Jak wybrać najlepszy domek letniskowy na działkę?

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Osoby, które mają mieszkania w blokach często decydują się na zakup działek rekreacyjnych. Nie mając dostępu do własnego ogrodu, można wybrać takie rozwiązanie i cieszyć się własnym skrawkiem zieleni. Na działce można postawić domek letniskowy. Pytanie zasadnicze brzmi: jak wybrać najlepszy i na co zwrócić uwagę?

 

Na co należy zwrócić uwagę przed wyborem domku letniskowego?

Istotne znaczenie ma powierzchnia działki rekreacyjnej. Domek letniskowy nie powinien mieć większej powierzchni zabudowy niż 35 m2. W przypadku większych budynków trzeba zyskać pozwolenie na budowę. Jednak zakładamy, że nie chcesz budować dużego domu, a postawić, najlepiej w ciągu jednego dnia mały domek letniskowy. Tutaj do wyboru są domki modułowe z prefabrykatów, ale ich koszt jest spory. Jeżeli chcesz, go ograniczyć do kwoty ok. 20 tys. zł, to dobrym wyborem mogą być domki drewniane. Jak prezentują się takie domki, możesz zobaczyć na stronie ogrodosfera.pl.

Musisz zastanowić się czy domek letniskowy będzie miał charakter składziku na narzędzia ogrodowe, czy też będzie w nim także pomieszczenie rekreacyjne np. z sofą. Jeżeli chcesz nocować w swoim domku letniskowym, to na pewno musisz wybrać taki o większej powierzchni zabudowy. Musisz pamiętać o ograniczeniach co do metrażu, a także tym, że takie domki nie mogą być wyższe niż 4 metry. W domku o powierzchni zabudowy do 35 m2 mogą się zmieścić dwa funkcjonalne pomieszczenia ale i aneks kuchenny albo pomieszczenie rekreacyjne i spory składzik na narzędzia. Musisz zastanowić się, czy do swojego domku chcesz poprowadzić kanalizację i stworzyć w nim toaletę. Istotne znaczenie na pewno będą miały też przyłącza gazu i prądu. 

Mały domek działkowy z drewna, fot. Ogrodosfera.pl

Czy grubość drewna ma znaczenie?

Domek drewniany na działkę jest nie tylko ekologiczny i tworzy zdrowy mikroklimat dla użytkowników, ale również odpowiednio zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Deski są impregnowane. Często domki wykonywane są z drewna sosnowego skandynawskiego, które charakteryzuje się wysoką jakością. Istotne znaczenie ma grubość drewna. Takie o grubości 20-30 mm sprawdzi się typowo na sezon letni.

Jeżeli chcesz korzystać z domku działkowego także wiosną i jesienią to wybierz taki, który wykonany jest z desek o grubości 40 mm. W przypadku domków działkowych całorocznych grubość drewna powinna wynosić powyżej 60 mm, by zapewniały odpowiednią termoizolację. Warto przy wyborze domku letniskowego zwrócić uwagę także na rodzaj dachu. Podstawową opcją jest dach pokryty papą, ale można zdecydować się na trwalsze, choć nieco droższe rozwiązanie, czyli dach pokryty gontem. Istotne znaczenie ma też nachylenie połaci dachowej. 

Drewniany domek letniskowy, fot. Ogrodosfera.pl

Jak zwiększyć funkcjonalność domku letniskowego i jak ułatwić sobie budowę? 

Wybór domku letniskowego z tarasem może być sposobem, by zwiększyć jego funkcjonalność. W ten sposób zyskuje się dodatkową przestrzeń i jednocześnie można podziwiać otaczającą przyrodę. Budowa domku letniskowego nie jest łatwa, dlatego warto wybrać taki model, do którego dołączona jest czytelna instrukcja. Niektórzy producenci udostępniają też filmy instruktażowe, z których można skorzystać.

Przed postawieniem domku należy wykonać fundamenty, na których będzie wsparty. Dla osób, które są na bakier z majsterkowaniem dostępne są domki letniskowe z usługą montażu. Dzięki temu nie trzeba się frustrować i w ciągu jednego dnia można zyskać elegancki domek z drewna na swojej działce rekreacyjnej.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ