Piece gazowe – na jakie urządzenie warto się zdecydować

Ostatnio aktualizowane: 27.04.25

 

Budujesz lub remontujesz dom i stoisz przed wyborem efektywnego i stosunkowo oszczędnego źródła ciepła? Myślisz o zamontowaniu pieca gazowego, jednak nie wiesz, który z dostępnych na rynku produktów spełni Twoje oczekiwania i pomoże utrzymać komfort termiczny w Twoim domu? Sprawdź nasz przegląd najpopularniejszych rodzajów kotłów gazowych.

 

Kotły gazowe – wciąż popularne rozwiązania grzewcze

Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet. Wśród nich wymienić należy zarówno niezawodność instalacji, jak i niską emisję zanieczyszczeń. Ponadto coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie ze względu na możliwość precyzyjnego ustawienia optymalnej temperatury za pomocą intuicyjnego panelu sterującego. Istotną korzyścią wynikającą z posiadania pieca gazowego jest także łatwa obsługa urządzenia, a także brak konieczności czyszczenia go z popiołu.

 

Jakie są dostępne kotły gazowe i czym się od siebie różnią?

Mnogość rozwiązań dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Osoba, która wcześniej nie miała styczności z kotłami gazowymi, może mieć wątpliwości, jakie piece gazowe warto wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia grzewczego. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Kocioł gazowy należy dopasować do swoich potrzeb i oczekiwań. Wśród dostępnych modeli można wymienić tradycyjne kotły gazowe, piece gazowe kondensacyjne (jednofunkcyjne i dwufunkcyjne), kotły gazowe z zamkniętą i otwartą komorą spalania.

 

Piece gazowe tradycyjne i kondensacyjne

Zarówno kotły gazowe tradycyjne, jak i kondensacyjne mogą być wykorzystywane do ogrzewania wody i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Jaka jest między nimi różnica? Pierwsza to cena. Piece kondensacyjne są droższe, jednak tylko jeśli chodzi o zakup urządzenia. I tu przechodzimy do drugiej różnicy, czyli wydajności. Kotły kondensacyjne odzyskują część energii, która jako efekt uboczny spalania gazu ulatnia się w kotłach tradycyjnych przez komin. Eksploatacja pieców kondensacyjnych jest zatem tańsza. Oszczędności, jakie możesz osiągnąć dzięki temu rozwiązaniu grzewczemu, sięgają nawet kilkunastu procent. 

 

Kotły gazowe jednofunkcyjne

Kotły gazowe jednofunkcyjne wykorzystywane są do podgrzewania wody krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Jeśli szukasz urządzenia, które zapewni ciepło w Twoim budynku, będzie to rozwiązanie spełniające Twoje oczekiwania. Dostępne są modele w wersji wiszącej lub stojącej. A co jeśli dodatkowo chcesz podgrzewać wodę użytkową? W takim przypadku masz dwie opcje. Pierwsza to dokupienie zasobnika ciepłej wody użytkowej, a druga – wybór kotła gazowego dwufunkcyjnego.

 

Kotły gazowe dwufunkcyjne

Decydując się na to rozwiązanie, otrzymujesz w pakiecie możliwość zarówno ogrzewania domu, jak i korzystania z ciepłej wody użytkowej. Kotły gazowe dwufunkcyjne świetnie sprawdzą się w małych domach. 

 

Piece gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania

Możesz zdecydować się na piec gazowy z zamkniętą lub otwartą komorą spalania. Jaka jest między nimi różnica? Otóż w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania powietrze czerpane jest bezpośrednio z pomieszczenia, w którym znajduje się piec. Taka technologia wymaga dodatkowej wentylacji w pomieszczeniu. W odróżnieniu od pieców z otwartą komorą spalania, urządzenia wyposażone w zamkniętą komorę spalania, przy pomocy wbudowanego wentylatora, doprowadzają powietrze z zewnątrz.

Jakie parametry wziąć pod uwagę przy wyborze pieca gazowego?

Podstawowa kwestia to rodzaj kotła gazowego. Istotne jest także to, czy urządzenie ma być stojące, czy wiszące. Wiszące piece gazowe c.o. cechują się mniejszym rozmiarem, co jest istotne w przypadku kotłowni o niewielkich rozmiarach. W szczegółowej specyfikacji każdego urządzenia znajdziesz podstawowe informacje na temat poszczególnych parametrów produktu. Zwróć uwagę na kwestie takie jak moc kotła, rodzaj komory, średnią i maksymalną temperaturę roboczą, maksymalne ciśnienie robocze, straty ciepła w trybie czuwania, efektywność energetyczną dla podgrzewania wody użytkowej, poziom mocy akustycznej w pomieszczeniu, klasę efektywności energetycznej, a także na zużycie gazu. Przed zakupem urządzenia zapoznaj się również z długością i warunkami gwarancji. Zastanawiając się nad tym, jaki kocioł gazowy wybrać, weź pod uwagę przede wszystkim powierzchnię domu, a także zwróć uwagę na rok budowy budynku, rodzaj wentylacji oraz to, jaka izolacja cieplna została zastosowana w budynku. Na podstawie tych danych będziesz w stanie oszacować, jaka moc grzewcza pieca będzie w Twoim przypadku optymalna. Wciąż wahasz się, jakie urządzenie wybrać? Skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci w wyborze odpowiedniego kotła.

 

Ile kosztuje piec gazowy c.o.?

Rozstrzał cen kotłów gazowych jest ogromny. Dużo zależy od tego, czy kocioł gazowy ma być zamontowany w domu jednorodzinnym, czy ma dostarczać ciepło np. do zakładu przemysłowego. W pierwszym przypadku, cena urządzenia waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ