Ranking 5 najlepszych pił łańcuchowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

Piła łańcuchowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dla wszystkich zajętych majsterkowiczów przygotowaliśmy opisy najlepszych modeli pił łańcuchowych obecnie dostępnych na rynku. Pierwszą z propozycji, uznaną przez konsumentów za bardzo dobry model o świetnym stosunku ceny do jakości, jest Makita UC3541A. To sprzęt elektryczny o mocy znamionowej 1800 W. Ma on specjalny system beznarzędziowej obsługi zespołu tnącego, co ułatwia jego użytkowanie. Długość prowadnicy wynosi 35 cm, a prędkość pracy łańcucha to 14,5 m/s. Model ten nadaje się do prac przydomowych, do porządków w ogrodzie czy przygotowywania opału na zimę. Został on wyposażony w pompkę olejową, w której użytkownik może samodzielnie ustawić wydajność smarowania. Mamy tu również metalową ostrogę zębatą z uruchamianym hamulcem łańcucha w czasie 0,1 sekundy. Piła łańcuchowa Hecht 2250 zdobyła drugie miejsce w zestawieniu. Ma ona system Soft Start, który gwarantuje łagodny rozruch i ma funkcję automatycznego smarowania łańcucha. Bezpieczeństwo pracy zapewnia m.in. hamulec pozwalający na szybkie zatrzymanie maszyny.

Przewodnik zakupowy – Jaką piłę łańcuchową kupić?

 

Gdy ktoś przygotowuje drewno na opał, albo pracuje w lesie, niezbędna jest mu piła łańcuchowa. Ale urządzenie takie przydaje się też w sadzie, albo w gospodarstwie domowym z dużym ogrodem. Dla wszystkich tych, którzy się właśnie zastanawiają nad tym, jaka jest najlepsza piła łańcuchowa, przygotowaliśmy przewodnik na ten temat. Opiszemy w nim rodzaje pił łańcuchowych, a także cechy, na jakie trzeba zwracać uwagę przy zakupie.

 

 

Jaką piłę łańcuchową wybrać – spalinową, czy elektryczną?

Podstawowy podział pił jest według sposobu ich napędu. Mamy do wyboru urządzenia elektryczne i napędzane silnikiem spalinowym. Każde z nich ma zalety i wady.

Piła elektryczna jest delikatniejszym urządzeniem od spalinowego. Nie mamy też kłopotów z zanieczyszczaniem środowiska, a także urządzenie takie jest cichsze od spalinowego. Można je też wykorzystywać w pomieszczeniach zamkniętych. Modele elektryczne też są z zasady mniejsze i lżejsze, więc manipulacja takim urządzeniem jest łatwiejsza dla operatora. Dzięki ograniczonej wadze, są to też urządzenia bardziej precyzyjne. Jednak podstawowym ograniczeniem piły łańcuchowej elektrycznej jest jej kabel. To sprawia, że sprzęt taki jest wykorzystywany głównie w pracach koło domu. Ponadto silnik piły elektrycznej jest znacznie słabszy od jego odpowiednika w wersji spalinowej, to też definiuje przeznaczenie pilarek elektrycznych do prac mniej intensywnych.

Wśród pilarek elektrycznych są jeszcze wersje akumulatorowe, jednak długo ładująca się bateria, a także fakt, że nadal są to urządzenia do lżejszych prac, oraz to, że akumulator powiększa wagę urządzenia sprawia, że nie cieszą się one bardzo dużym powodzeniem wśród klientów.

Pilarki spalinowe przeważnie są wyposażone w silnik dwusuwowy zasilany mieszanką benzyny i oleju. Taka maszyna jest przeznaczona do ciężkich prac jak ścinanie grubych drzew w lesie. Budowa tego urządzenia jest znacznie masywniejsza od elektrycznego, co sprawia, że jest ono solidne i wytrzymałe i nie jest wrażliwe na przeciążenia, czy uszkodzenia mechaniczne. Pilarkę taką możemy używać wszędzie tam, gdzie zajdzie taka potrzeba, jest mobilna i nie ogranicza ją kabel. Jednak model ten emituje szkodliwe spaliny do atmosfery, co szkodzi środowisku, a więc i ludziom, i pod żadnym pozorem nie wolno jego używać w pomieszczeniu zamkniętym. Piły spalinowe emitują też duży hałas i zalecane jest ich używanie wraz z ochronnymi słuchawkami na uszy. Są one też nieporównywalnie cięższe od elektrycznych, ich ciężar oscyluje w okolicach 5 kilogramów. Taka pilarka jest też droższa w eksploatacji od elektrycznej, nie tylko ze względu na rodzaj napędu, ale również z tego powodu, że pilarka spalinowa wymaga częstego serwisowania.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie najlepiej sprawdzi się podczas cięcia drewna kominkowego. Konstrukcja piły jest prosta, jednak wytrzymała. Rękojeść wyprofilowano i pokryto materiałem antypoślizgowym, co z zapewnia pewny chwyt. Obsługa sprzętu jest intuicyjna. Waga produktu jest niewielka, przez co dłonie i ramiona nie męczą się w czasie pracy.

Wady

Producent podkreśla, że najefektywniejsza praca jest wtedy, gdy konsument używa oleju do smarowania. Zapewnia on lepszy ślizg. Niestety pojemniczek na olej jest mały, a sama czynność olejowania zajmuje trochę czasu.

Podsumowanie

Stosunek ceny do jakości wykonania jest bardzo atrakcyjny. Urządzenie wykonano z wytrzymałych materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Duża moc gwarantuje wydajną pracę. Poza tym cięcie jest precyzyjne i szybkie. Piła poradzi sobie nawet z najtwardszym drewnem.

Drugi wybór

Zalety

Piła łańcuchowa ma efektywnie działający silnik, który nie nagrzewa się nadmiernie w trakcie pracy. Nie wymaga on też skomplikowanej konserwacji. Sprzęt jest zrobiony z wytrzymałego tworzywa i metalu. System Smart Soft zapewnia łagodny rozruch.

Wady

Urządzenie generuje stosunkowo duży hałas w trakcie pracy, a także wyczuwalne dla dłoni wibracje. W związku z tym dłuższa praca z pilarką może okazać się mało wygodna.

Podsumowanie

Pilarka ma funkcję automatycznego smarowania i przezroczysty zbiornik na olej, który łatwo się uzupełnia. Długość prowadnicy wynosi 40 cm. Sprzęt ma zwartą, podłużną konstrukcję i waży 5,6 kg. Piłę można wykorzystać, m.in. przygotowując drewno na opał.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt posiada wkładki, których celem jest pochłanianie wibracji. Zwiększa to komfort użytkowania. Model może być używany zarówno podczas porządków w ogrodzie, jak również przy cięciu drewna na opał. W urządzeniu zastosowano technologię samodzielnego smarowania łańcucha, co zapobiega zatarciom.

Wady

Jest to jeden z najcięższych produktów na rynku. Utrzymanie sprzętu w jednej pozycji może być dużą trudnością. Do tego dźwignia ssania jest luźna.

Podsumowanie

Piłę wykonano z wytrzymałych materiałów, które są w stanie wytrzymać pracę w trudnych warunkach. Silnik ma moc aż 3KM, dlatego masz zagwarantowaną wydajną pracę. Rękojeść zaprojektowano tak, by dłoń wygodnie na niej leżała. Daje to właścicielowi pełną kontrolę nad maszyną.

 

Najlepsza piła łańcuchowa – moc

Jeśli chodzi o pilarki elektryczne to ich moc podawana jest w kilowatach lub watach. Najmniejsze i najdelikatniejsze modele do prostych prac wykorzystują moc 1200 W. Gdy masz dużo drzew w ogrodzie, albo jesteś posiadaczem niewielkiego sadu warto zastanowić się nad pilarką o mocy od 1,5 kW do 2,4 kW, aby sprostała ona wszystkim zadaniom. Pilarki elektryczne są przystosowane do napięcia 230-240 V.

Pilarki spalinowe zaś moc mają podawaną w koniach mechanicznych. Gdy potrzebujesz niewielkiego urządzenia głownie do przycinania gałęzi powinien Ci wystarczyć model o mocy do 2,5 KM. Lecz jeśli pilarka ma służyć do przygotowania opału lub prac o podobnej intensywności, należy rozważyć zakup modelu mocniejszego, na przykład takiego z mocą od 2,5 do 5 KM. W przypadku wykorzystywania pilarki do wycinki drzew w lesie, stanowczo musi to być model przekraczający moc 5 KM. W takim rodzaju pilarki ważna jest również pojemność silnika. Oczywiście im pojemność większa, tym większe również zużycie paliwa. Pojemność jest podawana w cm3 i im jest ona większa, tym większą można zastosować prowadnicę. Najmniejsze piły mają pojemność cylindra 25 – 30 cm3. Większe, bardziej uniwersalne – do prac w lesie i wokół domu – ok. 50 cm3. Najmocniejsze, do cięcia drzew o dużej średnicy pnia mają pojemność podobną do niewielkich motocykli: 100–125 cm3.

 

Długość prowadnicy

Prowadnica to część piły, na której obraca się łańcuch. Większa długość prowadnicy zwiększa możliwości piły. Najkrótsze prowadnice w urządzeniach elektrycznych są o długości 15-20 cm. Do prostych prac jest to długość wystarczająca. Przy nieco mocniejszych, elektrycznych pilarkach mamy prowadnice o długości 30 – 40 cm. Natomiast urządzenia spalinowe mają najkrótsze prowadnice o długości 30 – 35 cm, średnie modele są zaopatrzone w prowadnice 40- 45 cm i taka prowadnica ma już możliwość ścięcia niezbyt wielkiego drzewa, a także sprawdzi się przy przygotowaniu opału.

Natomiast do prac naprawdę ciężkich pilarki powinny być wyposażone w prowadnice od 50 do 100 cm długości. Specjalnie dla sadowników i leśników producenci pilarek stworzyli urządzenia z prowadnicami łańcucha na wysięgniku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwe jest przycinanie drzew bez wspinania się na gałęzie oraz bez użycia drabiny.

 

Waga urządzenia i hałas

Waga urządzenia jest o tyle istotna, że pilarkę operator cały czas trzyma w rękach i im jest ona cięższa tym mniej precyzyjne ruchy można wykonywać i tym szybciej pilarz będzie zmęczony. Najlżejsze są modele elektryczne (nie akumulatorowe). Zwykle waga takich urządzeń to 3 do 5 kg. Najlżejsze modele 3 kilogramowe radzą sobie z przycinaniem gałęzi drzew. Waga pilarek spalinowych zaczyna się od 4,5 kg. Natomiast te najmocniejsze do wielogodzinnej pracy w lesie potrafią ważyć nawet powyżej 10 kg bez liczenia wagi prowadnicy.

Z kolei generowany hałas pilarek elektrycznych to poziom około 90 – 100 db. Natomiast spalinowe modele generują hałas zaczynający się od 110 db i dlatego zalecane jest przy nich używanie słuchawek chroniących słuch.

 

 

Dodatkowe funkcje

Jak każde urządzenie mechaniczne, również i pilarki mają rozmaite udogodnienia w pracy. W zależności od modelu możemy się spodziewać funkcji ułatwiającej rozruch. Piła spalinowa wymaga siły od operatora, aby ją uruchomić. Producenci, więc zastosowali technologię ułatwienia rozruchu, gdzie proces ten jest znacznie ułatwiony i ogranicza się do szarpnięcia linki.

Funkcja napinania łańcucha pilnuje, aby łańcuch był zawsze odpowiednio napięty i dzięki temu nie miał tendencji do spadania albo tępienia się. Dodatkowo producenci chętnie stosują w swoich urządzeniach specjalne sprężyny, które zmniejszają drgania urządzenia odczuwalne dla operatora.

Także kluczowe są sprawy bezpieczeństwa. Zastosowane funkcje to hamulec, który unieruchamia prowadnicę lub blokada gazu, by nie rozpędzić pilarki przypadkowo. Dbając zaś o wygodę użytkowania producenci montują w swoich urządzeniach ergonomiczne, wygodne, antypoślizgowe uchwyty. Niektóre z urządzeń mają również specjalne osłony dla rąk.

 

Piła łańcuchowa w dobrych cenach

Gdy rozpatrujemy ceny pilarek, to można zauważyć, że najtańsze elektryczne pilarki można kupić już za około 200 zł. Aby zaopatrzyć się w małe urządzenie znanej marki, to koszt zakupu wzrasta do ok. 300 złotych. Piły łańcuchowe spalinowe zaczynają się od 400 złotych, te o bardziej uniwersalnym charakterze i wyższej klasie to koszt 800 – 2000 złotych. Natomiast sprzęt profesjonalny zaczyna się od kwoty 1200 złotych, a na najdroższe modele trzeba wydać nawet i 6 tysięcy złotych.

 

 

5 najlepszych pił łańcuchowych. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej przedstawiamy kilka czołowych pił łańcuchowych przedstawiając ich funkcje i opinie aktualnych użytkowników. Wśród wybranych modeli znajdują się zarówno modele elektryczne, jak i spalinowe.

 

1. Makita elektryczna pilarka łańcuchowa 1800W UC3541A

 

Makita UC3541A to pilarka łańcuchowa elektryczna. Jej moc wynosi 1800 W. Wymiary tego modelu to: długość 445 mm, szerokość 245 mm i wysokość 200 mm, a waga Makity UC3541A wynosi 4,7 kg. Jest to model, który sprawdzi się przy przycinaniu drzew w ogrodzie bądź przy przygotowaniu opału na zimę dla własnego gospodarstwa domowego.

Urządzenie ma prowadnicę o długości 35 cm, łańcuch tnący przesuwa się z prędkością 14,5 m/s, natomiast rowek prowadnicy wynosi 1,1 mm. Podziałka oczek łańcucha wynosi 3/8 cala. Dzięki wyposażeniu urządzenia w system beznarzędziowej obsługi zespołu tnącego, wszystkie elementy poskładamy łatwo i szybko.  

A to, że pilarka posiada pompkę olejową, z pojemnikiem o pojemności 0,2 litra, oraz z możliwością ustawienia jej intensywności smarowania przez użytkownika, powoduje, że masz wpływ na konserwację urządzenia.

Dla bezpieczeństwa użytkownika w modelu tym producent zastosował metalową ostrogę zębatą, z uruchamianym bezwładnościowo hamulcem łańcucha tnącego w czasie 0,1 sek. Według osób, które używają tego modelu jest to dobry model za rozsądne pieniądze.

Piła łańcuchowa Makita UC3541A ma moc 1800 W. Wymiary sprzętu to: 45,5 cm x 24,5 cm x 20 cm. Prezentowany model waży ok. 4,7 kg.

 

Zalety

Funkcjonalna pompa olejowa: Pompa olejowa, w którą wyposażono produkt pozwala na samodzielne ustawienie wydajności smarowania. W ten sposób mamy możliwość dostosowania efektywności pracy piły do swoich preferencji.

Kompaktowe wymiary: Ponieważ sprzęt ma niewielkie wymiary i jest lekki nikt nie powinien mieć problemu z utrzymaniem go w dłoniach. Nie musimy więc robić przerw na odpoczynek, co wpłynęłoby na wydłużenie czasu pracy.

Uniwersalność: Piła z pewnością przyda nam się podczas porządkowania działki czy posesji na wiosnę. Z jej pomocą z łatwością przytniemy wszystkie krzewy i gałęzie drzew. Produkt jest odpowiedni również dla osób chcących przygotować drewno na opał.

Trwałość: Urządzenie wykonano z solidnych i wytrzymałych materiałów, dlatego nie należy się obawiać, że ulegnie zbyt szybko uszkodzeniu.

Łatwa regulacja naciągu łańcucha: Do wyregulowania naciągu łańcucha nie potrzeba żadnych narzędzi, dlatego ta czynność nie jest kłopotliwa.

 

Wady

Zbyt mały zbiornik na olej: Zbiornik na olej nie jest zbyt pojemny, więc trzeba go często uzupełniać podczas pracy.

 

 

 

 

2. Elektryczna Piła Łańcuchowa Pilarka Hecht 2250

 

Elektryczna piła łańcuchowa Hecht 2250 jest uznawana za wydajną, bo ma mocny, 2400 W silnik. Jak zapewnia producent, w porównaniu z silnikiem spalinowym wymaga on minimalnej konserwacji, więc nie trzeba tracić dużo czasu, aby utrzymać go w dobrym stanie. Pilarka ma praktyczną pompkę do smarowania łańcucha. Poziom oleju można łatwo kontrolować, bo zbiornik jest przezroczysty.

Prowadnica ma długość równą 40 cm, a łańcuch ma mocne zęby oporowe. Do wykonania tego sprzętu wykorzystano solidne tworzywo i metal. Cała konstrukcja jest podłużna, waży 5,6 kg i ma dobrze wyprofilowany uchwyt. System Soft Start umożliwia płynny rozruch piły elektrycznej.

Ten sprzęt zyskuje dobre oceny użytkowników z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że maszynę łatwo się obsługuje, a dbanie o jej dobry stan nie jest wymagające. Atutem są dobrze przemyślane zabezpieczenia: Hamulec łańcucha i przycisk chroniący przed przypadkowym włączeniem.

Piła elektryczna Hecht 2250 ma silnik o mocy równej 2400 W. Długość prowadnicy wynosi 40 cm.

 

Zalety

Płynny rozruch: Maszyna ma system Soft Start, który umożliwia płynny rozruch silnika bez obaw o bezpieczniki. 

Łatwa konserwacja łańcucha: Piła elektryczna ma płynnie działającą pompkę do smarowania łańcucha. Nie trzeba robić tego samemu, więc oszczędza się czas. Zbiornik na olej jest przezroczysty i dzięki temu wiadomo, kiedy trzeba go uzupełnić.

Zabezpieczenia: Maszyna jest bezpieczna w użytkowaniu. Jest ona tak skonstruowana, że niemożliwe jest przypadkowe włączenie. Przydatny okazuje się też hamulec łańcucha i haczyk do zbierania przewodu zasilającego.

Podłużna konstrukcja: Pilarka ma podłużną konstrukcję, więc łatwo się z niej korzysta, nawet jeśli jest wąsko.

 

Wady

Hałas: Urządzenie generuje duży hałas w trakcie pracy i dłuższe korzystanie z niego może być mało komfortowe.

 

 

 

 

3. NAC CST52-45-01AC Piła łańcuchowa

 

Spalinowa pilarka NAC CST52-45-01AC to nowoczesne urządzenie wyposażone w dwusuwowy silnik o mocy 3 KM i pojemności 51 cm3. Model ten jest napędzany mieszanką benzyny bezołowiowej z olejem, a pojemność zbiornika na paliwo wynosi 550 ml. Jest to urządzenie, którym bez trudu zrobisz porządki w ogrodzie, przygotujesz opał na zimę, czy uporządkujesz kawałek lasu.

Posiada ono wysoki moment obrotowy, który wpływa na płynną pracę, nawet przy cięciu grubych gałęzi. Zastosowane natomiast automatyczne smarowania zapobiega zatarciu maszyny. Komfort użytkowania tej pilarki podnosi system antywibracyjny, który czyni pracę przyjemniejszą. Dodatkowo mała waga urządzenia 6,2 kg i ergonomiczny uchwyt z manetka gazu, pozwala na łatwą obsługę maszyny przez operatora.

W zestawie klient otrzymuje przeźroczysty pojemnik z podziałką, ułatwia przygotowanie mieszanki paliwowej, oraz szereg akcesoriów, takich jak klucz do świec, śrubokręt, pilnik, 2 x imbus. Według użytkowników jest to dobra i tania piła łańcuchowa o wysokiej funkcjonalności i trwałości, a także o dobrej jakości.

NAC CST52-45- 01AC to dobra piła łańcuchowa do 450 zł, która ma silnik o mocy 3 KM. Produkt waży 6,2 kg. Wyposażono go w prowadnicę o długości 45 cm.

 

Zalety

Automatyczny system smarowania łańcucha: Ze względu na to, że łańcuch jest automatycznie smarowany przez specjalny system nie musimy robić tego ręcznie (co jest uciążliwe). Takie rozwiązanie pozwala nam zaoszczędzić dużo czasu, gdyż piła nie wymaga specjalistycznej konserwacji.

Wbudowane amortyzatory: Cechą wyróżniającą opisywany model są amortyzatory. Ich obecność powoduje, że podczas pracy nie odczuwamy drgań i wibracji, które przyczyniają się do szybszego zmęczenia dłoni. Praca z narzędziem jest więc wyjątkowo komfortowa.

Dobrze wyprofilowana rączka: Rączka została wyprofilowana tak, aby możliwe było pewne chwycenie sprzętu. Przez to, że urządzenie nie wyślizguje się z dłoni zwiększa się nasze bezpieczeństwo podczas cięcia drewna.

 

Wady

Konieczność regularnego naciągania łańcucha: Choć nie musimy pamiętać o smarowaniu łańcucha to ten element trzeba co pewien czas naciągać. Dla niektórych konsumentów jest to duża niedogodność.

 

 

 

 

4. Piła łańcuchowa Black-Decker GKC1820L20

 

Black&Decker GKC1820L20 to maszyna jakiej nie mogło zabraknąć w naszym rankingu pił łańcuchowych. Jest to kompaktowa, akumulatorowa pilarka łańcuchowa 18V. Jest ona przeznaczona do lekkich prac z przycinaniem gałęzi. Została ona wyposażona w akumulator Li-lon o pojemności 2.0 Ah, który pozwala na 200 cięć o średnicy 3,5 cm podczas jednego naładowania akumulatora.

Producent podaje, że model ten radzi sobie z pniami o średnicy 16 cm. Dzięki temu, że maszyna ta jest bezprzewodowa nie jesteś uzależniony od gniazdka elektrycznego i zasięgu przewodu. A jej niska waga 2,3 kg pozwala na łatwą manipulację urządzeniem. Prowadnica, w jaką została pilarka wyposażona ma długość 20 cm.

Prędkość pracy łańcucha wynosi 3.1 m/s. Dodatkowo mamy tu jeszcze ochronę prowadnicy, uzębiony grzebień oporowy i wyłącznik bezpieczeństwa. Rękojeść, na której średni poziom wibracji wynosi 0,62 m/s2 została wyposażona w antypoślizgowy uchwyt, dzięki któremu narzędzie lepiej leży w dłoni.

Osoby, które używają ten model są zadowolone z szybkiego ładowania baterii, bo do pełnego naładowania wystarcza 5 godzin. Podoba im się również mobilność i niewielka waga urządzenia.

Sprzęt Black&Decker GKC1820L20 jest wyposażony w prowadnicę o długości 20 cm. Produkt waży 3,4 kg i zasila go akumulator litowo-jonowy.

 

Zalety

Nie wymaga podłączenia do prądu: Z uwagi na to, że piła nie wymaga podłączenia do gniazdka możemy ją użytkować w dowolnym miejscu.

Silnik elektryczny: Zastosowanie elektrycznego silnika powoduje, że sprzęt pracuje cicho w porównaniu do modelu spalinowego, w efekcie czego nie przeszkadzamy pozostałym domownikom, ani sąsiadom. Co więcej, urządzenie nie emituje spalin, dlatego jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Hamulec bezwładnościowy: Piła jest wyposażona w hamulec bezwładnościowy. Pozwala on szybko wyłączyć napęd. Zwiększa to nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza gdy prowadnica niespodziewanie odskoczy od ciętego materiału.

 

Wady

Konieczność ładowania akumulatora: Po skończonej pracy należy naładować akumulator. Jak uważają niektórzy użytkownicy, po pewnym czasie staje się to irytujące.

Mało praktyczne narzędzie: Sprzęt przecina drewno o szerokości do 16 cm, więc z jego pomocą nie posprzątamy z posesji bardzo grubych konarów.

 

 

 

 

5. Akumulatorowa Pilarka łańcuchowa Einhell GE-LC 18 Li Solo 4501761

 

Piła łańcuchowa Einhell GE-LC 18 Li Solo 4501761 jest wyposażona w akumulator, więc wygodnie się z niej korzysta. Długość cięcia wynosi maksymalnie 230 mm, a prędkość 4,3 m/s. Pojemność zbiornika na olej jest równa 200 ml. Urządzenie waży 2,9 kg, dlatego utrzymanie go w dłoni nie jest zbyt męczące. 

Prezentowana piła łańcuchowa jest polecana do przycinania małych i średnich drzew, przydaje się także do cięcia drewna na opał. Korzystanie z niej jest bezpieczne, dzięki kilku zastosowanym rozwiązaniom. Mowa tutaj o funkcji automatycznego zatrzymania się po wystąpieniu odrzutu, a także sworzniu zaczepowym, który przytrzymuje łańcuch, gdy wyskoczy on z szyny.

Dlaczego model Einhell GE-LC 18 Li Solo 4501761 jest chętnie kupowany przez konsumentów? Z pewnością jednym z powodów jest efektywna praca. Nie bez znaczenia okazuje się także to, że do napinania i wymiany łańcucha nie potrzeba żadnych narzędzi, a jego smarowanie następuje automatycznie.

Einhell GE-LC 18 Li Solo 4501761 to piła łańcuchowa z akumulatorem. Prędkość jej pracy wynosi 4,3 m/s. Sprzęt waży niecałe 3 kg. 

 

Zalety

Wygodny uchwyt: Piła łańcuchowa ma wygodny uchwyt, więc można pewnie utrzymać ją w dłoniach i nie martwić się o to, że będzie trzeba co chwilę poprawiać urządzenie. 

Bezpieczeństwo użytkowania: Dla większości użytkowników jedną z najważniejszych zalet jest bezpieczeństwo korzystania z narzędzia. Model w momencie wystąpienia odrzutu automatycznie się zatrzymuje. Ponadto sworzeń zaczepowy skutecznie przytrzymuje łańcuch, kiedy ten wyskoczy z szyny.

 

Wady

Brak potrzebnych elementów w zestawie: W skład zestawu nie wchodzi bateria i ładowarka, więc te akcesoria trzeba dokupić samodzielnie.

Podatna na zarysowania obudowa: W niektórych opiniach można przeczytać, że po pewnym czasie użytkowania na powierzchni obudowy pojawiają się zarysowania. Świadczy to o nie najlepszym wykonaniu tego elementu.

 

 

 

 

Jak naostrzyć piłę łańcuchową?

 

Wiesz już, jaka piła łańcuchowa jest polecana do profesjonalnego i domowego użytku. Czy potrafisz jednak w odpowiedni sposób naostrzyć swój sprzęt, aby go przez przypadek nie zniszczyć? Jeżeli potrzebujesz informacji na ten temat, sprawdź zebrane przez nas wskazówki i porady.

 

 

Co jest potrzebne do naostrzenia piły?

Zanim przystąpimy do ostrzenia piły łańcuchowej należy się upewnić, że mamy wszystkie potrzebne przedmioty i akcesoria. Mowa tu o: pilniku płaskim, pilniku okrągłym (o odpowiedniej średnicy, z prowadnikiem), uchwycie do stabilizacji piły w czasie ostrzenia oraz przymiarze służącym do szlifowania ograniczników.

Nie zapomnijmy też o sprawdzeniu parametrów ostrzenia (znajdziemy je w instrukcji dołączonej do urządzenia lub na opakowaniu), czyli kątów ostrzenia i zalecanej średnicy pilnika.

 

Jak właściwie przygotować sprzęt do naostrzenia?

Piłę przed naostrzeniem trzeba przygotować. Pierwszy krok to dokładne oczyszczenie urządzenia odpowiednim preparatem, może to być specjalny rozpuszczalnik do żywic. Powinniśmy przy tym bardzo dokładnie obejrzeć piłę, aby mieć pewność, że żaden z elementów jej budowy nie jest uszkodzony (w takiej sytuacji konieczna byłaby wymiana części).

Podczas ostrzenia sprzęt powinien być napięty mocniej niż w trakcie cięcia drewna. Dzięki temu można skutecznie zapobiec przechylaniu się zębów tnących, łatwiejsze staje się też utrzymanie prawidłowego kąta ostrzenia. Po skończonej pracy nie zapomnijmy o zmniejszeniu napięcia łańcucha.

Pomocne będzie też zaznaczenie zębu odniesienia, którym jest najkrótszy ząb tnący sprzętu – od niego zaczniemy piłowanie pilnikiem. Ostatni etap przygotowania do ostrzenia to zamocowanie prowadnicy – końcem zwróconym w lewą stronę (gdy ząb odniesienia jest w prawym rzędzie) lub w prawą stronę (gdy ząb odniesienia jest w lewym rzędzie).

 

 

Ostrzenie piły łańcuchowej

Po przygotowaniu piły możemy zacząć jej ostrzeżenie. Po dwóch, maksymalnie trzech pociągnięciach pilnika trzeba koniecznie sprawdzić tzw. stopień zbierania, aby upewnić się, że prawidłowo posługujemy się tym narzędziem. Jeśli zbieranie materiału zębów nie jest równomierne, musimy sprawdzić, czy dobraliśmy dobry pilnik. Nierównomierność może też wynikać ze zbyt wysokiego lub za głębokiego prowadzenia narzędzia.

Na każdym zębie tnącym trzeba wykonywać tę samą liczbę ruchów pilnikiem, inaczej nie uda nam się równo naostrzyć piły. Co zrobić w sytuacji, kiedy jeden rząd zębów jest krótszy od drugiego? Wtedy musimy zwiększyć nacisk pilnika po drugiej stronie, aby ją wyrównać (zwykle wystarczy jeden lub dwa dodatkowe ruchy narzędziem).

 

Kiedy należy naostrzyć piłę łańcuchową?

Niezależnie od tego, jakiej marki piłę kupimy nasz sprzęt po pewnym czasie użytkowania się stępi i jego naostrzenie będzie nieuniknione. Jednym z sygnałów świadczących o tym, że urządzenie nie jest wystarczająco ostre, jest pojawiający się dym w rzazie, czyli szczelinie powstającej w miejscu kontaktu drzewa z piłą. Jak mówią doświadczeni pilarze, wymagający naostrzenia sprzęt nie wcina się w drewno, a żeby móc je przeciąć, trzeba mocno docisnąć urządzenie. Warto też przyglądać się wyrzucanym podczas pracy wiórom – jeśli są grube, nasza piła jest wystarczająco ostra. W przypadku, gdy cięcie przebiega tylko w jednym kierunku, zęby po drugiej stronie prawdopodobnie stępiły się zbyt mocno, może to świadczyć też o tym, że są za krótkie.

O swój sprzęt łańcuchowy powinniśmy dbać i oglądać go po każdym użyciu. Nie należy używać piły do całkowitego stępienia, ponieważ wtedy jej ostrzenie będzie znacznie trudniejsze i zajmie dużo czasu. Lepiej więc co pewien czas kilka razy przeciągnąć pilnikiem po zębach, wtedy sprzęt będzie działać niezawodnie nie przez jeden, ale kilka sezonów.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Produkty te nie są już dostępne

 

 

Husqvarna pilarka łańcuchowa K 6500 Chain 967325001

 

Piła łańcuchowa Husqvarna K 6500 Chain to model elektryczny, który jest dedykowany przede wszystkim profesjonalistom. Urządzenie zostało wyposażone w technologię Prime, dzięki której działa niezawodnie, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy. Produkt stanowi doskonałe uzupełnienie piły ściennej, ponieważ z jego pomocą uda nam się szybko i precyzyjnie dociąć otwory w narożnikach, a także przygotować miejsce do montażu okien oraz drzwi.

Maksymalna głębokość cięcia wynosi w tym przypadku 40 cm. Sprzęt ma mocną i wytrzymałą konstrukcję, dlatego ryzyko, że uszkodzi się podczas wielogodzinnej pracy jest minimalne. Piła ma dobrze wyprofilowane uchwyty pokryte antypoślizgowym materiałem, co przekłada się na wygodę użytkowania.

Konsumenci twierdzą, że jednym z najbardziej istotnych atutów modelu Husqvarna K 6500 Chain jest niezawodność. Ze względu na zabezpieczenie przeciążeniowe nie należy się obawiać, że podczas wielogodzinnej pracy silnik ulegnie awarii. Poza tym podczas cięcia nie odczuwamy drgań i wibracji, które przyczyniają się do szybszego zmęczenia rąk. Wpływa na to zastosowanie układu tłumienia drgań.

Piła Husqvarna K 6500 Chain ma moc 5500 W. Narzędzie jest wyposażone w prowadnicę o długości 40 cm. Produkt waży ok. 9,1 kg.

 

Zalety

Automatyczna optymalizacja mocy: Do produkcji sprzętu wykorzystano agregat ze specjalnym modułem, który reguluje moc silnika i prędkość obrotową. Przez to piła zawsze działa efektywnie, niezależnie od tego, jaką pracę wykonujemy.

Profesjonalny charakter: Przedstawiony model ma profesjonalny charakter i przydaje się w wielu sytuacjach. Z jego pomocą możemy nie tylko ciąć drewno na opał, ale także precyzyjnie przyciąć narożniki, otwory na okna i drzwi, a nawet wyciąć nieregularne kształty w określonym materiale.

 

Wady

Za dużo waży: Piła jest stosunkowo ciężka i niektórzy użytkownicy narzekają, że mają przez to trudność z utrzymaniem jej w dłoniach (zwłaszcza podczas długotrwałej pracy).

Sprzęt jest hałaśliwy: Poziom generowanego przez produkt hałasu wynosi prawie 100 dB. Z tego powodu możemy zakłócić spokój sąsiadów.

 

 

Hitachi pilarka łańcuchowa CS35Y

 

Elektryczna piła łańcuchowa Hitachi CS35Y o mocy 2000 W to znakomicie wyważone urządzenie. Mamy tu bez narzędziowy napinacz łańcucha, dzięki któremu urządzenie wolniej się tępi, a także nie ma przypadków spadania łańcucha podczas pracy. Duża dźwignia uruchamiania z Soft startem pozwala na łagodne uruchomienie maszyny, a mechaniczny hamulec “kick-back” pozwala na jej niemal natychmiastowe zatrzymanie.

Mamy tu również zabezpieczenie przeciążeniowe, które chroni maszynę przed spaleniem silnika. Prowadnica tego urządzenia ma długość 35 cm, więc sprawdzi się przy pracach ogrodowych i porządkowych wokół domu. Do smarowania łańcucha model ten ma zainstalowany specjalny pojemnik z olejem o pojemności 0,15 litra. Waga całego urządzenia wynosi 5,4 kg.

Zakupiony zestaw zawiera pilarkę elektryczną, prowadnicę do niej, łańcuch, oraz jeden litr biodegradowalnego oleju FRUX do łańcucha. Producent udziela na swój produkt trzyletniej gwarancji. Opinie o piłach łańcuchowych Hitachi CS35Y przekazują, że jest to naprawdę dobra maszyna. Radzi sobie świetnie zarówno z cienkimi krzewami, jak i całkiem sporymi drzewami.

Model Hitachi CS35Y waży 5,4 kg. Sprzęt ma moc 2000 W. Długość prowadnicy w tym przypadku wynosi 35 cm, a pojemność zbiornika na olej – 0,15 l.

 

Zalety

Napęd elektryczny: Ponieważ piła ma napęd elektryczny, a nie spalinowy, jest bardziej wytrzymała i może nam dłużej służyć. Zastosowane rozwiązanie ma również wpływ na tańszą eksploatację urządzenia.

Bezpieczeństwo użytkowania: Produkt został wyposażony w zabezpieczenia, m.in. przed przeciążeniem. Istotne znaczenie ma również funkcja Soft Start, za sprawą której napięcie podnosi się stopniowo i nie pojawia się charakterystyczne szarpnięcie silnika.

Gumowane rękojeści: Rękojeści sprzętu zostały pokryte gumą, dlatego nie wyślizgują się z dłoni. To pozwala nam mocniej chwycić piłę i swobodniej nią manewrować.

Wskaźnik poziomu oleju: Na obudowie znajduje się praktyczny wskaźnik poziomu oleju. W każdej chwili możemy sprawdzić, czy trzeba dolać płynu smarującego łańcuch (bez niego urządzenie może ulec awarii).

 

Wady

Wymaga podłączenia do prądu: Aby sprzęt działał trzeba go podłączyć do prądu. Wielu konsumentów narzeka, że przewód zasilający zmniejsza swobodę ruchów.

 

 

Stihl MS 180

 

Stihl MS 180 to pilarka spalinowa sprawdzająca się w prowadzaniu wielu prac w drewnie. Za jej pomocą bez problemu przygotujesz opał na zimę, czy posprzątasz zagajnik. Maszyna ta została wyposażona w dwusuwowy silnik 2-MIX zasilany mieszanką benzyny z olejem, o mocy 1,9 KM i pojemności skokowej 31,8 cm3. Pojemność zbiornika na paliwo wynosi 0,25 l.

Stihl MS 180 jest wyposażona w prowadnice o długości 35 cm i producent nie zaleca stosowania dłuższej prowadnicy. Maszyna ta ma również boczny napinacz piły łańcuchowej, dzięki czemu łańcuch zawsze jest dobrze napięty i nie tępi się podczas pracy.

Łańcuch jest również podczas pracy stale smarowany olejem ze zbiornika o pojemności 0.145 l. Waga 4,1 kg powoduje, że pilarka ta jest w grupie lżejszych modeli, co wpływa na łatwiejsze manewrowanie maszyną i możliwość bardziej precyzyjnego cięcia.

Poziom hałasu, jaki model ten emituje jest na poziomie 100 dB, co plasuje to urządzenie w dolnych wartościach emisji hałasu pilarek spalinowych. Użytkownicy zaś piszą, że ta maszyna doskonale daje sobie radę w całorocznej eksploatacji i pracuje w każdej temperaturze.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ