Tokarka to bardzo przydatny sprzęt w warsztacie, ale trzeba mieć na uwadze, że może być też niebezpieczny. Obsługując urządzenie musimy zachować ostrożność i dostosować się do zaleceń umieszczonych w instrukcji, inaczej praca nie będzie wystarczająco efektywna i zadowalająca. Oto błędy, jakie są najczęściej popełniane podczas używania tokarki.
Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
Osoba obsługująca tokarkę musi przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Bardzo ważne jest w szczególności sprawdzenie, czy obrabiany przedmiot został dobrze zamocowany w uchwycie, należy zrobić to przed uruchomieniem urządzenia. Są osoby, które zapominają o wyregulowaniu imaka nożowego lub upewnieniu się, że może swobodnie obracać się wraz z narzędziami. Co prawda każdy warsztat, w jakim używa się tokarki wygląda nieco inaczej i ogólne zasady bezpieczeństwa czasami nie są w pełni dostosowane do indywidualnych warunków pracy, ale jest kilka punktów, których każdy musi przestrzegać. Operator tokarki nie może zmieniać kierunku obrotów wrzeciona, kiedy jest ono w ruchu, zostawiać maszyny bez nadzoru w czasie pracy, zostawiać klucza w uchwycie tokarskim, jak również używać uszkodzonego sprzętu i ze zużytymi częściami. Może się zdarzyć, że nawet bardzo doświadczona osoba zapomni o tych zasadach, a wtedy łatwo o niebezpieczną sytuację.
Brak przygotowania do rozpoczęcia pracy
Zanim przystąpimy do pracy i włączymy tokarkę, musimy właściwie się do tego przygotować. Warto zaplanować szczegółowo kolejność czynności, jakie zamierzamy wykonać, zebrać w jednym miejscu sprzęty pomocnicze do składowania przyrządów, materiałów i odpadów, a także zapoznać się z dokumentacją wykonawczą oraz tabliczką znamionową maszyny (zwłaszcza jeśli wcześniej nie mieliśmy z nią styczności). Każdorazowo przed włączeniem sprzętu konieczne jest upewnienie się, czy nie narazimy się na niebezpieczeństwo. Żeby sprawdzić, czy tokarka działa tak, jak powinna, powinniśmy uruchomić ją na biegu jałowym i obserwować przez kilka minut. To dobry moment również na przygotowanie przyrządów pomiarowych, zmiotek, haczyków i innych przedmiotów, które przydadzą się podczas pracy.
Nieodpowiedni strój roboczy
Podobnie jak w przypadku pracy z innymi sprzętami warsztatowymi, używanie tokarki wymaga zadbania o odpowiedni strój roboczy. Jego podstawowe elementy to maska, okulary i ochronniki słuchu. W ten sposób zabezpieczymy się przed przypadkowym pokaleczeniem twarzy, dostaniem się wirów do oczu oraz podrażnieniem dróg oddechowych przez pył. Pamiętajmy też, że pracując z tokarką nie powinniśmy nosić luźnych ubrań, które mogłyby zostać przez nią wciągnięte. Kombinezon roboczy ma przylegać do ciała. Obuwie ma być nie tylko wygodne, ale też zapobiegać niespodziewanemu poślizgnięciu się.
Brak wiedzy na temat postępowania w sytuacjach awaryjnych
Nawet bardzo dobra tokarka renomowanego producenta może okazać się niebezpieczna, jeśli będziemy z nią niewłaściwie postępować. Z tego powodu osoby, które używają tego typu maszyn powinny być przygotowane na każdą okoliczność i wiedzieć, jak zachować się w sytuacji awaryjnej. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, żeby w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, czyli np. zatamować krwawienie i opatrzyć ranę. Jeżeli zajdzie taka konieczność, należy bez wahania skorzystać z awaryjnego wyłącznika sprzętu, który jest oznaczony czerwonym kolorem. W sytuacji, gdy zepsuta tokarka stwarza zagrożenie dla otoczenia, musimy poinformować o tym osoby znajdujące się w pobliżu, przykładowo za pomocą ostrzegawczych tabliczek. Urządzenie trzeba zabezpieczyć w taki sposób, aby jego uruchomienie było niemożliwe.
Zapominanie o czynnościach niezbędnych po zakończeniu pracy
Zakończenie pracy to nie tylko wyłączenie tokarki. Powinniśmy wykonać też kilka innych czynności, o których czasem się zapomina. Ważne jest uporządkowanie stanowiska pracy, jak również odłożenie na miejsce wszystkich narzędzi, których używaliśmy. Ponadto należy umieścić na wyznaczonym w tym celu stanowisku gotowe, obrobione już przedmioty i te, które musimy dopracować.
Brak systematycznej konserwacji maszyny
Tokarka, jak każdy inny sprzęt wymaga regularnej konserwacji. To zapewnia jej niezawodność działania przez dłuższy czas. Nie możemy zapomnieć m.in. o systematycznym sprawdzaniu poziomu oleju w skrzynce posuwów. Jeśli jest niższy niż zalecany, konieczne jest jego uzupełnienie. Co pewien czas trzeba go wymieniać, informacje na ten temat powinny być zawarte w instrukcji obsługi. Każdorazowo po użyciu sprzętu powinniśmy oczyścić go z pyłu i innych zanieczyszczeń oraz pozbyć się wiórów. Ich usuwanie jest koniecznością, ponieważ mogą dostać się pod ważne elementy konstrukcji i doprowadzić do poważnej awarii. Doświadczeni operatorzy tokarek radzą też, aby po zakończonym dniu pracy posmarować specjalnym olejem wszystkie powierzchnie współpracujące, to samo dotyczy powierzchni niepracujących (to zabezpieczy je przed korozją).
Konserwacja tokarki to też sprawdzanie stanu takich części budowy, jak gniazdo wrzeciona, prowadnice oraz uchwyt tokarski. Musimy o nie dobrze zadbać i uważać, aby nie doprowadzić do ich zniszczenia, co może się zdarzyć podczas nieodpowiedzialnego używania maszyny.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ