Na wygląd całego domu wpływa nie tylko elewacja, ale także drzwi zewnętrzne. Dlatego ich wybór powinien być przemyślany, a przed podjęciem decyzji zakupowej każdy musi dokładnie dopasować ich parametry. Jednak zły montaż drzwi wejściowych może nie tylko zepsuć efekt wizualny, ale także znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo domowników. Jak uniknąć popełniania błędów?
Wybór drzwi zewnętrznych
Zanim pojawi się pytanie, jak wstawić drzwi zewnętrzne, trzeba przejść przez etap wyboru. Jest on kluczowy do zapewnienia estetycznego wykończenia domu, jak i do stworzenia bezpiecznych i komfortowych warunków. Właściwie dobrane drzwi ułatwiają także prace montażowe. Dlatego już na etapie zakupów trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Przede wszystkim w sklepach dostępne są różne rodzaje drzwi — od drewnianych, po aluminiowe lub antywłamaniowe. Trzeba więc odpowiednio dopasować je do swoich potrzeb, a także typu domu i materiałów, z którego go wykonano. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, to, w którą stronę będzie otwierało się skrzydło. Można bowiem wybrać drzwi zewnętrzne otwierane do środka lub na zewnątrz. To, jaki model zostanie zamontowany ma przede wszystkim wpływ na komfort użytkowania. Sposób otwierania drzwi dobiera się zazwyczaj do ilości miejsca w korytarzu oraz przed domem. Jeśli przedpokój jest wąski i ciasny, skrzydło uchylane na zewnątrz nie będzie zajmowało dodatkowo miejsca. Jeśli jednak przed wejściem do domu brakuje przestrzeni, lepszym rozwiązaniem będą drzwi otwierane do środka. Warto także wziąć pod uwagę, czy przed budynkiem znajduje się zadaszony ganek. Takie rozwiązanie może ochronić drzwi przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, na przykład deszczu lub śniegu.
Wybór drzwi zewnętrznych wymaga także zdecydowania, czy będą one prawo- czy lewostronne. Ta kwestia jest jednak zwykle rozwiązana już przez architekta i wykonane przez niego plany. Jeden istotny aspekt ma jednak bardzo duży wpływ na późniejszy montaż drzwi — wykonanie odpowiednich pomiarów. Nawet niewielki błąd może skutkować nieodpowiednim skrzydłem, które nie będzie pasowało do wykonanego otworu i ościeżnicy. Dlatego, jeśli nie ma się doświadczenia w wykonywaniu tego typu pomiarów, warto zlecić je fachowcom. Drzwi w sklepach produkowane są zwykle na indywidualne zamówienie, dostosowane do podanych wymiarów. Nieumiejętne mierzenie może więc skutkować zakupem niedopasowanego modelu. W takiej sytuacji niemożliwa jest obróbka drzwi zewnętrznych, trzeba jedynie zdecydować się na nowy model. Do zamówienia drzwi potrzebne są wymiary zarówno szpalety wewnętrznej, jak i zewnętrznej, a każdy milimetr ma znaczenie. Zły model może w ogóle nie pasować, źle łączyć się z elementami futryny lub powodować powstawanie obwodowego mostka termicznego, przez który wydostawać się będzie ciepło z wnętrza domu.
Montaż drzwi zewnętrznych — samodzielnie czy z pomocą specjalistów?
Zamontowanie nawet dobrze dobranych drzwi to duże wyzwanie. Z takim zadaniem raczej nie poradzą sobie osoby, które rzadko wykonują podobne prace. Można spróbować samodzielnego montażu drzwi, ale w przypadku popełnienia jakiegokolwiek błędu może zaburzyć się estetyka, a nawet funkcjonalność skrzydła. W efekcie i tak pomoc fachowca okaże się niezbędna. Do montażu drzwi potrzebna jest wiedza, doświadczenie oraz odpowiedni zestaw narzędziowy. Wszystkim, co niezbędne, dysponują wykwalifikowane firmy. Warto również wiedzieć, że uszkodzenia spowodowane nieumiejętnym montażem drzwi wpływają na utratę gwarancji.
Odpowiedź na pytanie, jak zamontować drzwi zewnętrzne, nie jest łatwa. Sposób montowania skrzydła w ościeżnicy zależy od wielu czynników. Między innymi dlatego warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej w tym firmy. Inaczej montuje się drzwi w ścianie jednowarstwowej, a w inny sposób w trójwarstwowej. Montaż różni się także w przypadku modeli drewnianych, aluminiowych czy antywłamaniowych. Dlaczego zakładanie lub wymiana drzwi zewnętrznych w sposób prawidłowy ma tak duże znaczenie? Zwiększa to bowiem bezpieczeństwo, komfort użytkowników, trwałość produktów oraz pozwala zachować odpowiednią termoizolację budynku. Właściwie zamontowane drzwi są trudniejsze do wyważenia, a więc chronią domowników przed włamaniem. Dzięki temu, że nie powstają obwodowe mostki termiczne, ciepło nie ucieka na zewnątrz, a zimne powietrze nie przedostaje się do środka domu. Rachunki za ogrzewanie są więc niższe. W skrajnych przypadkach wypaczenie ościeżnicy może powodować przedostawanie się do domu wilgoci, a w efekcie rozwój pleśni. Aby mieć pewność, że wybrany model drzwi będzie odpowiednio zamontowany, przyda się dołączona do niego instrukcja. Montaż drzwi zewnętrznych wymaga dopasowania użytych narzędzi i materiałów do rodzaju skrzydła oraz ścian domu. Wskazówki i informacje od producenta z pewnością okażą się więc w takiej sytuacji pomocne.
Jak zamontować drzwi zewnętrzne?
Niezależnie, czy montażem zajmuje się profesjonalna firma, czy wykonuje się go samodzielnie, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Warto zaznaczyć, że umieszczenie drzwi w odpowiednim otworze to nie proste zadanie, a w przypadku każdego modelu różni się ono znacząco. Dlatego nie można w konkretny sposób opisać jednego sposobu na montaż drzwi zewnętrznych. O kilku uniwersalnych zasadach warto jednak pamiętać.
• Umiejscowienie — drzwi wejściowe muszą być prawidłowo umiejscowione, w zależności od rodzaju ściany, w jakiej będą się znajdować. Miejsce ościeżnicy jest inne w ścianach jedno-, dwu- i trójwarstwowych. W pierwszym przypadku drzwi zewnętrzne powinny znaleźć się w połowie grubości muru. W ścianie dwuwarstwowej ościeżnica montowana jest przy zewnętrznej krawędzi. Wykonuje się to, licując skrzydło ze ścianą zewnętrzną. Mur trójwarstwowy wymaga zastosowania jeszcze innej techniki. W takiej ścianie umieszcza się drzwi w warstwie ocieplenia, obok ściany osłonowej. Warto jednak pamiętać, że do montażu używa się wtedy kotew umieszczonych bezpośrednio w murze, nie w warstwie termicznej. Dodatkowo konstrukcję wzmacnia się kątownikami i płaskownikami. Jeśli budynek składa się ze ścian dwuwarstwowych, ale jest energooszczędny i ma dodatkową warstwę termoizolacyjną o grubości ok. 15 cm, ościeżnicę zakłada się w ociepleniu. Zarówno montaż drzwi zewnętrznych otwieranych do środka, jak i na zewnątrz wymaga odpowiedniego umiejscowienia całej konstrukcji.
• Typ montażu — montaż drzwi zewnętrznych drewnianych, aluminiowych czy stalowych wymaga zastosowania różnych technik. Najczęściej są one wskazane przez producenta w instrukcji. Profesjonalne firmy zajmujące się montażem drzwi zewnętrznych mogą także dostosować technikę do typu budynku. Najczęściej wykorzystuje się jednak metodę łączoną. Ten typ montażu zapewnia bowiem największą trwałość. Metoda łączona wykorzystuje bezpośrednie zamontowanie ramy w murze oraz mocowanie kotwami.
• Materiał — montaż drzwi zewnętrznych w bloku, w domu jednorodzinnym i budynku użytkowym różni się przede wszystkim ze względu na materiały, z których wykonane są ściany. To, jak umieszcza się ościeżnicę i skrzydło drzwiowe zależy od tego, czy konstrukcja jest drewniana, czy wykonana z pustaków. W przypadku budynków z drewnianych bali, trzeba wziąć pod uwagę, że z biegiem czasu dom będzie osiadał. Dlatego w przypadku takich konstrukcji trzeba skonsultować się z architektem. Osoba, która zaprojektowała budynek, będzie najlepiej wiedziała, w jaki sposób zapobiec niszczeniu ościeżnicy na skutek pracy materiałów użytych do budowy. W przypadku drewnianych domów często istotny jest próg. Montaż drzwi zewnętrznych polega na pozostawieniu przestrzeni nad nadprożem, którą wypełnia się przeznaczonym do tego materiałem. W efekcie drzwi nie niszczą się pod wpływem nacisku elementów konstrukcyjnych domu. W takim budynku duże znaczenie ma również sama ościeżnica. Jej łączenia nie powinny być sztywne, aby nie pękały przy osiadaniu domu.
• Głębokość śrub — materiał, z którego wykonane są ściany budynku ma również wpływ na to, jak głęboko powinny być osadzone śruby mocujące. W przypadku muru wykonanego z cegieł otwór może być wykonany na głębokości 10 centymetrów. Kotwy o takiej długości powinny być stabilne. Jeśli jednak ścianę wykonano z mniej wytrzymałych materiałów, takich jak beton komórkowy lub pustaki ceramiczne, otwór musi być głębszy. Kotwa mocująca powinna być umieszczona ok. 15 cm w głębi muru.
• Oczyszczenie otworu — montaż drzwi zewnętrznych drewnianych, aluminiowych i każdego innego rodzaju wymaga wcześniejszego przygotowania otworu. Przede wszystkim należy go oczyścić. Powierzchnia, na której zamontowana będzie ościeżnica i drzwi, musi być równa i nie może mieć żadnych ubytków. Jest to szczególnie ważne w starszych budynkach, podczas wymiany skrzydła drzwiowego na nowe. W takich domach otwór może mieć pewne ubytki, które trzeba wypełnić.
• Potrzebne narzędzia — decydując się na samodzielne montowanie drzwi zewnętrznych, trzeba zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia i przedmioty. Przyda się przede wszystkim wiertarka, a także młotek, poziomica, nóż, kołki, kliny, pianka montażowa oraz taśma do zabezpieczenia ościeżnicy przed uszkodzeniem.
Zasady montowania drzwi zewnętrznych
Warto zamówić drzwi zewnętrzne z montażem, czyli z usługą zakładania skrzydła i ościeżnicy oferowaną przez producenta lub sklep. Wtedy nie trzeba martwić się, czy wszystko zostanie wykonane dobrze, a same drzwi będą właściwie zamocowane. Decydując się na samodzielny montaż, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta i dołączonej instrukcji. Uszkodzenie na skutek złego zakładania drzwi powoduje utratę gwarancji. Proces montażu drzwi zewnętrznych jest skomplikowany i wymagający. Kilka zasad może jednak pomóc w samodzielnym montowaniu drzwi. Pierwszym krokiem jest oklejenie ościeżnicy specjalną taśmą paroszczelną po wewnętrznej stronie oraz paroprzepuszczalną po zewnętrznej. Jeśli montuje się drzwi w ścianach dwu- i trójwarstwowych, można wcześniej przykręcić wsporniki. Następnie w otworze umieszcza się ościeżnicę (stosując się do opisanych wyżej zasad, w zależności od rodzaju muru). Trzeba ustalić jej wysokość nad podłożem oraz wypoziomować. Gdy będzie już w odpowiednim miejscu, ościeżnicę unieruchamia się specjalnymi, drewnianymi klinami. Można wykorzystać także podkładki drewniane lub z tworzywa. Niezwykle ważne na tym etapie jest odpowiednie ustawienie pionów i poziomów, niezależnie, czy jest to montaż drzwi zewnętrznych drewnianych, czy aluminiowych. Pomiędzy pionowymi słupami ościeżnicy a nadprożem powinien być kąt prosty.
W ościeżnicy wywierca się otwory o grubości dopasowanej do przygotowanych kołków. Następnie wykorzystując gotowe otwory w ramie, nawierca się ścianę w odpowiednich miejscach (tam, gdzie znajdą się zawiasy). W nich znajdą się kołki i śruby. Na wstępnie zamontowaną ościeżnicę można założyć drzwi. Poszczególne elementy da się jeszcze wyregulować, dlatego warto sprawdzić, czy wszystko jest prosto przymocowane. Można upewnić się także, czy drzwi gładko się domykają. Jeśli trzeba coś poprawić, korekty dokonuje się, zmieniając ustawienie klinów. Warto na tym etapie sprawdzić także, czy zamki działają prawidłowo, podobnie jak ewentualne blokady antywłamaniowe.
Ostatnim etapem jest zdjęcie drzwi z ościeżnicy i zamontowanie jej w sposób trwały. Kotwiczy się ją w ścianie nośnej według opisanego wcześniej schematu (10 cm w cegle, 15 cm w pustakach lub betonie). Na koniec trzeba zadbać o uszczelnienie drzwi zewnętrznych. Przestrzeń między ościeżnicą a ścianą wypełnia się pianką izolacyjną. Warto pamiętać, że materiał ten zwiększa swoją objętość, dlatego trzeba nałożyć jego odpowiednią ilość. Za mało pianki izolacyjnej sprawi, że nie spełni ona swojego zadania, a nadmiar będzie prowadził do wypaczenia ościeżnicy. Można także wybrać odpowiednie uszczelki do drewnianych drzwi zewnętrznych, aby wzmocnić ich izolację.
Gdy konstrukcja będzie gotowa, można zdjąć rozpórki. Na ościeżnicę montuje się skrzydło drzwiowe. Ostatnim etapem jest montaż progu aluminiowego do drzwi zewnętrznych. Gdy drzwi będą już zamontowane, trzeba zadbać o ich wykończenie. Musi być ono estetyczne, aby nie wpływało negatywnie na wygląd całego domu. Ościeżnicę można zamaskować za pomocą tynku, który następnie trzeba pomalować na odpowiedni kolor i najlepiej zakryć listwami wykończeniowymi. Trzeba pamiętać, że mocowanie drzwi musi być bardzo stabilne i mocne. Skrzydło będzie bowiem nieustannie otwierane i zamykane, nie bez znaczenia jest także duża waga samej ościeżnicy. Na wytrzymałość mocowania trzeba zwrócić uwagę, szczególnie gdy przeprowadza się montaż stalowych drzwi zewnętrznych. Po skończonej pracy warto jeszcze sprawdzić działanie zamków. Bolce powinny płynnie wchodzić w wywiercone otwory w gnieździe ościeżnicy. Dodatkowym zabezpieczeniem drzwi będą specjalne odboje, które montuje się, aby skrzydło nie uderzało o ściany ani węgarek.
Montaż przez profesjonalną firmę
Wiadomo, już jak wymagającym zadaniem jest montaż drzwi zewnętrznych. Cena za taką usługę musi więc uwzględniać pracę fachowców, wykorzystane materiały i narzędzia. Koszt wynajęcia profesjonalnej firmy jest jednak mniejszy niż wymiana drzwi na nowe, gdy samodzielne zakładanie ich się nie powiedzie. Ile kosztuje montaż drzwi zewnętrznych z ościeżnicą? Cena zależy od wielu czynników, przede wszystkim rodzaju budynku, wykorzystanych materiałów, warstw ściany oraz samego skrzydła. Średnia cena takiej usługi to ok. 400 – 500 zł. Zlecając montaż wykwalifikowanej firmie, ma się jednak pewność, że wszystko będzie wykonane prawidłowo, a nie ma wątpliwości, że odpowiednie zamocowanie drzwi jest niezwykle ważne. Można przed zamówieniem usługi, poprosić o dokładny cennik. Montaż drzwi zewnętrznych nie będzie wtedy nieprzewidzianym, obciążającym domowy budżet wydatkiem.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ