
Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni. To, na jaki model się zdecydujemy, ma bardzo duży wpływ na komfort snu, dlatego wybór nie może być przypadkowy. Jednak często zdarza się, że wśród mebli dostępnych w sklepach trudno jest znaleźć taki w pełni dostosowany do indywidualnych preferencji. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie łóżka samodzielnie, nie powinno to być bardzo skomplikowane.
Łóżko własnej roboty – zalety
Samodzielna budowa mebli to ciekawy pomysł, który sprawdza się, kiedy chcemy urządzić pomieszczenie w ściśle określonym stylu, a w sklepach nie możemy znaleźć pasujących do niego elementów. Decydując się na łóżko DIY, możemy mieć pewność, że będzie ono dostosowane do indywidualnych potrzeb, gdyż sami zbudujemy je od podstaw. Daje to nam możliwość ustalenia odpowiednich wymiarów, materiału wykonania, a także sposobu wykończenia. Co prawda na pracę należy poświęcić minimum kilka godzin, ale z pewnością będzie to ciekawe i kreatywne wyzwanie. O pomoc możemy poprosić wszystkich domowników, będzie to dobra okazja, aby spędzić z bliskimi więcej czasu, robiąc coś nietypowego. Z czego może powstać łóżko? Z desek, palet, a nawet niepotrzebnych rur hydraulicznych czy pustaków i betonowych bloczków. W tej kwestii sporo zależy od ustalonego budżetu, naszej wyobraźni, a także stylu, w jakim ma być utrzymany mebel. Możliwości jest bardzo wiele. Dużą popularnością cieszy się np. łóżko z kantówek, czyli drewnianych elementów wykazujących odporność na pękanie, zmiany temperatury i działanie ognia. Drewno to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy tego typu mebli, gdyż jest ekologiczny, trwały, a w dodatku łatwo dostępny. Najważniejsze jest to, aby łóżko miało odpowiednie wymiary, było solidne oraz zapewniało komfortowy wypoczynek.
Jak zbudować łóżko – niezbędne sprzęty i narzędzia
Decydując się na łóżko ‘zrób to sam’, trzeba przede wszystkim przygotować potrzebne do pracy sprzęty i narzędzia. Te podstawowe to: Wiertarko-wkrętarka, gwoździe oraz wkręty do drewna. Jeśli postanowimy zbudować mebel z desek, przydatna może okazać się piła tarczowa do drewna, za pomocą której bez trudu przytniemy materiał. Zwykle trzeba też przygotować pędzel i farbę lub bejcę, aby pomalować łóżko na wybrany kolor.
Kiedy już przyniesiemy wszystko, co będzie nam potrzebne do budowy mebla, musimy określić jego wymiary. Najczęściej konstrukcja łóżka pod względem wielkości jest dostosowana do rozmiaru dostępnych na rynku materacy, aby przygotowanie miejsca do spania nie okazało się kłopotliwe. Z tego powodu samodzielnie zrobione łóżko z płyty meblowej, desek czy innego materiału przeważnie ma wymiary: 160 cm x 200 cm lub 180 cm x 200 cm w przypadku modelu dwuosobowego. Meble dla dzieci są nieco węższe, ich rozmiar to najczęściej 140 cm x 70 cm, 160 cm x 80 cm lub 190 cm x 80 cm (dużo zależy od wieku pociechy). Projekt łóżka drewnianego czy każdego innego powinien być dobrze przemyślany.
Jak łatwo zrobić łóżko do sypialni?
Jednym z najłatwiejszych sposobów na to, jak zrobić łóżko, jest wykorzystanie palet. Tego typu mebel bardzo dobrze pasuje w szczególności do sypialni urządzonej w stylu skandynawskim, jednak sprawdzi się też we wnętrzu loftowym, rustykalnym czy nawet boho. Zbudowanie łóżka z palet to przykład na to, jak żyć w stylu less waste, a nawet zero waste, gdyż wykorzystujemy stare przedmioty, które prawdopodobnie zostałyby po prostu zutylizowane. Najpierw należy starannie oczyścić palety z kurzu, starej farby i innych zanieczyszczeń, można zrobić to za pomocą szlifierki lub kilku arkuszy papieru ściernego o różnej gradacji. Następnie usuwamy nagromadzony pył i łączymy ze sobą poszczególne elementy. W tym celu można sięgnąć po długie wkręty, drewniane klocki lub płaskowniki, wybór zależy tak naprawdę od nas. Jeśli chcemy, do podstawy mebla możemy prostopadle przymocować dwie lub cztery dodatkowe palety, w ten sposób stworzymy zagłówek. Na koniec malujemy łóżko na wybrany kolor lub ozdabiamy je w inny sposób, kładziemy materac oraz pościel i miejsce do spania jest już gotowe.
Jak zrobić ramę łóżka z desek?
Jeśli konstrukcja łóżka drewnianego ma powstać z desek, musimy znaleźć takie mające odpowiednie wymiary. Ich szerokość powinna wynosić ok. 20 cm, a grubość 2 cm, długość dobieramy indywidualnie (zależy to od rozmiaru mebla). Najpierw zbijamy cztery główne deski tworzące zarys ramy, a później na środku montujemy poprzecznie dodatkową, w ten sposób usztywnimy całość. Kolejnym krokiem jest przygotowanie stelażu. W tym celu także można wykorzystać deski, układając je prostopadle do kierunku, w którym będziemy leżeć podczas snu, jednak dobrze sprawdzi się też gruba płyta OSB. Następnie do ramy przybijamy nogi, wykonane np. z desek połączonych w taki sposób, aby swoim kształtem przypominały literę ‘L’. Później montujemy zagłówek. Należy pamiętać o tym, aby solidnie przytwierdzić go zarówno do ramy, jak i tylnych nóżek mebla.
Jak zrobić łóżko z szufladami? Nie jest to bardzo trudne. Po zamontowaniu nóżek i zagłówka wykonujemy podpórkę pod deski, na której będzie leżał materac (przycinamy jedną deskę na długość boku i mocujemy od wewnętrznej strony), a następnie przechodzimy do budowy dna. Funkcję szuflad mogą pełnić pudła z meblowymi kółkami i uchwytami w przedniej części. Bardzo istotne jest, aby ich szerokość i wysokość dopasować do wymiarów łóżka, to pozwoli na swobodne wysuwanie każdego z nich.
Do budowy mebla do spania nie musimy wykorzystywać desek. Równie dobrze będzie prezentować się łóżko z grubych belek. Co prawda rama będzie wówczas bardziej masywna, ale tego typu mebel pasuje do sypialni rustykalnej czy industrialnej. Jeżeli uznamy, że mimo wszystko lepszym wyborem będzie deska do łóżka, musimy w odpowiedni sposób ją przygotować, a więc przyciąć na właściwą długość i oszlifować, aby pozbyć się wystających drzazg.
Jak zrobić betonowy podest pod łóżko?
Łóżko z betonowym podestem to rozwiązanie dla osób lubiących oryginalnie prezentujące się meble. Jego wykonanie nie jest skomplikowane, a najbardziej istotne jest to, żeby zaplanować i rozrysować rozmieszczenie bloczków z betonu. Następnie układamy je według planu i łączymy ze sobą przy użyciu zaprawy. Przyda się przy tym poziomica, za pomocą której będziemy mogli w razie potrzeby skorygować ustawienie bloczków. Kolejna czynność to połączenie betonu z kantówkami, ale możemy wykonać ją dopiero następnego dnia, kiedy zaprawa stwardnieje. Do przymocowania kantówek należy wykorzystać kątowniki, układamy je prostopadle. Na koniec łączymy je z płytą MDF i na wierzchu umieszczamy materac.
Budowa łóżka ze starych szafek
Jeżeli staramy się żyć w stylu less waste, łóżko możemy zbudować zarówno ze starych palet, jak i niepotrzebnych już szafek. Taki pomysł możemy z powodzeniem zrealizować, jeśli wszystkie elementy mają tę samą wysokość i są w stosunkowo dobrym stanie. Trzeba też pamiętać, że im więcej szafek wykorzystamy, tym lepiej, gdyż wtedy ciężar będzie równomiernie rozkładał się na całej powierzchni podłoża. Jak zbudować tego typu mebel? Układamy wszystkie elementy obok siebie, a następnie łączymy przy użyciu taśm zaciskowych lub gwoździ. W ten sposób powstanie rama, na której położymy materac. Możemy dodatkowo przymocować jego rogi do narożników szafek, aby nie przesuwał się podczas snu. Co ważne, łóżko z szafek należy zbudować w miejscu docelowym, ponieważ jego późniejsze przeniesienie może być niemożliwe ze względu na ciężar. Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że mebel nie będzie miał schowków na pościel.
Jak zrobić łóżko dla dziecka?
Dzieci bardzo często marzą o oryginalnie wyglądającym miejscu do spania, takim jak np. łóżko domek. Jak zrobić tego typu mebel? Najpierw starannie oczyszczamy drewniane belki, a następnie cztery z nich łączymy ze sobą, aby uzyskać prostokąt, będzie to boczna ścianka. Później mocujemy do nich dwie dodatkowe w taki sposób, aby utworzyły trójkąt (będzie to część dachu). Powtarzamy te czynności, górna konstrukcja łóżka jest już gotowa, więc możemy połączyć ze sobą wszystkie elementy. Nie jest to trudne, ale należy zachować precyzję, żeby mebel był solidny oraz stabilny. Ścianki musimy połączyć na linii długości materaca. Mocujemy dwie belki do ścianek, w ten sposób stworzymy ramę pod materac. Jeżeli nie chcemy, aby leżał on bezpośrednio na ziemi, powinniśmy przytwierdzić do ramy dodatkowe belki (na środku). Teraz możemy przejść do łączenia części dachu. W tym celu musimy zamocować trzy belki: Jedną na samym szczycie konstrukcji i dwie przy ściankach. To odpowiedni moment, aby upewnić się, że łóżko stoi stabilnie na podłodze. Jeśli delikatnie się kołysze, należy wzmocnić łączenia poszczególnych elementów za pomocą dodatkowych złączy kątowych lub wkrętów. Ostatni etap to wykończenie mebla. Możemy pomalować je farbą lub po prostu pokryć bezbarwnym lakierem, aby podkreślić naturalny odcień drewna.
Jak obić łóżko materiałem i inne przydatne wskazówki
Samodzielnie możemy zbudować tak naprawdę dowolne łóżko, nawet tapicerowane. W jaki sposób można obić je materiałem? Naciągamy tkaninę na poszczególne elementy mebla, a następnie mocujemy ją za pomocą pistoletu do wszywek. Wymaga to zachowania precyzji i cierpliwości, warto też poprosić o pomoc jednego z domowników, aby mieć pewność, że materiał został dobrze naciągnięty.
Jak zrobić łóżko z pojemnikiem na pościel? Najłatwiejszym sposobem jest umieszczenie w ramie kilku szuflad lub jednego, bardzo dużego pudła, które będzie się wysuwać. Majsterkowicze z większym doświadczeniem mogą przygotować podnoszony stelaż, ale wymaga to znacznie więcej pracy i czasu.
Jeżeli chcemy zrobić łóżko z materiałów z odzysku, a nie mamy starych mebli czy niepotrzebnych palet, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie skrzynek po owocach lub butelkach po wodzie. Jednak pomysł ten sprawdzi się głównie w przypadku miejsca do spania dla dzieci. Wynika to z tego, że skrzynki mogą szybko popękać w wyniku dużego obciążenia.
Dla wielu osób jednym z najważniejszych elementów konstrukcji łóżka jest zagłówek. Można się o niego wygodnie oprzeć, a poza tym zapobiega on zabrudzeniu ściany. Istotne jest, że nie musimy przytwierdzać go do ramy łóżka. Jest też inny sposób na jego wykonanie, do czego potrzebujemy kilku elementów: Płyty wiórowej, gąbki i tkaniny do tapicerowania. Najpierw łączymy płytę i gąbkę, a następnie naciągamy materiał i mocujemy go za pomocą takera, czyli tapicerskiego zszywacza. Możemy wykorzystać go także do zrobienia efektownego pikowania, za sprawą którego zagłówek będzie lepiej się prezentować. Wbijamy w tkaninę zszywki, tworząc krzyżyki, a następnie w te miejsca przyszywamy ozdobne guziki. Na koniec przyklejamy ozdobioną płytę do ściany i przysuwamy łóżko.
W przypadku budowy mebla z palet problemem może być określenie, ile sztuk nam się przyda. Jeśli są to standardowe europalety o wymiarach: 120 cm x 80 cm, do przygotowania pojedynczej warstwy stelaża dla łóżka o szerokości 140 cm wystarczą cztery sztuki, a o szerokości 160 cm sześć sztuk. Jeśli zależy nam na wyższej podstawie, musimy przygotować dwa razy więcej palet. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że stelaż łóżka powinien być nieco szerszy niż materac, dlatego trzeba dobrze przemyśleć całkowity rozmiar mebla.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ