Jak wybrać najlepszą lampkę nocną dla dziecka – praktyczne wskazówki

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Aranżacja pokoju dziecięcego bywa olbrzymim wyzwaniem. Równocześnie bowiem trzeba zadbać o to, by przestrzeń była funkcjonalna, wygodna, a także w pełni bezpieczna. Ważne są też walory estetyczne, wpisujące się w upodobania najmłodszego członka rodziny. Dotyczy to zarówno dużych elementów wyposażenia, jak i elementów systemu oświetleniowego, a nawet niepozornych lampek nocnych.

Jak wybrać idealne oświetlenie do wykorzystania wieczorową porą w pokoju dziecięcym? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

 

Oświetlenie nocne w pokoju dziecka – do czego może być używane?

W pokojach dziecięcych stosuje się rozmaite rozwiązania oświetleniowe. Podstawę systemu stanowią oczywiście lampy główne, które zapewniają wystarczającą dozę światła do bezpiecznego przemieszczania się lub wykonywania podstawowych czynności. Oprócz nich przydają się lampy zadaniowe, zapewniające większe natężenie światła, przydatne podczas realizacji precyzyjniejszych czynności wzrokowych. Świetnym przykładem takiej lampy są modele stojące na biurkach.

Odrębną kategorię stanowią produkty wykorzystywane jako lampki nocne, które warto umieścić w pokojach nawet najmłodszych dzieci.

Do czego się ich używa? Przede wszystkim budują nastrojowy klimat i wspomagają wyciszenie przed snem, zwłaszcza gdy wyposaży się je w żarówki emitujące światło ciepłe, białe. To także idealne rozwiązanie, by dziecko lub rodzice mogli swobodnie i bezpiecznie przemieszczać się w pokoju w nocy, bez konieczności uruchamiania mocniejszego światła ogólnego, które podrażnia wzrok. Lampka nocna przydaje się do wieczornego czytania ulubionych książek w łóżku tuż przed zaśnięciem, a ponadto pomaga uporać się z dziecięcym lękiem przed ciemnościami, a także stanowi jeden z kluczowych elementów wpływających na nastrój we wnętrzu – jego klimatyczność i przytulność.

 

Różne rodzaje lampek nocnych dla dziecka

Jakie produkty warto wykorzystać jako lampkę nocną dla dziecka? Opcji jest kilka, a szeroki wachlarz modeli można znaleźć choćby na stronie Azzardo. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest praktyczny model stojący, który trafia na stolik lub szafkę nocną przy samym łóżku. Tego typu produkty są niezmiernie praktyczne i wygodne, zwłaszcza gdy wybierze się wariant pozwalający na regulację wysokości i kąta świecenia.

W ciasnych wnętrzach, gdzie każdy centymetr przestrzeni użytkowej jest niezmiernie cenny, można zdecydować się na oprawy ścienne. Nie zajmują one miejsca, a przy tym pozwalają wygodnie doświetlić wybraną przestrzeń. Nieco więcej trudności pojawia się przy lampach wiszących. Nawet jednak takie konstrukcje da się zawiesić na właściwej wysokości, by zapewniły odpowiednie oświetlenie pokoju i strefy przy łóżku.

Najważniejsze cechy lamp dla najmłodszych

Czym powinna wyróżniać się lampka nocna dla dziecka? Wszystko zależy oczywiście od tego, do czego ma być ona używana.

W pokojach dla najmłodszych dzieci należy wybierać modele emitujące przyjemnie rozproszone światło, dając jednak możliwość przeczytania książeczki przed snem. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Postawmy zatem na model bez ostrych krawędzi, z materiałów nie zawierających toksycznych substancji. Maluch nie może też mieć bezpośredniego dostępu do instalacji elektrycznej i źródła światła. Najlepiej wybrać rozwiązania LED, które nie nagrzewają się zbyt mocno. Nie zapominajmy również o walorach estetycznych. Na szczęście wybór efektownych opraw jest naprawdę spory. Można zdecydować się na uniwersalne desenie (figury geometryczne, chmurki, serduszka etc.) lub motywy z ulubionych bajek.

W pokojach starszych dzieci przydają się modele z regulacją, która pozwala na budowanie klimatu, ale też samodzielne czytanie w łóżku wieczorową porą. Mogą to być produkty stojące lub ścienne, utrzymane w stylu odpowiadającym młodemu użytkownikowi i wpisującym się w ogólną estetykę wnętrza.

 

Lampka nocna dla dzieci – funkcjonalność, komfort i styl

Lampki nocne, choć zazwyczaj niewielkie, pełnią istotną rolę w pokojach dziecięcych. Doświetlają wnętrza, tworzą warunki do realizowania rozmaitych czynności, a także kreują ciekawy klimat. Jeśli zatem jesteśmy na etapie doboru odpowiednich produktów oświetleniowych dla najmłodszych, zastanówmy się również nad lampkami nocnymi, które posłużą dzieciom przez naprawdę długi czas.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ