Ranking 8 najlepszych tokarek w 2024

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

Tokarki – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli znalazłeś się na tej stronie, prawdopodobnie szukasz dla siebie nowej tokarki. Mamy dla Ciebie przygotowany poradnik dotyczący takich obrabiarek, a także listę modeli obecnie najbardziej docenianych przez użytkowników. Takim numerem jeden wśród tych obrabiarek jest Bernardo Hobby 500 400 V 03-1075 – stołowa tokarka do metalu. To ona jako tego typu obrabiarka skupiła najwięcej pozytywnych opinii swoich użytkowników. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że jest to model bardzo użyteczny dla produkcji rzemieślniczej, a więc zarówno profesjonalistów w branży jak i amatorów. Rozstaw kłów pozwala na obrabianie przedmiotów nawet półmetrowych, a suport z saniami ułatwia proces obróbki. Jeśli natomiast Twoim celem jest zakup obrabiarki do drewna, to użytkownicy polecają przede wszystkim Holzmann D 510F, może sprawdzi się on również u Ciebie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Obrabiarka oferuje zakres od 140 do 1710 obr./min w sześciostopniowej skali. Maszyna pozwala na obróbkę przedmiotów do 500 mm długości. Hartowane łoże zapewnia wysoką trwałość produktu.

Wady

Jest to raczej proste narzędzie i nie ma w swoim wyposażeniu szybko-wymiennego zestawu uchwytów, koszt jego zakupu i montażu to blisko połowa wartości obrabiarki

Podsumowanie

Bernardo Hobby 500 400 V 03-1075 to model adresowany do rzemieślników i amatorów obróbki tokarskiej w metalu. Wymiary obrabiarki wynoszą 1150 x 480 x 420 mm, do jej instalacji konieczny jest stół lub stelaż montażowy.

Drugi wybór

Zalety

Tokarka do drewna o zmiennej prędkości obrotowej od 250 do 3850 obrotów na minutę i mocy 735 W. Charakteryzują ją takie parametry jak: obroty wrzeciona 180°, rozstaw kłów 510 mm i przesuw konika 63 mm.

Wady

Rozstaw kłów przy standardowym wyposażeniu to zaledwie 510 mm. Zatem jeśli chcielibyśmy wykonać dłuższe elementy – przykładowo tralki do balustrady – konieczne jest dokupienie przedłużenia łoża.

Podsumowanie

Maszyna dobrze spisuje się w warsztatach produkcji rzemieślniczej, pozwala na płynną i niekłopotliwą pracę dzięki dźwigni zmiany biegów, a elektromagnetyczne hamulce dbają o bezpieczeństwo operatora.

Rozważ też

Zalety

Specjalnie dla rzemieślników o niewielkim natężeniu produkcji jest przeznaczona obrabiarka Proma DSL-450 25000452. Miłośnicy prostych rozwiązań i ustawień będą usatysfakcjonowani funkcjonalnością maszyny.

Wady

Tokarka jest co prawda wyposażona w suport, jednak nie ma w nim żadnej osłony. Dlatego użytkownik podczas pracy jest narażony na odpryski skrawanego materiału.

Podsumowanie

Jest to prosty i tani model tokarki do drewna do wykorzystania przy jednostkowych pracach. Maksymalna średnica toczenia to 250 mm a długość, przy zastosowaniu dodatkowego łoża – 1000 mm.

 

 

8 najlepszych tokarek. Opinie w 2024 roku

 

Gdy zapoznałeś się z rodzajami tokarek dostępnymi na rynku, czas na wybór maszyny na własne potrzeby. Poniżej przedstawiamy ranking tokarek polecanych przez osoby, które już się w obrabiarkę zaopatrzyły. Wybraliśmy te z urządzeń, które ciszą się powodzeniem wśród użytkowników. 

 

Tokarka do metalu

 

1. Tokarka Bernardo Hobby 500 400 V 03-1075 

 

Bernardo Hobby 500 400 V 03-1075 to stołowa tokarka do metalu. Elementy charakterystyczne dla tego modelu to 6-cio zakresowa przekładnia do zmiany prędkości obrotowej od 140 do 1710 obr./min, indukcyjnie hartowane i szlifowane łoże i prowadnice, które się ustawia za pomocą listwy klinowej.

Wymiary całkowite maszyny to 1150 x 480 x 420 mm, a jej waga wynosi 130 kg. Obrabiarka ta jest dostępna w wersji wymagającej napięcia 230 V jak i takiej przystosowanej do 400 V. W skład kupowanego zestawu wchodzą: uchwyt trzyszczękowy 100 mm, osłona uchwytu, suport z saniami, imak czteronożowy, stałe kły centrujące oraz koła zamachowe. Bernardo Hobby 500 400 V 03-1075 to tokarka do metalu, w której rozstaw kłów wynosi 500 mm a ich wysokość 120 mm.

Wrzeciono jest łożyskowane 2 nastawnymi łożyskami stożkowymi, otwór wrzeciona wynosi 20 mm a jego stożek to MK 3. Osoby, które zaopatrzyły się w te obrabiarkę oceniają ją jako dostatecznie precyzyjną do pracy rzemieślniczej, a także doceniają jej dobry stosunek ceny do jakości. 

 

 

 

 

Tokarka do drewna 

 

2. Tokarka do drewna Holzmann D 510F

 

Gdy celem Twojego zakupu jest obrabiarka do drewna, to przeglądnij się tokarce Holzmann D 510F. Ma ona regulowaną prędkość obrotową w zakresie od 250 do 3850 obrotów na minutę i moc silnika wynoszącą 735 W. Przy czym producent podaje, że jest to moc przy pracy ciągłej z pełnym obciążeniem.

Wymiary całościowe maszyny wynoszą 1035 x 305 x 449 mm, a jej waga to 52 kg. W przypadku potrzeby, za dodatkową opłatą można sprzęt wyposażyć w przedłużenie łoża o wartość 644mm. Ta tokarka do drewna została wyposażona w elektromagnetyczne hamulce, które podnoszą bezpieczeństwo i wygodę pracy. Mamy tu także precyzyjną przekładnię i trzpień główny. Wrzeciennik ma uchwyt gwintu M33 DIN800, a uchwyt stożka jest typu MK2.

Użytkownicy, którzy są posiadaczami tego modelu wskazują, że jest to tokarka do drewna, która poradzi sobie z dużym obciążeniem i nadaje się do zakładów rzemieślniczych obróbki drewna, a także do szkół szkolących uczniów w tej dziedzinie. 

 

 

 

 

Mini tokarka 

 

3. Tokarka do obróbki drewna Proma DSL-450 550W

 

Zdecydowanie dla amatorów obróbki drewna jest przeznaczona mini tokarka Proma DSL-450 25000452. Jest to prosty model bez wielu rozmaitych skomplikowanych rozwiązań, dla osoby, która od czasu do czasu amatorsko chce wytoczyć parę drewnianych elementów. Model ten podłączamy do napięcia 230 V i ustawiamy na stole warsztatowym.

Obrabiarka standardowo została wyposażona w pięć prędkości obrotowych w zakresie od 500 do 3200 obrotów na minutę. Tokarka pozwala na wytoczenie przedmiotów o długości maksymalnej 500 mm, a po zainstalowaniu przedłużonego łoża nawet do 1000 mm. Średnica toczenia natomiast to maksymalnie 250 mm.

Rozmiar całkowity obrabiarki to: długość 750 mm (z dodatkowym łożem 1400), szerokość 260 mm i wysokość 370 mm, waga wynosi 41 kg. Tokarze amatorzy zwracają uwagę na solidne żeliwne wykonanie modelu, a także typowe (Mk2) mocowania stożka wrzeciona i tulejki konika. Również moc przyłączeniowa na poziomie 550 W użytkownicy uznają za wystarczającą. 

 

 

 

 

Tokarka CNC 

 

4. Tokarka Proxxon PD 400/CNC

 

Jeśli zamierzasz poddać obróbce takie materiały jak stal, aluminium, mosiądz czy tworzywa sztuczne, zainteresuj się modelem obrabiarki Proxxon PD 400/CNC PR24500. Za jej pomocą wykonasz wiele prac. Pozwala ona na toczenie zarówno powierzchni czołowych jak i bocznych czy stożkowych, a także wycinanie gwintów. Bogate dodatkowe wyposażenie rozszerza funkcjonalność obrabiarki o funkcje wiercenia, frezowania i wycinania rowków.

Łoże zostało wykonane z żeliwa i zaopatrzono je w osłonięte wrzeciono. Wrzeciennik to odlew aluminiowy, ze średnicą otworu 20.05 mm i otworem MK 3 po stronie uchwytu. Konik również jest z aluminium z tuleją Ø 24 mm, a sanie łoża wykonano z odlewu cynkowego, natomiast sanie poprzeczne, z regulacją 85 mm i sanie górne o zakresie regulacji 52 mm, zostały wykonane ze stali.

Wymiary obrabiarki kształtują się następująco: długość 900, szerokość 400, wysokość 300 mm. Niemiecki producent udostępnia swój produkt również jako wersję CNC. Zatem kupując produkt zastanów się jaki model będzie dla Ciebie bardziej użyteczny. Tokarka CNC pozwala na zautomatyzowanie produkcji i mniejszy udział operatora, przy wydajniejszej pracy.  Użytkownicy pracujący z tą maszyną doceniają jej wszechstronność, a także kompaktowe rozmiary i wagę. 

 

 

 

 

Tokarka stołowa

 

5. Luna Tokarki do metalu Luna ML 714 20650-0209

 

Gdy szukasz warsztatowego narzędzia do obróbki metalu lub tworzyw sztucznych, warto sprawdzić parametry modelu tokarki Luna ML 714 20650-0209. Doskonale się ona sprawdza przy wszelkich rodzajach jednostkowych produkcji, takie jakie występują w warsztatach ślusarskich czy serwisowo- naprawczych.  Jest to model o mocy silnika 0.35 kW i prędkości obrotowej wrzeciona w zakresie 100 do 3000 obrotów na minutę.

Aktualna prędkość obrotowa jest wyświetlana w formie cyfrowej, podobnie jak wskazanie przesunięcia poprzecznego i podłużnego suportu. Wrzeciono główne zostało osadzone na łożyskach kulkowych. Ta tokarka stołowa ma rozstaw kłów wynoszący 350 mm a ich wysokość to 90 mm.

W standardowym wyposażeniu klient otrzymuje obrabiarkę z silnikiem w klasie szczelności IP 54, szczęki 2 x 3, kołnierz pośredni, kły stałe, uchwyt tokarski ø 80mm i poczwórny imak do narzędzi 15 mm. Użytkownicy tego modelu, podczas jego użytkowania zwracają uwagę na sztywne łoże z pryzmatyczną prowadnicą zapewniające dokładne prowadzenie sań wzdłużnych i konika.

 

 

 

 

Tokarka uniwersalna

 

6. Tokarka kombi Proma SKF-800 550W

 

Do warsztatu, w którym wykonuje się elementy z różnych materiałów zapewne przyda się tokarka uniwersalna. Takim modelem jest Proma SKF-800. Za jego pomocą poddasz obróbce zarówno metal różnego rodzaju, jak i drewno czy tworzywa sztuczne. Tokarka ta jest wszechstronna nie tylko pod względem obrabianego materiału, ale też sposobu obróbki jaki można za jej pomocą wykonać.

Pozwala ona na obróbkę powierzchni walcowych i stożkowych zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Sprzęt poradzi sobie również z płaszczyznami czołowymi, wierceniem, toczeniem pręta i rowkowaniem. Maksymalna długość elementu toczonego wynosi tu 800 mm. Średnica nad łożem wynosi 420 mm. Rozmiary całkowite obrabiarki kształtują się: długość 1450 mm, szerokość 660 mm, wysokość 1000 mm. Jej waga natomiast to 249 kg.  Klienci, którzy zapoznali się z działaniem Proma SKF-800 szczególnie chwalą jej odchylane ramię ułatwiające obsługę.

Maszyna, obok bogatego wyposażenie standardowego, na które składa się luneta stała i przesuwna, kieł stały Mk3 i MK4, zestaw kluczy, komplet kół zębatych, pasek klinowy, a także głowica wiertnicza 1-16 mm i trzy szczękowy uchwyt uniwersalny o średnicy 130 mm, ma też pasujące wyposażenie dodatkowe, które można dokupić za dodatkową opłatą. 

 

 

 

 

Tokarka konwencjonalna

 

7. Optimum Tokarka konwencjonalna Opti D330 x 1000 3401000

 

Jeśli szukasz bogato wyposażonej tokarki o uniwersalnym zastosowaniu to sprawdź parametry Optimum Opti D330 x 1000 3401000. Tokarka konwencjonalna to doskonałe rozwiązanie do średnich warsztatów i zakładów remontowo-naprawczych. Dzięki swojemu wyposażeniu doskonale zdają one egzamin w pracach seryjnych i charakteryzuje je, według użytkowników, łatwość obsługi, wysoka wydajność i dokładność, a także niezawodność.

Opisywany model ma silnik o mocy 1,5 kW i obroty wrzeciona regulowane od 15 do 2500 obrotów na minutę (w Vario – wysoko wydajnej i przemysłowej wersji). Maksymalna możliwa średnica toczenia wynosi 330 mm. A odległość między kłami wynosi 1000 mm. Ponadto Optimum Opti D330 x 1000 3401000 ma hartowane wrzeciono osadzone na łożyskach skośnych z systemem mocowania w nim Camlock ASA D1-4″, łoże z żeliwa i precyzyjnie wykonane prowadnice indukcyjnie hartowane.

Tokarka ma także możliwość zmiany kierunku obrotów wrzeciona oraz wyłącznik awaryjny silnika i automatyczny wyłącznik z wyzwalaczem podnapięciowym. Wymiary zewnętrze urządzenia to 1930x755x1300 mm a masa wynosi 550 kg. 

 

 

 

 

Mała tokarka do metalu

 

8. Jet Tokarka do metalu BD-3 50000080M 

 

Średnica toczenia nad łożem 100 mm i rozstaw kłów 175 mm to parametry, które ma mała tokarka do metalu Jet BD-3 50000080M. Maksymalna wielkość narzędzia stosowanego w tym urządzeniu wynosi 8 x 8 mm, jest to niewiele, ale też wymiary zewnętrzne tokarki to zaledwie długość 440 mm, szerokość 270 mm, wysokość 210 mm, a jej waga to 13 kg.

Użytkownik znajdzie tu suport poprzeczny z nastawnymi prowadnicami i możliwość bardzo precyzyjnego prowadzenia łoża. Jest ono wykonane z żeliwa, materiału dobrze tłumiącego wibracje. Ta mini tokarka do metalu została również wyposażona w wysokowydajny silnik prądu stałego 150W. Do prac precyzyjnych przydaje się też możliwość regulacji obrotów w zakresie od 100 do 3800 obrotów na minutę.

Pozwala to na dopasowanie prędkości obrotowej do obrabianego przedmiotu. Jako wyposażenie podstawowe klient otrzymuje wraz z obrabiarką pojedynczy uchwyt noża tokarskiego, uchwyt tokarski trzy szczękowy 50 mm, osłonę uchwytu i przeciw bryzgową, a także narzędzia do obsługi. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką tokarkę kupić?

 

Tokarki, to maszyny o długiej historii. Pierwsze z takich maszyn, działających na podobnej zasadzie do współczesnych, powstały już w epoce brązu. Zostały one wymyślone do sprawniejszej obróbki takich przedmiotów jak wałki, kule, stożki, pierścienie, tuleje czy gwinty. Obrabianym materiałem może być metal, tworzywo sztuczne bądź drewno. Ogólną zasadą działania tej maszyny jest to, że obrabiany materiał jest obracany wokół własnej osi, a narzędzie obrabiające przesuwa się wzdłuż lub poprzek nadając mu właściwy kształt. Na początku obrabiany materiał był wprowadzany w ruch siłą ludzkich mięśni. Stopniowo ulepszana maszyna w końcu zyskała mechaniczny suport do podtrzymywania noża i wrzeciono do zmiany prędkości obrotowej. W czasach rewolucji przemysłowej XIX w. maszyny te przeżyły swój dynamiczny rozwój, łącznie z wyposażeniem dobre tokarki w elementy pozwalające na obróbkę dużych i ciężkich przedmiotów. 

Jaką tokarkę wybrać?

Dziś możemy wyróżnić szereg rodzajów tego typu obrabiarek. A jaka jest najlepsza tokarka? Każdy z rodzajów jest dedykowany do konkretnego rodzaju i sposobu obróbki lub obrabianego materiału. Urządzenia te obecnie są dzielone na grupy, podgrupy, typy i wielkości. Na takiej podstawie możemy je przypisać do obróbki konkretnej wielkości i rodzajowi obrabianego materiału. Ze względu na budowę wyróżniamy tokarki kłowe, uchwytowe, rewolwerowe, wielonożowe, tarczowe, karuzelowe, a także tokarskie półautomaty i automaty oraz kopiarki i zataczarki. Poniżej ich charakterystyka:

 

Tokarki kłowe – to najpopularniejszy rodzaj tokarek. Nazwa ich pochodzi od kłów, w których umieszcza się obrabiany przedmiot. Ważnym parametrem w takich urządzeniach jest rozstaw kłów i maksymalna średnica toczenia nad łożem i suportem. Te parametry bowiem określają jak duży przedmiot tokarka może obrobić. Za pomocą takiej maszyny można wykonać, obok toczenia zewnętrznego i wewnętrznego, wiercenie, rozwiercanie, a także frezowanie czy szlifowanie. Wśród tych maszyn z pewnością znajdziesz tokarki w dobrych cenach przeznaczone dla amatorów i profesjonalistów. Tokarki kłowe mają swoje podkategorie i są to:

* Tokarki uniwersalne – jak nazwa wskazuje – szerokiego wykorzystania – zarówno toczenia zgrubnego, jak i precyzyjnego do przedmiotów z metalu, drewna czy tworzyw sztucznych. Opinie o tokarkach potwierdzają wszechstronność takich modeli:

* Tokarki stołowe – wykorzystywane do precyzyjnego toczenia, używane zwykle w przemyśle zegarmistrzowskim, optycznym i innym precyzyjnym. Test tokarek pokazuję, że są to maszyny również chętnie wykorzystywane przez tokarzy amatorów. 

* Precyzyjne to najlepsze tokarki, których precyzja wykonania sięga +/-0,001mm. Są wyposażone w diamentowe noże, dużej prędkości wrzeciona i są sztywnej budowy. 

* Tokarki produkcyjne – zwykle mają częściowo zautomatyzowany cykl produkcji, a więc proces odbywa się szybko. Charakteryzuje je też zwiększona moc napędowa, a także specjalne wyposażenie dodatkowe, uzależnione od przeznaczenia obrabiarki. Takie obrabiarki często są wyposażone w sterowanie numeryczne.

* Tokarki ciężkie natomiast służą do obróbki przedmiotów o masie nawet do kilkudziesięciu ton. Służą zarówno do obróbki zgrubnej jak i dokładnej. Przy ich pomocy wykonać można toczenie, frezowanie rowków i płaszczyzn, a także wiercenie czy szlifowanie.  

* Tokarki wielonożowe do obróbki wykorzystują kilka lub nawet kilkanaście noży jednocześnie. Są one wykorzystywane do seryjnej produkcji powtarzalnych elementów. Obecnie jednak coraz częściej wypierane są przez tokarki CNC.

* Tokarki kopiarki, to takie za pomocą których odwzorujemy istniejący już element i wykonamy identyczny. Nóż w nich jest tak zbudowany, że przesuwa się po wzorniku i tym samym nadaje jego kształt obrabianemu materiałowi. Również te maszyny coraz częściej są wypierane tokarkami CNC

Tokarki uchwytowe służą do wytwarzania tarcz, krążków, pierścieni i tulei. Wśród takich maszyn można znaleźć tę dobrą i tanią tokarkę, ale też dobre i kosztowne modele.  Większość z takich maszyn jest sterowana numerycznie. Ze względu na różne odmiany konstrukcyjne możemy w tej grupie wyróżnić:

* Tokarki czołowe – jak nazwa wskazuje, są one używane od czołowej strony wrzeciona. Na jednym mocowaniu można wykonać obróbkę wstępną i końcową. Jest to możliwe dzięki istnieniu dwóch krzyżowych suportów. 

* Tokarki boczne w grupie uchwytowych pozwalają na użycie ich od bocznej strony wrzeciona.

* Tokarki pionowe to takie o pionowej osi wrzeciona. Tu są suporty krzyżowe i wielopozycyjne, a także głowice narzędziowe. Dzięki takiej budowie operator ma łatwy dostęp do obrabianego przedmiotu. 

 

Tokarki rewolwerowe swoją nazwę zawdzięczają głowicy rewolwerowej, która mieści do kilkunastu narzędzi do obróbki. Maszyny te sprawiają, że w przypadku potrzeby użycia różnych narzędzi do obróbki nie ma konieczności ich wymiany, dzięki czemu proces obróbki jest zautomatyzowany i trwa krócej. Maszyny te dobrze sprawdzają się w seryjnej produkcji. Ranking tokarek tego typu pozwala je wyróżnić jako:

* Tokarki z głowicą o osi pionowej – czyli takie do obróbki prętów o różnej średnicy z suportem krzyżowym, z suportem bez sań pośrednich i suwakowe z saniami. 

* Tokarki z głowicą o osi poziomej to maszyny do obróbki krótkich i małych detali. Wiele otworów narzędziowych służy do przesuwania przez nie obrabianego pręta podczas przecinania. 

 

Tokarki tarczowe pozwalają precyzyjnie obrobić takie elementy jak koła pasowe, tarcze, koła wirnika czy zamachowe. Urządzenie takie dobrze sprawdza się przy obróbce krótkich elementów, ale o dużej średnicy, choć nie jest to regułą. Do tego typu tokarek zaliczamy:

* Tokarki z łożem wzdłużnym zdają egzamin przy pracach jednostkowych. Można je wyposażyć w konik, wtedy ich funkcjonalność jest zbliżona do urządzeń kłowych. 

* Tokarki z łożem poprzecznym są wyposażone w dwa suporty krzyżowe lub jeden krzyżowy i jeden kopiujący. 

* Tokarki płytowe pozwalają na obróbkę przedmiotów o długości do 8 m i średnicy 2,5 m. Można w nich mechanicznie przestawić konik i łoże. Są też modele z dwoma łożami: głównym i poprzecznym wyposażonymi w suporty krzyżowe. 

Ostatnim rodzajem tokarek, o których chcemy napisać to urządzenia karuzelowe. Gdy zapytasz jakie tokarki są polecane do obróbki olbrzymich i ciężkich przedmiotów, odpowiedź będzie: tokarki karuzelowe. To maszyny zdolne obrobić materiał o wadze 80 – 220 ton. Możemy je podzielić na:

* Tokarki jednostojakowe, które są wyposażone w stół obrotowy z dociskami lub szczękami. Suport da się regulować pionowo i poziomo. Średnica obrabianych elementów może być większa niż średnica stołu. Sprzęt taki wykonuje czynności zgrubne i końcowe, toczenie stożkowe, roztaczanie, rozwiercanie oraz wytaczanie gwintów calowych i metrycznych. Takie urządzenia mogą być wyposażone w odsuwany stół o średnicy od 1,8 m do 6 m lub z przesuwnym stojakiem z taką samą średnicą stołu. 

* Tokarki dwustojakowe to takie, gdzie są zamontowane dwa suporty górne i dwa boczne. Do dyspozycji operatora pozostaje tu bogate wyposażenie, które pozwala na obróbkę zamocowanego przedmiotu w różnoraki sposób. Najczęściej maszyny te wykorzystuje się do typowej obróbki tokarskiej, ale także do frezowania, szlifowania i dłutowania. 

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest tokarka?

Generalnie tokarka to maszyna, która została stworzona do obróbki powierzchni obrotowych zewnętrznych. Jest to toczenie i nadawanie wybranego kształtu obrabianemu materiałowi. Tokarka to również maszyna do toczenia powierzchni wewnętrznych, tzw. wytaczanie. W obróbce tej powstają wszelkie pierścienie, otwory, tuleje.  Obróbka polega na tym, że umocowany przedmiot między kłami maszyny i wprawiony w ruch obrotowy jest skrawany przyłożonym do niego narzędziem. Ze względu na rodzaj obrabianego materiału wyróżniamy tokarki do metalu, drewna, tworzyw sztucznych i uniwersalne. Ze względu na zastosowaną technologię obrabiarki mogą być bardzo proste lub wyposażone w bogate oprzyrządowanie. Najbardziej zaawansowanymi technologicznie są tokarki CNC sterowane numerycznie. 

P2: Jak działa tokarka?

Jak mówi sama nazwa tokarki – służy ona do toczenia metodą skrawania. Za pomocą tokarki wytwarzamy przedmioty w kształcie walców, stożków, kul, a także gwintów zewnętrznych i wewnętrznych.  Przygotowany do obróbki tokarskiej materiał umieszczamy między kłami obrabiarki i włączamy napęd. Do obracanego materiału przykłada się noże tnące, które poprzez odpowiednie przyłożenie nadają żądany kształt toczonemu materiałowi. Za pomocą tokarki możemy obrabiać zarówno metale różnego rodzaju, jak i drewno, a nawet tworzywa sztuczne. Współczesne tokarki to bardzo zaawansowane technologicznie maszyny, w których do pomocy został zaprzęgnięty również komputer, a dzięki niemu taką obrabiarkę wystarczy zaprogramować, aby wykonała zaplanowaną obróbkę od załadowania surowego materiału, po odłożenie gotowego produktu bez ingerencji operatora. 

 

P3: Tokarka CNC co to jest?

Obrabiarka CNC to tokarka wyposażona w numeryczny układ sterowania. Takie urządzenie jest w pełni zautomatyzowane. Operator tokarki za pomocą programu wprowadza do komputera wszystkie parametry do obróbki materiału w celu otrzymania przedmiotu o żądanym kształcie i wymiarach. Dane wprowadzane przez operatora musza zawierać informacje o torze narzędzia, ilości przejść narzędzia, prędkości skrawania, jego głębokości i wartości posuwu. Wprowadzane informacje również muszą zawierać instrukcje dotyczące rodzaju skrawania, czyli czy to będzie toczenie, nacinanie gwintu, wiercenie, rozwiercanie czy może frezowanie. Operator programuje również czas włączenia, wyłączenia chłodziwa, obrotu stołu itp. Po wprowadzeniu wszystkich parametrów automat tokarski zaczyna obróbkę jednego przedmiotu za drugim według zachowanych ustawień. 

 

P4: Jak ustawić tokarkę do gwintowania?

Tokarka może służyć do toczenia gwintów zewnętrznych i wewnętrznych. Te pierwsze są łatwiejszą czynnością i aby ustawić do niej tokarkę należy wziąć pod uwagę następujące parametry: Przede wszystkim posuw musi być równy podziałce gwintu, ponadto potrzeba zaplanować odpowiednią ilość przejść i głębokość gwintowania. Gdy tokarka posiada skrzynkę posuwów i tabele gwintów, to wystarczy wybrać nastawy dźwigni dla konkretnego skoku. Z tabeli umieszczonej na obudowie tokarki należy odczytać jakie koła powinny być założone w mechanizmie gitarowym. Umieszczając je w określony sposób i ustawiając odpowiednio do nich dźwignię uzyskamy wybrany skok. 

Toczenie gwintów wewnętrznych jest trudniejsze ze względu na trudniejsze odprowadzanie wiórów, konieczności zastosowania długiego narzędzia tnącego i trudnej sztuki tłumienia drgań takiego narzędzia. 

P5: Jak obsługiwać tokarkę?

Obsługa tokarki jest uzależniona od modelu, który posiadamy. W przypadku tokarek automatycznych (CNC) obsługa zamyka się w odpowiednim zaprogramowaniu automatu, który następnie wykonuje powtarzalną pracę do momentu zaplanowanego wyłączenia się maszyny.  W przypadku tokarki półautomatycznej operator musi załadować materiał do obróbki, resztę wykona maszyna. Jednak w większości obrabiarek rzemieślniczych automatyka nie sięga tak daleko i operator nie tylko musi załadować materiał do obrabiarki, ale niejednokrotnie też obrobić go trzymając narzędzie w dłoniach. W tokarkach uniwersalnych materiał przeznaczony do obróbki mocuje się pomiędzy kłami i puszcza w ruch. Nóż skrawający, trzymany w rękach, bądź w suporcie przesuwa się po obrabianym materiale tak długo, aż uzyska się żądany kształt. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ