Mówi się, że kuchnia to serce domu. Przygotowujemy w niej posiłki, a także rozmawiamy z bliskimi, to właśnie w tym pomieszczeniu często koncentruje się życie rodzinne. Nie zawsze kuchnia jest urządzona w przemyślany sposób, ale na szczęście można to zmienić, przeprowadzając remont. Od czego zacząć pracę, aby metamorfoza pomieszczenia nie okazała się bardzo nerwowa i męcząca? O tym jest nasz artykuł.
Dlaczego zaplanowanie remontu kuchni jest tak ważne?
Każdy remont, niezależnie od tego, jakiego pomieszczenia w domu dotyczy, warto szczegółowo zaplanować. Dzięki temu prace mogą okazać się mniej nerwowe i do minimum ograniczamy ilość zaskakujących, nieprzewidzianych sytuacji. Bardzo dużym ułatwieniem może być graficzny projekt. Remont kuchni przeważnie polega nie tylko na wymianie mebli, ale często też zmianie układu pomieszczenia, a za sprawą rysunków łatwiej będzie ustalić ze wszystkimi domownikami, czy metamorfoza im odpowiada. W projekcie należy uwzględnić wygląd i ustawienie wszystkich szaf i szafek, a także sprzętów. Może on pokazywać także wybrane kolory ścian czy nową podłogę, im więcej szczegółów będzie zawierać, tym łatwiejsze stanie się osiągnięcie oczekiwanego rezultatu.
Remont kuchni w bloku, jak również w domu jednorodzinnym, często jest dużym wyzwaniem. Wiele osób zastanawia się, czy jest to dobre rozwiązanie i warto się na to zdecydować. Kiedy powinno się przeprowadzić tego typu prace? Pierwszym i podstawowym sygnałem świadczącym o konieczności metamorfozy kuchni jest narzekanie, że korzystanie z niej stało się mało wygodne. Dobrą okazją do przeprowadzenia gruntownego remontu jest też planowany zakup nowego AGD. Inne czynniki ułatwiające podjęcie tej decyzji to: Nieestetycznie wyglądające meble, zniszczone, wymagające odświeżenia ściany i sufit, a także poważna awaria instalacji, przykładowo wodnej. Jeśli starannie zaplanujemy remont kuchni krok po kroku, może on okazać się nieco mniej wymagający, niż początkowo sądziliśmy. Nie powinniśmy długo z nim zwlekać, zwłaszcza gdy nie czujemy się w pomieszczeniu w pełni swobodnie i komfortowo.
Remont kuchni – od czego zacząć?
Jeśli mamy już projekt metamorfozy kuchni, możemy przejść do dalszych prac. Od czego najlepiej zacząć? Większość osób zaleca, aby remont pomieszczenia rozpocząć od demontażu mebli i starych sprzętów. Wówczas stanie się ono bardziej uporządkowane i łatwiej nam będzie ocenić, czy uwzględniliśmy w projekcie wszystko, co trzeba. Może się zdarzyć, że dopiero po wyniesieniu szaf zobaczymy na ścianach rozwijającą się pleśń lub łuszczącą się farbę. Wówczas plan prac trzeba będzie nieco zmodyfikować. Co istotne, jeszcze przed rozpoczęciem demontażu trzeba się upewnić, że mamy wszystkie niezbędne narzędzia. Są to: wkrętak (ewentualnie wiertarko-wkrętarka), młotek z przebijakiem, łom budowlany, zestaw kluczy, szczypce, nóż budowlany. Jeśli uznamy, że kuchenne meble czy sprzęty wciąż nadają się do użytku, możemy przekazać je osobom potrzebującym, robiąc tym samym dobry uczynek. Kiedy kuchnia będzie już pusta, warto oznaczyć miejsca instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i gazowej, aby później uniknąć poważnych usterek (do których może dojść przez zwykłą nieuwagę). Gdy planujemy ingerencję w istniejące instalacje, należy skorzystać z pomocy fachowca.
Po wyniesieniu wszystkich elementów wyposażenia kuchni możemy zająć się skuwaniem płytek i zrywaniem paneli, jeśli jest to konieczne. Jeżeli na ścianach jest tapeta, której chcemy się pozbyć, należy namoczyć ją wodą, odczekać kilkanaście minut i rozpocząć zrywanie, pomocna może przy tym okazać się kielnia. Nieco trudniejsze jest usuwanie starych powłok farby, choć na to także są sprawdzone sposoby. Można np. podgrzewać ścianę opalarką i usuwać odchodzącą warstwę szpachelką lub wykorzystać szlifierkę oscylacyjną.
Zanim rozpoczniemy pierwsze prace remontowe, warto poinformować o tym sąsiadów i przeprosić za tymczasowe niedogodności. Jeśli jest to remont w bloku, powinniśmy skontaktować się również ze spółdzielnią lub administratorem budynku (możemy też poprosić np. o wskazanie odpowiedniego miejsca do ustawienia kontenera na gruz, aby nie przeszkadzał innym mieszkańcom).
Gdy pomieszczenie zostanie opróżnione i wstępnie przygotowane, możemy przejść do bardziej zaawansowanych prac. W zależności od potrzeb mogą one obejmować: Wymianę poszczególnych instalacji, położenie nowej podłogi, wykończenie ścian. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu lub wiedzy i umiejętności, możemy wynająć profesjonalną ekipę remontową (konieczne jest sporządzenie pisemnej umowy). Niemniej jednak niektóre prace można bez przeszkód wykonać samodzielnie, co pozwala na spore oszczędności. Z pewnością każdy z nas poradzi sobie np. z malowaniem ścian. Możemy wykorzystać do tego zarówno zwykły pędzel czy wałek, jak i kompresor powietrza z pistoletem. Takie urządzenie pozwala na przyspieszenie pracy w pomieszczeniu o większym metrażu i uzyskanie gładkiej warstwy.
Generalny remont czy odświeżenie kuchni – co wybrać?
Nie zawsze remont kuchni musi wiązać się z jej całkowitym przemeblowaniem i wymagającymi pracami. Czasami lepszym rozwiązaniem jest delikatne odświeżenie pomieszczenia, aby prezentowało się bardziej estetycznie. Taka niewielka metamorfoza to dobry pomysł, jeśli sprzęty i meble kuchenne wciąż są w dobrym stanie, a poprawy wymaga głównie podłoga lub ściany. Na odświeżenie kuchni warto zdecydować się także w sytuacji, gdy mamy ograniczony budżet, ale chcemy przeprowadzić metamorfozę. Wówczas możemy samodzielnie wykonać wiele prac, np. przemalować fronty szafek i płytki na ścianie czy założyć nowy blat. Ponieważ nie będziemy kupować nowych mebli ani AGD, remont kuchni nie powinien okazać się kosztownym przedsięwzięciem. Czasami jednak należy przygotować się na większy wydatek, zwłaszcza gdy marzą nam się nowoczesne urządzenia i solidne szafy lub konieczna stała się naprawa instalacji. Remont starej kuchni przeważnie ma charakter generalny, ale po jego przeprowadzeniu zyskujemy całkiem nowe pomieszczenie.
Remont kuchni a inspiracje – gdzie ich szukać?
Jest bardzo wiele sposobów na urządzenie kuchni i wybór odpowiedniej aranżacji czasami bywa kłopotliwy. Kiedy zaczniemy mieć wątpliwości, jak powinno wyglądać pomieszczenie, należy poszukać inspiracji. Jedną z najbardziej popularnych metod jest przeglądanie zdjęć i projektów opublikowanych w Internecie, są nawet specjalne serwisy skupiające się na tematyce wystroju wnętrz. Możemy także sięgnąć po odpowiednie magazyny, odwiedzać domy znajomych i rodziny lub skorzystać z pomocy architekta.
Oczywiście wystrój kuchni w dużej mierze uzależniony jest od własnego gustu i preferencji, ale można wyróżnić kilka stylów, które obecnie cieszą się szczególnie dużą popularnością:
♦ Nowoczesny – w pomieszczeniu umieszczane są meble o stosunkowo prostym designie, nierzadko wykończone na wysoki połysk. Nie ma tu wielu zbędnych dekoracji.
♦ Skandynawski – dominują jasne kolory i prostota, charakterystyczne dla tego stylu elementy to drewniane lub drewnopodobne blaty oraz meble z białymi frontami.
♦ Glamour – inaczej nowoczesna elegancja, czyli połączenie prostych mebli z bogato zdobionymi elementami wyposażenia, np. welurowymi krzesłami lub lampami z kryształkami.
♦ Loftowy – dominuje tutaj cegła, beton, stal oraz drewno. Jednym z najczęściej wykorzystywanych kolorów jest szary, a bardzo istotną rolę odgrywa oświetlenie.
♦ Rustykalny – głównym elementem są drewniane meble z frezowanymi frontami lub przeszkleniami, pomieszczenie sprawia wrażenie bardzo przytulnego i ciepłego.
Pomysł na remont kuchni może przyjść zupełnie niespodziewanie. Trzeba dobrze zastanowić się, na czym najbardziej nam zależy i wszystkie propozycje przedyskutować z domownikami. Wnętrze po metamorfozie ma być przede wszystkim praktyczne i komfortowe, ale musi też podobać się wszystkim mieszkańcom domu.
Remont kuchni – koszt
Ile kosztuje remont kuchni? To głównie zależy od tego, jakie prace będzie on obejmować. Jeśli poza malowaniem ścian będziemy też kupować nowe meble i pozostałe elementy wyposażenia wnętrza, metamorfoza może okazać się dużym wydatkiem. Nierzadko znaczenie ma również metraż pomieszczenia, gdyż zdarza się, że remont małej kuchni to stosunkowo niewielka inwestycja (choć nie jest to reguła). Nie zapominajmy, że przy szacowaniu kosztów trzeba wziąć pod uwagę standard wykończenia. Im lepszej jakości będą meble, urządzenia oraz materiały budowlane, tym więcej wydamy na ich zakup.
Jeżeli zależy nam na tym, aby remont kuchni był tani, warto wykonać większość prac samodzielnie. Wynajęcie fachowców to często spory wydatek, zwłaszcza w większych miastach, a korzystanie z ich pomocy nie zawsze jest konieczne. Możemy potraktować remont jako nowe doświadczenie, za sprawą którego nauczymy się np. odnawiać stare meble, skuwać płytki czy kłaść panele. Co prawda istnieje ryzyko, że prace nie zawsze będą przebiegały po naszej myśli, ale jeśli będziemy cierpliwi, na pewno uda nam się pomyślnie zakończyć remont kuchni, a jego cena nie okaże się za wysoka.
Są pewne sposoby na to, żeby nieco obniżyć koszt prac remontowych. To m.in. rezygnacja z mebli robionych na wymiar na rzecz gotowego zestawu dostępnego w sklepie (na rynku jest wiele kompletów modułowych, które można dostosować do swoich potrzeb). Jeśli płytki na ścianie są w dobrym stanie, ale nie odpowiada nam ich wygląd, możemy pomalować je specjalną farbą. Co więcej, bardzo ciekawy efekt może zapewnić nawet prosta wymiana uchwytów szafek i szuflad. Tania metamorfoza kuchni nie musi być mało efektowna czy niezadowalająca, a remont może być dobrą okazją do tego, aby pochwalić się kreatywnością.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ