​Deski podłogowe lite, warstwowe i hybrydowe – wyjaśniamy różnice

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Nie da się ukryć, że podłoga z naturalnego drewna dodaje wnętrzom niepowtarzalnego uroku. Ciepło, tekstura i autentyczność, które drewniane podłogi wnoszą do wnętrza, są nieporównywalne z żadnym innym materiałem. Jak wybrać odpowiednią deskę podłogową spośród różnych dostępnych rodzajów? Czy klasyczna deska lita sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu? Czy lepiej postawić na nowoczesne deski warstwowe? Podpowiadamy!

 

​Deski podłogowe lite – surowe piękno naturalnego drewna

Deska podłogowa lita, jak sama nazwa wskazuje, składa się z jednego kawałka naturalnego drewna. Niewątpliwie deski lite mają to “coś”. Zachowują całe naturalne piękno drewna, wraz z sękami, usłojeniem i charakterystyczną fakturą. Są też niezwykle trwałe i mogą służyć przez pokolenia. Wiele zależy jednak od tego, jaki gatunek drewna wybierzesz i tego, czy zadbasz o odpowiednią konserwację podłogi.

Zwolennicy desek litych podkreślają często, że taką podłogę można cyklinować i odświeżać wiele razy. Nie jest to jednak do końca prawda. Aktualnie wiele dostępnych dziś modeli desek litych montowany jest na pióro i wpust. W praktyce takie deski można cyklinować tylko do poziomu pióra i wpustu.

Deski podłogowe lite mają także jedną poważną wadę. Są wrażliwe na zmiany wilgotności i temperatury, co może prowadzić do ich deformacji. Nie jest to więc materiał, który można stosować w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na taką podłogę w miejscu, w którym nie ma tak zwanej podłogówki.

Zdjęcia: Komfort.pl

 

​Deski podłogowe warstwowe – nowoczesne rozwiązanie

Deski podłogowe warstwowe to odpowiedź producentów podłóg z drewna na potrzeby klientów. W przeciwieństwie do desek litych składają się z dwóch lub trzech warstw, z których górna to naturalne, dekoracyjne drewno. Pozostałe warstwy wykonane są najczęściej z innych gatunków drewna o odpowiednich parametrach technicznych. Co ważne poszczególne warstwy połączone są krzyżowo. Taka konstrukcja sprawia, że są one bardziej odporne na zmiany temperatury i wilgotności, a jednocześnie zachowują piękno prawdziwego drewna. Dzięki temu deska trójwarstwowa sprawdzi się doskonale w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Czy deski warstwowe mają jakieś wady? Dużo zależy od konkretnego produktu, jego konstrukcji i zastosowanych w nim gatunków drewna. W wielu przypadkach deski warstwowej nie powinno się cyklinować. Możliwe jest jednak delikatne przeszlifowanie powierzchni i nałożenie nowej warstwy lakieru lub oleju.

 

​Deski podłogowe hybrydowe – drewno do zadań specjalnych

Odporność deski warstwowej na częste zmiany temperatury i poziomu wilgotności nie jest równoznaczna z możliwością stosowania takiej drewnianej podłogi w tak zwanych pomieszczeniach mokrych (kuchnie i łazienki). Co zrobić, jeśli nie chcesz rezygnować z naturalnego drewna w aranżacji tych pomieszczeń? Odpowiedzią są nowoczesne deski hybrydowe. Jest to specjalny rodzaj deski warstwowej. Wewnętrzną warstwę drewna zastępuje w niej mineralny kompozyt, który jest całkowicie odporny na działanie wilgoci. To właśnie kompozytowy rdzeń sprawia, że deska hybrydowa jest w stanie sprostać warunkom panującym w domowej łazience lub kuchni. Deski hybrydowe to więc kompromis między estetyką a funkcjonalnością, idealny do nowoczesnych domów.

Zdjęcia: Komfort.pl

 

​Co zamiast desek podłogowych?

Mimo niepowtarzalnego uroku drewnianych desek podłogowych okoliczności zmuszają czasami do poszukiwania tańszych rozwiązań. Jak osiągnąć efekt wizualnie ciepłej i przytulnej drewnianej podłogi przy zastosowaniu tańszych zamienników?

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem są panele podłogowe. Klasyczne panele laminowane lub wykonane z tworzywa i całkowicie odporne na wilgoć panele winylowe. Producenci tego rodzaju podłóg prześcigają się w tworzeniu produktów coraz bardziej przypominających naturalne drewno nie tylko kolorem, ale także fakturą.

Inny praktyczny sposób na stworzenie efektu drewnianej podłogi to zastosowanie drewnopodobnych płytek. Tu także nie można narzekać na niewielki wybór wzorów, kolorów i formatów. Dużą zaletą takiej podłogi imitującej drewno jest niezwykle prosta pielęgnacja.

Najtańszy, ale także najmniej efektowny sposób to zakup wykładziny PCV z wzorem drewnianych desek. Nie należy jednak z góry przekreślać tego rozwiązania. Dostępne dziś nowoczesne wykładziny PCV prezentują się znacznie lepiej niż produkty dostępne na rynku jeszcze kilkanaście lat temu.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ