Rozwój technologiczny sprawia, że każdego roku powstają nowe udogodnienia, których zadaniem jest ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Wiele z nich dotyczy inteligentnego zarządzania gospodarstwem domowym. Takim rozwiązaniem jest m.in. system ogrzewania strefowego w mieszkaniu. Na czym polega jego działanie. Jakie jego zalety i wady można wymienić? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Ogrzewanie strefowe w mieszkaniu – jak działa?
Ogrzewanie strefowe to jedna z innowacyjnych technologii, które możemy wykorzystać w naszym domu. Dzięki temu rozwiązaniu mamy możliwość inteligentnego zarządzania temperaturą w różnych pomieszczeniach naszego domu. Pozwala to na dostosowanie jej do aktualnych potrzeb mieszkańców oraz charakterystyki poszczególnych pomieszczeń. Jest to bardzo ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić na rachunkach.
W jaki sposób to działa? Jak sama nazwa wskazuje – system dzieli nasze mieszkanie na strefy, które najczęściej odpowiadają poszczególnym pomieszczeniom. Za pomocą zdalnego, inteligentnego sterowania mamy możliwość zarządzać temperaturą w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Pozwala to np. schłodzić sypialnię na godzinę przed snem. W Polsce warto zwrócić uwagę na ofertę firmy TECH Sterowniki, której system Sinum pozwala na użytkowanie ogrzewania strefowego w domu lub mieszkaniu.
System ogrzewania strefowego – zalety
System ogrzewania strefowego cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoje liczne zalety. Takie rozwiązanie przede wszystkim zwiększa komfort codziennego funkcjonowania. Technologia ta pozwala nam zdalnie ustalać temperaturę w danym pomieszczeniu, bez ruszania się z kanapy. Schłodzenie sypialni przed snem? Nagrzanie łazienki przed wzięciem prysznica? To wszystko jest możliwe za pomocą kilku kliknięć, co zwiększa komfort funkcjonowania w domu.
Drugim powodem, dla którego osoby często decydują się na system ogrzewania strefowego, jest ograniczenie zużycia energii. Przy tradycyjnym ogrzewaniu duża ilość energii jest marnowana, a my odczuwamy to w naszej kieszeni. Dzięki możliwości ustalenia harmonogramu temperatur stabilizujemy zużycie ciepła, tym samym zapobiegając temu, aby się ono marnowało. To z kolei przekłada się na potencjalne zmniejszenie wysokości rachunków za ogrzewanie.
Ogromną zaletą stosowania systemu ogrzewania strefowego jest jego kompatybilność z każdym typem ogrzewania. Oznacza to, że nie ważne, czy posiadasz tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe, ogrzewanie podłogowe czy mieszane, inteligentny system jest w stanie współpracować z każdym rodzajem i nie wymaga specjalnego dostosowania budynku lub typu ogrzewania, aby mógł sprawnie i wydajnie działać.
System ogrzewania strefowego – wady
Ciężko jest wskazać wady, które płyną bezpośrednio z działania systemu. Wszelkie niedogodności pojawiające się podczas jego użytkowania są w większości przypadków pochodną błędów popełnionych podczas instalacji. Które problemy są najczęściej spotykane? Wśród nich można wymienić zignorowanie przez montera parametrów pracy urządzenia grzewczego, niedbałe wykonanie instalacji oraz problemy ze szczelnością budynku.
W jaki sposób działa system sterowania ogrzewaniem strefowym?
Jedną z największych zalet posiadania ogrzewania strefowego jest możliwość sterowania nim za pomocą aplikacji mobilnej. System posiada także funkcję inteligentnego uczenia się oprogramowania. Szczególnie ta pierwsza opcja to gwarant niesamowitego komfortu, ponieważ za pomocą kilku kliknięć jesteśmy w stanie zmienić ustawienia lub zapisać je na stałe. Tutaj dochodzi funkcja inteligentnego uczenia się, ponieważ system po kilku dniach sam dostosowuje temperaturę do naszych stałych preferencji.
Możemy rozróżnić dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – elektryczne oraz wodne. W przypadku tego pierwszego czujnik jest podłączony do maty grzewczej lub grzejnika. W przypadku ogrzewania elektrycznego warto również pomyśleć o zamontowaniu czujnika ograniczającego temperaturę pracy systemu, co pozwoli uniknąć przegrzewania się podłogi. Nieco inaczej wygląda praca zdalnego sterowania ogrzewaniem podłogowym wodnym. System ten działa w następujący sposób:
Na początek uwzględnia on zadaną w pomieszczeniu temperaturę. Inteligentny czujnik wykrywa, kiedy jest ona za wysoka lub zbyt niska i przesyła tę informację do listwy sterującej. W zależności od potrzeby – włącza ona lub wyłącza siłowniki z urządzeniem grzewczym i pompą. W ten sposób pętla grzewcza zostaje otwarta lub zamknięta.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ