Ogrodowe meble drewniane – jak przygotować je do nowego sezonu?

Ostatnio aktualizowane: 18.01.25

 

Choć za oknami wciąż panuje zima, warto zająć się już teraz przygotowaniami do nowego sezonu w ogrodzie. Dzięki temu stworzymy idealną przestrzeń, w której z prawdziwą chęcią będziemy spędzać czas wiosną i latem. Nawet jeśli jesienią odpowiednio zabezpieczyliśmy drewniane meble ogrodowe, przed nadejściem ciepłych dni warto o nie dodatkowo, odpowiednio zadbać, by posłużyły nam w optymalnej kondycji przez długi czas.

Jak pielęgnować meble drewniane? O czym nie można zapomnieć i jak je udekorować, by stały się pięknym zwieńczeniem ogrodowych przestrzeni? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.

 

Ogrodowe meble drewniane – jakie wyposażenie ustawić na balkonie, tarasie lub w altanie?

Meble ogrodowe to chyba najbardziej klasyczny typ wyposażenia do przydomowej przestrzeni rekreacyjnej. Stosuje się je od lat do aranżacji w niemal dowolnym stylu. Pojawiają się na tarasach i ogródkach klasycznych, retro i nowoczesnych. Wprost nie sposób wyobrazić sobie miejsce do relaksu w duchu skandynawskim lub boho bez właśnie takiego wyposażenia. Forma, wielkość i kolorystyka produktów zależy od indywidualnych preferencji i specyfiki ogrodu. Na szczęście bez trudu da się spotkać mocno zróżnicowane produkty, co ułatwia kreowanie przestrzeni marzeń.

Jakie rozwiązania wybrać? Najczęściej stawia się na produkty typowo wypoczynkowe, w tym zwłaszcza wygodne meble do siedzenia (krzesła, fotele, ławki i leżaki), jak choćby te od Bazkar. Oprócz nich przydają się także stoły i stoliki, zapewniające pełen komfort korzystania z przestrzeni wypoczynkowej.

 

Odpowiednia pielęgnacja mebli drewnianych – jak przezimować wyposażenie?

Meble drewniane do ogrodu, by długo zachowały optymalne parametry, wymagają właściwej pielęgnacji, zgodnej z zaleceniami producenta. Większość dostępnych modeli potrzebuje regularnych zabiegów impregnacyjnych (wyjątkiem są niektóre rozwiązania z drewna egzotycznego) oraz prawidłowego przechowywania w okresie zimowym, gdyż nie są one odporne na niszczycielskie działanie wilgoci, opadów deszczu i śniegu, zmian temperatury.

Gdzie schować krzesła, stoliki i leżaki wykonane z drewna? Najlepiej znaleźć dla nich suche miejsce o stałej temperaturze. Wówczas, pod przykryciem chroniącym od zabrudzenia, przetrwają do rozpoczęcia kolejnego sezonu. Pamiętajmy, by okrywając meble, pozostawić dostęp powietrza. W innym razie na powierzchni materiału może pojawić się pleśń, co doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wyposażenia.

 

Przygotowanie do nowego sezonu – jak dbać o meble ogrodowe?

Jak przygotować meble ogrodowe do nowego sezonu? Gdy za oknami robi się coraz cieplej, a pogoda jest już nieco stabilniejsza, warto sprawdzić stan naszego ogrodowego wyposażenia. Jeśli nie zadbaliśmy o to jesienią, należy dokładnie oczyścić powierzchnię mebli z błota i kurzu, uważając by woda nie wsiąkła głęboko w drewno. Najlepiej użyć wilgotnej, miękkiej szmatki lub gąbki z odrobiną detergentu.

Gdy konstrukcje wyschną, sprawdza się, czy nie występują zadrapania, pęknięcia w lakierze lub inne ubytki, wymagające zeszlifowania i wygładzenia papierem ściernym, a następnie zabezpieczenia z pomocą specjalnej szpachli do użytkowania na zewnątrz.

Później pozostaje już tylko położyć warstwę ochronną. W zależności od specyfiki wyposażenia mogą to być lakiery bezbarwne, lakierobejce, oleje do drewna lub bejce, które barwią powierzchnię drewna na wybrany kolor.

Podobne zasady postępowania można również wykorzystać do artystycznej renowacji starych mebli drewnianych. To przyjemny sposób na kreatywne spędzanie wolnego czasu, wykorzystanie swoich zdolności manualnych do tego, by dać drugie życie sfatygowanemu wyposażeniu. Dzięki temu da się zbudować unikatowe i mocno spersonalizowane miejsce do wypoczynku w ogrodzie.

Dodatki do drewnianych mebli ogrodowych – modne akcesoria

Kiedy przygotowuje się meble ogrodowe do nowego sezonu, warto skupić się nie tylko na samych konstrukcjach, wykonanych z naturalnego materiału. Równie ważne jest zadbanie o praktyczne i estetyczne dodatki.

Co może się przydać? Najpopularniejszym produktem są oczywiście wielobarwne poduchy na siedziska i ozdobne jaśki, które nie tylko podnoszą komfort siedzenia, ale też wpływają korzystnie na walory estetyczne ogrodowego wyposażenia. To też świetny pomysł na to, by bez generowania wysokich kosztów szybko i łatwo odmienić wygląd przestrzeni do odpoczynku.

Czasami wystarczy bowiem zmienić poszewki na poduszki ogrodowe, by wprowadzić najmodniejsze akcenty danego sezonu, bez wymiany wszystkich mebli.

 

Gotowi na nowy sezon ogrodowy?

Odpowiednia, regularna pielęgnacja mebli ogrodowych z drewna wbrew pozorom nie jest bardzo skomplikowana. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami, by efektowne wyposażenie ogrodowe przetrwało w optymalnej kondycji długi czas, tworząc przytulne i nastrojowe miejsce do relaksu, z którego będziemy korzystać z prawdziwą przyjemnością.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ