Ranking 6 najlepszych lutownic gazowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.06.24

 

Lutownica gazowa – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli szukasz lutownicy gazowej do swojego warsztatu, użytkownicy najczęściej polecają model Dremel VersaTip 2000-6 F0132000JA. Ma wymienne końcówki, które umożliwiają wykonywanie wielu różnych prac. Lutownica ma pojemny zbiornik, który pozwala na użytkowanie sprzętu przez 90 minut bez przerwy. Palnik może w krótkim czasie nagrzewać się do temperatury 1200 stopni Celsjusza. Sześć różnych końcówek sprawdza się do pirografii, opalania i cięcia na gorąco. Dobrym wyborem jest także uniwersalny palnik gazowy do lutowania. Osiąga on temperaturę nawet 1850 stopni Celsjusza, a wielkość płomienia można regulować pokrętłem zmieniającym przepływ gazu. Lutownicę podpina się do butli z gazem, która wystarcza na wiele godzin pracy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Lutownica gazowa Dremel jest zasilana gazem butanowym, który można znaleźć w wielu sklepach. Pojemność zbiornika zapewnia 90 minut nieustannej pracy. W zestawie znajduje się sześć różnych końcówek, co zwiększa funkcjonalność lutownicy. Daną temperaturę palnik osiąga w mniej niż 30 sekund. Końcówka może osiągać nawet 1200 stopni Celsjusza.

Wady

Zapalnik czasem zacina się, co utrudnia zapalenie lutownicy. Dopiero po kilku próbach udaje się uzyskać płomień. Ponadto nie ma możliwości kontrolowania, ile gazu pozostało w zbiorniku.

Podsumowanie

W każdym warsztacie dobrze sprawdzi się funkcjonalna lutownica gazowa Dremel z wymiennymi końcówkami. Może być wykorzystywana do wielu różnych prac, między innymi do pirografii. Lutownica jest łatwa w obsłudze, a jej nieduże wymiary zapewniają komfort użytkowania. Wygodna rączka dobrze leży w dłoni i umożliwia wykonywanie precyzyjnych spoin.

Drugi wybór

Zalety

Zaletą palnika gazowego do lutowania są trzy wymienne dysze. Lutownica zasilana jest gazem propan-butan w standardowych butlach. Palnik podpina się za pomocą węża o długości 1,5 m. Maksymalna temperatura pracy to 1850 stopni Celsjusza. Palnik gazowy ma możliwość regulowania temperatury.

Wady

Połączenie węża z butlą łatwo się rozszczelnia, co powoduje wydostawanie się gazu. Ponadto palnik nie ma żadnego zaworu, pokrętło jest bardzo czułe, więc trzeba wyposażać sprzęt w reduktor.

Podsumowanie

Wydajny palnik gazowy do lutowania może być stosowany również do innych prac w garażu. Wystarczy odpowiednio dobrać jedną z trzech dostępnych dysz. Lutownicę podpina się do butli z gazem za pomocą węża. Długość przewodu umożliwia swobodne przemieszczanie się z lutownicą po garażu. Palnik ma możliwość regulacji temperatury, którą dostosowuje się do rodzaju wykonywanej pracy.

Rozważ też

Zalety

Lutownica Yato dobrze sprawdza się do wykonywania solidnych spoiw cynowo-ołowiowych. Wyposażono ją w grot, który umożliwia precyzyjną pracę. Moc sprzętu wynosi 60 W, co usprawnia wykonywanie spoin. Lutownica ma gumową rączkę, która zapewnia stabilny uchwyt dłoni. Grot nagrzewa się w mniej niż 10 sekund i osiąga 500 stopni Celsjusza.

Wady

Lutownica nie ma w zestawie wymiennych końcówek. Ponadto sposób zasilania sprzętu wymaga pracy blisko gniazdka, nie można używać lutownicy w dowolnym miejscu.

Podsumowanie

Dobrym wyborem dla każdego majsterkowicza jest lutownica Yato. Sprawdza się ona szczególnie do lutowania metalowych materiałów o miękkiej strukturze. Cienki grot pozwala na precyzyjne wykonywanie spoiw. Lutownica nagrzewa się bardzo szybko, w mniej niż 10 sekund może osiągnąć maksymalną temperaturę 500 stopni Celsjusza. Jest łatwa w obsłudze i ma wygodny uchwyt.

 

 

6 najlepszych lutownic gazowych. Opinie w 2024 roku

 

Niezależnie, czy masz mały garaż, czy pracujesz w dużym warsztacie, odpowiedni sprzęt jest niezbędny. Każdemu majsterkowiczowi przyda się dobra lutownica gazowa, która pozwoli wykonać precyzyjne spoiny. Dobrze dobrany sprzęt do potrzeb umożliwia także wykonanie innych prac. Przygotowaliśmy ranking lutownic gazowych, polecanych przez użytkowników, aby każdy mógł znaleźć odpowiednią dla siebie.

 

1. Lutownica Gazowa Dremel VersaTip 2000-6 F0132000JA

 

Uniwersalna lutownica gazowa Dremel VersaTip 2000-6 F0132000JA to sprzęt, który warto mieć w swoim garażu. Działa on bezprzewodowo, więc zapewnia dużą swobodę podczas pracy. Lutownica zasilana jest gazem butanowym, który jest łatwo dostępny. Pojemność zbiornika wynosi 17 ml/ 9 g, co zapewnia 90 minut nieprzerwanej, efektywnej pracy. Lutownica gazowa Dremel to wielofunkcyjny sprzęt, który zastępuję aż 6 różnych urządzeń. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wymiennych końcówek. W zestawie znajduje się między innymi końcówka do pirografii, do opalania, wydmuchu ciepłego powietrza, czy noże do cięcia na gorąco.

Lutownicę wyposażono w zapłon piezo, który działa nawet w trudnych warunkach. Sprzęt szybko się rozgrzewa, osiągnięcie odpowiedniego stopnia nagrzania zajmuje mniej niż 30 sekund. Końcówka może osiągać temperaturę 550, 680 lub 1200 stopni Celsjusza, jest ona jednak regulowana, co ułatwia pracę z różnymi materiałami. Lutownica jest łatwa w obsłudze i wygodnie leży w dłoni.

Opinie o lutownicach gazowych Dremel, wystawione przez użytkowników, są pozytywne. Konsumenci są bardzo zadowoleni z licznych końcówek, które sprawiają, że można wykonać wiele różnych prac. Lutownica jest solidnie wykonana i łatwa w obsłudze.

 

 

 

 

2. Uniwersalny Palnik Gazowy do Lutowania

 

W warsztacie i przydomowym garażu warto mieć uniwersalny palnik gazowy do lutowania. Sprzęt ma trzy wymienne dysze, które umożliwiają wykonywanie różnych prac. Palnik gazowy przydaje się nie tylko podczas lutowania, ale także do opalania i rozmrażania. Zasilany jest gazem propan-butan i podłącza się go do butli za pomocą specjalnego przewodu. Długość węża, a tym samym zasięg pracy palnika, wynosi 1,5 m. Rękojeść lutownicy umożliwia regulację przepływu gazu.

Płomień wydobywający się z palnika gazowego osiąga temperaturę 1850 stopni Celsjusza. Sam palnik, razem z końcówką, ma długość 35 cm, jest więc nieduży. Mini lutownica gazowa jest łatwa w obsłudze. Podłącza się ją do standardowej, dużej butli z gazem, która jest wydajna i wystarcza na długi czas. W efekcie nie trzeba często myśleć o jej wymianie. Palnik sprawdza się do wielu różnych prac, dlatego stanowi podstawowy element wyposażenia każdego garażu.

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup palnika gazowego, są zadowoleni z wyboru. Dobra i tania lutownica gazowa sprawdza się podczas pracy w garażu i dużym warsztacie. Jest łatwa w obsłudze i ma wymienne końcówki.

 

 

 

 

3. Lutownica Gazowa Yato YT-8272

 

Jeśli szukasz dobrego sprzętu do lutowania miękkich metalowych materiałów, warto zdecydować się na lutownicę YATO YT-8272. Przeznaczona jest do wykonywania spoiw cynowo-ołowiowych. Wyposażono ją w końcówkę z grotem TIP 6/78 mm, co zapewnia precyzję podczas pracy. Lutownica osiąga maksymalną temperaturę 500 stopni Celsjusza. Moc sprzętu wynosi 60 W, co wpływa na szybką i efektywną pracę. Lutownica gazowa Yato jest wygodna w użyciu, dzięki lekkiej i dobrze wyprofilowanej rączce.

Lutownica szybko się nagrzewa, osiąga docelową temperaturę nawet w mniej niż 10 sekund. Gumowa rękojeść zapewnia stabilny uchwyt dłoni, a tym samym precyzyjne wykonywanie spoiw. Lutownica zasilana jest sieciowo. Dobrze sprawdza się do niewielkich przydomowych garaży oraz jako element wyposażenia dużych warsztatów. Lutownica jest odpowiednia zarówno dla profesjonalistów, jak i osób majsterkujących okazjonalnie.

Ta dobra lutownica jest często polecana przez użytkowników. Konsumenci są zadowoleni z modelu Yato, ponieważ jest łatwy w obsłudze i ułatwia wykonywanie precyzyjnych spoiw. Wygodna rączka zapewnia stabilny uchwyt.

 

 

 

 

4. Lutownica Gazowa Topex 44E141

 

Jeśli lubisz majsterkować, z pewnością przyda Ci się lutownica gazowa Topex 44E141. Jest nieduża i poręczna, odpowiednia do przydomowego garażu. Lutownica zasilana jest nabojami z gazem o pojemności 190 g. Ukryte są one w metalowej obudowie, gdzie są odpowiednio chronione. W efekcie zapewnia to również bezpieczeństwo użytkownikowi. Lutownica gazowa Topex ma moc 1,9 kW, umożliwia więc wydajną i szybką pracę.

Maksymalna temperatura pracy lutownicy wynosi 1350 stopni Celsjusza. Sprzęt wyposażono w zapłon piezo, co umożliwia szybkie uruchomienie palnika. Zużycie gazu w lutownicy Topex to 180 g/h. Jeden nabój wystarcza więc na godzinę nieprzerwanej pracy. Lutownica jest bezprzewodowa, można używać jej wszędzie. Wygodny uchwyt, na którym znajduje się przycisk uruchamiający palnik, zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Model Topex pozytywnie zakończył test lutownic gazowych, przeprowadzony przez amatorów i profesjonalnych majsterkowiczów.

Opinie o lutownicy gazowej Topex, wystawione przez konsumentów, są pozytywne. Jest ona łatwa w obsłudze i bezpieczna. Obudowa, w której znajduje się nabój, chroni użytkownika. Lutownica jest wydajna, może pracować nieustannie przez godzinę.

 

 

 

 

5. Lutownica Gazowa Rothenberger Hot Pen 36060

 

Jeśli chcesz wyposażyć swój garaż w dobrą i wydajną lutownicę, może zainteresować Cię model gazowy Rothenberger Hot Pen 36060. Sprawdza się nie tylko do lutowania, ale także do cięcia styropianu, spawania tworzyw sztucznych, ma również zastosowanie malarskie, modelarskie i nie tylko. Dobra lutownica gazowa zasilana jest wymiennymi nabojami z gazem i ma przezroczystą osłonę głowicy. Maksymalna temperatura płomienia wynosi 800 stopni Celsjusza. W zestawie znajdują się wymienne końcówki, dzięki którym lutownica jest uniwersalnym sprzętem do każdego garażu.

Lutownica gazowa Rothenberger ma zapalnik Piezo, który zapewnia szybkie uruchomienie palnika. Jest łatwa w obsłudze i wygodna. Wymiana końcówek jest prosta i zajmuje tylko kilka chwil. Lutownica ma nieduże wymiary, więc umożliwia precyzyjne wykonywanie spoiw, a także sprawdza się podczas pracy artystycznej. 

Użytkownicy, którzy wybrali lutownicę gazową Rothenberger, są zadowoleni z podjętej decyzji. Sprawdza się ona zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Lutownica jest łatwa w obsłudze i umożliwia wykonywanie nie tylko solidnych spoiw, ale także tworzenie wzorów na różnych materiałach. 

 

 

 

 

6. Lutownica Bezprzewodowa Weller WP2 Pyropen Jr

 

Wygodna w użyciu lutownica bezprzewodowa Weller WP2 Pyropen Jr to dobry wybór dla każdego majsterkowicza. Swoim kształtem i wymiarami przypomina długopis. W zestawie znajduje się zatyczka, która chroni grot. Lutownica sprawdza się do wykonywania drobnych napraw w domu i garażu. Zasilana jest gazem, który można wielokrotnie uzupełniać. Nasadka chroniąca grot jest odporna na działanie wysokich temperatur. Lutownica gazowa Weller ma aluminiowy, wytrzymały korpus.

Grot w lutownicy ma długość 1 mm, co zapewnia precyzyjną pracę. Jest łatwy do utrzymania w czystości za pomocą dołączonej gąbki. Lutownica gazowa sprawdza się nie tylko do lutowania, ale może służyć także do podgrzewania materiałów gorącym płomieniem. Temperaturę grota można dowolnie regulować. Lutownica ma długość wynoszącą tylko 165 mm, dlatego można zawsze mieć ją przy sobie podczas pracy lub przechowywać w torbie z narzędziami.

Konsumenci polecają innym użytkownkom lutownicę bezprzewodową Weller, ponieważ jest poręczna, łatwa w obsłudze i sprawdza się do wykonywania wielu prac w domu i garażu. Wygodna nasadka chroni grot przed uszkodzeniami i ułatwia przechowywanie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką lutownicę gazową kupić?

 

Niezależnie, czy masz mały garaż na działce, czy duży warsztat, przyda Ci się wiele sprzętów. Jednym z nich jest dobra lutownica. Najczęściej wybierane są modele gazowe, ponieważ są poręczne i funkcjonalne. Sprawdzają się do wykonywania spoin, a nierzadko także do innych prac domowych. Dlatego, jeśli nie wiesz, jaką lutownicę gazową wybrać, nasz przewodnik pomoże Ci wybrać właściwy sprzęt, dopasowany do Twoich potrzeb.

Dlaczego warto wybrać lutownicę gazową?

Lutownice gazowe są bardzo popularne zarówno wśród osób majsterkujących amatorsko, jak i profesjonalistów. Największą ich zaletą jest mobilność. Lutownice gazowe nie są podłączane do gniazdka, ponieważ nie są zasilane sieciowo. Dlatego można używać ich w dowolnym miejscu. Ponadto lutownice mają zwykle nieduże rozmiary, więc mieszczą się do wszystkich toreb narzędziowych. Można zabierać je ze sobą do pracy w terenie, a ponadto są łatwe w obsłudze. Dlatego warto zainwestować w lutownicę gazową i mieć ją w swoim garażu.

 

Rodzaje lutownic gazowych

Lutownice gazowe różnią się od innych sprzętów tym, że nie są zasilane prądem. Jednak nawet wśród modeli gazowych istnieje ich kilka rodzajów. Wyróżnia się:

♦ Lampy lutownicze — kształtem przypominają pistolet, mają uchwyt i palnik. Nabój z gazem przyczepia się od dołu. Lampy lutownicze zwykle mają zapalnik piezoelektryczny.

♦ Mikropalniki — są jeszcze mniejsze niż lampy lutownicze, często kształtem przypominają długopis. Nie mają wymienianego naboju, a zbiornik, który trzeba napełniać gazem. Są łatwe w użyciu i umożliwiają wykonywanie prac wymagających precyzji. Zwykle wyposaża się je w zapalnik piezoelektryczny oraz regulator płomienia. 

♦ Palniki gazowe — składają się z uchwytu z dyszą oraz węża, który podpina się do butli z gazem. Służą przede wszystkim do pracy stacjonarnej, ponieważ zewnętrzny zbiornik z gazem ogranicza ich mobilność. Palnik dobrze sprawdza się jako dekarska lutownica gazowa do naprawy rynien i dachów.  

 

Temperatura pracy

Zastanawiając się, jaka jest najlepsza lutownica gazowa, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Odpowiedni sprzęt musi być dobrze dobrany do rodzaju wykonywanej pracy oraz potrzeb użytkownika. Pierwszą istotną kwestią jest temperatura pracy lutownicy gazowej. Najlepiej wybrać model, który umożliwia regulację płomienia. Temperatura powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanej spoiny. Dlatego możliwość jej dowolnego regulowania sprawia, że lutownica przydaje się do wielu różnych prac. Temperatura może wynosić od 500 stopni Celsjusza do nawet 1900 stopni Celsjusza.

 

Czas nagrzewania lutownicy gazowej

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę, jest czas nagrzewania lutownicy gazowej. Wpływa on na komfort pracy oraz szybkość wykonywania kolejnych spoin. Najlepsza lutownica gazowa to taka, która nagrzewa się w kilka do kilkunastu sekund. Większość modeli osiąga odpowiednią temperaturę w mniej niż 30 sekund. Szybkość nagrzewania nie wpływa na jakość pracy, dlatego parametr ten nie musi być priorytetowy podczas wyboru odpowiedniego modelu.

 

Uzupełnianie gazu

W lutownicach gazowych trzeba regularnie uzupełniać gaz, aby sprzęt mógł działać. Warto przed dokonaniem zakupu sprawdzić, w jaki sposób zasilany jest dany model. Lutownice mogą mieć wymienne naboje z gazem lub zbiornik. Ważne, aby uzupełnianie gazu zajmowało niedużo czasu i nie wymagało użycia specjalistycznych narzędzi. Dzięki temu będzie można wymienić nabój lub wypełnić zbiornik w czasie pracy. Decydując się na lutownicę gazową z pojemnikiem do uzupełniania gazu, warto sprawdzić, jego pojemność. Należy porównać ją z parametrem spalania, aby wiedzieć, na jak długi czas nieustannej pracy wystarczy wypełniony zbiornik.

Dodatkowe funkcje

Warto zdecydować się na lutownicę gazową, która ma wymienne końcówki. W efekcie sprzęt sprawdzi się nie tylko do lutowania, ale także do wykonywania innych prac. Często dostępne są dysze do wydmuchiwania rozgrzanego powietrza, pirografii, cięcia na gorąco, a nawet wykonywania wzorów i do twórczości artystycznej. Wielofunkcyjna lutownica może zastąpić wiele innych urządzeń w garażu.

 

Ceny lutownic gazowych

Lutownice gazowe dostępne są w marketach budowlanych i sklepach online. Wybierając sprzęt, warto porównać oferty różnych producentów, aby znaleźć odpowiedni model dla siebie. Dobrym rozwiązaniem jest także sprawdzenie kilku sklepów przed podjęciem ostatecznej decyzji. Dzięki temu można znaleźć lutownice gazowe w dobrych cenach. Najtańsze są zwykle palniki, których cena to ok. 40 zł. Lutownice z mikropalnikami można znaleźć w przedziale cenowym od 30 do nawet 500 zł.  

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić lutownicę gazową?

Do drobnych prac w warsztacie przyda się lutownica gazowa. Taki sprzęt można spróbować wykonać w domu. Przydadzą się do tego: Zapalniczka, miedziany drut, opaska ślimakowa oraz narzędzia. Drut należy pociąć na kilka 10-centrymetrowych odcinków. Z nich powstaną groty. Dlatego przed przystąpieniem do pracy, warto zastanowić się, do czego będzie najczęściej wykorzystywana lutownica i jakie końcówki przydadzą się najczęściej. Następnie drut trzeba wygiąć w taki sposób, aby grot był podgrzewany przez płomień zapalniczki. Gotowe końcówki mocuje się na zapalniczce za pomocą opaski. Tak wykonana lutownica może jednak nie wystarczyć do większych prac, dlatego warto zainwestować w profesjonalny sprzęt.

P2: Jak działa lutownica gazowa?

Lutownica gazowa to sprzęt, który warto mieć w swoim warsztacie. Podstawowa wersja pozwala wykonywać spoiny między materiałami, najczęściej metalowymi. Lutownice z wymiennymi końcówkami mogą jednak mieć także inne zastosowania. Zasilane są one gazem, który podpina się za pomocą węża lub umieszcza w sprzęcie specjalne naboje. Grot lutownicy uzyskuje wysoką temperaturę przez podgrzanie palnikiem. Gazowe lutownice nie wymagają podpięcia do gniazdka, dlatego można z nich korzystać w każdym miejscu. Większość modeli ma możliwość regulacji przepływu gazu, a tym samym wielkości płomienia. Lutownice z grotem umożliwiają wykonywanie precyzyjnych spoin. Najczęściej są nieduże, dlatego można łatwo spakować je do torby z narzędziami.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ