Lubisz zajmować się w wolnym czasie stolarstwem, ale wciąż narzekasz na źle zorganizowane miejsce pracy? Podpowiemy Ci, jak urządzić domowy warsztat, aby przebywanie w nim sprawiało więcej przyjemności. Przekonaj się, jak zaaranżować pomieszczenie i jakie sprzęty będą Ci potrzebne. Wszystkie cenne wskazówki znajdziesz w tym artykule.
Podstawowe meble
W przydomowym warsztacie stolarskim musi się znaleźć miejsce na stół roboczy. Najlepiej, jeśli stanie on w centralnym punkcie pomieszczenia. Dobrym wyborem jest profesjonalny mebel wyposażony w odpowiedniej wielkości imadło, gdyż znacząco ułatwia ono pracę. Jednak jest to stosunkowo duży wydatek, więc na początek możesz zainwestować w nieco tańszy stół, ewentualnie możesz zbudować go samodzielnie. Jeżeli zdecydujesz się na drugie rozwiązanie, możesz mieć pewność, że praca w warsztacie będzie komfortowa. Wynika to z tego, że podczas budowy stanowiska roboczego można dowolnie dobrać rozmiar blatu, tak aby był dopasowany do indywidualnych potrzeb, a jednocześnie do metrażu pomieszczenia. W warsztacie stolarskim niezbędnym meblem jest również szafka na narzędzia. Pozwala ona na przechowywanie wszystkich potrzebnych elementów w jednym miejscu i uniknięcie bałaganu. Bardzo dobrym wyborem jest szafka wykonana z metalu, gdyż wykazuje odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i ma dużą nośność. Istotne jest to, aby mebel można było łatwo utrzymać w czystości i miał miejsce do przechowywania zarówno dużych sprzętów, jak i bardzo małych elementów, np. gwoździ i śrubek.
Niezbędne urządzenia
Jakie urządzenia są niezbędne w warsztacie stolarza? Jednym z nich jest piła. Osobom zajmującym się stolarstwem w wolnym czasie często poleca się sprzęty stołowe, a zwłaszcza te uniwersalne. Wystarczy dobrać odpowiednie ostrze, aby szybko przeciąć każdy rodzaj drewna. Tego typu urządzenia mają kompaktowe wymiary, a w razie potrzeby można z łatwością je przenosić z miejsca na miejsce. Warto kupić też wyrzynarkę, dającą możliwość cięcia nie tylko drewna, ale często również tworzywa sztucznego, a nawet metalu. To odpowiedni sprzęt do uzyskania zaokrąglonego kształtu krawędzi, jak również wycinania otworów. Za pomocą wyrzynarki możesz bez trudu zbudować samodzielnie półki na ścianę o nietypowych kształtach, budę dla psa, zabawki dla dziecka oraz precyzyjnie dociąć panele podłogowe. Jest to więc sprzęt przydatny nie tylko podczas majsterkowania, ale i prac remontowych.
Każdy, nawet początkujący stolarz, nie może zapomnieć o szlifierce. Wygładzenie drewna to jeden z pierwszych etapów jego obróbki, którego nie można pominąć. Co prawda czasami wystarczający okazuje się arkusz papieru ściernego, ale w przypadku większych elementów lepiej sięgnąć po szlifierkę, żeby zaoszczędzić czas. Bardziej zaawansowanym osobom przyda się ponadto tokarka. To urządzenie przeznaczone do obrabiania przedmiotów mających kształt bryły obrotowej: kuli, stożka lub walca. Znajduje ono zastosowanie głównie podczas produkcji mebli, m.in. krzeseł, szaf i stołów. Na rynku jest wiele modeli przeznaczonych dla majsterkowiczów, dlatego dobór odpowiedniej tokarki nie powinien być dużym problemem. Do warsztatu warto też dokupić takie sprzęty, jak wiertarko-wkrętarka, pozwalająca na szybkie wywiercenie otworów oraz wkręcenie śrub.
Kwestia bezpieczeństwa
Urządzając warsztat musisz rozmieścić wszystkie meble i sprzęty w taki sposób, aby móc swobodnie poruszać się po pomieszczeniu. Dopilnuj też, aby urządzenia i ostre narzędzia nie były łatwo dostępne dla dzieci, jeśli uda im się wejść do warsztatu bez nadzoru dorosłych. Bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie, bez niego zachowanie precyzji i odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa nie jest możliwe. Ponadto musisz zadbać o właściwy strój roboczy: przylegające do ciała ubrania, grube rękawice robocze, okulary, ochronniki słuchu i maska przeciwpyłowa.
Gdzie najlepiej zorganizować warsztat?
Warsztatem stolarskim może być piwnica, przydomowy garaż lub komórka. Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz i jak dużą ilością wolnej przestrzeni dysponujesz. Zorganizowanie sobie miejsca do pracy może okazać się nieco czasochłonne, ale nie powinno to nadwyrężyć domowego budżetu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy na posesji nie ma wolnego budynku, który sprawdziłby się jako warsztat. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest jego wybudowanie, co wiąże się z koniecznością zamówienia projektu i uzyskania stosownego pozwolenia. Na to decydują się głównie osoby, które chcą, aby stolarstwo stało się ich głównym źródłem dochodu. Co ciekawe, niektórzy początkujący stolarze urządzają mały warsztat w domu, w wolnym pomieszczeniu, np. gospodarczym. Niekiedy wymaga to zamontowania na ścianach specjalnych paneli akustycznych, aby powstający podczas majsterkowania hałas nie przeszkadzał pozostałym domownikom. Niemniej jednak, jeśli własny warsztat stolarski to jedno z Twoich największych marzeń, na pewno uda Ci się znaleźć dobre miejsce, żeby go zorganizować.
Gdzie kupować drewno do warsztatu?
Wielu majsterkowiczów kupuje drewno do swojego warsztatu bezpośrednio w tartaku, choć interesujące oferty można znaleźć także w Internecie. Zazwyczaj są to materiały z odzysku, głównie palety, pnie, belki i deski. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupować tego typu drewno, ale zawsze trzeba sprawdzić, czy nie jest wilgotne ani pokryte pleśnią lub grzybem. Najczęściej polecane gatunki to sosna, modrzew i jesion, gdyż są bardzo wytrzymałe, a dodatkowo łatwe w obróbce.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ