Jak wybrać szlifierkę kątową?

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Szlifierka kątowa to uniwersalne narzędzie, przydatne zarówno do użytku domowego, jak i bardziej profesjonalnych prac. Skorzystasz z niego do szlifowania twardych powierzchni, przecinania elementów wykonanych z betonu, bądź nawet w przypadku urządzeń i większej mocy, wspomaganej przez wysoką prędkość obrotową. – przecinania prętów zbrojeniowych.

Na co należy patrzeć, wybierając szlifierkę kątową, by być całkowicie zadowolonym z zakupu? Jaką szlifierkę kątową kupić?

 

Rodzaje zasilania szlifierki kątowej

Pierwszą kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę, poszukując idealnej dla siebie szlifierki kątowej w sieci, jest sposób zasilania. Jakie szlifierki kątowe są dostępne na rynku?

• Szlifierka kątowa akumulatorowa: w przypadku szlifierek akumulatorowych możesz cieszyć się dużą swobodą ruchu, gdyż taki model szlifierki nie jest ograniczony koniecznością podłączenia kabla sieciowego.

• Szlifierka kątowa sieciowa: w przeciwieństwie do wariantów akumulatorowych, możesz używać szlifierki kątowej sieciowej bez przerw na doładowywanie. Z drugiej strony jednak musisz liczyć się z mniejszą swobodą operowania w przypadku narzędzi sieciowych.

• Szlifierka kątowa pneumatyczna: ciekawa alternatywa dla szlifierki zasilanej prądem — urządzenia lekkie i poręczne. Przy wyborze szlifierki pneumatycznej musisz natomiast pamiętać o konieczności posiadania kompresora.

 

Szlifierki kątowe: średnica tarczy i inne istotne aspekty

Jeżeli już odhaczyłeś wybór typu zasilania, czas na kolejną istotną kwestię, jaką jest średnica tarczy szlifierskiej. Jeżeli chcesz kupić dużą, mocną szlifierkę sprawdź warianty, których szerokość tarczy wynosi ponad 230 mm. Taki większy model to stosunkowo niebezpieczne narzędzie, więc warto byś zdecydował się na wariant wyposażony w system antywibracyjny czy system łagodnego startu. Takie funkcje nie tylko sprawią, że będziesz bezpieczniejszy pracując ze szlifierką kątową o wysokiej mocy, ale i też zapewnią ci większą precyzję pracy z różnymi materiałami. 

Jeśli natomiast poszukujesz mniejszych szlifierek kątowych, zobacz modele o średnicy tarczy mniejszej niż 125 mm — taka mała szlifierka kątowa pozwoli ci pracować w miejscach trudno dostępnych. W przypadku poszukiwań “zwykłej” szlifierki kątowej do okazjonalnego użytku zdecyduj się na wariant pomiędzy 125 mm a 230 mm.

Regulacja obrotów, czyli na co zwracać uwagę wybierając szlifierkę kątową?

Co jeszcze powinno cię zainteresować, gdy wybierasz szlifierkę kątową? Nie zapomnij zwrócić uwagi na moc urządzenia. Mocniejsza szlifierka to moc rzędu 2300 W — takie szlifierki akumulatorowe czy sieciowe zazwyczaj wyposażone są w nowoczesny silnik bezszczotkowy, zapewniający im wysoką wydajność. Nie oznacza to, że musisz koniecznie poszukiwać tylko takich rozwiązań. Jeżeli nie planujesz codziennych, intensywnych prac, z powodzeniem możesz zdecydować się na szlifierkę kątową o mocy 800 W. 

Warto również sprawdzić, jaka jest maksymalna prędkość obrotowa, aczkolwiek nie zawsze należy korzystać z najwyższej prędkości obrotowej — w przypadku niektórych materiałów wolniej pracujące tarcze szlifierskie zapewniają lepsze efekty. Najlepszym wyborem zatem będzie model, zawierający taką funkcję jak regulacja obrotów. Poza skupieniem się nad parametrami technicznymi sprawdź też dodatkowe akcesoria czy cechy oglądanego przez ciebie produktu. Powinna to być wytrzymała osłona tarczy zwiększająca twój komfort oraz bezpieczeństwo pracy, czy też wyposażenie w rękojeść boczną zaopatrzoną w ergonomicznie zaprojektowany uchwyt, zmniejszający twoje zmęczenie podczas długotrwałych prac.

Wiesz jaką szlifierkę kątową potrzebujesz, ale nie wiesz, gdzie jej szukać? Sprawdź więc ofertę sklepów takich jak Narzędziownia.shop. Pod tym adresem znajdziesz przede wszystkim produkty od sprawdzonych producentów, takie jak szlifierka kątowa Bosch czy szlifierka kątowa Makita. Decydując się na jednoręczne czy dwuręczne szlifierki od takich marek, otrzymujesz szlifierkę kątową, której jakość i wytrzymałość została potwierdzona przez tysiące fachowców na całym świecie. Skorzystaj zatem z nowego, jeszcze bardziej przejrzystego menu wspomnianego sklepu internetowego i wyposaż się w najwyższej klasy szlifierkę kątową z regulacją obrotów.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ