Paroprzepuszczalność przegród budowlanych – co oznacza ten parametr?

Ostatnio aktualizowane: 21.09.23

 

Każdy materiał budowlany jest przed dopuszczeniem do użytku poddawany badaniom, co przekłada się na uzyskanie szeregu parametrów na jego temat. Oprócz współczynników dotyczących przewodzenia czy przenikania ciepła, wielu producentów bardzo często decyduje się także na przekazanie informacji o paroprzepuszczalności. Choć parametr ten zdaniem wielu budzi szereg kontrowersji, to wciąż bywa jedyną opcją porównania poszczególnych przegród pod tym względem.

Co znaczy, że ściany „oddychają” oraz czym dokładnie jest paroprzepuszczalność? Jaką wiedzę warto mieć w tym zakresie, szczególnie kiedy planujemy budowę lub remont domu? Na to pytanie postaramy się dokładnie odpowiedzieć w poniższym wpisie. Zapraszamy!

 

Czym dokładnie jest paroprzepuszczalność?

Mówi się, że to parametr bardzo nieprecyzyjny. Z uwagi na różnorodne zachowanie pary podczas przenikania przez materiał w odmiennych warunkach, otrzymane wartości mogą znacząco się od siebie różnić. Samo pojęcie paroprzepuszczalności jest mocno powiązane ze zjawiskiem dyfuzji, czyli przenikaniem wilgoci przez przegrodę. Zawartość pary wodnej w powietrzu oraz różnica temperatur w przestrzeni oddzielonej przegrodą – to czynniki w dużym stopniu decydujące o przenikaniu tego czynnika w głąb materiału.

Pomimo wielu kontrowersji, wciąż znacznie lepiej jest sięgać po materiały swobodnie „oddychające”. Przy ich użyciu, znacznie maleje ryzyko powstawania wilgoci wewnątrz budynku, a sama przegroda nie stanowi bariery dla wymiany pary. Uwzględnienie tego jest niezwykle istotne szczególnie we wnętrzach podatnych na zwiększoną obecność wilgoci. Przy zastosowaniu odpowiedniego materiału do izolacji, ryzyko pojawienia się pleśni drastycznie spada.

 

Czy piana poliuretanowa jest paroprzepuszczalna?

Wykorzystanie piany PURIOS jako formy izolacji cieplnej we współczesnych budynkach stało się czymś naturalnym. To materiał doskonale radzący sobie z zatrzymywaniem ciepła wewnątrz pomieszczenia, a prostota wynikająca z jego aplikacji na ścianie czy poddaszu, skłania inwestorów do skorzystania z tego rozwiązania. Budynki mieszkalne ociepla się zazwyczaj pianą otwarto-komórkową. To materiał termoizolacyjny, ale również paroprzepuszczalny. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że właściwości piany PURIOS są takie, że nie zatrzymuje ona, tylko spowalnia proces wchłaniania pary. Bardzo dobrym dodatkiem w tej kwestii okaże się też folia paroszczelna, mająca za zadanie izolować przegrodę od pary wodnej.

Jak radzić sobie z nadmiarem wilgoci w domu?

Prawdę mówiąc, skupianie całej uwagi na samej izolacji w kontekście wyzbycia się nadmiaru pary, nie zawsze może okazać się wystarczające. Za tę kwestię odpowiadają tak samo szczelność okien i drzwi oraz prawidłowy system wentylacji i rekuperacji. Warto wspomnieć, iż para nie przedostaje się do wnętrza budynku wyłącznie z otoczenia. Bardzo często tworzymy ją sami na skutek wykonywania codziennych czynności. Mowa tutaj przede wszystkim o gotowaniu, myciu się, czy nawet oddychaniu. Obecność pary w powietrzu jest czymś zupełnie normalnym, jednak do momentu przekroczenia dopuszczalnych jej wartości. Regularne wietrzenie pomieszczeń powinno stać się więc nawykiem każdego mieszkańca, a stosowanie różnego rodzaju izolacji to jedynie forma zabezpieczenia.

Warto pamiętać, że zbyt duża wilgotność powietrza w domu może prowadzić do licznych problemów, które bywają bardzo trudne do usunięcia. Właśnie dlatego zalecamy Państwu dbanie o odpowiedni stopień wilgotności w domu oraz stosowania rozwiązań, które pozwalają na jej redukcję do minimum. Z pewnością będzie to miało duży wpływ na komfort korzystania z przestrzeni w Państwa domu, a także na Wasze zdrowie. Bardzo dziękujemy za zapoznanie się z naszymi poradami, które staraliśmy zamieścić się w treści dzisiejszego artykułu.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ