
Myszy to powszechne szkodniki, które potrafią stać się prawdziwą uciążliwością w naszych domach, budynkach gospodarczych, magazynach czy zakładach pracy. Ich obecność może prowadzić do uszkodzeń mienia, zanieczyszczenia żywności i przenoszenia chorób. Warto zatem wiedzieć, jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych metod.
Zapobieganie inwazji myszy
Najlepszą strategią zwalczania myszy jest zapobieganie ich zagnieżdżeniu się. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą zminimalizować ryzyko:
• Myszy przyciągają resztki jedzenia. Regularne sprzątanie i utrzymanie czystości w domu lub miejscu pracy ograniczy ich atrakcyjność dla tych szkodników.
• Przechowywanie wszystkich produktów spożywczych w szczelnych pojemnikach, które zapobiegną dostępowi myszy do jedzenia.
• Myszy potrafią przeciskać się przez bardzo małe otwory. Regularnie sprawdzanie i uszczelnianie wszelkich szczelin w oknach, drzwiach i ścianach, utrudni im dostęp do wnętrz.
Domowe metody odstraszania myszy
Jeśli szkodniki już pojawia się w pomieszczeniach, istnieje kilka prostych, domowych metod, które mogą pomóc je odstraszyć:
• Myszy nie lubią zapachu niektórych roślin. Są to przykładowo: mięta, liście pomidorów, dziewanna, rumianek, oleander, wrotycz, seler, lawenda, czy gałka muszkatołowa. Umieszczenie tych składników w workach lub olejków o tych zapachach na wacikach i rozlokowanie ich w potencjalnych miejscach mysiej aktywności może pomóc w pozbyciu się ich.
• Domowy pupil w postaci kota lub psa to naturalny strażnik domostwa przed myszami i szczurami. Wśród psów szczególnie dobrze z gryzoniami radzą sobie jamniki, spaniele i teriery. Nie każdy wie, że obecnie często wybierane na domowych towarzyszy yorkshire terriery, zostały wyhodowane w połowie XIX wieku w hrabstwie Yorkshire w Wielkiej Brytanii, właśnie w celu tępienia myszy i szczurów w biednych domach rzemieślników i robotników.
Podobnie w przypadku pinczera miniaturowego, czyli ratlerka – rasa ta w XIX była szczególnie popularna na szlacheckich dworach, gdzie często pełniła funkcję skutecznego szczurołapa.
Środki techniczne do walki z gryzoniami
Aby usunąć niechcianych gości z mieszkania, warto wykorzystać rozwiązania humanitarne, które nie powodują śmierci zwierzęcia. Sprawdzają się tu różnego typu żywołapki i łapki ekologiczne. Po zwabieniu myszy na umieszczony w pułapce smakołyk należy wynieść ją na zewnątrz – najlepiej na tyle daleko od domu, by nie mogła powrócić.
Istnieją także specjalne urządzenia emitujące ultradźwięki, które są nieprzyjemne dla myszy, ale niesłyszalne dla człowieka.
Każdy zna klasyczne łapki na myszy – są one nadal dostępne w sprzedaży, tanie i skuteczne, gdy chodzi o pozbycie się kilku gryzoni, które dostały się do domu. Można je dostać m.in. w sklepie ogrodniczym dlaroslin.pl.
Specjalistyczne środki chemiczne na myszy
Walka z myszami w domu może być trudnym zadaniem. Jednak gdy problem dotyczy dużych magazynów, zakładów produkcyjnych, produktów spożywczych czy upraw rolnych, domowe sposoby czy środki działające na małą skalę nie będą skuteczne. Wówczas jedynym sposobem efektywnej obrony przed szkodnikami będzie zastosowanie specjalistycznych trutek na gryzonie. Szczególnie w miejscach, w których mogą być prawidłowo zabezpieczone i nie stanowią zagrożenia dla dzieci i domowych zwierząt.
Istnieje wiele rodzajów trutek na myszy dostępnych na rynku. Dostępne są w różnych formach:
• Jedną z nich jest forma granulatu – jest to przynęta w formie pokarmu, która ma właściwości mumifikacyjne. Można stosować ja zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Przykładowe produkty w tej formie to Rat Killer Perfekt, Bromadiolon czy Soltex.
• Kolejnym popularnym i skutecznym produktem jest zatrute ziarno. Jest ono barwione, nasączone trującą substancją, a dodatkowo w jej składzie znajduje się gorzka substancja niewykrywalna dla gryzoni a stanowiąca zabezpieczenie przed spożyciem przez psy lub koty.
• Pasta – to trutka miękka, umieszczana w saszetkach o jaskrawym zabarwieniu. Jest najlepiej przyswajalną formą pokarmu przez gryzonie. Skład tego produktu zawiera substancje wabiące, które skutecznie przyciągają gryzonie oraz substancję mumifikującą. Pastę wyróżnia bardzo wysoka tolerancja na wilgoć.
• Płatki – to produkt dostępny w formie płatków owsianych do umieszczenia w stacjach deratyzacyjnych. Jest to alternatywa dla trutek zbożowych. Posiada właściwości mumifikujące.
• Płyn – trucizna na gryzonie w płynie sprawdzi się głównie w miejscach, gdzie znajduje się dużo pokarmu, który będzie stanowił konkurencję dla trucizn w postaci granulatu, zboża czy płatków (magazyny, piekarnie, młyny) oraz w miejscach, gdzie myszy mają utrudniony dostęp do picia.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ