Co warto wiedzieć o drabinach ewakuacyjnych?

Ostatnio aktualizowane: 13.06.24

 

Drabiny ewakuacyjne to rozwiązania, które mają na celu umożliwić szybkie oddalenie się z miejsca, w którym występuje zagrożenie. Czym dokładnie są? Jakie są rodzaje drabin ewakuacyjnych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Czym są drabiny ewakuacyjne?

Jak wspomniano we wstępie drabiny ewakuacyjne to rozwiązania, które są stosowane po to, by zapewnić bezpieczne i szybkie oddalenie się z miejsca, w którym występuje zagrożenie. Montuje się je do ściany budynku, czy innych konstrukcji, co wymaga przestrzegania obowiązujących w tym zakresie norm. W tym miejscu warto podkreślić, że drabiny ewakuacyjne produkowane są z trwałych i wytrzymałych materiałów, co sprawia, że są one odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, wysokie temperatury, czy uszkodzenia mechaniczne. Jest to konieczne, ponieważ tego typu rozwiązania montowane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

 

Rodzaje drabin ewakuacyjnych

Drabiny ewakuacyjne to rozwiązania, które należy dostosować do specyfiki danego obiektu. W związku z tym wyróżnia się między innymi drabiny pionowe, które sprawdzają się chociażby w przypadku przeprowadzania prac w różnego rodzaju zbiornikach, czy oczyszczalniach ścieków. Szerokie zastosowanie znajdują również drabiny aluminiowe z koszem, które zapewniają bezpieczeństwo przy pokonywaniu wysokości. Co więcej, w wielu przypadkach to właśnie ich zastosowania wymagają przepisy prawne. Dzieje się tak wówczas, gdy długość ciągu drabiny ewakuacyjnej przekracza 3 metry.

 

Przepisy dotyczące drabin ewakuacyjnych

W poprzednim akapicie wspomniano, że w przypadku, gdy długość ciągu drabiny ewakuacyjnej przekracza 3 metry wymagane jest zastosowanie kosza ochronnego, który zabezpiecza przed wypadnięciem z drabiny. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyny wymóg wobec drabin ewakuacyjnych, ponieważ zgodnie z przepisami na ich szczycie musi znajdować się stopień zejścia. Poza tym należy pamiętać, że:

• szerokość szczebli drabiny ewakuacyjnej nie może być mniejsza niż 500 mm;

• maksymalny rozstaw szczebli w drabinie ewakuacyjnej może wynosić 300 mm, a odstęp pomiędzy ścianą i szczeblem nie może być mniejszy nić 15 cm;

• w przypadku drabin ewakuacyjnych o długości przekraczającej 10 metrów konieczne jest zastosowanie podestu spoczynkowego.

Jakie przepisy określają wymagania w stosunku do drabin ewakuacyjnych? Przede wszystkim jest to norma DIN18799-1, która odnosi się do drabin mocowanych na stałe i dotyczy badań oraz wymagań technicznych. Bardzo ważna jest także norma DIN14094-1, która dotyczy ochrony przeciwpożarowej i odnosi się do umożliwienia bezpiecznej ewakuacji w przypadku zagrożenia. Wspomnieć należy również o normie EN-ISO-14122-4, która dotyczy zakresu stosowania drabiny, określając, że rolą drabin pionowych mocowanych do maszyn i urządzeń jest umożliwienie dostępu w trakcie prac kontrolnych, porządkowych oraz serwisowych oraz napraw.

Podsumowując należy stwierdzić, że drabiny ewakuacyjne to rozwiązania, które muszą gwarantować nie tylko najwyższą jakość, ale spełniać również wymagania określonych norm. Przekłada się to bowiem na bezpieczeństwo użytkowania zarówno ich, jak i obiektów, czy maszyn, przy których są stosowane.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ