Szlifierka stołowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Jeśli wahasz się, którą szlifierkę stołową wybrać, przygotowany przez nas ranking z pewnością Cię zainteresuje. Przedstawiamy w nim sprzęty różnych marek, które są przystosowane do wykonywania wielu prac remontowo-budowlanych. Godny uwagi jest m.in. model Einhell TC-US 400 o mocy 375 W. Można go podłączyć do urządzenia odsysającego pył, aby zachować porządek w warsztacie. W podstawie szlifierki są nóżki pochłaniające wibracje, które dodatkowo zmniejszają generowany hałas. Wiele pozytywnych recenzji zebrał również sprzęt Bosch GBG 35-15, którego moc jest równa 350 W. Pyłoszczelny włącznik zapobiega przedostawaniu się do obudowy zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować awarię silnika. Szlifierka przydaje się m.in. do usuwania rdzy z metalowych elementów, a także wygładzania spawów.
8 najlepszych szlifierek stołowych. Opinie w 2023 roku
Polecamy Ci poniższy ranking szlifierek stołowych, w którym opisaliśmy kilka ciekawych sprzętów. Na ich temat można znaleźć wiele pochlebnych komentarzy, uznano je za użyteczne i łatwe w obsłudze. Być może wśród nich jest urządzenie, którego potrzebujesz.
Tabela porównawcza
Szlifierka stołowa taśmowa
1. Einhell szlifierka taśmowa TC-US 400
Model Einhell TC-US 400 jest zasilany sieciowo, jego maksymalna moc wynosi 375 W. To taśmowa szlifierka stołowa, która może być używana nie tylko w pozycji poziomej, ale i pionowej. Jest ona napędzana przez pasek klinowy. Sprzęt pracuje z prędkością do 1450 obr./min i daje możliwość korzystania z tarcz szlifierskich o średnicy do 15 cm.
Urządzenie waży 16,9 kg. W jego podstawie znajdują się cztery nóżki odpowiadające za pochłanianie wibracji i zmniejszanie hałasu powstającego podczas pracy. Szlifierkę można podłączyć do odkurzacza lub innego sprzętu odsysającego pył, co ułatwia zachowanie porządku w garażu. Ma ona przechylany i obracany stół ze skalą, który pozwala na zachowanie precyzji podczas dopasowywania kąta szlifowania.
Co o urządzeniu sądzą majsterkowicze? Opinie o szlifierkach stołowych Einhell są pozytywne, to samo dotyczy modelu TC-US 400. Zdaniem większości osób sprzęt gwarantuje komfortową pracę i zachowanie precyzji. W dodatku ma on w komplecie papier ścierny na pas i tarczę, więc nie trzeba go samodzielnie dobierać.
2. Dedra Szlifierka tarczowo-taśmowa 375W DED7718
Szlifierka Dedra DED7718 ma moc równą 375 W, a maksymalna prędkość obrotowa to 2850 obr./min. Pozwala ona na użycie tarczy o średnicy do 15 cm. Sprzęt jest przystosowany do szlifowania drewna (różnych gatunków), a także materiałów drewnopochodnych, czyli sklejki czy płyt wiórowych. Można wykorzystać go również do pracy z elementami wykonanymi z tworzyw sztucznych.
Prezentowana taśmowa szlifierka stołowa ma wymiary: 48 cm x 30 cm x 31 cm i waży 24 kg. Stół można nachylić pod kątem do 45 stopni. Model służy do szlifowania materiałów nie tylko wzdłuż, ale też w poprzek oraz po skosie. Jest on napędzany przez jednofazowy silnik indukcyjny.
Kupujący uważają, że sprzęt cicho pracuje i jest łatwy w obsłudze. Dołączono do niego przydatne akcesoria, czyli: klucz płaski, pozycjoner kątowy, taśmy ścierne, śruby, klucze ampulowe oraz osłonę dolną tarczy ściernej z króćcem. Dodatkowym atutem urządzenia jest to, że wymiana krążków ściernych nie zajmuje dużo czasu.
Szlifierka stołowa Bosch
3. Bosch Szlifierka podwójna GBG 35-15 Professional 060127A300
Urządzenie Bosch GBG 35-15 może być używane w domu, warsztacie, a nawet firmie budowlanej. Jego moc wynosi 350 W, a maksymalna prędkość to 3000 obr./min. W zestawie razem ze sprzętem otrzymujemy: 2 tarcze szlifierskie o różnej gradacji, 2 metalowe podpórki ze śrubami oraz 2 osłony ochronne.
Dwupozycyjny włącznik jest pyłoszczelny, dlatego nie ma ryzyka, że powstający podczas szlifowania pył przedostanie się do środka obudowy. Szlifierka stołowa Bosch pozwala na komfortową i bezpieczną pracę z elementami z litego metalu lub odlewów. Z jej pomocą możemy np. wygładzić spawy lub usunąć rdzę.
Według miłośników majsterkowania sprzęt wyróżnia się solidnością. Wyposażono go w dwustronnie uszczelniane łożyska kulkowe, które przedłużają jego trwałość. Tarcza jest zamocowana bezpośrednio na wale wirnika, co również zapewnia niezawodną pracę przez długi czas i to bez generowania nadmiernego hałasu.
Szlifierka stołowa Castorama
4. MacAllister Szlifierka stołowa 150 W
MacAllister 150 W to dobra i tania szlifierka stołowa o mocy 150 W, która jest zasilana sieciowo (ma przewód o długości 2 m). Jej maksymalna prędkość obrotowa jest równa 2950 obr./min. Urządzenie można wykorzystać do szlifowania narzędzi roboczych oraz wielu prac remontowo-budowlanych. Pozwala ono na użycie tarcz o średnicy 15 cm.
Wymiary sprzętu są równe: 26,5 cm x 30 cm x 31 cm, waży on ok. 5,6 kg. To szlifierka stołowa dostępna w sklepach Castorama, która wyróżnia się solidną konstrukcją. Nie jest podatna na awarie.
Miłośnicy majsterkowania docenili urządzenie za wytrzymałość oraz wysoki poziom bezpieczeństwa podczas pracy. Wyposażono je w regulowaną osłonę, która chroni oczy przed odpryskującymi opiłkami szlifowanego materiału i iskrami.
Szlifierka stołowa Parkside
5. Szlifierka taśmowa z kamieniem Parkside 240w nowa
Urządzenie Parkside 240W nadaje się do szlifowania elementów wykonanych z drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Jest ono użyteczne i można je wykorzystać na wiele sposobów. Moc sprzętu wynosi 240 W, a maksymalna prędkość pracy to 2950 obr./min. Do zestawu dołączono tarczę szlifierską o średnicy 15 cm oraz taśmę szlifierską.
Choć sprzęt jest zasilany sieciowo, nie powinniśmy narzekać na ograniczoną swobodę ruchów, gdyż długość przewodu jest równa 2 m. Przedstawiona szlifierka stołowa Parkside została wyposażona w metalowe osłony, jak również regulowane podkładki zwiększające stabilność obrabianego elementu.
Szlifierkę doceniono za łatwą obsługę, cichą pracę i wytrzymałość. Włącznik jest uszczelniony, więc pył nie przedostaje się do środka. Urządzenie przystosowano do stałego montażu na stole roboczym, co zapobiega ciągłemu przesuwaniu się go na blacie. Za sprawą sprzętu szybko usuniemy rdzę, wystające drzazgi i precyzyjnie oszlifujemy wybraną powierzchnię.
Szlifierka stołowa Einhell
6. Einhell TH-US 240 Szlifierka stołowa taśmowa
Szlifierka stołowa Einhell TH-US 240 służy do szlifowania elementów wykonanych z metalu, jak również drewna. Jej moc to 240 W, a prędkość obrotowa wynosi 2950 obr./min. Urządzenie zachowuje stabilność w czasie pracy, gdyż w jego podstawie są cztery gumowe nóżki. Wyposażono je też w osłonę chroniącą oczy przed iskrami.
Sprzęt waży 7,26 kg. Obudowa została wykonana z solidnego metalu, dlatego nie ma ryzyka, że popęka na skutek intensywnej eksploatacji szlifierki. Opisywany model ma automatyczny system napinania taśmy. Dołączono do niego niezbędne do pracy elementy, czyli pas szlifierski i tarczę o średnicy 15 cm.
Kupujący uważają, że to dobry model do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Jest on użyteczny i można go wykorzystać do wielu prac remontowych oraz budowlanych. Majsterkowicze często podkreślają w swoich recenzjach, że to dobra szlifierka stołowa, nawet dla osób, które do tej pory nie miały styczności z podobnymi sprzętami.
Szlifierka stołowa Makita
7. Szlifierka stołowa fi 205 550W Makita GB801
Makita GB801 to urządzenie, którego moc wynosi 550 W, a maksymalna prędkość obrotowa to 2850 obr./min. Jest ono zasilane sieciowo. Sprzęt został wyposażony w jednofazowy silnik prądu przemiennego, który nie wymaga specjalistycznej konserwacji. Przedstawiona szlifierka stołowa Makita służy do szlifowania oraz polerowania. Waży ona 20,5 kg.
Całkowite wymiary urządzenia to: 39,5 cm x 26,5 cm x 33,3 cm. Nie musimy obawiać się o swoje bezpieczeństwo podczas pracy ze szlifierką, gdyż ma ona regulowaną osłonę, gwarantującą ochronę oczu przed iskrami. Ponadto w komplecie otrzymujemy specjalne okulary robocze, jak i inne akcesoria: komplet kluczy, dwie tarcze oraz zestaw do ostrzenia.
Sprzęt marki Makita został uznany przez konsumentów za wytrzymały i użyteczny. Przydaje się on podczas nieskomplikowanych prac w domu, możemy go też wykorzystać do precyzyjnego szlifowania przedmiotów. Ponadto urządzenie wykazuje odporność na awarie, a silnik zabezpieczono przed przegrzaniem.
Szlifierka stołowa do drewna
8. Szlifierka stołowa uchylny szlifierki tarczowa Holzmann TSM 250
Model Holzmann TSM 250 zainteresuje osoby, którym potrzebna jest szlifierka stołowa do drewna. Pracuje on z prędkością do 1450 obr./min, a moc silnika wynosi 550 W. Wymiary sprzętu to: 35 cm x 38 cm x 30 cm, waży on 11 kg. Do produkcji urządzenia wykorzystano solidne materiały, takie jak aluminium.
W razie potrzeby możemy odchylić stół roboczy, nawet do 45 stopni. Przeprowadzony test szlifierek stołowych pokazał, że to przydatna funkcja. Co więcej, sprzęt nadaje się do szlifowania zarówno elementów prostych, jak i krzywoliniowych. Jest on dobrze przystosowany do intensywnej eksploatacji.
Urządzenie ma kilka ważnych zalet: jest solidne, łatwe w obsłudze i cicho pracuje. Jak zauważyli kupujący, nadaje się ono również do szlifowania przedmiotów wykonanych z materiałów drewnopodobnych, w tym sklejki. Sprzęt sprawi dużo radości każdemu majsterkowiczowi.
Przewodnik zakupowy – Jaką szlifierkę stołową kupić?
Nie jesteś pewien, jaką szlifierkę stołową wybrać? W dokonaniu wyboru pomoże Ci nasz artykuł, a w szczególności przewodnik zakupowy. Zebraliśmy w nim kilka istotnych wskazówek, którymi warto się kierować, szukając właściwego sprzętu. Jeśli się do nich zastosujesz, nie powinieneś żałować podjętej decyzji.
Zasilanie
Szlifierki stołowe to urządzenia zasilane sieciowo. Musimy wybrać model z jak najdłuższym przewodem, aby później nie narzekać na ograniczenie swobody ruchów. To pozwoli także uniknąć konieczności przemeblowania warsztatu i przestawiania całego stanowiska pracy, tak aby znajdowało się bliżej gniazdka. Standardowo długość kabla wynosi ok. 2 m. Należy ponadto sprawdzić, czy nie jest on podatny na plątanie, gdyż to także może negatywnie wpłynąć na komfort pracy.
Zastosowanie
Jak sama nazwa wskazuje, szlifierka to sprzęt przeznaczony do szlifowania różnych powierzchni. Zwykle wykorzystuje się ją do pracy z elementami wykonanymi z tworzyw sztucznych, drewna i materiałów drewnopodobnych, jak również metalu i jego stopów. Tego typu urządzenia przydają się np. do usuwania wystających drzazg, wygładzania spawu, a także ostrzenia różnych narzędzi.
Moc – jaka jest najlepsza szlifierka stołowa?
Ile powinna wynosić moc szlifierki? To w dużej mierze zależy od tego, w jakim celu zamierzamy ją wykorzystywać. Jeżeli ma to być sprzęt służący głównie do wykonywania drobnych prac domowych, nie musimy inwestować w model z bardzo mocnym silnikiem. W takim przypadku ok. 200 W urządzenie powinno nam w zupełności wystarczyć. Jednak szlifierka przystosowana do pracy z twardszymi materiałami, takimi jak metal, musi mieć większą moc – powyżej 300 W. Jednocześnie miejmy na uwadze, że im mocniejszy jest sprzęt, tym większe ryzyko nagrzewania się do wysokiej temperatury, bo jego silnik pracuje na większych obrotach. Z tego względu musi być on odpowiednio zabezpieczony przed przegrzaniem, to zagwarantuje mu niezawodne działanie przez długi czas.
Prędkość obrotowa
Innym ważnym parametrem szlifierki jest prędkość obrotowa. Standardowo wynosi ona ok. 1450 obr./min lub nieco więcej, ale nie dotyczy to modeli profesjonalnych. One wyróżniają się znacznie większą prędkością, wynoszącą nawet 3000 obr./min.
Wymiary i waga
Wielu majsterkowiczów sprawdza przed zakupem, jak duży jest sprzęt i ile waży. Szlifierki stołowe mają kompaktowe wymiary, ich szerokość i wysokość zwykle nie przekracza 50 cm. Przeciętnie ważą one kilkanaście kilogramów, choć można znaleźć też nieco cięższe modele, ponad 20 kg.
Obudowa
Urządzenie powinno mieć solidną obudowę, która nie jest podatna na pęknięcia. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli ma być ono często używane. Najlepsza szlifierka stołowa ma korpus wykonany z metalu. Choć nie jest ona najlżejsza, to możemy mieć pewność, że nie zniszczy się szybko. Zwróćmy przy tym uwagę na to, czy włącznik jest dostatecznie szczelny. Jeśli nie, powstający podczas pracy pył przedostanie się do środka obudowy, co może być przyczyną awarii, np. silnika.
Średnica tarczy
Chcąc używać szlifierki, trzeba zamontować tarczę. Musimy sprawdzić, jaka powinna być jej średnica, zazwyczaj jest to 15 cm. Co ważne, montaż tego elementu nie może sprawiać trudności, bo istnieje ryzyko, że zrobimy to w niewłaściwy sposób.
Komfort i bezpieczeństwo pracy
Na komfort pracy ze szlifierką ma wpływ kilka różnych czynników. Jednym z nich jest możliwość odchylenia stołu roboczego pod odpowiednim kątem, zwykle maksymalnie do 45 stopni. Niektóre urządzenia pozwalają na ustawienie nie tylko w pozycji poziomej, ale i pionowej, co może okazać się praktycznym rozwiązaniem. Jeśli chcemy ograniczyć ilość powstającego podczas szlifowania pyłu, wybierzmy sprzęt pozwalający na podłączenie odkurzacza lub innego urządzenia odsysającego. Wtedy z łatwością utrzymamy porządek w garażu i sprzątanie go zajmie znacznie mniej czasu.
Co gwarantuje bezpieczeństwo w czasie używania szlifierki? To przede wszystkim ochronne osłony, które minimalizują ryzyko przedostania się do oczu opiłków szlifowanego elementu. Zabezpieczają one również przed iskrami. Poza tym w podstawie urządzenia powinny być gumowe nóżki. Pełnią one dwie funkcje, a więc nie tylko zapobiegają przesuwaniu się sprzętu po blacie, ale też pochłaniają wibracje i zmniejszają poziom generowanego hałasu.
Akcesoria
Sama szlifierka to nie wszystko, do pracy potrzebujemy również kilku akcesoriów. Najważniejsza jest tarcza o właściwej średnicy (w zestawie może być ich kilka) oraz pas szlifierski. Czasami do kompletu dołączone są też inne elementy, takie jak klucze czy podpórki pod przedmiot, z którym pracujemy. Profesjonalne urządzenia nierzadko są wyposażone dodatkowo w lampkę, która oświetla miejsce pracy i pozwala zachować większą precyzję.
Szlifierki stołowe w dobrych cenach
Czynniki mające największy wpływ na cenę szlifierek stołowych to: producent, moc, prędkość obrotowa oraz przeznaczenie. Za model dla miłośnika majsterkowania zapłacimy maksymalnie ok. 300 zł. Profesjonalne sprzęty kosztują więcej, bo nawet 500 – 800 zł. Niemniej jednak wyższa cena zazwyczaj wiąże się z dużą mocą, przystosowaniem do bardziej intensywnej pracy i zastosowaniem nowoczesnych technologii.
FAQ
P1: Szlifierka stołowa – co to?
Szlifierka stołowa to urządzenie, które spełni oczekiwania miłośników majsterkowania. Jest ono także wykorzystywane profesjonalnie. Sprzęt jest przeznaczony do ostrzenia i szlifowania różnego rodzaju materiałów, więc ma szerokie zastosowanie. W trakcie pracy szlifierka generuje dużo ciepła, dlatego powinna mieć efektywnie działający system chłodzenia. Tego typu urządzenie jest wyposażone w tarczę, którą często można ustawiać pod różnym kątem i w ten sposób łatwo dopasowywać do aktualnych potrzeb. Szlifierka jest zasilana sieciowo. Zazwyczaj jej waga nie przekracza kilkunastu kilogramów, choć wiele zależy od wybranego modelu. Dobrze, jeśli u postawy sprzętu znajdują się antypoślizgowe nóżki albo nakładki, dzięki którym zachowuje on stabilność w trakcie pracy.
P2: Szlifierka stołowa – jaka moc?
Ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, wybierając sprzęt do domowego użytku czy profesjonalnego zastosowania, jest moc. To od niej zależy, jak efektywnie będzie działało urządzenie, a tym samym, czy będziemy zadowoleni z jego użytkowania. W przypadku szlifierek stołowych parametr ten zazwyczaj wynosi ponad 200 W. Dobrze oceniane są urządzenia o mocy 375 W, które zdaniem użytkowników, wyróżnia efektywność działania. Im większa moc, tym jednak większe ryzyko, że sprzęt będzie się intensywnie nagrzewał, gdyż jego silnik pracuje bardziej intensywnie. Konieczne jest więc skuteczne zabezpieczenie przed przegrzaniem. Pamiętajmy też, że jeśli szlifierka mocno się nagrzała, lepiej na chwilę przerwać pracę i poczekać, aż sprzęt ostygnie.
P3: Szlifierka stołowa – jakie obroty?
Podczas zakupu szlifierki stołowej, konsumenci biorą pod uwagę ilość wykonywanych przez nią w ciągu minuty obrotów. Dobrej jakości sprzęt osiąga prędkość ok. 1450 obrotów na minutę, choć na rynku dostępne są też modele, u których wartość ta wynosi prawie 3000 obrotów na minutę. Również i te urządzenia są chętnie kupowane, szczególnie przez bardziej doświadczonych konsumentów. Wiele osób uważa, że dobrym wyborem jest zakup szlifierki stołowej z możliwością regulacji prędkości pracy. Taki sprzęt jest bardziej funkcjonalny, bo można go wykorzystać do pracy z różnego rodzaju materiałami – nie tylko z miękkim drewnem, ale też metalem czy płytkami ceramicznymi. Należy przy tym pamiętać o dostosowaniu tarczy w zależności od wykonywanej pracy.
P4: Jak naprawić szlifierkę stołową?
Trudno odpowiedzieć na pytanie dotyczące naprawy szlifierki stołowej, bo każda awaria jest inna. Kiedy sprzęt się zepsuje, najlepiej oddać go do naprawy do autoryzowanego serwisu, w szczególności, jeśli produkt nadal jest objęty udzielaną przy zakupie gwarancją. Jeśli jednak przestała ona obowiązywać, trzeba ponieść koszty naprawy, które niekiedy mogą okazać się wysokie. Osoby, które mają doświadczenie w zakresie naprawy różnego rodzaju elektronarzędzi, mogą zdecydować się na odkręcenie obudowy i samodzielnie sprawdzenie, co stało się z mechanizmem, że sprzęt nie działa tak, jak na początku.
P5: Jak zamontować szlifierkę stołową?
Szlifierka stołowa przed użyciem wymaga odpowiedniego montażu, a dokładnie przytwierdzenia do niej tarczy. Jak to zrobić? Należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Jeśli nie mamy jej pod ręką, z pewnością bez trudu wyszukamy ją w Internecie (powinna być dostępna na stronie internetowej producenta). Każdy model może mieć nieco inny system mocowania, dlatego też jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. W przypadku jakichkolwiek problemów można skorzystać z rad innych majsterkowiczów, które znajdziemy na forach internetowych.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ