Coraz szersze zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych w różnych branżach przemysłu wynika przede wszystkim z ich niezwykle wysokiej wydajności przy wyjątkowo niskiej masie i kompaktowych rozmiarach. Stosunkowo wysoka cena rodzi jednak zrozumiałe wątpliwości. Jak więc wygląda opłacalność technologii Li-Ion w ujęciu czasowym?
Akumulatory litowo-jonowe w porównaniu z konkurencją
Historia akumulatorów zaczęła się od ołowiowych elektrod, które do dziś cieszą się ogromną popularnością. Później przez dekady eksperymentowano z niklem i kadmem, ze sporymi sukcesami. Przełom nastąpił jednak dopiero w XX w., gdy zdano sobie sprawę z olbrzymiego potencjału litu, metalu o wyjątkowo niskiej gęstości i wysokiej reaktywności.
Akumulatory litowo-jonowe to technologia ładowalna, która wykorzystuje proces transferu obecnych w elektrolicie jonów litu z węglowej anody do katody wykonanej z mieszaniny tlenków metali. Jedno ogniwo ma napięcie ok. 3,6 V – znacznie więcej niż ogniwa kwasowe lub niklowe. Przy tym samym rozmiarze akumulatora technologia Li-Ion zapewnia więc nawet trzy razy większą pojemność!
Duża gęstość energii idzie w parze z wyjątkowo szybkim ładowaniem oraz brakiem efektu pamięci – akumulatory litowo-jonowe można więc ładować w dowolnym momencie.
Jak długo działają akumulatory litowo-jonowe?
Zaletą technologii Li-Ion jest niski stopień rozładowania. Oznacza to, że w przypadku ich niewykorzystywania tracą jedynie mały procent pojemności. To bardzo ważny atut w zastosowaniach, które w naturalny sposób wiążą się z dłuższymi przestojami, np. w systemach fotowoltaicznych.
W przypadku, gdy bateria nie była używana przez ponad 6 miesięcy, większość producentów zaleca jednak skontrolować poziom jej naładowania.
Akumulatory litowo-jonowe wyróżniają się spośród konkurencji również bardzo długą żywotnością – według różnych źródeł nawet 2-3 razy dłuższą niż w przypadku ogniw kwasowo-ołowiowych. Jak przekłada się to na realia użytkowania?
Akumulatory Li-Ion wytrzymają nawet 600-2500 (i więcej) cykli ładowania i rozładowania, a to wszystko w imponująco szerokim zakresie temperatur. Więcej informacji znajdziesz na: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/.
W rezultacie akumulatory litowo-jonowe służą przez okres nawet 5-10 lat. Ich cykl życia zależy jednak oczywiście od sposobu użytkowania. Żywotność jest na przykład wydatnie skracana częstym rozładowywaniem do 0% i pozostawianiem akumulatora w tym stanie przez dłuższy czas.
Należy również mieć na uwadze, że każde ogniwo podlega nieuniknionemu procesowi starzenia, który zmniejsza bezpowrotnie jego wydajność.
Akumulatory litowo-jonowe z dobrego źródła
Technologia Li-Ion ma swoje niepodważalne atuty. Końcowa satysfakcja użytkownika zależy jednak w dużej mierze od jakości ogniw i konstrukcji akumulatora. U różnych producentów parametry te mogą być odmienne.
Sprawdzone w testach użytkowych i polecane na całym świecie akumulatory litowo-jonowe możesz znaleźć u polskiego dystrybutora Wamtechnik. Szeroka oferta pojemności i wymiarów umożliwia dobór idealnego pakietu akumulatorowego do każdego projektu.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ