wiele, dzięki czemu zarówno jego przechowywanie, jak i przenoszenie nie stanowią problemu. Prezentowany model uznawany jest za łatwy w obsłudze. Wszystkie przyciski zostały odpowiednio opisane, co pozwala szybko wybrać interesujące nas ustawienia. Dużym ułatwieniem jest dioda LED, która oświetla miejsce pracy, co zwiększa naszą precyzję. Drugie miejsce w zestawieniu zajęła wiertarka stołowa Dedra DED7707. Jest ona solidnie wykonana, co sprawia, że wykazuje dużą odporność na różnego rodzaju uszkodzenia. Jeśli chcesz poznać opisy innych, ciekawych produktów, zachęcamy do przeczytania rankingu.

Przewodnik zakupowy – Jaką wiertarkę stołową kupić?

 

Tym razem w naszym poradniku coś dla majsterkowiczów, czyli, jaką wiertarkę stołową wybrać. Wiertarki stołowe to maszyny, którymi wierci się otwory w metalu, tworzywach sztucznych i drewnie. Podstawowym podziałem takich urządzeń to rozróżnienie na modele dla majsterkowiczów i takie do wykorzystania w przemyśle. My zajmiemy się tą pierwszą kategorią.

 

 

Budowa wiertarki

Wiertarki stołowe to stosunkowo niewielkie urządzenia, które mogą być zamocowane na stołach warsztatowych. Często używane są do wiercenia małych otworów w przedmiotach o niedużej wielkości. Obrabiarki te składają się z następujących elementów: stół dolny z otworami do mocowania, stalowa kolumna (masywna rura osadzona w podstawie, do której zamocowana jest głowica z wrzecionem), stół ruchomy, wrzeciono, komora przekładniowa, silnik napędowy, pokrętło regulacji skoku wrzeciona, pokrętło naciągu pasków klinowych, dźwignia posuwu wzdłużnego, osłona uchylna uchwytu wiertarskiego, pokrętło blokady stołu ruchomego.

Wiertarki stołowe mogą mieć ręczny lub mechaniczny posuw wrzeciona (uchwytu), w którym zamocowuje się narzędzie i najczęściej mogą wiercić otwory o maksymalnej średnicy 15 – 20 mm. Wiertarki stołowe mają prędkości obrotowe od 450 do 3000 obrotów na minutę, oraz odchylny elektryczny silnik napędowy, którym napina się i luzuje pasek klinowy. Wiertarki stołowe, również często są wyposażone w ustawiany zderzak, którym reguluje się głębokość wiercenia. Ustawianie zderzaka jest możliwe z dokładnością do 0,01 mm za pomocą pokrętła z przodu wrzeciennika.

 

Działanie wiertarki

To, jak działa wiertarka jest uzależnione od jej ustawień. W odpowiedni sposób ustawia się przekładnię pasową, która decyduje o ilości obrotów wiertła. Odpowiednie ustawienia osiąga się poprzez regulacje stołu, którego pozycję można zmieniać w pionie odblokowując dźwignię zaciskową. Następnie można regulować, poprzez odpowiednie ustawienie wrzeciona i głębokości wiercenia. Mocowanie wiertła w uchwycie wymaga dokręcenia go specjalnym kluczem, aby zapobiec jego ślizganiu się podczas pracy.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Podstawową zaletą wiertarki jest elektroniczny wskaźnik prędkości obrotowej, który ułatwia pracę. Sprzęt ma również system Constant Eletronic, za którego sprawą z łatwością ustawimy prędkość dostosowaną do danego materiału. Produkt na pewno przyda się w warsztacie.

Wady

Konsumenci narzekają przede wszystkim na brak lewych obrotów, co pozwalałoby na wykorzystanie urządzenia jako gwinciarki. To jednak nie wpływa znacząco na zmniejszenie praktyczności sprzętu i nie utrudnia wykonywania różnych prac warsztatowych.

Podsumowanie

Ponieważ produkt nie został wyposażony w koła pasowe, ma stosunkowo niewielkie gabaryty. Przewód zasilający o długości 2 m zapewnia komfortową pracę, gdyż nie ogranicza swobody ruchów. Wiertarka ma dużą moc i laser, który ułatwia cięcie.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie ma moc 500 W i 9 biegów. Co więcej, wyposażono je w 3-metrowy kabel, w efekcie czego sprzęt możemy zamontować w znacznej odległości od gniazdka. Wiertarka została wyposażona w regulowany stół roboczy.

Wady

Sprzęt dobrze sprawdza się w pracach w gospodarstwie rolnym, przydomowym warsztacie i przy drobnych naprawach. Nie jest jednak to zbyt dobry wybór dla profesjonalistów, gdyż moc mimo wszystko może okazać się za mała.

Podsumowanie

Wiertarka ma w komplecie uchwyt wiertarski z kluczem, klin do wybijania narzędzi, a także trzpień wiertarski. Wyłącznik wyzwalany przy zaniku napięcia wpływa na wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, podobnie jak stabilna konstrukcja.

Rozważ też

Zalety

Produkt pozwala na sękowanie, wiercenie, wgłębianie oraz wycinanie otworów w różnych materiałach. Sprzęt przyda się przy pracach stolarskich i w rękodzielnictwie. Stół roboczy można obracać o 360 stopni. Znajduje się na nim podziałka ułatwiająca określenie stopnia pochylenia.

Wady

Najczęściej wymienianą wadą wiertarki jest za głośna praca. Hałas generowany przez urządzenie sprawia, że czasem trudno jest się skupić na wykonywanym zadaniu i przez to można popełnić błąd. Poza tym zmniejsza to komfort pracy.

Podsumowanie

Mimo wszystko sprzęt nadaje się dla osób lubiących majsterkować. Wszystko ze względu na wytrzymałość i łatwą regulację prędkości obrotowej. Podstawę urządzenia możemy przymocować przy pomocy śrub, co zwiększy stabilność wiertarki.

 

Moc urządzenia

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru wiertarki stołowej będzie jej moc. Im jest ona większa tym w twardszym materiale będzie mogła pracować. Wiertarki dla majsterkowiczów na ogół mają moc w granicach 600 – 800 W. Dobrze, więc aby planowany przez Ciebie zakup nie uwzględniał słabszego modelu, bo możesz nie być do końca zadowolony.

 

Prędkość obrotowa

Jest to równie ważny parametr, jeśli chodzi o funkcjonalność wiertarki. Zwróć uwagę przy zakupie, jaką prędkość obrotową oferuje model wiertarki stołowej, który upatrzyłeś. Wiertarki stołowe w dobrych cenach powinny mieć przynajmniej 2500 – 2700 obrotów na minutę. Ponadto dobry model musi też mieć regulację prędkości obrotów. Najlepiej, jak będzie to płynnie regulowana prędkość, pozwoli to na precyzyjne ustawienie odpowiednich parametrów do materiału, w którym następuje wiercenie.

 

Średnica wiercenia

To, jaką średnicę wiercenia umożliwia wiertarka stołowa, zależy od uchwytu w jaki jest wyposażona. Jako standardowe uchwyty są stosowane od 4 do 20 mm lub od 5 do 20 mm. Niektórzy producenci dodają specjalne akcesoria, które umożliwiają montaż innych wierteł niż te mieszczące się w standardowym uchwycie. Pamiętaj też, że aby wiertarka mogła wiercić większe otwory, musi posiadać odpowiednią moc, by udźwignąć większe obciążenie. Dobrze, aby model Twojej wiertarki mógł wiercić otwory o średnicy nie niższej niż 15 – 20 mm.

 

Jaka jest najlepsza wiertarka stołowa – dodatkowe funkcje

Wiertarka stołowa, jak każde urządzenie może być również wyposażone w dodatkowe funkcje, rozszerzające jej funkcjonalność i ułatwiające obsługę.  Najbardziej popularne rozwiązania to antypoślizgowy uchwyt, wykonany ze specjalnych materiałów, które nie tylko zapobiegają wyślizgiwaniu się narzędzia ze spoconej dłoni, ale również tłumią drgania pozwalając na bardziej komfortową pracę. Nowoczesne uchwyty wiertarskie stosowane w wiertarkach to samozaciskowe, które nie wymagają narzędzia do zamocowania i takie na kluczyk, gdzie do montowania potrzebny jest odpowiedni klucz. Niektóre urządzenia posiadają zamontowane lampki oświetlające pole robocze, a inne są wyposażone w poziomicę, która pomaga utrzymać poziomą linię wiercenia.

 

 

Ceny

Najtańsze modele wiertarki stołowej nieznanego producenta można kupić już za niespełna 300 złotych. Taka wiertarka jest napędzana pasem klinowym, co pozwala na regulację prędkości obrotowej, ma uchylny stół roboczy w prawo i lewo w zakresie 45 stopni, a także regulację głębokości wiercenia. Za około 550 złotych można kupić model wiertarki o mocy ponad 1500 W znanej marki, z regulowaną prędkością obrotową w pięciostopniowej skali od 500 do 3000 obrotów na minutę.

Model o takim standardzie jest już wyposażony w zabezpieczenie przed otwarciem osłony podczas pracy i dodatkową ochronę oczu. Stabilny, regulowany stół roboczy zapewnia trwałość i wygodę użytkowania. Wiertarkę stołową znanej firmy Bosch z prędkością obrotową do 2500 obr/min. ze synchronizowanym mechanizmem dwubiegowym pozwalającym na zmianę biegów podczas pracy i wskaźnikiem cyfrowym, z dokładnością do 0,01 mm, skoku kolumny, możemy kupić za około 1200 złotych.

Taki model jest już wyposażony w wyświetlacz LCD, zintegrowany rzutnik laserowy, czy precyzyjny, szybkozaciskowy uchwyt wiertarski z blokadą auto-lock. Natomiast precyzyjną wiertarkę kolumnową z uchwytem wiertarskim od 1 do 16 mm, możliwością wiercenia w stali do 18 mm i obrotami wrzeciona w dwóch poziomach 880 obr/min i 2400 obr/min oraz głębokością wiercenia do 50 mm można kupić za niespełna 1800 złotych.

 

 

5 najlepszych wiertarek stołowych. Opinie w 2024 roku

 

Tym razem coś dla majsterkowiczów. Jeśli jesteś jednym z nich i poszukujesz wiertarki stołowej, to dobrze trafiłeś. Dziś opiszemy pięć czołowych wiertarek. Zapoznamy Cię z ich ceną, funkcjami, a także przekażemy Ci opinie o wiertarkach stołowych, jakie pozostawili ich użytkownicy. Zapraszamy do lektury.

 

1. Bosch Wiertarka stołowa PBD 40 0603B07000

 

Pierwsze miejsce w naszym rankingu wiertarek stołowych zajmuje model Bosch PBD 40 0603B07000 o maksymalnej prędkości obrotowej 2500 rpm i mocy 750 W. Wiertarka ta może pracować zarówno w drewnie, w którym maksymalna średnica otworu, jaki jest zdolna wywiercić wynosi 40 mm. W metalu natomiast model ten wywierci maksymalnie otwór o 13 mm. Maszyna ta posiada dwubiegową przekładnię, w której pierwszy bieg ma wysoką moc, a bieg drugi charakteryzuje się wysoką prędkością obrotową. Dodatkowo elektroniczny wskaźnik prędkości obrotowej, a także Constant Electronic pomagają dokładnie ustawić prędkość tak, aby była dobrana do właściwości obrabianego materiału.

Dla wygody użytkownika producent zamontował tu uchwyt bez narzędziowy, dzięki czemu wymiana wiertła przebiega szybko i bezproblemowo. Z pomocą użytkownikowi przychodzi również laser, który ułatwia wykonanie bardzo precyzyjnych wierceń.

Także nie bez znaczenia jest to, że wiertarka ma diodę LED, która pozwala dobrze oświetlić miejsce pracy. Osoby, które zakupiły ten model przekazują, że szybko można ustawić obroty i precyzyjnie dostosować głębokość wiercenia. Generalnie sprzęt ten nie przedstawia trudności w obsłudze i jest funkcjonalny.

Bosch PBD 40 to wiertarka stołowa o mocy 710 W. Wymiary podstawy są następujące: 33 cm x 35 cm x 3 cm. Produkt waży 11,2 kg. Maksymalna średnica wiercenia w stali jest równa 1,3 cm.

 

Zalety

Obsługa: Dzięki elektronicznemu wskaźnikowi prędkości i systemowi Constant Electronic ustawienie prędkości wiertarki nie stanowi problemu i nie zabiera dużo czasu. Prędkość obrotowa zostaje dostosowana do rodzaju obrabianego materiału.

Jakość: Obudowa modelu została zrobiona z dobrych gatunkowo tworzyw. To gwarantuje, że dobrze zabezpiecza znajdujący się w środku mechanizm.

Pierścień: Wiele osób potwierdza, że pierścień zabezpieczający umożliwia dobre zamocowanie urządzenia. W efekcie nie musimy się martwić o to, że produkt spadnie na podłogę i się uszkodzi.

Dioda LED: Odpowiedni komfort użytkowania zapewnia dioda LED – oświetla ona miejsce pracy, dzięki czemu ułatwia precyzyjne wiercenie.

Blat roboczy: Dołączony do zestawu blat roboczy jest stosunkowo duży, co daje pewność, że zmieszczą się na nim różnego rodzaju materiały. Element ten został dobrze skonstruowany i umożliwia bezpieczne ustawienie obrabianego przedmiotu.

 

Wady

Wrzeciono: Część osób zauważyło, że wrzeciono mogłoby być lepiej wykonane. Są to jednak pojedyncze opinie.

 

 

 

 

2. Wiertarka Stołowa Dedra DED7707

 

Doskonałym urządzeniem do amatorskiego, domowego wykorzystania jest wiertarka stołowa Dedra DED7707. Ma ona moc wynoszącą 350 W i pozwala na wykonywanie prac w takich materiałach jak: Drewno i materiały drewnopodobne, tworzywa sztuczne, metale lekkie, kolorowe, a także stale i żeliwa. A przy zastosowaniu odpowiednich wierteł sprzęt poradzi sobie też z wierceniem w kompozytach i ceramice.

Korpus sprzętu wykonano z żeliwa, a napędza ją trwały i cicho pracujący silnik indukcyjny. Górny stół o wymiarach 160 x 160 mm może być regulowany w zakresie wysokości i pochylenia go +/- 45 stopni. Dolny stół natomiast ma wymiary 290 x 190 mm i jest w formie stabilnej płyty z rowkami o kształcie litery T. Na uwagę zasługuje też zamontowana osłona przeźroczysta, która chroni operatora przed wiórami. Wiertarka została wyposażona w 5 biegów i skok wrzeciona na poziomie 50 mm. Jako uchwyt wierteł zastosowano stożek Morse’a 2. Waga maszyny to 20 kg. 

Jako polecaną do przydomowego warsztatu użytkownicy rekomendują wiertarkę stołowa Dedra DED7707. Co wpływa na jej popularność?

 

Zalety

Optymalna moc: Do użytku amatorskiego moc 350 W wiertarki to wartość optymalna pozwalając na sprawną obróbkę różnych materiałów przy zachowaniu kompaktowości urządzenia. 

Wszechstronność: Wiertarka dobrze zda egzamin zarówno przy obróbce materiałów drewnianych czy drewnopodobnych, jak przy obróbce plastiku, różnego rodzaju metalu, a nawet ceramiki.

Stabilność: Dolny stół urządzenia o wymiarach 290×190 mm w formie masywnej podstawy z wydrążeniem w kształcie litery T zapewnia wysoką stabilność urządzenia podczas pracy. 

Osłona: Zamontowana osłona z przeźroczystego materiału pozwala na precyzyjne prowadzenie wiertła, z równoczesnym pełnym bezpieczeństwem operatora chronionego przed odpryskami materiału. 

Regulacja: Górny stół regulowany w zakresie wysokości i kąta pochylenia pozwala na dostosowanie zarówno głębokości wiercenia, jak i jego kąta. Wiertarka może wykonać otwory o nachyleniu do 45 stopni. 

Wady

Luzy: Zdarza się, że niektóre z modeli posiadają luzy na wrzecionie, które do sprawnego operowania wiertłami należy zlikwidować.

 

 

 

 

3. Proma Wiertarka stołowa, kolumnowa E-1516B/230

 

Proma E-1516B/230 A25231501 to kolejny produkt, który chcieliśmy przedstawić. Jest to model o mocy 750 W i prędkości obrotowej 480 rpm. Sprzęt ten nie tylko służy do wiercenia, ale również do wykonywania wgłębień, czy wycinania otworów.  Wymiary całkowite tego modelu wynoszą 895 mm długość, 490 mm szerokość, 290 mm wysokość, natomiast waga to 66 kg.

Stół roboczy, który, za pomocą sworznia obrotowego, można obracać o 360°, albo pochylić o kąt + 45° ma wymiary 300 x 300 mm. Dodatkowo jest tu zamontowana podziałka, dzięki której można kontrolować nachylenie stołu. Taki obrotowy stół pozwala na wiercenie otworów pod różnymi kątami.

Maksymalna średnica otworu w stali, jaką model ten może wykonać wynosi 20 mm. Wrzeciono wiertarki jest łożyskowane łożyskami kulkowymi i osadzone stożkiem Mk II albo Mk III, do którego można zamocować głowicę wiercącą lub inne narzędzia. Stożek wrzeciona jest w kształcie stożku morse’a 2. A wysięg wrzeciona ma 195 mm.

Użytkownik ma do dyspozycji 12 stopni regulacji obrotów od 180 do 2740 obrotów na minutę. Konsumenci przekazują, że jest to najlepsza wiertarka stołowa zarówno do zastosowań amatorskich, jaki i profesjonalnych, do użytku warsztatowego. Wiertarka nie ma bicia bocznego na wrzecionie, ma mocny silnik i jest dobrze wykonana.

Proma E-1516B to wiertarka stołowa o mocy 750 W. Urządzenie waży 66 kg. Wymiary podstawy są następujące: 50 cm x 28,5 cm. Wysokość sprzętu to 106,5 cm.

 

Zalety

Blokada: Sporym ułatwieniem podczas pracy jest blokada głębokości wiercenia. Dzięki tej funkcji nie musimy się martwić o to, że w trakcie użytkowania sprzętu przez przypadek zmienimy jego ustawienia.

Komfort pracy: Użytkownicy, którzy mieli okazję przetestować prezentowaną wiertarkę podkreślają, że nie generuje ona zbyt dużego hałasu w trakcie pracy. Dodatkowo urządzenie ogranicza drgania, dzięki czemu łatwiej jest nam wykonać swoją pracę.

Oświetlenie: Model został wyposażony w praktyczne oświetlenie. Zwiększa ono precyzję pracy i pozwala dokładnie obrobić materiał.

 

Wady

Waga: Sprzęt waży ponad 60 kg. W rezultacie nie jest to mobilny model. Jego przenoszenie jest problematyczne i zwykle potrzeba 2 osób, aby przetransportować urządzenie.

 

 

 

 

4. Wiertarka Stołowa Proma PTB-16B/230

 

Wiertarka stołowa Proma PTB-16B/230 przeznaczona jest do wywiercania różnego rodzaju otworów oraz wgłębień w materiałach. Moc przyłączeniowa modelu wynosi 450 W, a napięcie 230 V. Takie połączenie sprawia, że bez większego problemu będziesz mógł wywiercić każdy otwór.

Model nie jest skomplikowany w użytkowaniu. Mogą z niego korzystać osoby zaawansowane, które na co dzień w pracy stosują tego typu urządzenia, ale także osoby początkujące, które nigdy nie miały do czynienia z wiertarkami. Przy tego typu urządzeniach bardzo istotne jest, aby stół roboczy można było obracać o 360 st. Tak właśnie jest w przypadku modelu Proma PTB-16B/230. Sprawia to, że mamy możliwość wiercenie otworów pod różnymi kątami. 

Większa część osób, które zdecydowały się na zakup prezentowanego produktu jest bardzo zadowolona z podjętej decyzji zakupowej. Urządzenie jest bardzo funkcjonalne. Użytkownik ma do wyboru szeroki zakresu regulacji obrotów (210/280 obr./min., 320/420 obr./min., 500/540 obr./min., 830/1290 obr./min., 1350/1580 obr./min., 2180/2580 obr./min.), dlatego każdy z nas może swobodnie dostosować pracę względem własnych potrzeb.

Wiertarka stołowa Proma PTB-16B/230 jest bardzo funkcjonalnym urządzeniem. Jej moc wynosi 450 W. Przeznaczona jest głównie do wiercenia oraz wycinania otworów.

 

Zalety

Łatwa obsługa: Urządzenie nie jest skomplikowane w obsłudze. Może być używane przez profesjonalistów, a także przez osoby początkujące. 

Duży zakres regulacji obrotów: Użytkownik może samodzielnie, według własnych preferencji dostosować tempo wykonywanych obrotów (12 stopni).

Możliwość wiercenia otworów pod różnymi kątami: W przypadku tego urządzenia zastosowano stół roboczy, z możliwością obrotu do 360 st. Można go także pochylić pod kątem +/- 45 st. Takie zastosowanie daje nam możliwość wiercenia preferowanych przez nas otworów.

 

Wady

Stosunkowo wysoka waga: Waga prezentowanego produktu wynosi: Netto – 32 kg, brutto – 34 kg. Sprawia to, że transport urządzenia dla części osób jest znacznie utrudniony.

Rozmiar stołu roboczego: Urządzenie wyposażono w stół roboczy o niewielkich rozmiarach. W momencie, kiedy musimy wywiercić otwory na większych materiałach, występuje sytuacja, że element roboczy naszego urządzenia jest za mały.

 

 

 

 

5. Wiertarka Stołowa Proxxon TBM 220 PRN28128

 

Wiertarkę stołową Proxxon TBM 220 PRN28128 wyposażono w wysokiej jakości, frezowany stół roboczy o wymiarach 22 cm x 12 cm. Wykonano go z odlewu aluminium i  wyposażono w prowadnicę równoległą oraz skalę. W blacie znajdują się także gwintowane otwory, które umożliwiają montowanie stołu koordynacyjnego. 

Model składa się z wykonanej ze stali, bardzo masywnej kolumny o wysokości 24 cm oraz średnicy 2 cm. Głowicę urządzenia wykonano z odlewu ciśnieniowego. W jej wnętrzu znajduje się wytrzymały silnik o mocy 220 V – 240 V. Użytkownicy mają możliwość ustawienia trzech prędkości wrzeciona. Przy niskiej prędkości następuje potrojenie momentu obrotowego.

Konsumenci bardzo zachwalają sobie prezentowany produkt. Według nich jest wart swojej ceny. Na wielu portalach społecznościowych możemy znaleźć opinie mówiące, że jest to bardzo funkcjonalny, łatwy w obsłudze oraz niezawodny model. Użytkownicy chętnie polecają go innym osobom, które zastanawiają się nad zakupem wiertarki stołowej.

Wiertarka stołowa Proxxon TBM 220 PRN28128 to produkt wyposażony w stół roboczy o wymiarach 22 cm x 12 cm. Moc silnika wynosi 85 W, co sprawia, że urządzenie podczas pracy jest bardzo ciche.

 

Zalety

Mocny silnik: Model wyposażono w silnik o mocy 220 V – 240 V. Jest on bardzo wytrzymały. Wykonując pracę przy użyciu prezentowanej wiertarki, nie musimy się martwić, że z silnika będzie się wydobywał głośny oraz bardzo nieprzyjemny dźwięk.

Możliwość regulacji prędkości wrzeciona: Producent dał możliwość dostosowania do własnych potrzeb prędkości obrotu wrzeciona: 1 800 obr/min, 4 700 obr/min, 8 500 obr/min.

 

Wady

Brak możliwości pochylania stołu roboczego: W przypadku tego modelu, użytkownicy nie mają możliwości pochylania stołu roboczego, co znacznie utrudnia wiercenie otworów pod różnymi kątami.

Ciężar: Produkt waży nieco ponad 3 kg. Tak niewielka waga powoduje, że podczas wywiercania otworów w dużych, ciężkich elementach, urządzenie nie sprosta wyznaczonemu zadaniu. W takim przypadku warto przymocować je na stałe do stabilnego podłoża.

 

 

 

 

Jak używać wiertarki stołowej?

 

Dzięki lekturze rankingu dowiedziałeś się, jaka wiertarka stołowa jest polecana przez fachowców i zdobyła najwięcej pozytywnych komentarzy. Mamy nadzieję, że zdecydowałeś się już na zakup konkretnego modelu, a dokonany wybór okaże się satysfakcjonujący. Chcemy także podać Ci kilka przydatnych informacji na temat zasad korzystania z tego typu sprzętu, aby jego użytkowanie było nie tylko efektywne, ale przede wszystkim bezpieczne.

 

 

Jak działa wiertarka stołowa?

Wiertarka stołowa nie jest skomplikowanym urządzeniem. Już po krótkim czasie od momentu rozpoczęcia jej użytkowania, zdobywamy odpowiednie doświadczenie pozwalające nam na swobodne korzystanie z ze sprzętu. Praca modelu polega na tym, że wykonuje on ruchy w pozycji pionowej, a w konsekwencji na powierzchni roboczej pojawia się otwór. Jego wielkość, a także szybkość pracy narzędzia zależy od ustawionych parametrów. Aby praca przyniosła oczekiwane efekty, prędkość powinna być dostosowana do typu obrabianego materiału. Ważnym zadaniem jest także wybranie odpowiedniego wiertła. Jeśli potrzebujemy porad dotyczących ustawienia konkretnego modelu, warto skorzystać z forum dla fachowców i tam poszukać interesujących nas informacji. Bardziej doświadczone osoby z pewnością z chęcią podzielą się przydatnymi informacji i w prosty sposób wyjaśnią sprawiające nam trudność zagadnienia.

 

Jak przygotować wiertarkę stołową do pracy?

Przed przystąpieniem do użytkowania wiertarki stołowej, należy odpowiednio przygotować ją do pracy. Znajdujący się w pudełku sprzęt zazwyczaj wymaga złożenia, dlatego musimy wziąć to pod uwagę. Czas, jaki trzeba poświęcić na to zadanie, zależy głównie od poziomu skomplikowania całej konstrukcji, a także tego, czy dołączona do zestawu instrukcja jest czytelna. Jednym z najważniejszych kroków w instalacji wiertarki jest zamontowanie jej do stołu. To od tego w głównej mierze zależy, czy sprzęt będzie stabilny, a tym samym praca z jego użyciem okaże się precyzyjna i bezpieczna. Przed włączeniem urządzenia sprawdźmy, czy nie chwieje się ono na boki i nie przesuwa po blacie.

 

 

Jak zachować bezpieczeństwo w trakcie pracy?

Obsługa wiertarki stołowej wymaga przestrzegania określonych zasad bezpieczeństwa. Choć wydawać by się mogło, że korzystanie ze sprzętu nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, jest to mylne przekonanie. W zaleceniach BHP można znaleźć wiele przydatnych rad, z którymi warto się zapoznać. Przede wszystkim zaleca się, aby korzystając z wiertarki stołowej, być odpowiednio ubranym. Mowa o tym, aby ubrania nie miały żadnych długich i wystających elementów, które mogłyby przez przypadek wsunąć się we wrzeciono. Z tego też powodu zakazuje się zbyt bliskiego pochylania się nad urządzeniem, szczególnie jeśli jest ono podłączone do prądu.

Nie jest wskazane, aby ruszać wrzeciono czy inne elementy modelu w trakcie jego pracy. Wszystkie czynności związane z konserwacją wiertarki należy wykonywać, kiedy jest ona odłączona od prądu. Nie wystarczy wciśnięcie przycisku stop, trzeba także odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Musimy mieć na uwadze porządek w miejscu pracy. Jeśli blisko sprzętu będą znajdować się inne elementy, nie tylko wpłynie to na naszą koncentrację, ale może też doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie wiertarki przed osobami trzecimi. To szczególnie ważne, jeśli mamy małe dzieci, które trudno upilnować. Jeśli przez przypadek maluchy uruchomią znajdujące się w garażu narzędzie, może mieć to złe konsekwencje.

 

 

Bibliografia

Obsługa wiertarki stołowej

Jak wiertarka stołowa działa?

Dewalt DW511 Review

Wiertarka stołowa diy

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

 

Dedra Wiertarka Stołowa Ded 7710 500W 9 Biegów

 

Dobra i tania wiertarka stołowa to Dedra DED7710. Może pracować w wielu materiałach, takich jak w drewnie, materiałach drewnopodobnych, tworzywach sztucznych i metalach kolorowych, metalach lekkich, czy stalach konstrukcyjnych ogólnego zastosowania oraz żeliwach.

A przy zastosowaniu specjalnych wierteł również w ceramice i kompozytach. Model ten na moc znamionową 500 W. Użytkownik ma do dyspozycji 9 biegów zmieniających prędkości obrotowe. Również ma do dyspozycji dwa stoły robocze. Dolny o wymiarach 300 x 180 mm, oraz górny w rozmiarze 166 x 166 mm.

Skok wrzeciona w tym modelu ma 50 mm, a zakres średnic uchwytu zębatego do wierteł wynosi od 3 do 16 mm. Użytkownicy przekazują, że jest to model wiertarki, który sprawdzi się przy obciążeniu, jakie generuje początkujący modelarz, czy majsterkowicz.

Jednak niska cena urządzenia powoduje, że dla osoby zaczynającej swoją przygodę z majsterkowaniem, będzie to sprzęt pożyteczny i wystarczający. Jest to model wygodny, lekki i łatwy w użyciu.

Dedra DED7710 to dobra wiertarka stołowa do 500 zł. Waga urządzenia to 24 kg. Użytkownik ma możliwość ustawienia prędkości obrotowej w zakresie od 280 do 2350 obr/min.

 

Zalety

Obsługa: Wiertarka jest prosta w obsłudze. Dużym ułatwieniem jest dołączona do zestawu instrukcja obsługi, która w łatwy sposób wyjaśnia wszystkie funkcje urządzenia.

Jakość: Do produkcji tego sprzętu wykorzystano dobre gatunkowo tworzywa, co daje nam pewność, że model nie zniszczy się zbyt szybko. Plusem jest również to, że przez długi czas zachowa swój atrakcyjny wygląd.

Dostosowywanie: Użytkownik może w łatwy sposób dostosować ustawienia produktu do swoich aktualnych potrzeb. Dzięki temu może wykonywać prace z użyciem różnego rodzaju tworzyw m.in. drewna i metali lekkich.

 

Wady

Dla osób początkujących: W niektórych opiniach można przeczytać, że prezentowany model będzie odpowiedni dla osób początkujących. Prawdopodobnie nie spełni oczekiwań doświadczonego majsterkowicza.

 

 

Einhell wiertarka stołowa BT-BD 501

 

Ostatni model w naszym zestawieniu to Einhell BT-BD 501. Jest to stołowa wiertarka kolumnowa z napędem na pasek klinowy, który można regulować, przechylać i obracać. Moc tego modelu wynosi 500 W, a prędkość obrotowa to zasięg od 280 do 2500 obrotów na minutę.

W ręce użytkownika producent oddaje urządzenie, które może być regulowane w zakresie ustawienia głębokości wiercenia. Również 9 stopniowa skala prędkości obrotów, pozwala precyzyjnie ustawić urządzenie do pracy w obrabianym materiale.

Kolejna regulacja to przechylany i obracany stół wiertarski, który dzięki takim ustawieniom pozwala na wiercenie otworów pod różnymi kątami. Mamy tutaj również obracany pierścień skalowania do precyzyjnego ustawiania głębokości wiercenia.

Użytkownicy wskazują na dobre wykonanie tego modelu, zwłaszcza na wysokiej jakości podgumowany uchwyt, oraz stabilne stopy z podstawą. Wiertarka jest dobrze wykonana, jak na potrzeby majsterkowicza, który używa jej codziennie i ma dobrą moc.

Einhell BT-BD 501 to wiertarka stołowa z możliwością regulacji ilości obrotów w zakresie od 280 do 2350 obr./min. Maksymalna głębokość wiercenia wynosi 5 cm. Moc urządzenia to 500 W.

 

Zalety

Stół wiertarski: Z uwagi na to, że stół wiertarski wykonano z dobrych gatunkowo tworzyw możemy być pewni, że element ten będzie należycie spełniał swoje zadanie. Solidna konstrukcja stanowi też solidne zabezpieczenie np. przed ześlizgnięciem się wiertarki z blatu.

Blokada głębokości wiercenia: Prezentowany model ma blokadę głębokości wiercenia, która skutecznie chroni przed nagłą i niepożądaną zmianą ustawień.

 

Wady

Moc: W opiniach konsumentów pojawia się informacja o tym, że moc urządzenia powinna być nieco większa.

Głośność: Część osób zauważyło, że niekiedy sprzęt generuje nieprzyjemny, drażniący dźwięk. Zmniejsza to komfort pracy.

 

 

Jaką wiertarkę stołową Einhell wybrać?

 

Firma Einhell została założona w 1964 roku przez Josefa Thannhubera. W Polsce pojawiła się ona na rynku w 1996 roku. Firma dba o najwyższą jakość produktów, a także design sprawiający, że korzystanie z nich staje się przyjemne i łatwe. Einhell słynie głównie z urządzeń dla majsterkowiczów, którzy mogą używać sprzętu w warsztacie, ogrodzie lub domu. Z pewnością miłośnicy samodzielnych rozwiązań docenią różnego rodzaju sprzęty. Wśród urządzeń tej firmy znajdziesz również wiertarkę stołową idealną do warsztatu i domu.

Zastanawiałeś się nad kupnem wiertarki stołowej? Jest to niezbędne urządzenie, które powinno znaleźć w warsztacie każdego miłośnika majsterkowania. Wiertarka stołowa nie tylko przyda się podczas pracy każdemu profesjonaliście, ale także amatorowi. Umożliwia ona precyzyjne wiercenie w metalu, drewnie, czy tworzywie sztucznym.

Przy zakupie wiertarki stołowej, w zależności od jej przeznaczenia, należy wziąć pod uwagę jej parametry. Sprzęt do użytku domowego może być niedrogi, ale warto sprawdzić, czy jest energooszczędny. Wiertarka stołowa dla profesjonalistów  musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów i posiadać silnik o dużej mocy. Przede wszystkim to właśnie siła urządzenia jest dla nas najważniejsza w przypadku tego typu urządzeń. Jest to istotny czynnik, ponieważ im większa jest moc urządzenia, z tym twardszym materiałem poradzi sobie wiertarka. Ponadto większość urządzeń, których siła jest wyższa posiada także lepszej jakości silniki.

Najlepsze wiertarki stołowe Einhell mające od 600 W z pewnością powinny także zaspokoić potrzeby profesjonalistów. Poza tym warto także zwrócić uwagę na maksymalną średnicę wiercenia danego urządzenia. Może się ona różnić w zależności od rodzaju oraz twardości materiału. Najlepsza wiertarka stołowa Einhell w 2024 roku powinna mieć także wygodną i płynną regulację prędkości wiercenia. Należy przy tym sprawdzić, jaka jest jej największa oraz najmniejsza wartość. Warto też upewnić się jakie wiertła będą najlepsze do wybranego przez nas modelu urządzenia.

 

Wiertarki stołowe Einhell – Ranking

 

Einhell BT-BD 501 

 

Einhell BT-BD 501 to wiertarka stołowa wykonana z najwyższej jakości materiałów. Jest idealnym produktem dla każdego majsterkowicza. Nada się on także dla profesjonalistów. Jej użycie jest bardzo proste i intuicyjne. Wiertarka wykorzystuje napęd za pomocą pasa klinowego. Urządzenie jest uniwersalne. Posiada ono regulator wysokości stołu oraz ogranicznik głębokości wiercenia. Wiertarka posiada także opcję umożliwiającą regulację nachylenia stołu. Osłona urządzenia została wykonana z plastiku. Pozwala ona na bezpieczną pracę podczas wiercenia w różnego rodzaju materiałach, ponieważ chroni użytkownika przed niebezpiecznymi odpryskami.

Moc wiertarki wynosi 500 W. Urządzenie posiada także obracany pierścień skalowania, który pozwala na precyzyjne ustawienie głębokości wiercenia. Dodatkowo wiertarka została wyposażona w liczne rozwiązania, które zdecydowanie ułatwiają korzystanie ze sprzętu. Jest to między innymi antyprzeciążeniowy włącznik. Kolejne tego typu rozwiązanie to dodatkowe zabezpieczenie przed samoistnym otwarciem się osłony podczas  pracy z urządzeniem. Całość sprzętu waży 21,5 kg. Głębokość wiercenia to 50 mm.

Klienci docenili produkt za jego lekkość oraz wytrzymałość. Opinie także w większości wzmiankują o osłonce, która umożliwiła im bezpieczne dla zdrowia i życia wiercenie.

 

 

Einhell BT-BD701

 

Wiertarka stołowa Einhell BT-BD701 przeznaczona dla każdego mężczyzny, który uwielbia majsterkować. Została ona solidnie wykonana. Idealnie nadaje się do każdej pracy domowej lub warsztatowej. Wiertarka przy nadmiernej jej eksploatacji przyda się także do pracy profesjonalistom. Warto jednak zaznaczyć, iż elementy, w których  będziemy chcieli wiercić powinny być raczej nieduże. Urządzenie Einhell BT-BD701 umożliwia wiercenie pod dowolnie wybranym przez nas kątem dzięki opcji regulacji podstawy oraz imadła. Wiertarka posiada także czytelną skalę, która sprawia, że możemy kontrolować i ustawić dowolny kąt pochyłu urządzenia podczas pracy.

Solidne wykonanie sprzętu oraz jego wytrzymałe elementy, które zostały wykonane z najwyższej jakości metalu pozwalają na pracę z bardzo twardym materiałem. Wielkim plusem wiertarki jest opcja mechanicznej regulacji prędkości wiercenia. W dodatku użycie jej jest łatwe i intuicyjne. Posiada ona ikonkę, która informuje nas o tym, że urządzenie jest włączone lub wyłączone. Ponadto wiertarka posiada specjalne zabezpieczenie, które chroni przed włączeniem jej podczas gdy pokrywa przekładni pasowej jest otwarta.

Użytkownicy twierdzą, że Einhell BT-BD701 ma dobrą moc działania. Ich opinie dotyczą także solidnej obudowy, która sprawia, że wiertarka jest bardzo porządna.

 

 

Einhell BT-BD 401 

 

Einhell BT-BD 401 z pewnością znajdzie miejsce w Twoim warsztacie. Cena tej wiertarki stołowej jest przystępna. Zapewne docenisz ją podczas drobnych prac w domu lub własnym warsztacie roboczym. Einhell BT-BD 401 to świetna, solidna wiertarka stołowa, która działa z mocą 350 W, a więc sprawdzi się się idealnie do wiercenia w niezbyt twardym materiale.  Einhell BT-BD 401 świetnie się spisze przy pracy z małymi elementami. Urządzenie posiada pięciostopniową regulację do zmiany liczby obrotów.

Ich zakres wynosi minimum 580 do maksymalnie 2650 obrotów na minutę. Umożliwia to dokładne i precyzyjne wiercenie. W dodatku wiertarka nie powinna przysparzać problemu podczas montowania jej na stole, gdyż posiada bezstopniową regulację stołu. Ponadto posiada także stopy z podstawką, które umożliwiają stabilną i precyzyjną pracę. Urządzenie ma także osłonę, która chroni oczy użytkownika podczas pracy przed różnego rodzaju wiórami czy opiłkami.

Konsumenci, którzy zdecydowali się zakupić ten sprzęt twierdzą, iż jest to wiertarka stołowa Einhell w dobrej cenie.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ