Sztuczne trawy to nieoczywiste, ale funkcjonalne rozwiązanie w zakresie aranżacji zewnętrznej, a niekiedy także wewnętrznej. Nie tylko pozwalają cieszyć się zielenią przez cały rok, ale też stwarzają idealne warunki do wypoczynku, spotkań ze znajomymi czy doskonałej zabawy. Jak jednak dokonać satysfakcjonującego wyboru sztucznej trawy na taras, do ogrodu czy na balkon? Zapytajmy naszego eksperta!
Określ przeznaczenie trawy
Sposób, w jaki zamierzasz korzystać z syntetycznej trawy, to kluczowe kryterium wyboru. Możliwe, że chcesz, by pełniła ona wyłącznie funkcję ozdobną, ciesząc swoją barwą i strukturą bez względu na porę roku czy warunki atmosferyczne. Bardziej prawdopodobne jednak, że planujesz dla niej o wiele szersze zastosowanie. Taras pokryty sztuczną trawą może stać się urokliwym miejscem wypoczynku oraz spotkań z bliskimi. Weź też pod uwagę, czy z podłogi korzystać będą dzieci oraz zwierzęta domowe. A może interesują Cię sztuczne trawy zaprojektowane z myślą o aktywności fizycznej? Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci wybrać wariant o odpowiednim stopniu wytrzymałości i miękkości, co przekłada się na bezpieczeństwo oraz komfort jego użytkowania.
Wybierz właściwy kolor
Sztuczna trawa jest oczywiście zielona, jednak zieleń zieleni nierówna! W ofercie wielu producentów znajdują się zróżnicowane wersje kolorystyczne sztucznej murawy – od jasno- do ciemnozielonych. Pojawiają się też opcje słomkowe, szare, a nawet czerwonawe! Dokonując konkretnego wyboru, uwzględnij to, w jaki sposób będzie ona współgrała z estetyką domu oraz jego otoczenia.
Zdjęcia: Komfort.pl
Sprawdź gęstość i wagę trawy
Gęstość sztucznej trawy, wyrażana we włóknach w przeliczeniu na metr kwadratowy, nie tylko determinuje jej walory wizualne, ale też wpływa na wygodę jej użytkowania. W charakterystykach poszczególnych wariantów sztucznej trawy można także znaleźć, zamiast gęstości, opis wagi w przeliczeniu na metr kwadratowy, czyli gramaturę trawy. Z reguły przyjmuje się, że im większa gęstość oraz waga, tym lepiej. Parametry te w dużym stopniu wpływają również na szeroko pojętą wytrzymałość sztucznej trawy.
Rodzaj tworzywa
Gdy mowa o funkcjonalności sztucznej trawy, niemałe znaczenie ma rodzaj wykorzystanych do produkcji włókien. W opisach produktów można spotkać się z polipropylenem, nylonem, polietylenem lub mieszanką wymienionych materiałów. Wykładziny tego typu dzieli się na monofilowe i fibrylowane. Te pierwsze stanowią splot pasemek trawy, drugie natomiast są włóknami skręcanymi. Obie kategorie mają swoje zalety. Włókna monofilowe cechują się większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, fibrylowane natomiast odznaczają się elastycznością. Co więcej, na rynku znajdują się także sztuczne trawy z połączenia włókien monofilowych i fibrylowanych.
Wybierz właściwą długość włókien
Innym ważnym parametrem sztucznej trawy jest jej długość. Ta może wynosić od około 12 do nawet 50 mm. Wysokość runa ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Piłkarze np. preferują trawę o wysokości 45-50 mm, podczas gdy na kortach tenisowych można spotkać się z trawą o wiele niższą, o wysokości do 20 mm. Zatem także i długość sztucznej trawy nie pozostaje bez znaczenia!
Zdjęcia: Komfort.pl
Uwzględnij miękkość i grubość
Miękka sztuczna trawa to wybór optymalny na taras i balkon. Zapewni przyjemne wrażenia dotykowe, a przy tym zminimalizuje ryzyko urazów wśród najmłodszych powstających na skutek niespodziewanego kontaktu z podłożem. W tym przypadku znaczenie ma oczywiście także grubość wykładziny. Poszukując rozwiązania odpowiedniego na balkon lub taras, warto rozeznać się wśród modeli o grubości od 7 mm wzwyż. Cieńsze sztuczne trawy nadają się lepiej do miejsc, w których mają pełnić wyłącznie funkcję reprezentacyjną.
O czym jeszcze pamiętać?
Jak widać, istnieje wiele czynników, które należy mieć na uwadze przy wyborze sztucznej trawy. Warto w końcu zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem okaże się tzw. rulon, czy gotowe płytki sztucznej trawy. Wybór jednej z opisanych opcji powinien być uzależniony zwłaszcza od wymiarów powierzchni, którą pragniesz zagospodarować oraz łatwości instalacji danego rozwiązania. Montaż sztucznej trawy wymaga wyrównania terenu oraz zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji wilgoci. Z tego względu sztuczne trawy często kładzie się na różnego rodzaju kruszywach, piasku oraz agrowłókninach.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ