Jak czyścić i dbać o dywany z juty, by służyły przez długi czas?

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Dywany jutowe to jedne z najgorętszych aranżacyjnych trendów. Nie ma co się temu dziwić – naturalne materiały sprawiają, że czujemy się bliżej przyrody, a wnętrze prezentuje się bardzo przytulnie. Ten trwały i stylowy materiał nadaje się zarówno do wnętrza, jak i na zewnątrz domu. Wiele osób zastanawia się jednak, jak utrzymać jutę w czystości. Dzisiaj pokazujemy, jak w odpowiedni sposób zadbać o kondycję dywanów wykonanych z tego elektryzującego materiału.

 

Czym są dywany jutowe?

Juta to egzotyczna roślina – naturalnie występuje w centralnej i południowo-wschodniej Azji, a uprawia się ją przede wszystkim w krajach gorących i wilgotnych: na przykład Chinach czy Pakistanie. Czemu jest taka popularna? Charakteryzuje się łodygami, z których łatwo wytworzyć wytrzymałe włókna, ciekawym, złoto-szarym kolorem i szybkim wzrostem.

Z tych charakterystycznych włókien wykonuje się nie tylko dywany, ale także wszelkiego rodzaju inne plecionki – kosze, abażury czy liny. Dywany jutowe wykazują się olbrzymią trwałością, a zdarzające się na nich lekkie przetarcia czy inne drobne uszkodzenia nie tylko nie mają wpływu na jakość ozdoby, a nawet mogą dodać jej charakteru: https://homeandpassion.pl/dekoracje/dywany/jutowe.

Brzmi to wszystko tak, jak gdyby dywany jutowe miały poświęcać komfort użytkowników na poczet swojej wytrzymałości. Nic bardziej mylnego! Juta jest miękka w dotyku, bezpieczna dla zwierząt – co z pewnością docenią właściciele czworonogów – a także w pełni biodegradowalna, więc łatwa w utylizacji i przyjazna dla planety.

 

Jak czyścić dywan z juty?

Dywaniki jutowe to akcesoria, które sprawdzają się zarówno w salonie, jak i na balkonie czy tarasie. Jak jednak utrzymać je w czystości, by przez długi czas cieszyły oczy? Wiele osób zastanawia się, czy to w ogóle możliwe!

Okazuje się, że czyszczenie tego rodzaju tekstyliów nie jest trudne. Specyfika charakterystycznego splotu sprawia także, że ewentualne zabrudzenia nie są na nich bardzo widoczne. Chociaż juta jest bardzo wytrzymała, to wymaga jednak okresowej pielęgnacji i konserwacji – nieco innej, niż chociażby dywany wykonane z tworzyw syntetycznych czy wełny. Na co dzień jucie wystarczy standardowe odkurzanie i okresowe trzepanie, za pomocą którego łatwo usunąć większość zabrudzeń. Należy pamiętać, żeby nie moczyć jej, gdy nie jest to konieczne – nadmierne zwilżenie włókien może prowadzić nie tylko do ich uszkodzenia i zmniejszenia walorów estetycznych, ale także do gnicia i tworzenia się pleśni.

 

Jak usunąć plamy z dywanu jutowego?

Czasem zdarza się jednak, że na dywanie pojawiają się trudne do usunięcia plamy. Czy należy go wtedy wyrzucić? Zupełnie nie! I chociaż każda operacja łącząca w sobie wodę z jutą wiąże się z pewnym ryzykiem, to niekiedy nie ma wyjścia. Oczywiście – bezpieczniej jest oddać dywan w ręce specjalistów, ale poradzić z plamami możemy sobie także w domowym zaciszu.

Wystarczy przygotować mieszankę wody z octem w proporcjach pół na pół. Takim roztworem należy przetrzeć plamę za pomocą wilgotnej szmatki i szybko, dokładnie wysuszyć krytyczny obszar.

Nie zawsze jest to jednak koniecznie. Niekiedy wystarczy wynieść dywan na zewnątrz, powiesić, porządnie wytrzepać i odkurzyć. Słońce i wiatr sprawią, że pozbędziemy się z juty niepożądanych zapachów, bakterii oraz roztoczy. Po takiej kuracji należy spryskać dywan suchym szamponem i pozostawić na kilka godzin. Teraz pozostaje jedynie kolejne odkurzenie, a juta będzie jak nowa!

Jak dbać o dywan z juty?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć! Co można zrobić, by jak najdłużej utrzymać swoje dywany jutowe w dobrej kondycji? Oto kilka wskazówek, jak o nie dbać:

• Pamiętaj o regularnej zmianie strony, na którą obrócony jest dywan. Dzięki temu włókna będą zużywać się równomiernie.

• Przycinaj wystające włókna, zamiast wyciągać je ręcznie. Pozwoli to utrzymać strukturę splotu.

• Nie umieszczaj dywanu z juty w miejscu, w którym narażony jest na wilgoć. Jeśli znajduje się na zewnątrz, upewnij się, że nie będzie tego dnia padać! Łazienka także nie jest najlepszym pomysłem.

• Dywaniki jutowe mogą stracić swój kolor, jeśli nadmiernie eksponowane będą na promienie słoneczne. Schowaj je do cienia – szczególnie latem!

• Regularnie trzep swój dywan z juty – pozbędziesz się dzięki temu bakterii i oczyścisz go z zabrudzeń. To prosty zabieg, który pomoże utrzymać dywan w dobrej kondycji, więc trzepaczki w ruch!

Dywaniki jutowe to świetny pomysł dla wszystkich tych, którzy lubią mieć kontakt z naturą. Dywaniki te nadają aranżacji harmonijnego, spokojnego klimatu – nic dziwnego, że zachwycają się nimi światowi projektanci, wypełniając jutą najmodniejsze wnętrza! Piękne, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu: czego chcieć więcej?

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ