Ogrzewanie podłogowe do domu – czy to się naprawdę opłaca?

Ostatnio aktualizowane: 18.01.25

 

Jak zagwarantować ciepło w domu? Trzeba wykorzystać odpowiednie urządzenia grzewcze, dopasowane do specyfiki wnętrza oraz upodobań użytkowników. Można do tego celu użyć standardowych grzejników lub postawić na cieszące się coraz większą popularnością ogrzewanie podłogowe.

Czym wyróżnia się takie rozwiązanie? W jakich wariantach występuje? Kiedy sprawdza się najlepiej i dlaczego warto się na nie zdecydować? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe – jak uzyskać komfort ciepłych stóp?

Ogrzewanie podłogowe stosuje się od lat jako samodzielne rozwiązanie lub produkt wspierający klasyczny system centralny z kaloryferami konwektorowymi, montowanymi we wszystkich pomieszczeniach.

Występuje ono w dwóch praktycznych wariantach. Można bowiem zdecydować się na:

ogrzewanie wodne,

elektryczne maty lub folie grzewcze.

W pierwszym przypadku pod powierzchnią podłogi układa się rurki, w których później krąży woda. Oddaje ona ciepło do instalacji, skąd trafia do wierzchniej warstwy wykończeniowej posadzki. Stamtąd jest ono wypromieniowywane dalej – do pomieszczenia.

W drugim modelu zasada działania (ogrzewania radiacyjnego) jest taka sama. Źródłem ciepła nie jest jednak gorąca woda, ale instalacja elektryczna, podłączona do domowej sieci energetycznej. Takie rozwiązanie wyróżnia się zatem mniej skomplikowaną konstrukcją, niższymi kosztami montażu oraz znacznie prostszą obsługą i konserwacją. Tego typu produkty można znaleźć choćby na stronie Econovli.

 

W jakich wnętrzach wykorzystać ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe (powierzchniowe) pozwala uzyskać przyjemne ciepło w domowych wnętrzach. Ze względu na zasadę działania sprawdza się jednak przede wszystkim z posadzkami kamiennymi lub ceramicznymi, które dobrze przewodzą ciepło. Z tego też względu najchętniej montuje się je w kuchniach i łazienkach, gdzie podłogę wykańcza się z pomocą eleganckich płytek.

Tak naprawdę rozwiązania podłogowe da się wykorzystać też w innych przestrzeniach, w tym w salonach, sypialniach, a nawet pokojach dziecięcych. Należy jednak pamiętać o tym, by wybrać odpowiednie materiały na wierzchnią warstwę podłogi. Muszą być one przystosowane do używania z ogrzewaniem podłogowym. Dodatkowo najlepiej unikać w takich wnętrzach dywanów oraz mebli, które mocno zabudowują podłogę, co utrudnia przedostawanie się ciepła do pokoju.

Największe zalety rozwiązań grzewczych podłogowych

Dlaczego warto postawić na ogrzewanie podłogowe w domu? To przede wszystkim gwarancja optymalnego rozkładu temperatur w pomieszczeniu. Jeśli w danym miejscu jest cieplej przy stopach niż głowie, wpływa to korzystnie na samopoczucie i kondycję zdrowotną ludzi. Poza tym można się cieszyć komfortem przyjemnie ciepłych stóp, co doceniają nie tylko osoby wychodzące bosą stopą spod prysznica lub wstające z łóżka.

Ogrzewanie powierzchniowe w odróżnieniu od systemów konwektorowych, nie prowadzi do intensywnego unoszenia się powietrza, a wraz z nim kurzu i roztoczy, czyli groźnych alergenów. Oznacza to, że produkty grzewcze tego typu są znacznie bezpieczniejsze dla osób z alergiami wziewnymi niż klasyczne grzejniki ścienne.

Nie zapominajmy również o tym, że w przypadku ogrzewania podłogowego niemal cała instalacja ukrywa się pod powierzchnią podłogi. Pozwala to uwolnić większą przestrzeń użytkową, normalnie przeznaczoną m.in. na kaloryfery. Poprawia to ustawność pomieszczenia oraz wpływa korzystnie na jego estetykę, co przydaje się nie tylko w ciasnych wnętrzach. W końcu ogrzewanie powierzchniowe da się przez to wykorzystać w dowolnej aranżacji – od nurtów minimalistycznych i nowoczesnych do vintage.

 

Praktyczne i wygodne ogrzewanie podłogowe do domu

Zastosowanie ogrzewania podłogowego w budownictwie mieszkaniowych staje się obecnie jednym ze standardów, które zapewniają wysoki komfort dla wszystkich użytkowników. Warto wykorzystać je w wybranych pomieszczeniach lub w całym mieszkaniu jako ogrzewanie wspomagające bądź główne. Dzięki niemu utrzymanie optymalnego komfortu cieplnego staje się jeszcze prostsze, a funkcjonalność domowych wnętrz również wzrośnie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ