Jak zrobić ławkę ogrodową?

Ostatnio aktualizowane: 20.05.24

 

W przydomowym ogrodzie, poza zadbanym trawnikiem, kwiatami czy drzewkami, powinna pojawić się również ławka ogrodowa. To mebel, który według wielu osób jest niezbędny, gdyż dzięki niemu można zrelaksować się na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni. Marzysz o solidnej i ładnej ławce ogrodowej, ale żadna z tych dostępnych w sklepach nie przypadła Ci do gustu? W tym artykule podpowiadamy, jak zbudować ją samemu.

Ławka ogrodowa zrób to sam – dlaczego warto?

Ławka w ogrodzie to mebel sprawdzający się w wielu sytuacjach. Przydaje się ona w szczególności wtedy, gdy postanowimy odprężyć się na świeżym powietrzu, np. przy filiżance kawy lub z ulubioną książką. Ławka może być też miejscem spotkań ze znajomymi, bardzo dobrze zastępuje zwykłe, plastikowe krzesła. Należy wspomnieć także o tym, że taki mebel jest dodatkową dekoracją ogrodu, zwłaszcza jeśli został wykonany starannie i z dbałością o detale.

Jak zrobić ławkę ogrodową? Wymaga to przede wszystkim kilku godzin wolnego czasu, cierpliwości oraz przygotowania niezbędnych narzędzi. Tak naprawdę jest to dobre rozwiązanie dla każdej osoby, która lubi oryginalne meble. Budowa ławki pozwala się odstresować i zapomnieć o codziennych problemach, w dodatku jest to ciekawsze i bardziej twórcze zajęcie w porównaniu np. do wielogodzinnego oglądania telewizji czy siedzenia przed komputerem. Gotowy mebel z pewnością sprawi nam dużo radości i będzie powodem do dumy, nie każdy może pochwalić się samodzielnie zrobioną ławeczką w ogrodzie.

Jak zrobić ławkę do ogrodu – materiały

Najczęściej ławki ogrodowe są drewniane, a ich projekty bardzo różnorodne. Drewno to materiał łatwy w obróbce, deski można bez trudu samodzielnie przyciąć czy szlifować, wystarczy kupić odpowiedni sprzęt (taki jak piła stołowa do drewna). Ponadto jest to surowiec ekologiczny, zapewnia dobrą izolację termiczną i elektryczną, wykazuje również odporność na działanie różnych czynników chemicznych. Po pomalowaniu drewnianej ławki impregnatem lub podobnym preparatem nie trzeba się obawiać, że straci estetyczny wygląd na skutek oddziaływania wilgoci czy promieni UV. Duże znaczenie ma również to, że drewno jest łatwo dostępne. Deski, często przycięte już na odpowiednią długość, bez trudu kupimy np. w tartaku, możemy pozyskać je również z niepotrzebnych już palet.

Jednak pomysłów na ławkę ogrodową DIY jest znacznie więcej. Można zrobić ją np. ze starych krzeseł. Należy ustawić je obok siebie i połączyć, a następnie ładnie pomalować. Ciekawym pomysłem jest też zbudowanie ławeczki z niskiego stolika kawowego. Po dodaniu oparcia i odmalowaniu zyskamy oryginalny mebel do wypoczynku w ogrodzie. Zamiast stolika kawowego możemy wykorzystać też np. ławę, niską szafkę, komodę lub niepotrzebne skrzynie. Niektórzy majsterkowicze udowadniają, że przy odrobinie wyobraźni i chęci, praktyczne meble do ogrodu można zrobić ze wszystkiego. Nadają się do tego nawet sklejone ze sobą, pomalowane opony. Aby siedzenie na nich było wygodne, trzeba przymocować sztywne siedzisko i ułożyć na nim poduszki. Taką konstrukcję można ustawić np. przy murku lub ścianie. Ponadto na popularności zyskują ławki ogrodowe z bali, doceniane przede wszystkim za solidność i ciekawy design.

Budowa ławki do ogrodu – ważne wskazówki

Aby budowa ławki ogrodowej przebiegła bez większych problemów, warto dobrze się do tego przygotować. Przed rozpoczęciem pracy należy uporządkować stanowisko robocze i sprawdzić stan wszystkich urządzeń oraz narzędzi. Może się okazać, że czegoś nam brakuje lub dany sprzęt uległ awarii, to odpowiedni moment na to, aby pozbyć się usterki. Jeśli zdecydowaliśmy się na tradycyjny, drewniany mebel, najlepiej wybrać się po deski do ławki do sprawdzonego składu lub tartaku, możemy też pozyskać je z europalet (to tanie i w dodatku ekologiczne rozwiązanie). Gatunki drewna, które najczęściej wykorzystuje się do budowy mebli ogrodowych, to przede wszystkim niedroga i łatwa w obróbce sosna, trwały dąb oraz twardy, niewymagający częstej impregnacji buk.

Bardzo dużym ułatwieniem podczas pracy będzie przygotowany wcześniej projekt techniczny pokazujący, jak ławka ma wyglądać. Warto opisać wszystkie wymiary, na tej podstawie łatwo obliczymy, ile desek oraz śrub potrzebujemy. Przyjmuje się, że szerokość mebla 2-osobowego wynosi ok. 120 cm, a 3-osobowego 180 cm (60 cm siedziska na każdą osobę). Wysokość, na jakiej powinno znaleźć się siedzisko, to minimum 40 cm, a jego zalecana głębokość to 38 – 40 cm, przeważnie takie wymiary mają ławki ogrodowe.

Kiedy projekt będzie już gotowy, możemy przejść do przygotowania materiału do budowy. Aby drewniana ławka ogrodowa była komfortowa i bezpieczna w użytkowaniu, po przycięciu desek na odpowiednią długość trzeba starannie je oszlifować. Ich powierzchnia musi być gładka, musimy pozbyć się nierówności i drzazg. Jeśli drewno jest już przygotowane, możemy przejść do dalszych etapów pracy.

Jak zrobić ławkę do ogrodu?

Drewniana ławka powinna przede wszystkim mieć siedzisko, zazwyczaj to od niego rozpoczyna się budowę mebla. Co ciekawe, na zrobienie tego elementu jest kilka sposobów. Możemy np. ułożyć jedną, długą i szeroką deskę lub połączyć ze sobą kilka węższych listewek. Jeśli zdecydujemy się na drugie rozwiązanie, uzyskamy ażurowe siedzisko i ławka będzie wyglądała lekko. Kolejnym elementem, jaki musimy zbudować, są nóżki. Możemy zamocować je do listewek, które wzmacniają siedzisko, wówczas cała konstrukcja będzie solidniejsza. Od wewnątrz nogi powinniśmy zamontować za pomocą metalowych kątowników. Dokładność połączenia jest bardzo ważna, gdyż to wpływa na stabilność ławki i bezpieczeństwo jej użytkowania. Aby spody nóżek nie chłonęły wilgoci z podłoża i nie zniszczyły się na skutek przesuwania mebla, warto je zabezpieczyć specjalnymi podkładkami.

Kiedy nogi są już połączone z siedziskiem, mebel jest tak naprawdę gotowy. Jednak taka drewniana ławka bez oparcia może okazać się mało komfortowa, dlatego powinniśmy również zamontować kilka dodatkowych desek, o które będziemy opierać plecy. Nierzadko osoby, którym marzy się ławka ogrodowa z oparciem, nie wiedzą, jak zrobić ją w taki sposób, aby była elegancka. Nie jest to bardzo trudne. Należy najpierw przymocować cienką deskę do dwóch mocniejszych belek, a następnie cały element przytwierdzić do siedziska przy użyciu kątowników oraz długich śrub. Oparcie może być też nieco bardziej fantazyjne, np. zbudowane z kilku frezowanych lub ciekawie ponacinanych listewek, w tej kwestii dużo zależy od naszej wyobraźni. Poręcze także nie są niezbędnym elementem, ale pełnią funkcję wzmocnienia konstrukcji. Stworzymy je z cienkich desek, które przykręcimy do siedziska i oparcia za pomocą dłuższych wkrętów.

Jak zrobić ławkę z palet?

Ławka ogrodowa zrobiona z palet wygląda bardzo oryginalnie, a jej budowa nie powinna zająć dużo czasu. Najlepiej wykorzystać do tego europalety o wymiarach: 80 cm x 120 cm x 14,4 cm. Nie należą one do najlżejszych, ale mają bardzo solidną konstrukcję (składają się z 3 warstw) ze wzmocnionymi narożnikami. Najprostsze projekty ławek przewidują wykorzystanie trzech palet, dwie na podstawę i jedną na oparcie (im większy ma być mebel, tym więcej palet potrzebujemy). Pierwszy etap pracy to staranne oczyszczenie i oszlifowanie drewna. Jeśli uznamy, że deski są rozstawione za szeroko, możemy zamocować między nimi dodatkowe listewki. W sytuacji, gdy na powierzchni palet widoczne są głębokie ubytki, trzeba je wypełnić szpachlą do drewna, a później wyrównać całość papierem ściernym. Kolejny krok to zabezpieczenie desek przed wilgocią, do tego przyda się impregnat. Gdy palety wyschną, możemy je ze sobą połączyć. Jak to zrobić? Najprostsza metoda to wykorzystanie metalowych płaskowników i wkrętów do drewna. Chcąc zbudować siedzisko, należy ustawić jedną paletę na drugiej, a potem skręcić je. Żeby zrobić oparcie, wystarczy prostopadle przykręcić trzecią paletę do boku siedziska.

Ławka z palet nie jest lekka i jeśli chcemy mieć możliwość przesuwania jej z miejsca na miejsce, do podstawy warto przykręcić kółka meblowe, najlepiej z hamulcami. Na koniec można rozłożyć na siedzisku koc i dekoracyjne poduszki oraz sprawdzić, czy mebel jest wygodny. Ponieważ zaimpregnowane palety często nie prezentują się dostatecznie estetycznie, konieczne jest pomalowanie ławki. Do tego dobrze nadaje się farba akrylowa, która jest dostępna w wielu różnych kolorach.

Ławka ogrodowa – wymiary i projekt to nie wszystko

Co prawda rozrysowanie projektu i ustalenie wymiarów ławki ogrodowej to ważny etap, ale nie możemy zapomnieć też o kilku innych kwestiach. Jedną z nich jest dobór miejsca do pracy. Możemy zbudować ławkę na zewnątrz lub w zamkniętym pomieszczeniu, istotne jest to, żeby nic nie ograniczało nam wolnej przestrzeni. Montując mebel, trzeba się upewnić, że wszystkie deski są gładkie i to z obu stron, a więc także pod spodem. Podczas przycinania nóg konieczne jest zachowanie precyzji, inaczej nie będą równe, co przyczyni się do ciągłego kołysania się mebla. Ponadto bez względu na to, czy budujemy ławkę ze starych palet, czy z pojedynczych desek, zawsze trzeba zabezpieczyć ją przed działaniem wilgoci i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ