Do lektury poniższego artykułu zachęcamy wszystkich miłośników majsterkowania, którzy chcą wykorzystać tokarkę do realizacji ciekawych projektów. Znajdują się tu wskazówki, co zrobić, aby wykonać z drewna efektownie wyglądające przedmioty. Praca z tego typu urządzeniem nie jest trudna, dlatego warto wypróbować jego możliwości.
Dbanie o bezpieczeństwo
Sprzęt, taki jak tokarka do drewna nie jest trudny w obsłudze, ale wymaga zadbania o swoje bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest m.in. to, aby w miejscu pracy panował porządek i nikt nie zakłócał naszego spokoju. Nawet chwila nieuwagi i dekoncentracji może doprowadzić do niebezpiecznej w skutkach sytuacji, dlatego warto uprzedzić domowników, że nie powinni wchodzić do warsztatu (dotyczy to w szczególności dzieci). Trzeba też zadbać o właściwy strój roboczy. Powinny to być ubrania dobrze przylegające do ciała, ale jednocześnie nie mogą krępować ruchów. Konieczne jest zdjęcie biżuterii i związanie włosów, jeśli są długie. Na dłoniach powinny znaleźć się grube rękawice, istotnym elementem stroju są też okulary ochronne oraz maska przeciwpyłowa. Każdorazowo przed uruchomieniem tokarki trzeba ją dokładnie obejrzeć. Jeżeli okaże się, że niektóre elementy konstrukcji się zniszczyły, należy wymienić je na nowe (najlepiej powierzyć tę czynność specjalistom pracującym w autoryzowanym serwisie). Każda tokarka ma inną moc i przeznaczenie, a informacje na ten temat na pewno znajdują się w instrukcji obsługi. Nie można wykorzystywać sprzętu do prac, do których nie jest dobrze przystosowany, gdyż to doprowadzi do jego awarii.
Dobór odpowiedniego drewna
Początkujący majsterkowicze bardzo często mają problem z doborem odpowiedniego gatunku drewna. Choć dużą popularnością cieszy się świerk i sosna, to nie jest to dobry wybór dla osób bez doświadczenia. Wynika to głównie z tego, że podczas toczenia mogą powstać podłużne zadziory, a wtedy powierzchnia przedmiotu nie będzie gładka i jej wyszlifowanie okaże się bardzo trudne. Polecane gatunki drewna dla majsterkowiczów to:
orzech,
wiąz,
cis,
kasztan,
klon,
lipa,
robinia,
dąb.
Efektownie prezentują się też przedmioty wytoczone z wykorzystaniem drzew owocowych, np. śliwy, gruszy czy jabłoni. To gatunki wyróżniające się bogatym usłojeniem i ciekawą kolorystyką, więc wymagają jedynie delikatnego podkreślenia barwy. Zanim rozpoczniemy pracę, warto dowiedzieć się więcej na temat wybranego gatunku drewna, ponieważ to może znacząco usprawnić cały proces toczenia. Dla przykładu: dąb jest bardzo twardy i podczas obróbki daje krótkie wióry, dlatego łatwiej można nadać mu pożądany kształt. Z kolei lipa to bardzo miękki gatunek drewna, więc trzeba zachować ostrożność, aby nie usunąć za szybko dużej warstwy materiału. Jak twierdzą bardziej doświadczeni majsterkowicze, praca z takimi gatunkami drewna jest nieco trudniejsza, gdyż trzeba być bardzo uważnym, chwila nieuwagi może przyczynić się do popełnienia błędu, którego nie da się naprawić. Gdzie kupić materiał do obróbki? Możliwości jest tak naprawdę wiele. Możemy np. wybrać się do pobliskiego tartaku lub samodzielnie wyciąć stare drzewa z ogrodu czy sadu. Drewno możemy kupić w postaci bali lub desek, ale równie dobrym wyborem są duże pnie, które przycina się na elementy o wymiarach dopasowanych do konkretnego projektu.
Użycie właściwych narzędzi
Praca z tokarką wymaga użycia dobrze dobranych narzędzi. Najważniejszą rolę odgrywają noże do toczenia. Powinny one być przystosowane do obróbki drewna i mieć odpowiednio długi trzonek. Wówczas pewne utrzymanie narzędzi nie będzie stanowiło żadnego problemu. Musimy dopasować noże w taki sposób, aby nie przyczyniały się do nadmiernego zrywania drewna. Należy przykładać je do obrabianego przedmiotu delikatnie i uważać, aby wióry nie przyczyniły się do zablokowania ostrza. Do toczenia możemy także wykorzystać dłuta. Przydają się one, kiedy zamierzamy toczyć ścianki nie tylko od zewnątrz, ale i po wewnętrznej stronie.
Jeżeli chcemy zaoszczędzić trochę czasu, pierwsze szlifowanie drewna możemy wykonać za pomocą szlifierki. W ten sposób szybko usuniemy największe nierówności, więc praca na tokarce będzie przebiegała sprawniej. Kiedy przedmiot będzie już gotowy, należy zabezpieczyć go olejem, który również można nanieść z wykorzystaniem tokarki. Tego typu preparat trzeba dobierać uważnie, aby ładnie podkreślił naturalną barwę materiału i słoje. Toczenie nie jest więc ostatnim etapem pracy. Każde drewno trzeba zaimpregnować, żeby było odporne na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, a w szczególności promieniowania UV i wilgoci.
Co można zrobić za pomocą tokarki?
Tokarka to urządzenie, które pomaga w realizacji wielu różnych projektów. Początkujący majsterkowicze mogą wykorzystać ją np. do zrobienia drewnianych bransoletek, pierścieni do kieliszków czy miseczek. To odpowiedni sprzęt także do wytoczenia np. wazy, beczki, cukiernicy, karnisza, a nawet figur szachowych, choć to wymaga dużo czasu i cierpliwości. Dobra tokarka do drewna daje możliwość zrealizowania wielu ciekawych projektów, a największym ograniczeniem często jest nasza wyobraźnia.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ