Jak urządzić stanowisko komputerowe?

Ostatnio aktualizowane: 27.04.25

 

Z roku na rok przed komputerem spędzamy coraz więcej czasu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że spora część obowiązków, niejako naturalnym tokiem, zaczyna dziać się w wirtualnej rzeczywistości. Nikogo nie dziwi już praca zdalna, nauczanie zdalne czy nawet… wydarzenia religijne online, co pokazały ostatnie, niezwykle popularne materiały z gry Roblox. Oczywiście długie godziny spędzane przy biurku nie są szczególnie korzystne dla ciała, dlatego warto z głową podejść do urządzania nowego stanowiska komputerowego.

 

Pamiętaj, by ergonomię stawiać ponad wyglądem

Wiele osób podczas urządzania, nie tylko stanowiska do pracy czy zabawy, ale też innych przestrzeni, kieruje się przede wszystkim estetyką. Oczywiście, jest ona ważna, jednak ponad wszystko trzeba postawić ergonomię! Nic komuś po przepięknym, designerskim fotelu biurowym, jeśli będzie on powodował dyskomfort po godzinie użytkowania.

Przed zakupem jakichkolwiek elementów wyposażania, warto pochylić się nieco nad bardziej szczegółowymi zasadami w kwestii ergonomii, takimi jak kąt ułożenia ramion czy nóg, optymalna odległość oczu od monitora, a także wysokość ekranu względem głowy. Choć może wydawać się to nudne i bezsensowne, stanowisko komputerowe, utworzone w zgodzie z zasadami ergonomii, szybko przyniesie zauważalne rezultaty, takie jak mniejsze zmęczenie czy brak bólu ciała po dłuższym siedzeniu przy biurku.

 

Gadżety dopasowane do zainteresowań

Główne elementy dla każdego stanowiska pracy i zabawy będą podobne – biurko, krzesło, komputer, opcjonalnie monitor i ulubione peryferia. Niemal każdy lubi się jednak otaczać gadżetami, które wpasowują się w jego zainteresowania!

Za przykład można wziąć chociażby gry hazardowe. Każde kasyno w polsce, jak i na świecie, posiada podobny klimat – panuje półmrok, przełamywany kolorowymi światłami, a dookoła wybrzmiewa spokojna muzyka. Jeśli jesteś fanem slotów czy gier karcianych lub tworzysz stanowisko dla właśnie takiej osoby, możesz pokusić się o zainstalowanie oświetlenia nastrojowego, najlepiej ze zdalnym sterowaniem, a także o umieszczenie choćby małych głośników wokół stanowiska. Otulą muzyką użytkownika, który relaksuje się, bawi lub pracuje.

Przydatne akcesoria dla każdego stanowiska komputerowego

Pomimo tego, że stanowiska komputerowe mogą być wykorzystywane na różne sposoby, istnieją akcesoria i rozwiązania, które przydadzą się niemal każdemu! Pierwszym (i najdroższym) z nich jest dodatkowy ekran, wraz z mocowaniem, które pozwoli oszczędzić miejsce na biurku. Dodatkowy monitor przyda się do równoczesnej pracy, zabawy czy edukacji i sprawdzania najświeższych informacji, może służyć jako duplikat głównego ekranu, w przypadku np. przedstawiania prezentacji kilku osobom, a nawet wchodzić w skład małego kina domowego, oczywiście jeśli jego rozmiar na to pozwala.

Niezależnie od przeznaczenia, każde stanowisko komputerowe powinno też posiadać choćby mały organizer na tak podstawowe rzeczy jak długopis, ołówek czy kilka samoprzylepnych karteczek. Te bardziej zaawansowane modele mają również specjalne podstawki na smartfona z możliwością ładowania, a także wbudowane szufladki na najprzydatniejsze dokumenty.

Ostatnim, często pomijanym akcesorium, jest odpowiednie oświetlenie stanowiska. Warto zainwestować w choćby małą lampkę o odpowiedniej wysokości, która pozwoli nie męczyć wzroku w półmroku. Większą uwagę niż do samej lampki, warto przywiązać do żarówki, którą w niej umieścimy – ważne, by miała odpowiednią barwę światła, a także moc, która nie może być zbyt duża! Ostre oświetlenie, podobnie jak to zbyt słabe, również męczy oczy.

 

Biurko i fotel – najważniejsze elementy przestrzeni biurowej

Biurko i fotel biurowy, choć kupowane oddzielnie, stanowią niejako jedność. By stworzyć ergonomiczne miejsce pracy i zabawy, należy dokładnie dopasować wymiary obu tych przedmiotów, by zapewnić dobrą postawę, nienadwyrężającą stawów i mięśni.

W ostatnich latach sporą popularność zdobywają biurka z możliwością pracy stojącej – to dobre rozwiązanie dla tych, którzy spędzają kilka godzin przy komputerze. Warto jednak pamiętać, że ciągłe stanie, podobnie jak siedzenie, nie jest zdrowe!

Fotel biurowy, jak już zostało to wspomniane, powinien być dobrze dopasowany rozmiarami do biurka, a przede wszystkim, jego wysokości. Oczywiście nie bez znaczenia są również „wymiary” użytkownika, takie jak jego wzrost, waga czy postura. Za duży fotel sprawi, że pozycja użytkownika będzie nienaturalna, a zbyt mały – nie zapewni odpowiedniego podparcia kluczowym elementom ciała.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ