Któż z nas nie marzył jako dziecko o swoim własnym domku albo innym zakątku w ogrodzie przeznaczonym tylko dla nas? Teraz można pomóc spełnić to marzenie swoim dzieciom i zapewnić im wspaniałe miejsce do zabawy oraz spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mała chatka będzie jednocześnie uroczym elementem małej architektury, która dodatkowo upiększy ogród. Oto co trzeba wiedzieć o tych konstrukcjach.
Domek ogrodowy dla dziecka – czy warto?
Niemal każde dziecko będzie zachwycone na widok pięknego domku przeznaczonego tylko dla niego (i ewentualnie przyjaciół). To idealne miejsce do odpoczynku po zabawie, magazynowania swoich skarbów, albo inspirowania do różnorodnych zabaw. Ta niewielka konstrukcja może być też świetnym uzupełnieniem wystroju ogrodu, nadając mu nieco baśniowego charakteru. Atrakcyjne kolory i wzornictwo dostępnych na rynku opcji sprawią, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Domki drewniane docenią szczególnie nieco starsze dzieci, gdyż będą im one przypominać swoją stylistyką prawdziwy dom. Ponadto domki mogą być połączone z dodatkowymi elementami, takimi jak huśtawki, tworząc prywatny plac zabaw. Dla zatroskanych rodziców to także idealne rozwiązanie – nie muszą już martwić się, że dzieci bawią się na niestrzeżonych, nie zawsze bezpiecznych placach zabaw. Zamiast tego są stale pod okiem opiekunów, a jednocześnie mają zapewnioną dużą swobodę i prywatność. Jak jednak dokonać udanego zakupu takiej konstrukcji?
Wybór domku drewnianego dla dzieci
Chociaż konstrukcja domku dla dzieci nie różni się znacząco od pełnowymiarowych domków letniskowych, to warto zastanowić się nad kilkoma niuansami przed dokonaniem zakupu. Przede wszystkim domek drewniany dla dziecka musi być bezpieczny – nie może być mowy o żadnych wystających drzazgach, toksycznych impregnatach czy wadach konstrukcyjnych. Musi być on też przeznaczony dla odpowiedniej grupy wiekowej dziecka. Wszystkie te szczegóły koniecznie trzeba przeanalizować, będąc na stronie producenta, a najlepszym wyznacznikiem bezpieczeństwa będzie certyfikat adekwatny do przeznaczenia produktu.
Pamiętajmy, że chociaż dzieci szybko dorastają, to domek w ogrodzie będzie używany przez co najmniej kilka lat – szczególnie gdy maluch posiada młodsze rodzeństwo. Przy wyborze domku trzeba zatem zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów i stabilność szkieletu konstrukcji. Kupując produkt od zaufanego producenta, zwykle nie trzeba się martwić, że gwałtowne zjawiska pogodowe jak wichury czy grad zniszczą domek.
Oczywiście trzeba dopasować wielkość domku do dostępnej powierzchni, jaką oferuje nasza posesja. Mały domek także na pewno sprawi wiele radości maluchowi, natomiast jeśli chcemy oszczędzić nieco miejsca, dobrym wyborem mogą być domki na nóżkach. Usytuowane na podwyższeniu domki zmieszczą pod sobą dodatkowo np. piaskownicę, dając jeszcze jedno miejsce do zabawy, ale też chroniąc je przed deszczem.
Nie można zapomnieć o kwestiach estetycznych, w końcu domek dla dziecka będzie jednocześnie zdobił ogród. Najlepiej jeśli będzie pasował swoim stylem i kolorystyką do architektury obecnej już na posesji i charakteru ogrodu. Nie można pominąć kwestii upodobań dziecka i dobrze jest zapytać je o opinię. W końcu to przede wszystkim jemu będzie służyć nowe miejsce w ogrodzie. Ważnym atutem domku drewnianego jest to, że w przeciwieństwie do domków plastikowych o wiele łatwiej jest wkomponować je w wystrój niemal każdego ogrodu.
Domek dla dziecka – jak poszerzyć jego możliwości?
Chociaż domek dla dziecka drewniany sam w sobie stanowi świetne miejsce do różnorodnych zabaw, to warto rozważyć uzupełnienie go o dodatkowe możliwości. Najlepiej zresztą już od początku wybrać model gwarantujący dziecku dodatkowe atrakcje. Częstym dodatkiem do domków na nóżkach jest wspominana piaskownica, ale także uwielbiana przez dzieci zjeżdżalnia. Nierzadką integralną częścią domku jest też huśtawka.
Można także skorzystać z widywanej na publicznych placach zabaw atrakcji w postaci niewielkiej ścianki wspinaczkowej. Bardziej rozbudowane modele domków będą posiadały np. antresolę, czyli kolejne atrakcyjne i efektowne wizualnie miejsce do zabaw.
Korzyścią z poszerzania domku o kolejne elementy placu zabaw jest oczywiście zapewnienie dziecku jeszcze więcej ruchu w bezpiecznych warunkach. Modułowe zastosowanie tych dodatków i ich integracja z domkiem pozwalają natomiast na rozbudowę miejsca zabaw przy jednoczesnej oszczędności miejsca. W końcu wolnostojąca huśtawka może zajmować naprawdę sporo przestrzeni.
Nawet jeśli zdecydujemy się na takie dodatkowe atrakcje, warto przeznaczyć też nieco wolnej przestrzeni, aby dziecko miało gdzie biegać i np. grać w piłkę. W każdym wypadku należy przemyśleć, czy dany element faktycznie pasuje do charakteru i preferencji dziecka, ale też czy nie będzie nadmiernie ingerował w wystrój ogrodu. Bezwzględnie należy umieścić domek drewniany w miejscu dobrze widocznym, niezbyt zacienionym i zawilgoconym. Dzięki temu stanie się bezpiecznym ulubionym miejscem zabaw każdej pociechy!
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ