Bejcowanie drewna – kilka cennych wskazówek

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

Bejcowanie drewna jest popularne, ponieważ pozwala na zmianę koloru materiału, bez zakrywania słojów, które mają duży walor estetyczny. Po zastosowaniu bejcy drewno nadal wygląda naturalnie, a jednocześnie zyskuje bardziej oryginalny charakter i jest lepiej dopasowane do konkretnego wnętrza. Malowanie bejcą umożliwia także wyrównanie koloru i zamaskowanie ewentualnych niedoskonałości. Jak dobrze przeprowadzić ten proces? Jak się do tego przygotować? Wiele cennych wskazówek znajdziesz w tym artykule.

 

Co to jest bejca do drewna?

Bejca służy do barwienia drewna i wnika głęboko w jego strukturę, pozostawiając widocznymi słoje. Przy jej użyciu możliwe jest np. bejcowanie drewna na biało i właściwie na każdy inny kolor. Bejca składa się z różnych barwników rozcieńczonych w rozpuszczalnikach organicznych lub w wodzie. Co istotne, bejca nie jest preparatem, który zabezpiecza drewnianą powierzchnię przed uszkodzeniami czy działaniem czynników zewnętrznych. Służy ona do nadawania drewnu koloru. Aby materiał był mniej podatny na uszkodzenia, bejcowaną powierzchnię trzeba dodatkowo wykończyć specjalnym olejem, woskiem lub lakierem. W sklepach budowlanych dostępne są też preparaty będące jednocześnie bejcą i lakierem. Lakierobejce, bo tak nazywa się te produkty, najlepiej sprawdzają się do zabezpieczenia drewna, które jest przechowywane w domu (np. mebli).

Jako kupujący do wyboru masz różne rodzaje bejc i to od Ciebie zależy, którą z nich wybierzesz. W sklepach można nabyć bejce nitro, które szybko schną. Ważną wskazówką jest to, aby w celu zabezpieczenia powierzchni bejcowanej takim preparatem nie używać lakieru chemoutwardzalnego. W tym wypadku bejca może wejść w reakcję z tym produktem, a wtedy na drewnianej powierzchni pojawią się plamy.

Do wyboru masz też bejce rozpuszczalnikowe, które są odporne na światło, działanie promieni słonecznych i podobnie jak preparaty nitro szybko schną. Wyróżniają je też intensywne kolory. Z uwagi na konsystencję bejce rozpuszczalnikowe mogą być z powodzeniem używane do malowania natryskowego. Są też bejce pigmentowe, które wykorzystuje się wtedy, kiedy chce się zabarwić drewno na specyficzny kolor np. fioletowy czy czerwony, a nie naturalny, drewniany.

Gdzie znajdują zastosowanie bejce do drewna?

Preparat, o którym mowa, stosuje się na wszelkiego rodzaju elementy drewniane, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Bejcą najczęściej pokrywa się meble, w tym ogrodowe. Popularne jest też bejcowanie parkietu i litych desek, dzięki tej czynności podłoga zyskuje lepszy wygląd, staje się odświeżona. Można również zdecydować się na bejcowanie forniru. Meble pokryte tym materiałem po upływie czasu zmieniają swoją barwę, kolory blaknie, dlatego też zastosowanie preparatu z pigmentem jest łatwym sposobem na ich odświeżenie. Czy możliwe jest bejcowanie sklejki? Tak, są osoby, które się na to decydują. Preparat ponadto można stosować na schodach, boazerii, do odświeżenia stolarki drzwiowej i okiennej.

Decydując się na bejcowanie powierzchni drewnianych znajdujących się na zewnątrz, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego produktu do tego. Rekomendujemy Ci zakup specjalnej bejcy przeznaczonej na zewnątrz. Taki preparat wykazuje odporność na działanie promieni słonecznych i wilgoci, dlatego pokryta nim powierzchnia na dłużej zachowuje ładny wygląd. Na etykiecie bejcy powinno być napisane, jak wytrzymała ona jest. Nie można również zapominać o tym, że pokryte bejcą drewniane powierzchnie na zewnątrz wymagają też dodatkowego wzmocnienia w postaci oleju, wosku lub lakieru.

 

Przygotowanie drewna do bejcowania

Niezależnie od tego, czy czeka Cię bejcowanie drewna bukowego czy jakiegokolwiek innego, odpowiednie przygotowanie do tego zadania jest kluczowe dla późniejszych efektów. Powierzchnia, którą chcesz pokryć preparatem, musi być sucha, czysta i wyszlifowana. Jeśli drewno jest surowe, wystarczy jego dokładne przetarcie delikatną, lekko zwilżoną szmatką, a następnie szlifowanie przy użyciu papieru ściernego o dobrze dobranej granulacji (na początek ok. 120-140, później maksymalnie 180). 

Podobnie wygląda przygotowanie do bejcowania powierzchni, która była wcześniej malowana, z tą różnicą, że najpierw należy skupić się na usunięciu starych powłok. Najłatwiej zrobić to przy użyciu szlifierki. Kiedy już lakier zostanie zdjęty, pozostaje Ci tylko wyszlifowanie drewna papierem ściernym, a następnie usunięcie zebranego pyłu i odtłuszczenie powierzchni. 

Przygotowanie do pracy wydłuży się też nieco, jeśli czeka Cię bejcowanie drewna sosnowego. W przypadku materiałów żywicznych zalecane jest stosowanie dodatkowo środka gruntującego pod bejcę. Dlaczego to ważne? Dzięki użytemu preparatowi bejca będzie się mniej wchłaniać do drewna, a tym samym ryzyko wystąpienia niechcianej reakcji chemicznej zostanie znacznie zmniejszone. Dla przykładu, bejcowanie drewna dębowego nie wymaga takich zabiegów.

Przydatną wskazówką może być to, aby przed bejcowaniem sprawdzić na kawałku drewna, jaki kolor pozwala uzyskać bejca. Co istotne, wpływ na to ma nie tylko rodzaj malowanej powierzchni, ale też wilgotność drewna i jego wcześniejsze przygotowanie do prac. 

Bejcowanie drewna – jak przebiega?

Pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać, przed przystąpieniem do głównego zadania, czyli pokrywania materiału bejcą, jest dokładne zapoznanie się ze stworzoną przez producenta etykietą. Należy sprawdzić, jaki sposób aplikacji jest rekomendowany w przypadku danego produktu. Równie ważne jest to, aby przed nałożeniem bejcy dokładnie ją wymieszać. Jest to niezbędne do tego, aby preparat zyskał jednorodny kolor i konsystencję. Są różne sposoby aplikowania bejcy, a często wybieranym jest pokrywanie materiału przy użyciu wałka lub wąskiego pędzla. Bardziej zaawansowaną techniką jest bejcowanie natryskowe, do którego stosuje się specjalny pistolet z kompresorem. Wałek i natrysk mają tę zaletę, że pozwalają na równomierne rozprowadzanie bejcy, co często nie jest możliwe przy wykorzystaniu zwykłego pędzla. Jeśli nie masz pod ręką żadnych wspomnianych akcesoriów, możesz zdecydować się na nakładanie bejcy przy użyciu gąbki lub ścierki. Upewnij się przed tym, że producent nie przestrzega przed taką aplikacją. Niezależnie od sposobu nakładania preparatu, musisz pamiętać o tym, aby jego nadmiar na bieżąco usuwać, wykorzystując do tego szmatkę, suchy czysty pędzel lub tampon.

Specjaliści wskazują, że bejcę należy rozprowadzać wzdłuż słojów drewna, wtedy można uzyskać najlepsze efekty. Nie możesz też zapomnieć o tym, że przed rozprowadzeniem kolejnej warstwy, preparat musi dobrze wyschnąć, zajmuje to zwykle od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Informację o tym, kiedy można rozprowadzić kolejną warstwę, znajdziesz w opisie produktu przygotowanym przez producenta. Ważne jest również to, aby bejcowanie przeprowadzać w miejscach, w których temperatura nie jest niższa niż 10 st. C. W innym wypadku czas schnięcia będzie zdecydowanie dłuższy, a cała praca zajmie więcej czasu. 

 

Kolory bejcy 

Wiesz już, jakie zastosowanie ma omawiany preparat, jakie powierzchnie można nim pokrywać i jak wygląda proces przygotowywania do pracy i samego bejcowania. Pora poznać kolory bejcy do drewna, jakie są dostępne w sklepach. Dużym atutem jest to, że wybór produktów pod względem barwy jest naprawdę spory. Jesteśmy przekonani, że bez względu na to, jaki efekt chcesz uzyskać, znajdziesz produkt, który spełni Twoje oczekiwania. 

W tym miejscu warto podkreślić, że na ostateczny wygląd bejcy duży wpływ ma rodzaj drewna. Kolor będzie bardziej odznaczał się na drewnie bukowym czy sosnowym, czyli takim o jasnej barwie. W przypadku ciemnego drewna naturalna bejca okaże się mniej widoczna. Na efekt wpływ ma również to, ile warstw bejcy zdecydujesz się zaaplikować. Jeśli chcesz nałożyć ich kilka, musisz koniecznie pamiętać o tym, aby odczekać między ich nakładaniem tyle czasu, ile wskazuje producent. 

Największą popularnością cieszą się bejce do drewna, które mają kolory zbliżone do odcieni różnych gatunków drewna np. dąb bejcowany, orzech, kasztan, heban czy palisander. Preparaty o takich barwach po aplikacji wyglądają naturalnie i pozwalają na zachowanie oryginalnego wyglądu mebli czy innych przedmiotów wykonanych z drewna. W przypadku drewna z dużymi słojami dobrze sprawdza się bejca rustykalna, która podkreśla wspomniane elementy. W sklepach budowlanych można też znaleźć bejce w kolorach takich jak: Czerń, biel czy szarość. Takie kolory idealnie sprawdzają się we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy loftowym. Dla wielu osób dobrym wyborem okaże się produkt w bardziej wyrazistym, niecodziennym kolorze. Mowa tutaj np. o fioletowych czy niebieskich bejcach, które często stosowane są np. w pokojach dla dzieci, choć nie tylko. Bejce w takich odcieniach dobrze sprawdzają się też do barwienia stolarki drzwiowej i okiennej. Niebieskie okna czy okiennice mogą nadać domowi niepowtarzalny, oryginalny charakter i sprawić, że będzie on wyróżniał się na tle innych. 

Bejcowanie drewna może się wydawać dużym wyzwaniem, ale przeprowadzenie takich prac wcale nie jest trudne. Nie jest Ci potrzebny do tego żaden zestaw narzędziowy, w wielu przypadkach możesz nawet zrezygnować z wałka malarskiego czy pędzla i wykorzystać po prostu szmatkę. Najważniejsze w tym wszystkim jest dobrze przygotowanie powierzchni, a później równomierne nałożenie bejcy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ