Jak zrobić łóżko z palet?

Ostatnio aktualizowane: 08.12.24

 

Najważniejszym elementem w sypialni jest łóżko, powinno ono być odpowiednio duże i wygodne. Choć tego typu mebel możemy bez trudu znaleźć w sklepie, to dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie go samodzielnie. W ten sposób sami decydujemy o tym, jak duże będzie łóżko, w dodatku możemy ozdobić je zgodnie z własnymi preferencjami. Do budowy warto wykorzystać palety. Jak je przygotować i zamontować?

 

Łóżko na paletach – zalety

Na pytanie: Co można zrobić z palet?, wiele osób bez zastanowienia odpowiada, że łóżko. Taki mebel jest modny już od kilku sezonów i pozwala na całkowitą zmianę wystroju sypialni, bez potrzeby ponoszenia bardzo dużych kosztów. Samodzielnie zrobione łóżko daje sporo satysfakcji, a z budową poradzi sobie każdy z nas (dotyczy to również osób bez doświadczenia w majsterkowaniu i pracach remontowych). Wystarczy trochę cierpliwości i wysiłku, aby stworzyć estetyczny, odpowiadający indywidualnym preferencjom mebel, którego nie znajdziemy w żadnym sklepie. Europalety na łóżko to tani surowiec, a do tego ekologiczny, na co powinny zwrócić uwagę osoby starające się żyć w tzw. stylu less waste. Takie meble bardzo dobrze pasują m.in. do sypialni urządzonej w stylu skandynawskim czy minimalistycznym, zwykle można je umieścić także we wnętrzu loftowym, rustykalnym czy boho.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielną budowę mebla, możemy wyposażyć go we wszystkie elementy, które uznamy za potrzebne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić łóżko z palet z szufladami, wysokim zagłówkiem czy nawet specjalną ławeczką. Na popularności wciąż zyskują też takie meble DIY jak np. łóżko z palet LED, wyposażone w efektowne podświetlenie, za sprawą którego sypialnia staje się bardziej przytulna.

 

Budowa łóżka – skąd wziąć palety?

Żeby samemu zbudować mebel do spania, należy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednią ilość palet. Na szczęście ich znalezienie nie powinno być bardzo kłopotliwe, jednym z lepszych rozwiązań jest wybranie się do skupu (znajduje się on niemal w każdym dużym mieście). Najbardziej popularne jest łóżko z europalet, które są łatwo dostępne, a w dodatku mają optymalne wymiary: 120 cm x 80 cm x 14,4 cm i są wytrzymałe (ich nośność to ok. 1500 kg). W razie potrzeby na pewno uda nam się znaleźć też nieco mniejsze palety, np. 100 cm x 120 cm czy 120 cm x 80 cm (dzięki nim można zbudować łóżko z palet dla dziecka).

Co zrobić w sytuacji, gdy w pobliżu nie ma żadnego skupu? Możemy popytać wśród sąsiadów i znajomych, czy na ich posesjach nie zalegają niepotrzebne palety, np. z budowy domu. Dobrym pomysłem jest też porozmawianie z kurierami rozwożącym paczki w okolicy, zajrzenie do pobliskich sklepów lub firm transportowych czy budowlanych. W tego typu miejscach palety możemy otrzymać za darmo lub za symboliczną kwotę, która z pewnością nie nadwyręży domowego budżetu.

 

Łóżko do sypialni z palet – niezbędne narzędzia i sprzęty

Jeśli mamy już palety, czyli najważniejszy element potrzebny do budowy łóżka, możemy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia oraz sprzęty. To, co nam się przyda, to przede wszystkim: Szlifierka (może być mimośrodowa, pasmowa lub oscylacyjna), papier ścierny, maska przeciwpyłowa oraz okulary ochronne. Czasami konieczne jest użycie także innych urządzeń, takich jak piła stołowa do drewna.

Często uważa się, że aby stworzyć łóżko z palet, wystarczy ustawić je obok siebie, a potem kolejne jedna na drugiej. Jednak zwykle to za mało, aby przygotować wygodne i bezpieczne miejsce do spania. Palety trzeba też ze sobą połączyć, aby stworzyć mocną i stabilną konstrukcję, dlatego nie możemy zapomnieć o zakupie budowlanych, metalowych płaskowników do drewna (możemy zastąpić je długimi wkrętami). Żeby już w trakcie pracy nie pojawiły się wątpliwości, jak połączyć ze sobą poszczególne elementy, powinniśmy przygotować projekt prezentujący łóżko z palet. Może to być prosty szkic uwzględniający całkowite wymiary mebla oraz miejsca, gdzie znajdą się płaskowniki, nie musimy tworzyć profesjonalnego rysunku technicznego.

 

Krok pierwszy – przygotowanie palet

Chcąc zrobić łóżko z palet, np. euro, musimy je dobrze przygotować, czyli starannie oszlifować. Najpierw należy oczyścić deski z zanieczyszczeń, przykładowo błota, resztek materiałów budowlanych, kurzu czy też roślin (wszystko zależy od tego, w jaki sposób palety były składowane i do czego je wykorzystywano). W tym celu pomocna może okazać się szczotka ze sztywnym i grubym włosiem. Potem możemy przejść do szlifowania palet, ale trzeba się do tego dobrze przygotować. Powinniśmy założyć ochronne okulary i maskę przeciwpyłową, a jeśli pracujemy w zamkniętym pomieszczeniu, dodatkowo otworzyć okno, żeby zadbać o prawidłową wentylację. Ponieważ palety mają wiele trudno dostępnych zakamarków, szlifowanie ich wyłącznie przy użyciu papieru ściernego zajmuje dużo czasu. Warto więc sięgnąć po szlifierkę, a dopiero potem wykończyć deski ręcznie arkuszami o różnej gradacji. Kiedy palety staną się gładkie, należy wyczyścić je z pyłu. Do tego dobrze nadaje się odkurzacz ze ssawką z miękkim włosiem, możemy też sięgnąć po delikatnie wilgotną szmatkę.

 

Krok drugi – łączenie palet

Oszlifowane palety pozbawione drzazg i zanieczyszczeń możemy już ze sobą połączyć. Powinniśmy zacząć od tych tworzących dolną część mebla. Aby płaskowniki nie były widoczne, należy zamocować je od spodu, a potem dodatkowo zabezpieczyć filcem, żeby uniknąć zarysowania podłogi. Bardzo istotne jest to, jak duże ma być łóżko z palet: 140 x 200 cm, 160 x 200 cm czy nieco mniejsze, np. 120 x 200 cm. Od tego uzależniona jest ilość niezbędnych płaskowników, a także samych palet (i sposób ich ustawienia). Aby łączenie ze sobą poszczególnych elementów było mniej męczące, warto użyć wkrętarki.

Krok trzeci – malowanie łóżka

Niezależnie od tego, czy marzy nam się białe łóżko z palet, czy też w innym kolorze, pomalowanie mebla jest nieuniknione. Aby całkowicie pokryć deski, należy najpierw położyć warstwę gruntującą, a kiedy wyschnie, pierwszą warstwę farby akrylowej. Jeśli zależy nam na tym, aby zachować charakterystyczne dla palet elementy, takie jak napisy ‘EPAL’, powinniśmy pomalować łóżko bejcą do drewna, a później bezbarwnym lakierem. Może on mieć matowe, satynowe lub błyszczące wykończenie, w tej kwestii wszystko zależy od własnych preferencji. Możemy również zdecydować się na olejowanie palet, musimy w tym celu użyć preparatu przeznaczonego do drewna. Do pomalowania mebla potrzebny będzie zarówno pędzel, jak i wałek. Ten pierwszy sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach, a drugi pozwoli na szybkie pokrycie powierzchni desek.

 

Krok czwarty – ozdabianie łóżka

Jest wiele sposobów na to, aby ozdobić mebel z palet i sprawić, żeby efektownie się prezentował. Możemy np. rozmieścić w przerwach pomiędzy listwami taśmę LED lub sznur z żarówkami, aby uzyskać oryginalne łóżko z palet mające podświetlenie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na mebel z zagłówkiem (który tworzą palety zamontowane prostopadle do podstawy), możemy dodatkowo obić go miękką tkaniną albo zawiesić na nim ozdobny sznur cotton balls. Bardzo dobrym pomysłem jest też zamontowanie niewielkich kółek. Nie jest to element dekoracyjny, ale takie rozwiązanie pozwoli nam na łatwe przesuwanie łóżka z miejsca na miejsce.

 

Jak dobrać materac do łóżka z palet?

Każde łóżko wymaga doboru właściwego materaca. To od niego zależy, czy sen będzie komfortowy, dlatego nie można lekceważyć tej kwestii. Najważniejsze jest to, aby uwzględnić wymiary powierzchni spania, np. jeśli zbudowaliśmy łóżko z palet w rozmiarze 160 x 200 cm, właśnie tak dużego materaca będziemy potrzebować. Na rynku jest wiele różnych modeli, w tym bonelowe, lateksowe, kieszeniowe, piankowe, a także z pokrowcem lub bez niego. To, na który się zdecydujemy, zależy od kilku czynników, m.in. budżetu, jakim dysponujemy i własnych przyzwyczajeń.

Połączone ze sobą palety to rama, która będzie podtrzymywać materac. Jeśli źle go dobierzemy, trudno będzie nam się wyspać, dlatego staranne wykończenie mebla to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że to materac podpiera nasze ciało w czasie snu, a w szczególności kręgosłup. Co ważne, czasami gotową ramę łóżka trzeba uzupełnić o dodatkowe listewki, aby przerwy między paletami nie były za duże. Wszystko po to, aby zapobiec szybkiemu zniekształceniu materaca.

Sypialnia z palet – łóżko to nie wszystko

Z palet można zbudować nie tylko łóżko, ale i inne elementy wyposażenia sypialni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić z nich także stylowe stoliki nocne, komodę, a nawet półki. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Za pomocą palet można stworzyć bardzo oryginalne i jednocześnie estetycznie wyglądające meble, które odmienią wnętrze. Dodatkową zachętą jest to, że nie zajmuje to dużo czasu, nie trzeba też mieć bardzo rozwiniętych zdolności manualnych. Każdy z nas może majsterkować w ten sposób, to kreatywne i jednocześnie relaksujące zajęcie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ