Po co nam wiata samochodowa?

Ostatnio aktualizowane: 18.03.25

 

Własny samochód to dzisiaj podstawa, szczególnie jak mieszkamy w miejscu, gdzie komunikacja publiczna pozostawia wiele do życzenia. Żeby pojazd służył nam jak najdłużej i dobrze się prezentował, powinniśmy odpowiednio o niego dbać. Regularne przeglądy i wizyty u mechanika są nieodzowne, ale równie ważne jest to, by właściwie auto przechowywać. Służą do tego garaże, ale nie tylko, bo świetnie w tej roli sprawdzają się wiaty samochodowe. Poznajmy je lepiej!

 

Jak nie garaż to co?

Auto, które stoi przed domem i nie ma ochrony, narażone jest na szkodliwe działanie różnych atmosferycznych czynników, jak częste opady różnego rodzaju, promieniowanie UV, itp. To sprawia, że lakier samochodu niszczeje. Z drugiej strony, zimą mamy dodatkowy problem, bo po opadach śniegu musimy auto odśnieżyć, nim wyruszymy w trasę. Rozwiązaniem może być murowany garaż, jednak garaże najczęściej kończą jako dodatkowy przydomowy schowek lub warsztat. Budowa garażu jest uciążliwym i kosztownym przedsięwzięciem.

Znamy też rozwiązania niskobudżetowe. Najpopularniejszymi są namioty garażowe. Takie konstrukcje spełniają funkcje garażu, jednak są nieco mniej estetyczne. Namioty garażowe najczęściej stawia się na działkach rekreacyjnych lub gdy mamy do dyspozycji duży teren i możemy postawić namiot nieco na uboczu.

Jednak każde z powyższych rozwiązań ma spore wady, dlatego też rośnie popularność wiat samochodowych, czyli specjalnych konstrukcji zaprojektowanych w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony pojazdom przed warunkami atmosferycznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi. 

Wiata samochodowa z poliwęglanu, fot. Palram.pl

 

Wiata samochodowa — jakie zyskujemy korzyści?

Decydując się na to rozwiązanie, możemy być pewni o wielu korzyściach tego rozwiązania. To, co najważniejsze i o czym już wspomnieliśmy — przedłużamy żywotność samochodu. Posłuży on nam dłużej, ale i jego wartość rynkowa będzie większa, co ma szczególne znaczenie w przypadku ewentualnej odsprzedaży. Dzięki wiacie samochodowej niestraszne będą warunki atmosferyczne, jak opady czy promieniowanie słoneczne, co zmniejszy jednocześnie koszty konserwacji oraz napraw. Ale to nie wszystko, gdyż mając wiatę samochodową, zyskujemy dodatkową przestrzeń, w której możemy przechowywać różny sprzęt.

 

Rodzaje wiat samochodowych — jakie są dostępne?

Wiaty samochodowe występują w wielu różnych rodzajach oraz konfiguracjach, dzięki czemu łatwo je dopasować do indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Mogą być wykonane z różnych materiałów, jak stal, drewno czy aluminium. Na popularności w ostatnich latach zyskują wiaty z poliwęglanu o bardzo stabilnej konstrukcji. Zapewniają odporność na wiatr i śnieg, wiele z nich posiada kanały deszczowe odprowadzające wodę. Są one niezwykle trwałe — nie gniją, nie pękają, nie porastają mchem i nie żółkną. Poza tym są łatwe w czyszczeniu, bo wystarczy je spłukać wodą. Takie wiaty samochodowe znajdziemy m.in. na palram.pl

Wiata garażowa na dwa samochody, fot. Palram.pl

 

Montaż wiaty samochodowej — co warto wiedzieć?

Wiata samochodowa jest też bardzo łatwa w montażu, dzięki czemu może ją złożyć nawet jedna osoba, posługując się w tym celu podstawowymi narzędziami. Montaż może być realizowany na kilka sposobów, bo wiele zależy tu od konstrukcji, gdyż mogą być wiaty wolnostojące, przylegać do budynku lub być przytwierdzone do ziemi za pomocą kotew. 

Jak widzimy, wiata samochodowa to dość prosta konstrukcja zapewniająca niemalże te same korzyści, co tradycyjny garaż. Nie jest całkowicie zamknięta jak on, lecz doskonale chroni samochód i gwarantuje komfort, zwłaszcza w okresie zimowym.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ