Rodzaje spawarek – jaką wybrać?

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

U każdego majsterkowicza przyjdzie moment, gdy rozważa zakup spawarki. Będąc niedoświadczonym i poczatkującym spawaczem nie zawsze wie się na jakie elementy sprzętu zwracać uwagę. Tym osobom przychodzimy z pomocą i wskazujemy główne elementy jakie są ważne przy wyborze spawarki. 

 

Rodzaje spawarek

Na rynku znajdziemy różne rodzaje spawarek do małych warsztatów i użycia przydomowego. Podstawowy podział rozróżnia je ze względu na sposób spawania. Będą to więc spawarki typu TIG oraz MIG/MAG. A ze względu na sposób działania możemy wyróżnić spawarki transformatorowe i inwertorowe. Dla początkującego użytkownika spawanie metodą TIG jest zbyt trudne i lepiej swoją przygodę rozpoczynać od pracy metodą MIG/MAG. Podobnie spawarka transformatorowa wymaga doświadczenia i pewnego stopnia wtajemniczenia. Zatem jeśli jesteś osobą, która zaczyna przygodę ze spawaniem wybierz sprzęt inwertorowy.  To jaką spawarkę wybierzesz zależy też od rodzaju materiału jaki masz do pospawania. Bo choć na przykład spawając aluminium możesz je zespolić zarówno metodą MIG/MAG, jak i TIG, to ta druga z metod będzie bardziej precyzyjna. 

 

Metoda spawania

Spawanie metodą MIG/MAG polega na tym, że wyładowanie elektryczne w gazie (zjawisko łuku elektrycznego) powoduje stopniowe spalanie się drutu, którzy tworzy spoinę. Dzieje się to w osłonie gazowej. Przy metodzie MAG jest to gaz aktywny (na przykład dwutlenek węgla), a przy metodzie MIG obojętny (na przykład hel). Metoda MIG jest dedykowana do spawania aluminium, miedzi i metali nieżelaznych. Do spawania stali przeznaczona jest metoda MAG.

Spawarka TIG, podobnie wykorzystuje łuk elektryczny, ale do spawania wykorzystuje się elektrodę nietopliwą wykonaną z wolframu. Łuk powoduje tu topienie spawanego materiału w postaci metalowego pręta. Spawanie takie odbywa się również w osłonie gazowej, gaz jest zawsze gazem obojętnym. Choć to trudniejsza metoda, to jej opanowanie pozwala na spawanie bardzo cienkich blach, spawy są czyste i dokładne, a metoda TIG jest stosowana do spawania precyzyjnego. 

 

Spawarka – cechy

Zasilanie i moc

Gdy szukamy sprzętu do przydomowego warsztatu i okazjonalnego wykorzystania nie ma co utrudniać sobie sposobu użytkowania. Jest wiele na rynku dostępnych spawarek korzystających zasilanie jednofazowe i napięcie 230 V. Więc jeśli nie dysponujemy trójfazowym przyłączem elektrycznym, do wyboru mamy sprzęty o natężeniu prądu do 200A i mocy 6 kW. Do spawania materiałów, których grubość wynosi do kilku milimetrów wystarczą spawarki o natężeniu 160 A. Zwykle urządzenia o amperażu ponad 200 A są już przeznaczone dla profesjonalistów. W przypadku potrzeby wykorzystania mocniejszego sprzętu, trzeba poszukać urządzenia dla siebie wśród urządzeń zasilanych z sieci 400 V.

 

Sprawność

Najprościej mówiąc to stosunek energii uzyskanej ze spawarki do energii, którą ono pobrało. Parametr ten podaje się w procentach. Często też jako sprawność określa się cykl pracy urządzenia i również podaje się go w procentach. Ten parametr informuje użytkownika jaki procent pracy sprzętu jest przeznaczony na faktycznie wykonywane spawanie. Reszta czasu to cykl potrzebny na chłodzenie. 

 

Wielkość

Minęły już czasy, gdy spawarka kojarzyła się z trudnym do przeniesienia sprzętem. Współczesne spawarki, nawet te o sporych gabarytach są mobilne. Mniejsze urządzenia przenosi się w rękach i mają w tym celu zamontowane specjalne uchwyty na obudowie, większe producenci zaopatrują w podwozie jezdne z kółkami. Duże spawarki na wózku obok samego urządzenia mają też miejsce na całe towarzyszące oprzyrządowanie, jak na przykład gaz w butli. 

 

Najważniejsi producenci na rynku spawalniczym. 

Jak zawsze można kupić urządzenie o znanym pochodzeniu od znanego i dobrze postrzeganego producenta, lub tanie od mało znanego wytwórcy. Wśród najbardziej znanych firm produkujących dobrej jakości spawarki wymienić można: Paton, Sherman, Magnum, Ideal, Spartus.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ