Pomysły na projekt drewnianego domku dla dzieci

Ostatnio aktualizowane: 07.12.24

 

 

Chyba każdy z nas w dzieciństwie marzył o własnym, drewnianym domku na drzewie. Osoby, których marzeń nigdy nie zrealizowano, decydują się na stworzenie takiego miejsca dla własnego dziecka. Jednak stworzenie takiego, w którym nasze dziecko będzie chętnie spędzało czas, jest nie lada wyzwaniem. Wielu z nas zastanawia się co wybrać? Plastikowy, czy drewniany, ze wspinaczką, linami, huśtawkami, czy zjeżdżalniami. W poniższym artykule znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć idealne miejsce dla Twojego dziecka.

Budowa domku dla dzieci

Przydomowe ogrody są miejscem, gdzie my oraz nasze dzieci uwielbiają spędzać czas. Zabawa na świeżym powietrzu ma bardzo pozytywny wpływ na najmłodszych. Pozwala im się rozwijać oraz odpowiednio dotlenić, co jest szczególnie istotne w czasach, gdzie większość dzieci spędza godziny przed ekranem komputera lub telewizora. Aby zwiększyć w najmłodszych zainteresowanie zabawą na świeżym powietrzu, dobrym pomysłem jest zainstalowanie w ogrodzie drewnianego domku. Wtedy rodzice stają przed bardzo dużym wyzwaniem. Zastanawiają się, jak zrobić domek dla dzieci, z czego go wykonać oraz w jaki sposób go uatrakcyjnić, aby stanowił nowe miejsce do spędzania czasu dla dzieci. Większa część osób uważa, że domek dla dzieci do ogrodu, powinien być drewniany. Jednak pozostałe elementy budowli, nie są już tak bardzo oczywiste. Dorosłym bardzo ciężko jest zdecydować się na wybór odpowiednich gadżetów, z których ich pociechy będą zadowolone. Przy wyborze wybranych elementów, warto  uwagę głównie na bezpieczeństwo malucha. Dzieci bardzo często nie zastanawiają się, czy wykonywana przez nich czynność jest bezpieczna, czy też nie. Z tego względu to rodzice powinni zadbać o to, aby najmłodszym podczas zabawy nie groziło niebezpieczeństwo. Budowa domku dla dzieci uwzględniać wiek użytkownika. W przypadku najmłodszych, czyli maluchów w wieku 2 – 5 lat, najlepszym rozwiązaniem będzie model stojący na ziemi. Małe dzieci bardzo często nie umieją się wspinać po drabinkach, czy chodzić po schodach, dlatego w ich przypadku wybór modelu na drzewie, wyposażonego w drabinki, czy schody, mógłby być bardzo niebezpieczny. Istotny jest także odpowiedni dobór zabawek dla dzieci. Najmłodsi nie będą korzystać z długich zjeżdżalni oraz wysokich drabinek wspinaczkowych. Jednak w przypadku nieco starszych dzieci, w wieku od 6 do 10 lat, taki wybór będzie bardzo dobrą decyzją. Starsze dzieci bardzo lubią się wspinać, chodzić po drzewach, czy używać różnych linek wspinaczkowych. Montując domek na drzewie, będziemy mogli zamontować dodatkowe huśtawki. 

Domek dla dzieci – plan wyposażenia

Wielu rodziców zadręcza się pytaniem, jak zbudować domek dla dzieci? Decydując się na budowę drewnianego domku, po pierwsze, warto wyznaczyć teren, w którym chcemy go zainstalować. Jeżeli mamy do dyspozycji działkę, na której rosną drzewa, warto zdecydować się na domek na drzewie. Jest on atrakcyjniejszy i daje więcej zabawy dla starszych dzieci, głównie w wieku 6 – 10 lat. Mając do dyspozycji pustą działkę, będziemy musieli zdecydować się na domek na ziemi. Wiele osób decyduje się na budowę takiej formy na belkach podwyższających. Takie zastosowanie sprawia, że domek o wiele ładniej się prezentuje. Dodatkowo w przypadku modeli zainstalowanych na podwyższeniach możemy zamontować dodatkowe drabinki wspinaczkowe, zjeżdżalnie oraz huśtawki. Jeżeli nie mamy dużej ilości funduszy, aby od samego początku móc zagwarantować dzieciom wymarzony plac zabaw, warto rozbić tę inwestycję na części. Co roku możemy dokupować nowe dodatki, dzięki temu nasz domek nie będzie się dziecku nudził.

 

Drewniany domek dla dzieci – projekt

Stworzenie odpowiedniego projektu domku drewnianego dla dzieci pozwoli na zminimalizowanie ryzyka błędów. Przykładowy plan domku możemy wykonać samodzielnie lub skorzystać z dostępnych np. w Internecie gotowych projektów typu domek ogrodowy dla dzieci – projekt zrób to sam. Niektórzy decydują się także na wybór opcji projekt gotowy – domek dla dzieci, czyli gotowego modelu w sklepie. Wymaga on zwykle jedynie złożenia. Przy tym etapie bardzo pomocne są odpowiednio dopracowane instrukcje obsługi. Podczas wyboru oraz samodzielnego wykonywania projektu domku dla dzieci, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego miejsca. Dzięki temu będziemy mogli dobrze wykorzystać uwarunkowania wybranego przez nas obszaru oraz uniknąć ewentualnych niespodzianek, które mogłyby wystąpić w trakcie realizacji zadania. Istotna jest także wielkość przestrzeni, którą dysponujemy. Skrupulatne opracowanie całego projektu sprawi, że będziemy mogli otrzymać taki domek drewniany, jaki nasze dziecko sobie wymarzyło.

Szkielet domku drewnianego zależy od naszego projektu. Możemy wybierać pomiędzy modelami opartymi na ziemi oraz tymi, które znajdują się odrobinę nad nią. Warto także zaplanować, czy chcemy zamontować w nim drzwi oraz oszklone okna. Z tego względu, że sam domek z drewna może być niewystarczającą atrakcją, wiele osób decyduje się na budowę modeli wyposażonych w dodatkowe elementy, takie jak: Piaskownica, zjeżdżalnia, czy drabinki wspinaczkowe. Jednym z najbardziej popularnych dodatków, klasycznych konstrukcji domków drewnianych dla dzieci jest także huśtawka. Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór tego typu zabawek. Bez większego problemu możemy wybrać bardziej lub mniej zaawansowane modele. Wszystko zależy od nas samych. Przy wyborze warto jednak zwrócić uwagą na przedział wiekowy dzieci, dla których przeznaczony jest domek. W sytuacji, kiedy nie mamy dużego doświadczenia w budowie przedmiotów z drewna, warto skorzystać z gotowego projektu lub kupić model ze sklepu. Wtedy nie będziemy musieli się obawiać o to, że wykonany przez nas domek, w rzeczywistości nie wygląda tak, jak byśmy chcieli. 

 

Budowa domku dla dzieci

Kiedy zdecydujemy się na samodzielne wykonanie domku dla dzieci, powinniśmy przygotować wszystkie niezbędne materiały oraz zestaw narzędziowy, który przyda nam się do wykonania tego procesu. Narzędziami, które najczęściej wykorzystuje się do ich budowy, są: Wiertarko-wkrętarka, ukośnica do drewna, poziomica, pilarka, wyrzynarka, zaciski stolarskie, miarka, śrubokręty oraz klucze. Już w momencie wykonywania projektu, powinniśmy dokładnie określić, ile drewna potrzebujemy. Wiele osób zaleca jednak zakup trochę większej ilości, niż to zaplanowaliśmy. Wtedy będziemy mogli uniknąć sytuacji, w której będziemy zmuszeni do tego, aby specjalnie jechać do sklepu po kawałek materiału, niezbędnego do zakończenia budowy modelu. Bardzo ważne jest także to, aby zakupić drewno ze sprawdzonego źródła. Jeżeli zakupiony przez nas materiał będzie miał bardzo niską jakość to poświęcone przez nas godziny pracy, mogą pójść na marne. Specjaliści zalecają, aby zwracać uwagę na wilgotność drewna. Za wilgotny materiał z upływem czasu może zacząć rozsychać się, co sprawi, że będzie on zmniejszał swoją objętość oraz będzie pękał. Każdą z wykorzystywanych przez nas desek, warto dodatkowo zabezpieczać. Jeżeli chcesz wykonać domek z palet dla dzieci, musisz liczyć się z tym, że jego konstrukcja nie będzie stabilna, oraz w szybkim stopniu ulegnie zniszczeniu.

Aspekt bezpieczeństwa

Decydując się na budowę drewnianego domku dla dzieci, już na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę na zachowanie wszystkich środków bezpieczeństwa. Projekt domku drewnianego dla dzieci powinien być dostosowany do długoletniego użytkowania. Istotne, aby zadbać o to, by wykorzystywany przez nas materiał być zaimpregnowany odpowiednimi środkami chemicznymi. W sytuacji, kiedy rodzice nie chcą, aby podczas deszczu dach domku przeciekał, powinni jego powierzchnię pokryć np. blachą. Można także skorzystać z papy lub wykonać pokrycie z materiału sztucznego. Wiele osób decyduje się na montaż dodatkowych zabawek, dzięki którym model będzie prezentował się w oczach dzieci atrakcyjniej, przykładem może być projekt domek dla dzieci ze zjeżdżalnią lub domek drewniany dla dzieci z huśtawką. Jednak przy wyborze, niezależnie od tego, co zdecydujemy się dodać do domku, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze. Dlatego podczas wyboru, czy też tworzenia odpowiedniego projektu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, w jakim wieku są nasze dzieci. Zabawki oraz inne elementy konstrukcji obiektu powinny być w pełni dostosowane do wieku. Bardzo istotne jest także to, aby regularnie sprawdzać stan drewnianego domku oraz dołączonych do niego dodatków.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ