Nie zawsze majsterkowanie przebiega szybko i sprawnie, zwłaszcza gdy podczas odkręcania śruby dojdzie do jej urwania. Wtedy wyjęcie jej może być bardzo kłopotliwe i zająć dużo czasu. Na szczęście są sprawdzone sposoby, aby to sobie ułatwić. Te najbardziej popularne opisujemy w poniższym artykule.
Wykręcanie urwanej śruby – dlaczego bywa kłopotliwe?
Odkręcanie śrub przeważnie jest bardzo łatwą czynnością zajmującą maksymalnie kilkanaście czy kilkadziesiąt sekund. Jednak czasami zdarza się, że trwa to znacznie dłużej, zwłaszcza gdy są one pokryte korozją i nie były odkręcane od dawna (lub w ogóle). Wtedy często używamy bardzo dużej siły, co może przyczynić się do urwania gwintu. Do takich sytuacji nierzadko dochodzi w niespodziewanym momencie. Może się to przytrafić zarówno podczas wymiany kół w samochodzie, jak i przy rozkręcaniu mebli lub dokonywaniu drobnych napraw w domu. Co prawda to może nieco utrudnić pracę, ale nie powinniśmy się denerwować, gdyż są skuteczne metody na to, jak wykręcić urwaną śrubę. Jest ich kilka, dlatego możemy wypróbować wszystkie i przekonać się, która jest według nas najlepsza.
Jak wykręcić złamaną śrubę – wykorzystanie wiertarki
Pytając, jak wykręcić urwaną śrubę z bloku silnika czy innych miejsc, wiele osób bez zastanowienia odpowiada, że można zrobić to za pomocą wiertarki. Większość z nas ma tego typu sprzęt w swoim domu, więc warto wypróbować ten sposób. Jednak jak rozwiercić śrubę, aby niczego przy tym nie zniszczyć? Musimy przede wszystkim znaleźć odpowiednie wiertło, które pod względem rozmiaru jest zbliżone do średnicy śruby. Podczas wiercenia metal nagrzeje się do wysokiej temperatury, w efekcie czego dojdzie do poluzowania się gwintu. Wówczas możemy wyjąć urwaną śrubę za pomocą wykrętaka, a później w jej miejsce wkręcić nową, nieuszkodzoną.
Jest też nieco inny sposób na wykręcenie urwanej śruby przy użyciu wiertarki. Najpierw oczyszczamy śrubę, np. za pomocą odrdzewiacza, możemy też sięgnąć po smar lub naftę, aby naoliwić gwint. Następnie umieszczamy cienki wkrętak w centralnej części zerwanej śruby, a później rozwiercamy ją za pomocą większego wkrętaka. Robimy to do momentu, aż będziemy mogli wykręcić śrubę przy użyciu końcówki zbliżonej do jej średnicy. Niekiedy ułatwia to podgrzanie metalu do wyższej temperatury, ale czasami nie jest to możliwe, np. kiedy wiąże się to z uszkodzeniem części. Nie należy robić tego także w przypadku, kiedy w pobliżu znajdują się łatwopalne substancje.
Wykręcenie urwanej śruby za pomocą spawania
Spawanie to metoda łączenia ze sobą materiałów (zazwyczaj metali) poprzez ich podgrzanie oraz stopienie w miejscu, w którym się stykają. Okazuje się, że nadaje się ono również do wykręcania urwanych śrub. Aby wypróbować tę metodę, niezbędna jest spawarka przystosowana do pracy z określonym materiałem. Najpierw musimy przyspawać zerwaną główkę do gwintu, a później jeszcze raz spróbować wykręcić śrubę za pomocą śrubokręta lub klucza z właściwie dobraną końcówką. Bardzo ważne jest przy tym to, aby spawanie wykonać precyzyjnie. Musimy uważać, żeby przypadkowo nie przyspawać danej części do pozostałych elementów. Niemniej jednak ta metoda jest często polecana majsterkowiczom pytającym, jak wykręcić urwaną śrubę z aluminium czy stali. Decydując się na nią, należy zachować ostrożność i na czas spawania założyć specjalną maskę, chroniącą oczy i twarz przed iskrami.
Jak wykręcić uszkodzoną śrubę – pomocny palnik
Żeby wykręcanie urwanej śruby było łatwiejsze i przebiegło sprawnie, warto podgrzać ją do wysokiej temperatury. W tym celu możemy wykorzystać palnik gazowy, zasilany np. mieszanką propanu i butanu. Śrubę należy podgrzewać do momentu, aż zmieni kolor na czerwony. Będzie to świadczyć o tym, że osiągnęła temperaturę ok. 700 – 800 st. C, dlatego nie należy dotykać jej dłonią po odsunięciu palnika. Kiedy śruba ostygnie na tyle, że będzie można złapać ją palcami, należy wykręcić ją za pomocą szczypiec do imadeł. Decydując się na ten sposób, trzeba uważać, aby pod wpływem wysokiej temperatury nie uszkodzić elementów znajdujących się w pobliżu śruby. Jeżeli jest to trudne, nie musimy zbliżać palnika bezpośrednio do śruby, możemy za to przyłożyć do gwintu ogrzany metalowy pręt.
Jak odkręcić urwaną śrubę – przypiłowanie i wykręcenie przy użyciu klucza
Czasami jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, jak wykręcić urwaną śrubę z głowicy czy innych elementów, jest przypiłowanie jej za pomocą pilnika do metalu. Przy użyciu tego narzędzia spłaszczamy wystającą część gwintu. Dzięki temu możliwe jest odtworzenie kształtu główki i złapanie śruby kluczem, którym później ją wykręcimy. Możemy również spiłować boki gwintu, po ich wcześniejszym oczyszczeniu i usunięciu korozji (jeżeli się pojawiła). Wtedy wykręcenie śruby może okazać się nieco łatwiejsze. Podobnie jak w przypadku użycia śrubokrętu, metoda ta jest czasochłonna i męcząca. Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że wyjęty gwint będzie odkształcony. Tym samym nie będzie on nadawał się już do użycia.
Jak odkręcić urwaną śrubę – ostateczne rozwiązanie
Co zrobić, kiedy opisane powyżej metody okażą się nieskuteczne? Jak odkręcić zapieczoną śrubę w aluminium lub innym materiale? Ostatecznym i prawdopodobnie najbardziej drastycznym rozwiązaniem jest przewiercenie jej oraz wykonanie nowego gwintu zewnętrznego. Co prawda nie zawsze możliwe jest wykorzystanie tego sposobu, ale jeżeli nic innego nie pomaga, być może to pozwoli na rozwiązanie problemu. Co zrobić po przewierceniu śruby? Aby móc wkręcić nową, w wykonany otwór można włożyć wkładkę gwintowaną lub specjalną tuleję.
Jak wykręcić urwany pręt bez specjalistycznych sprzętów?
Nie wszyscy mamy w domu spawarkę. Czasami niedostępna okazuje się też zwykła wiertarka. Jak wykręcić ukręconą śrubę bez tego typu urządzeń i czy rzeczywiście jest to możliwe? W takiej sytuacji bardzo przydatny okaże się śrubokręt. Przykładamy go w miejsce zerwanej główki, a następnie uderzamy w jego rękojeść młotkiem, aby końcówka wbiła się w metal. Kiedy narzędzie będzie już odpowiednio głęboko w gwincie, zaczynamy nim kręcić, aby wyciągnąć zerwaną śrubę. Wymaga to sporo cierpliwości i siły, ale powinno przynieść oczekiwane rezultaty.
Jak wykręcić urwaną śrubę – która metoda jest najbardziej skuteczna?
Która z metod, jak wykręcić urwaną śrubę kolektora lub w innej części, jest uznawana za najbardziej skuteczną? Według wielu osób najbardziej profesjonalny sposób to ten wykorzystujący wykrętaki. Przypominają one wiertła i pozwalają na szybkie usunięcie zerwanych śrub oraz kołków (po wcześniejszym nawierceniu gwintu za pomocą wiertarki). Zanim wypróbujemy tę metodę, musimy dowiedzieć się, jak używać takich narzędzi jak wykrętaki do zerwanych śrub. Nie jest to trudne, gdyż wystarczy pamiętać o tym, żeby wywiercić w urwanym gwincie otwór o odpowiedniej średnicy i na tyle głęboko, aby uniknąć ponownego złamania śruby. Jeżeli jest ona mocno zardzewiała, możemy najpierw posmarować ją specjalnym środkiem antykorozyjnym, odczekać kilka godzin lub najlepiej cały dzień i dopiero wtedy spróbować ją wyciągnąć.
Co prawda czasami zdarza się, że złamaną śrubę bez większego problemu usuniemy za pomocą śrubokrętu i młotka lub po podgrzaniu, ale zawsze warto być przygotowanym na każdą okoliczność. Z tego względu nie powinniśmy długo się zastanawiać, czy kupić profesjonalny zestaw narzędziowy. Bez wątpienia okaże się on przydatny, często w najmniej oczekiwanym momencie.
Czy można zapobiec urwaniu śruby?
Jeżeli chcemy uniknąć urwania śrub, każdorazowo podczas ich wykręcania powinniśmy używać odpowiednich środków smarnych. Należy śruby także dokręcać z właściwym momentem siły, wskazanym przez producenta. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie nowych śrub i nakrętek za każdym razem, kiedy chcemy naprawić dany element. Trzeba też pamiętać o tym, żeby nie dokręcać ich na siłę, kiedy wkręcają się z wyraźnym oporem. Śruba, jeśli nie jest nowa, powinna najpierw być oczyszczona (także z korozji), a dodatkowo posmarowana preparatem, który zapobiegnie jej późniejszemu zapieczeniu.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ