Lamperia – 6 pomysłów na lamperię

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

Już od dłuższego czasu lamperia nie kojarzy się wyłącznie z okresem PRL-u. Obecnie uznaje się ją za bardzo ciekawe rozwiązanie pozwalające na stworzenie oryginalnego, a jednocześnie stylowego wnętrza. Osoby, które zastanawiają się nad umieszczeniem lamperii w swoim domu, powinny zapoznać się z tym artykułem. Jest on pełen ciekawych pomysłów na to, jak elegancko wykończyć ściany.

Co to jest lamperia?

Lamperia, często określana mianem boazerii angielskiej, to okładzina znajdująca się w dolnej części ścian. Pełni ona funkcję dekoracyjną, a dodatkowo zabezpiecza powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi i zabrudzeniami. Tego typu rozwiązanie można zauważyć m.in. w starym budownictwie, jest nim warstwa farby olejnej w dolnej części ścian na korytarzu, w kuchni, a także łazience. Niemniej jednak lamperia może być też drewniana, marmurowa lub kamienna. Obecnie traktuje się ją jako ciekawy element dekoracyjny w domach, ale pojawia się również w lokalach gastronomicznych, szpitalach, szkołach i zakładach produkcyjnych. W takich miejscach lamperia jest widoczna m.in. na klatce schodowej. Co istotne, jeśli jest ona wykonana starannie i z pomysłem, nie tylko zabezpieczy ściany przed zabrudzeniami i zamaskuje jej różne niedoskonałości, ale też zmieni proporcje wnętrza. Dzięki temu pomieszczenie może wydawać się optycznie większe. Lamperia w salonie, przedpokoju czy sypialni to bardzo dobry sposób na to, żeby ułatwić sobie utrzymanie czystości w domu. Położenie jej powinny rozważyć w szczególności rodziny z małymi dziećmi, a także właściciele zwierząt. Ponieważ mamy do wyboru wiele możliwości na to, jak wykonać lamperie ścienne, nie ma ryzyka, że nie będą pasować do wystroju wnętrza.

 

Lamperia z paneli

Panele położone w dolnej części ścian wyglądają bardzo elegancko i co ważniejsze, nie jest to bardzo drogie rozwiązanie. Taka lamperia może być wykonana z płyt MDF, drewna oraz innych materiałów, które estetycznie się prezentują, a jednocześnie są wytrzymałe. Zazwyczaj wyróżnia się ona prostym designem, dlatego pasuje do wielu wnętrz, bez względu na wystrój.

Zrobiona z paneli lamperia sprawdzi się w sypialni, pokoju dziennym, a nawet w korytarzu. W zależności od tego, jakim dysponujemy budżetem, możemy zdecydować się na gotową boazerię dostępną w sklepie lub stworzyć własny projekt, a jego realizację powierzyć np. stolarzowi. Jeśli chcemy, możemy też zamówić fabrycznie przycięte do odpowiedniej długości, białe lamperie, a później samodzielnie pomalować je na wybrany kolor lub ozdobić w inny sposób. Te z drewna zazwyczaj są stosunkowo drogie, dlatego nieco bardziej popularne są zestawy zrobione z płyty MDF. Są one nie tylko tańsze, ale też łatwiejsze w obróbce, a do tego odporne na uszkodzenia. Ważne jest też to, że czyszczenie takich paneli nie stanowi problemu. Jeśli mają one gładką powierzchnię, nie powinny przyciągać cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń, dlatego wystarczy od czasu do czasu przetrzeć je wilgotną ściereczką.

Jeśli mamy dużo wolnego czasu i nie chcemy, aby remont mocno nadwyrężył domowy budżet, lamperie z paneli możemy przygotować sami. Będą nam do tego potrzebne deski o grubości ok. 1 cm lub surowe płyty MDF (kupując je w sklepie budowlanym, możemy poprosić pracownika o ich przycięcie na określoną długość). Żeby nie popełnić błędu, warto rozrysować na ścianie rozmieszczenie boazerii oraz upewnić się, że powierzchnia jest gładka, sucha i czysta. Zazwyczaj lamperię przykleja się w następujący sposób: Listwa dolna, poprzeczki pionowe, listwa górna i cokół. To o czym musimy pamiętać, to zachowanie równych odstępów pomiędzy panelami i wypoziomowanie wszystkich elementów. Jeżeli między ścianą a położoną boazerią powstały małe szczeliny, można wypełnić je masą szpachlową lub silikonem. Ostatnim krokiem jest pomalowanie paneli na odpowiedni kolor. Farba na lamperie powinna tworzyć trwałą powłokę, zazwyczaj trzeba położyć 2 – 3 warstwy, aby uzyskać dobre krycie.

 

Malowanie lamperii

Najłatwiejszą metodą na to, aby wykonać lamperię, jest namalowanie jej farbą. Nie zajmuje to dużo czasu i nie musimy mieć rozwiniętych zdolności artystycznych, aby uzyskać ciekawe efekty. Musimy jedynie wyznaczyć linię prostą dzielącą ścianę na dwie części, a potem tę dolną zamalować. Wybór koloru zależy zarówno od własnych preferencji, jak i metrażu wnętrza. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie i chcemy uniknąć efektu przytłoczenia, najlepszym wyborem będą pastelowe, delikatne odcienie. Na mocne kontrasty możemy sobie pozwolić w bardziej przestronnych wnętrzach, gdzie jest dużo wolnej przestrzeni.

Czym należy pomalować ścianę, żeby powłoka była trwała? Pod tym względem bardzo dobrze sprawdza się farba olejna, ale do lamperii nadaje się też ta ceramiczna oraz lateksowa. Takie preparaty tworzą wytrzymałą powłokę, odporną na szorowanie i czyszczenie wilgotną ściereczką, nierzadko są one bezzapachowe i ponadto dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Jednak zanim przejdziemy do malowania, musimy w odpowiedni sposób przygotować do tego ściany. Jeżeli są na nich ubytki, trzeba wypełnić je masą naprawczą, a odsłonięte podłoże zagruntować. Jaki grunt jest dobrą bazą pod lamperię? Jest wiele tego typu preparatów na rynku, a najważniejsze jest to, żeby wybrać środek dopasowany do rodzaju ścian i farby, którą zamierzamy wykorzystać. Malując lamperię, należy zastosować się do zaleceń producenta, a więc zadbać o odpowiednią temperaturę i poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Musimy też zwrócić uwagę na czas schnięcia warstw.

 

Nowoczesna lamperia ze styropianu

Do zabezpieczania i dekorowania ścian dobrze nadaje się nie tylko farba, ładna lamperia może powstać również ze styropianowych, ściennych listew. Układa się je w taki sposób, aby stworzyć prostokątne lub kwadratowe ramki, a na górze umieszcza się długą, wąską listewkę. Podobnie jak w przypadku malowania, pierwszym etapem pracy jest przygotowanie ścian: Uzupełnienie ubytków, a także usunięcie zabrudzeń, resztek starej farby czy tapety, czasami konieczne jest również gruntowanie. Przed przyklejeniem styropianowych płyt należy rozrysować na ścianie ich rozmieszczenie. W zachowaniu prostej linii pomoże nam poziomica i kątownik. Warto najpierw sprawdzić, czy nasza walizka z narzędziami jest wyposażona w takie elementy, bo bez nich praca okaże się trudniejsza. Do zamocowania lamperii potrzebny będzie klej montażowy, a do wypełnienia szczelin między styropianem i ścianą masa akrylowa. Na koniec należy pomalować listewki farbą i zostawić do wyschnięcia.

 

Lamperia z płytek

Osoby, którym marzy się lamperia w łazience, ale boją się o jej trwałość, powinny zdecydować się na wykończenie ścian płytkami. W ten sposób można zabezpieczyć powierzchnię przed zachlapaniem wodą (np. podczas mycia rąk), trudnymi do usunięcia zabrudzeniami i działaniem wilgoci, a jednocześnie stworzyć bardzo przytulne wnętrze. Do wykonania lamperii w łazience polecane są m.in. płytki marmurowe, imitujące beton, a także ceramiczne typu subway. Należy ułożyć je na ścianie, tak aby sięgały mniej więcej do połowy jej wysokości lub nieco niżej. Jaki kolor powinny mieć płytki? Najczęściej są one białe, ale równie stylowo w takim pomieszczeniu prezentuje się szara lamperia.

Co ciekawe, położenie na ścianach płytek to dobry pomysł nie tylko w łazience, bo w podobny sposób może być zrobiona lamperia w kuchni. To kolejne pomieszczenie w domu o podwyższonej wilgotności powietrza, w którym ściany są dodatkowo narażone na powstawanie nieestetycznych plam np. z tłuszczu. Za sprawą płytek utrzymanie czystości w pomieszczeniu stanie się łatwiejsze, a dodatkowo wnętrze będzie lepiej się prezentować.

 

Lamperia z tapety

Z tapety może być zrobiona lamperia w przedpokoju, salonie, a także pokoju dziecięcym. Należy ją przyciąć na odpowiednią długość i przykleić w dolnej części ściany, a górną zostawić białą lub pomalować na dopasowany do reszty kolor. W ten sposób można uzyskać ciekawy i estetyczny efekt, tym bardziej że obecnie do wyboru mamy bardzo wiele tapet. Różnią się one nie tylko wzorami, ale często też strukturą, co pozwala na zaprezentowanie swojej kreatywności. Po przyklejeniu tapety powinniśmy dodatkowo wykończyć lamperię listwą zrobioną z drewna lub styropianu. To umożliwia podkreślenie i zamknięcie kompozycji, a także zamaskowanie niewielkich nierówności.

 

Co położyć na starą lamperię?

Lamperia wykonana kilka czy kilkanaście lat temu zwykle nie wygląda najlepiej, ale są sprawdzone metody na to, aby ją odświeżyć. W sklepach są specjalne preparaty służące do szybkiej renowacji lamperii, które znajdują zastosowanie m.in. na klatkach schodowych w starych blokach czy szpitalnych i szkolnych korytarzach. Jeśli nie chcemy na nowo malować ścian, możemy zdecydować się na zamaskowanie starych warstw płytkami, panelami lub tapetą. Jednak jeżeli uznamy, że lamperia namalowana farbą to najlepsze rozwiązanie, warto rozważyć umieszczenie jej także na meblach i innych elementach wyposażenia wnętrza. Wówczas pomieszczenie będzie wyglądać bardzo oryginalnie. Innym, równie ciekawym pomysłem jest zrobienie na ścianach tzw. ombre, czyli rozmycie linii wyznaczającej granicę lamperii.

Jeżeli okaże się, że realizacja stworzonego przez nas projektu będzie wymagała usunięcia starej lamperii, remont pomieszczenia zajmie nieco więcej czasu. Potrzebne nam będą do tego odpowiednie sprzęty i narzędzia, takie jak opalarka oraz szpachelka (zwłaszcza podczas zdzierania farby). Jak usunąć lamperię? Najpierw należy rozgrzać powierzchnię ściany, poczekać aż się nadtopi i podważyć odchodzącą warstwę farby szpachelką. Możemy też użyć specjalnego środka do usuwania powłok malarskich, ale wtedy konieczne jest zadbanie o wentylację pomieszczenia, gdyż ma on bardzo mocny i nieprzyjemny zapach. Po oczyszczeniu ścian pozostaje już tylko podjęcie decyzji, co zamiast lamperii powinno się na nich znaleźć. Możemy zdecydować się np. na mozaikowy tynk lub farbę imitującą beton. Dużo w tej kwestii zależy od wystroju wnętrza oraz tego, w jakim stopniu ściany są narażone na zabrudzenia i uszkodzenia.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ